Samostatnosť pri domácich úlohách

lesy
21. okt 2021

Ahojte. Zaujíma ma ako je to v iných rodinách. Robia si vaše deti domáce úlohy samostatne alebo im to musíte pripomínať? Lebo ja musím a už ma to nebaví, rozmýšľam, že to nechám úplne na nich a možno potom keď dostanú poznámku tak sa spamätajú. Len neviem či by to bolo správne. Mám piataka a štvrtáčku, budúci rok k nim pribudne prváčka. Ďakujem za vaše názory.

miskamicha
21. okt 2021

@lesy tak to uz by mali robit dú samostatne. Ty iba max skontrolovat, pomoct 🙂

h2
21. okt 2021

@lesy Nemusíš im to pripomínať, ani im to nepripomínaj. Poznámka to vyrieši. 😉

zara0201
21. okt 2021

Mám štvrtáka a je to ako kedy. Sú dni keď príde zo školy,vybalí knihy a sám ide a sú dni keď ho nejdem dohnať k učeniu...

lia09
21. okt 2021

Tak ja s mojou 6kou musim robit ulohy, lebo nerozumie zadaniu, alebo nechape ucivo a nevie si spravit ulohy. Takze sa citim ako ucitelka doma

lulana79
21. okt 2021

ja mam siedmaka... ulohy si robi sam, mat-fyz sa aj sam uci to ani neviem, co preberaju... to su predmety, co ho bavia... ale biologiu, dejepis sa s nim musim stale ucit

vikusjk
21. okt 2021

@lesy moja je stvrtacka a mozno tym, ze je jedinacik, tak ja sa s nou ucim. Robime to tak, ze ona si sadne sama k matematike a slovencine, prip. niekedy aj k anglictine a spravi si ulohy, ktore pochopi a ja ich skontrolujem. Vlastivedu a prirodovedu sa ale ucime spolu, lebo ma z ucitelky, ktora ich to uci stres a je taka spokojnejsia, ked si to prejdeme spolu, vysvetlime si to, preskusam ju atd. Z mat a sjl som ju skusala len ked sa ucili vybrane slova a malu nasobilku. Dcera je jednotkarka, ale urcite je to aj tym, ze ju kontrolujem, skusam, aj knihy jej kontrolujem, ci ich ma vsetky zalozene (dostavaju 5 ak nieco zabudnu).

zuzanka1984
21. okt 2021

ja mam dievca stvrtacku, učí sa sama, ani nekontrolujem nič.. sem tam dám diktat alebo nasobilku.ale je od malinka taka svedomita a teraz prvak, chlapec, s tym budem podľa mna na strednej sa ešte učiť

marci77
21. okt 2021

Ja mam piataka, domace ulohy si robi bez problemov sam uz dlhsie ....iba ked nieco nevie, pride, ze ci mu pomozeme

jemu na 1.stupni stacilo, ked daval v skole pozor a vsetko si zapamatal a doma sa nemusel nejako extra ucit
ale teraz ako presiel na 2.stupen .....zistila som, ze on nevie, co je to ucit sa, ze bez toho, aby si otvoril zosit, knihu a pracovne listy to na jednotku uz vediet nebude ....tak my skor bojujeme s tym, aby sa naucil ucivo tak, aby ho vedel co najlepsie

Obcas ho preskusam, resp. vytiahnem nejaky test, aby som zistila, ci to ovlada

pininka1
21. okt 2021

Najstarsieho nekontrolujem od druheho rocnika, ale druheho musim este teraz skontrolovat a to je uz piatak. Dostal x poznamok kedze najcastejsie si ani nezapise ulohu, nic to s nim nerobi.

marci77
21. okt 2021

@vikusjk to fakt 5?
u nas na skole triedna im iba napisala cervenym perom do zosita NEMAL DU
pripadne take prasiatko na edupage, ze nepripravenost na hodinu
zastupkyna, co ich ucila jeden predmet, ta davala cervene a cierne body, za 5cervenych bola jednotka, za 5ciernych patka .....alebo sa tie body medzi sebou vygumovali

raz mi syn hovoril, ze ma spoluziaka, co si vzdy na vlastivedu doniesol prirodovedu ....a ta ucitelka uz nevedela, co s nim ma robit, vzdy namiesto veci na vlastivedu, mal prirodovedu 😅😂😂

lujza123
21. okt 2021

Od 1 ročníka si robí úlohy sama, nám to tak aj jej triedna učiteľka dosť dôrazne pripomínala, že máme byť len k dispozícii keby niečo nevie, ale nechať dieťa samé, nestat pri nom.

Ja mam teraz už siedmacku, nikdy som s nou úlohy nerobila, ani jej nediktujem kedy presne poobede si ich má robiť. Kým bola na 1 stupni zvykla som sa jej večer pýtať ci ma všetko spravené a nachystané v taške, občas bola namatkova kontrola ci je to naozaj tak.

Ale doteraz mame zaužívané to ze ak sa jej náhodou podarí dostať 3,4 ci dokonca 5 musí sa dane učivo ktoré nevedela naučiť a skúšam ju z toho. Pre mňa je dôležité aby to vedela, nie aby mala dobre známky.

Ja osobne si myslím ze oveľa lepšie je nechať dieťa tak, aby dostalo za zabudnutu úlohu ci pomôcky poznámku alebo 5 ako robiť kontrolóra. Ak sa aj stane ze zabudne a je z toho 5 tak idem na ňu psychologicky: "pozri ako si si zbytocne pokazila známky timto jedným lajdactvom, pritom si šikovná, múdra a učivo vieš.

vikusjk
21. okt 2021

@marci77 no... ona ich zo zaciatku sk.roka len napominala, potom zacala pisat poznamky a ked videla, ze to nezabera, zacala davat normalne patky. Oni maju velmi nezodpovednych chlapcov, ktori dokazu tie ucitelky vytocit kompletne do vyvrtky a zial aj dievcata uz maju smolu a tieto pravidla platia pre vsetkych. Dokonca na vytvarnej (to ich uci ina ucitelka) dostala jedna jej spoluziacka 5 ked dve hodiny po sebe nemala noznice a lepidlo 🙈

marci77
21. okt 2021

@vikusjk uf,
inak teraz tiez jedna mamicka v nasej skupine pisala, ze na 2stupni, ked uz ju deti v triede vytocia do vyvrtky, ze im da hned pisomku a vsetkym a potom zbieraju takto horsie znamky aj deti, ktore za to nemozu
a v inej triede zase triedny ucitel nechal vsetkych chalanov po skole, aj ked cez velku prestavku iba nejaki dvaja traja z triedy nieco vyparatili
tak asi aj pedagogovia maju rozny pristup a pohlad na vec😅

mimimoje
21. okt 2021

Hlavne neporovnávaj, ja mám šiestaka a je to boj. Úlohy si urobí sám ale nakomplet všetko s ním musím prejsť. Od učenia, cez úlohy, opakovanie, učenie stále prízvukovať, proste je mu to jedno, či ich má alebo nie a už som raz do podobnej diskusie písala a vyrobili tam dokonalé mamičky s dokonalými deťmi dieťa s diagnózou. Jeho diagnózou je lenivosť a "salámpárky" povaha. A nie, poznámky ho nevyliečia z ničoho, proste je taký typ, že mu je to jedno a keď nechcem, aby si pokazil priemer už na základnej škole štvorkami, tak musíme makať žiaľ obaja. Aj ja som z toho vyčerpaná, tak ťa úplne chápem. Mladšia dcéra - to je úplne z iného cesta, preto viem, že netreba potrovnávať.

janinah
21. okt 2021

Nikdy s nikým.ani s prváčikom ani neskôr.akurat som ich pripravila na prijímačky na 8 r gymko.

dievcacitajucelist
21. okt 2021

@lesy ja mam 6-taka a na strednej škole...6tak je lenivec takže áno som ako diktátor čo sa úloh týka...ja mu poviem ale už potom nekontrolujem, neskúšam, lebo viem že sa to určite naučí....ten starší od 1. ročníka sa sám učí v podstate ani neviem čo berú...iba ak sa spýtam ale inak robí všetko sám...partnerov syn je tretiak na ZŠ a to je každý deň trápenie aj na 3 hodiny...sám nespraví nič každú úlohu mu treba vysvetliť....

dievcacitajucelist
21. okt 2021

@mimimoje môj je tiež lenivec...pride zo školy mobil do ruky a ništ 🙈 ja hneď prídem mobil vezmem a pošlem knihy preložiť a učiť sa...sem tam to skúša, že si dáva prestávku...ide vodu piť...na wc-ko a pod. ja ho už potom neskúšam nevravím, že má samé jedničky sú to prevažne 1, sem tam 2 alebo 3....musí sám pochopiť, že sa učí sám pre seba a keby som stále sa s ním učila...zvykol by si tým že je taká povaha...verím ti, že si vyčerpaná..len aby si syn potom na tento štýl učenia nezvykol...znamky mu pomôžeš mať dobré ale v podstate pôjde ročníkmi bez toho aby sa naučil samostatne pracovať / učiť sa...

sense
21. okt 2021

Keď bola prvácka, sedela som pri nej, twraz ako druhá ja si robí sama, len to pozriem ci ma všetko, akurat francúzštinu sa učím s nou...

mimimoje
21. okt 2021

@dievcacitajucelist áno toto všetko viem a aplikujeme do praxe, to, že to platí u vás, neznamená, že to platí aj u nás. Zase nestojím nad ním s varechou a nekontroluje každé písmenko.

dievcacitajucelist
21. okt 2021

@mimimoje chápem 🙂 len som chcela poradiť, keďže máme asi podobných lenivcov 😁🙉

deti95060810
21. okt 2021

mám slečnu v 8 ročníku - okrem iných detí
sú dni keď jej musím neustále pripomínať úlohy a veru neraz sa skúšame aj večer o 8 hod, lebo slečne sa nechcelo naučiť napr. dejepis a nevie ani len nadpis zopakovať... podľa mňa je už neskoro keď dieťa nachytá zlé známky..

mimimoje
21. okt 2021

@dievcacitajucelist áno ja viem, ja to mám odkonzultovane aj s učiteľkou, našťastie ma sama podobné deti, takže odskúšané máme všeličo, naozaj, ja zrovna nie som človek, ktorý sedí decku za zadkom a neustále ho sleduje a monitoruje, ja osobne to tiež nechápem, ja som bola úplne ale úplne iný typ žiaka, takže bojujem aj sama so sebou.

simca06022011
21. okt 2021

No moja 1-2r robila sama, potom som bola frajerk ( aj tu urcite v podobnych témach) ako si robi sama vsetko 😂🤦🏻‍♀️ a teraz 5tacka bez vreskotu neurobí nic. Nic. Dnes sme doma a uz sme sa tak pohadali nad ulohou, ze som myslela ze ju roztrham. Skúšala som niekoľkokrát "nechat na nu, nech sa preberie", dopadne to neurobenymi úlohami, zlými znamkami... Nemám na to nervy 🤦🏻‍♀️ dostane napr. 3 z blbosti v biologii, a ona sa to az potom nauci... Snazim sa jej vysvetlit ze ucit sa ma pred testom a nie po 🤦🏻‍♀️ zatial bez úspechu.

lulana79
21. okt 2021

@deti95060810 je to neskoro... hlavne pri predmetoch, kde ma 2-3znamky za pol roka, to ked chyti jednu zlu, tak nema sancu to vytiahnut...

vikusjk
21. okt 2021

@marci77 tak jasne, na druhej strane aj oni su len ludia a ja osobne im dnesnu poziciu ucitelov vobec nezavidim

lesy
autor
21. okt 2021

@mimimoje Ďakujem za tieto slová

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
patka06
21. okt 2021

Od 1.ročníka sama, úlohy aj učenie, občas som očami prebehla, preskúšala,. Žiadne pripomínanie.

sidicek
21. okt 2021

Každé dieťa je iné, tiež mám kamošky co pri prvom "machrovali" ako všetko nechávajú na ne, ako ich učia zodpovednosti... ale pri ďalšom, ktore už nebolo také nadané a zodpovedne zrazu pochopili, že to neplatí až tak úplne a pekne sedávali nad ulohami a kontrolovali. Zvlášť chlapci pozabúdajú, majú na háku, neriešia, chce to čas a väčšiu trpezlivosť, ale oni sa to časom naučia.

lujza123
21. okt 2021

Inac je pravda ze deti ako aj dospelý ľudia sú rôzny. Ale aj tak si myslím ze je dobre skúšať co na dieťa platí a ako na neho aby bolo v úlohách co najsamostatnejsie. Skúšať rôzne cesty ci spôsoby vytrvalo, niekedy co nejde v jednom roku už druhy zrazu funguje.