Šikana v 2. ročníku

7. sep 2023

Ahojte mamičky, no hlavne mamičky školopovinných detí. Máme dieťa, je v druhom ročníku na zš, ktoré je šikanované. Bývame na dedine, čiže Dedinská malá škola v zložení riaditeľka/učiteľka zároveň, učiteľka a druzinarka. Náš syn je veľmi tichý, plachý chlapec. Je šikovný v škole co sa týka učiva bol jeden z najlepších. Nema problém kamarátiť sa, ale je skôr introvert. No a asi preto si ho jeho spolužiaci vybrali za "obeť" no najma jeden chlapec ktorý nahovára ostatných aby mu robili zle. Začalo to niekedy zaciatkom jari, možno koncom zimy, keď sa mi doma sťažoval, že mu berú veci a skrývajú. To som mu vysvetlila, že to niektorí proste robia. Stupňovalo sa to. On sa vie brániť, ale keď ich bolo 8 a on iba jediný sám, tak asi viete ake to bolo. Začali mu slovne nadávať, to som už riešila s triednou uč. Tak som ju slušne poprosila aby su to dala doporiadku. Ok, chvíľku bol kľud a potom sa to veľmi zhoršilo. Zamykali ho na wcku. Slovné vyhrážky typu zabijeme ťa. Zastrašovanie atď. Znova riešila som to z učiteľkou aj s riaditeľkou, že este jedno takéto vyčínanie a riešim to so zriaďovateľom. A teraz . Vcera mi volal syn do roboty, cez vyucovaciu hodinu, pretože pocas hudobnej nebola prítomná učiteľka a tak to je tam vraj každý deň, so slovami prid ma mami zachrániť lebo ma chcu dobiť. Drzali ho nasilu otvorili mu usta a chceli mu tam nahádzať odpadky. No nabehla som do školy a urobila tam taky bordel ze ma bolo počuť všade. Dnes za starostom obce ze ziadam "hlavu" riaditeľky a nie kvôli tomu ze toto nechala zájsť az tu, ale ze sa na mna vyvrieskala za to ze akoze mi mohol syn zavolať ked su mobily zakazane????. On ma hodinky na telefonovanie presne pre tieto pripady. Klamala mi o tom že ucitelka bola pritomna na vyuc hodine. Povedzte mi ako je toto mozne v jednej škole????? To už fakt ani druháci sa nevedia správať? Su v triede 10ti. Žiaden dozor na chodbe počas prestávky. Stále sa tam niečo udeje lebo deti si robia bez dozoru čo chcú. Som z toho hotová. Moje deti v živote by také niečo nenapadlo ani urobiť. Chcem , aby tam tie učiteľky skončili, lebo je otázka času kedy sa tam niečo stane a bude to mať hrozne následky. Lutujem ze som nezavolala políciu. Co ešte môžem urobiť?

pieksamaki
8. sep 2023

Kym si neni v sukromnej skole......mas moznost iba preaunut dieta...

elmivelmi
8. sep 2023

A nemozes mamu toho nasilnika montaktovat?Ja by sim aj toho maleho kriminalnika chytila za usi .Lebo aj takto sa to musi,vidis ze slovne napomenuyia od uciteliek nezaberaju.A urcite sa stazuj aj zriadovatelovi,pripadne na obecnim urade aj knazovi,proste vsade tam kde mozes narobit hanbu ore rodinu toho maleho bitkara.

ptvw
8. sep 2023

Určite to medializuj, nervy mam len to čítam,je mi to nesmierne ľúto
Neviem ci by som to riešila priamo s rodičmi, kamoška učiteľka mala taký prípad ale otec hrubokrke 150kg hovädo cize sa ho každý bal, takže neviem,asi by som nešla agresorovi sama do bytu aby tam ešte aj mňa dobili alebo sa mi vyhrážali a psychicky deptali... Treba zavolať políciu, sociálku a médiá, spísať to, nech sú záznamy.... Drzte sa!!! Školu asi nenapises však? To by bolo asi hneď jasné že kto si 😣

galioska
8. sep 2023

vies co? na slovensku to tak funguje, ze ci ucitel, ci lekar vsetci su pani a ked sa opovazis im len raz oponovat maju za sebou dalsich smradov co su ako oni a nikdy, nikdy nebudu zosadeni zo stoliciek, jedine ty musis zmenit lekara, skolu... drzim palce.

karmen118
8. sep 2023

Keby sa môjmu dieťaťu vyhrážali spolužiaci zabitím riešila by som to okamžite s políciou, to isté ak by mi dieťa zúfalo volalo zo školy o pomoc, dúfam že sa vám to podarí vyriešiť čo najrýchlejšie a aj pre toho chlapčeka sirotu, možno sa porozprávať s jeho babkou a pomôcť jej vyriešiť tiež prestup toho chlapčeka na inú ZŠ. Mali by sa sprísniť tresty za šikanu a jej neriešenie školou/rodičmi tých detí čo šikanujú iné deti, lebo je to čoraz horšie a často označia obeť že je to jej vina, zažila som šikanu sama a je to veľký nápor na psychiku, vkuse v strese a veľa detí má následky zo šikany aj do dospelosti.

bluka2
8. sep 2023

“Začalo to niekedy zaciatkom jari, možno koncom zimy, keď sa mi doma sťažoval, že mu berú veci a skrývajú. To som mu vysvetlila, že to niektorí proste robia”. Chyba, už v začiatku si ho mala posilniť opačnou rétorikou, že to si nemôžu dovoľovať. Vtedy to bolo lahsie stopnúť, predtým, než nabrali istotu, že k nemu môžu všetko. Ak je taký nesmelý, ja by som mu povedala, nech sa pozrie kto to robí a “dá mu na drzku” alebo niečo podobne, čo plaché dieta aj tak neurobí, ale možno urobí takú polovicu z toho a aspoň sa rázne ohradí a tým ich odradí, nájdu si inú obeť. Ak sa ti zdá toto trochu moc, aspoň by som s ním trénovala (vtedy) nejaké gestá typu ruka pred telo a stop a rázny hlas, ktorý počuť “toto si nebudeš dovoľovať!” “Nie!” “Nechytaj sa mojich veci”. Vtedy ho bolo treba posilniť, musíš dbať, aby nebol najslabší jedinec zo skupiny, ktorý priťahuje také “charaktery”, ktoré sa musia na niekom vyvršovať. Teraz to zašlo moc ďaleko. Šancu máš uz len v novej škole a to iba vtedy, keď zmeníš svoj prístup k veci.
Tiež som mala raz takú skúsenosť, ešte v skolke 4-roční, a upravila som svoju rétoriku k dieťaťu. V mojim prípade z “násilie je zle” na “násilie je zle, ale v prípade obrany treba použiť”. Ta druha čast dosť pomohla.
Vtedy som sa riadila knihou od psychológa - Jordan Peterson- rules for life, písal tam aj o šikane

bluka2
8. sep 2023

Odkedy som sa poučila, moje deti nikomu nerobia zle, ale ani si k nim nikto nedovoľuje

pribinak
8. sep 2023

No ako? Podaril sa prestup na inú školu?
Dúfam že áno

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
slavomira236
8. sep 2023

@bluka2 mijmu tretiakovi tiez zacal niekto skryvat veci este dostal od triednej ze si nedava pozor na veci. Raz mu ktosi vybral komplet peracnik a schoval v druzine do skrine do nejakej krabice a napchal cely rozkruteny toaletak do sklskej tasky (syn bol vtedy na kruzku) Volam ucitelje tak jej reakcia ako mi ma pomoct. Ani slovom to v triede detom nespimenula ze take sa nerobi hoci som ju o to ziadala. Mozem cakat kedy mu tam niekto napcha toaletak mozno z osraty. Dieta doma plakolo preco ho niekto nema rad a ze ani pani ucitelka ho nema rada lebo vzdy to obrati proti nemu. Zavsetko je vinny moj syn. Ked som uciitelke povedala ze tak zacina sikana smiala sa

niceboy
8. sep 2023

Ináč toto keď čítam tak musím poznamenať že nám tu vyrastá krásna generácia. V druhej triede ZŠ vyhrážky zabijeme ťa???? To ako vážne??? Čo bude v deviatke? Dobodanie? Predpokladám že rodičia šikanátorov sa tvária ako mŕtvi chrobáci. Náše dieťa nič naše dieťa je svätúšik.Ale ani sa nečudujem keď niektoré deti sú vychovávané štýlom dieťa môže všetko. Vidím to dnes a denne. Niektoré deti na detských ihriskách div že neotĺkajú rodičov. 15 16 ročný chlapci v autobuse? No není nad nich. Majstri sveta. Minule bolo niečo v správach o detských gangoch 🤦. Nehovorím že deti treba otĺkať ale určité hranice by nastavené byť mali. Minule sa tu jedna kajala že capla dcére po ruke 🤦. Ja keď som bol malý tatko ma nebil lebo stačilo že sa iba zle pozrel a hneď som vedel kde je moje miesto. Dnes to už ale neplatí. Dieťa je Boh a môže všetko. Česť výnimkám

nessi01
8. sep 2023

trestne oznamenie (na neznameho pachatela) podat na policiu aj prislusnu prokuraturu a kopiu trestneho oznamenia na vedomie vedeniu skoly, dotknutym rodicom, organu socialnopravnej ochrany deti a socialnej kurately a zriadovatelovi. Ked uz nic ine, tak bude zrejme, ze to riesis a velmi vazne, co si popisala je nieco co predpoklada ulozenie zasadnych vychovnych opatreni sikanujucim ziakom.

nessi01
8. sep 2023

a samozrejme okamzite zmenit skolu, toto sa jednoduchu nezmeni a bude to len horsie

monane
8. sep 2023

v prvom rade by som zmenila školu, nedokážem si predstaviť, že by sme si niekedy mali prejsť niečím takýmto a riaditeľka by sa takto zachovala. isto aj riaditeľka podlieha vyšším miestam, tak by som sa obrátila na ne. zriaďovateľ možno o tom celom ani nevie

janulka182
8. sep 2023

baby este raz sa budem opakovat. pokial nebude mat vsetko na papiery nezmoze nic. najlepsie aj nejake potvrdenie od lekara, ze doslo k ujme. moze vyskakovat, stazovat sa na lamparni, medializovat.... vsetko popru, pokial skola nie je ochotna riesit sikanu. dopadne to tak, ze z jej dietata urobia toho, kto provokuje, z nej velmi precitlivelu matku, ktora riesi kazdu podla nich "somarinu" a skonci to ODCHODOM SIKANOVANEHO, nie potrestnim sikanatora. ten si neskor najde novu obet, za sikanu nedostane ziaden trest a neodesie si ziadne ponaucenie, ze takto sa chovat nemoze.

kikulienkadd
8. sep 2023

Ahoj @autorka, ešte mi napadla 1 vec,ktorá mi príde dôležitá. My ženy-matky sme dosť emotívne a aj keď vieme riešiť veci pragmaticky, stále mám pocit,že keď sa do riešenia vloží chlap,má to väčšiu váhu. Keď sme riešili synovu šikanu,išli sme do školy obidvaja a nechala som hovoriť hlavne manžela. Komunikoval pokojne a slušne,ale dostatočne rázne na to,aby si p.učiteľka všimla,že to nenecháme len tak. Už ste sa nejako posunuli? Preložila si syna inam,alebo nie?

elmivelmi
8. sep 2023

@ptvw presne a maleho za gule do prievanu zavesit.Sorry za vyraz mili MK a mamicky ale ja by som na taketo deti nemala nervy.

autor
8. sep 2023

@kikulienkadd všade sme chodili dvaja. Ja aj manžel, dokonca aj za zriaďovateľom. Ako píšeš, manžel jednal slušne, pokojne, ale rázne.
Dnes bola za mnou riaditeľka zš a vypytovala sa ma na detaily. Nič nepoprela, chcela vedieť čo dotyčný robí mojmu synovi. Ja som jej povedala iba toľko, že prišla neskoro, nechala zájsť šikanu takto ďaleko, viac informácií necg jej poda starosta. Pchala sa do riti a čo ma ešte viac rozčúlilo, bolo to, že osocila svoje učiteľky. Že ona robí maximum a ešte viac . Ja jej na to, že mna to nezaujima, oba je riad. zodpovedá aj za svoje zamestnankyne, na to je tam ona, ma si ich dať do laty. Potom to išla uhrať, že syn je citlivy, ale ja som ju raz dva vyviedla z toho jej bludu, ja neriešim to, že mu niekto povie, že má škaredé tričko (priklad), ale že ho surovo bili. Vyhrážali sa. Jednoducho tam to iné nebude. To nieje škola, ale paródia na školu.
Boli sme v novej škole. Riaditeľka jednala pekne, ja som bola priama, povedala som jej kde je problém. Stačí vypísať papiere a bude prijaty.

stanulienkat
8. sep 2023

Nemate reraz niekedy rodicko? Podat si rodicov tych hoviadok. Pred celou triedou sa opytat ako vychovali deti?

bluka2
8. sep 2023

@slavomira236 takú učiteľku by som nechcela pre svoje dieta. My sme mali poslednú škôlku takú divnú bez hraníc, kde hryzenie bolo “deti nevidia hranice medzi realitou a hrou (na dinosaury)” 🙄 a síce nemal žiadny taký veľký problém ako toto tu, ale mentálne tam namiesto napredovania išiel dozadu, keď sa musel prispôsobiť tej skupine. Od septembra je v novej skolke a ten rozdiel! Ta ho obohacuje na duchu, deti sú tam také, že sa od nich učí. Civilizovane. Učiteľky od prvého pohľadu profesionalky s trikmi na deti level master. Povie jednu vetu, jedno gesto a plačúce dieta rovno prepne náladu. To tam vidim tento prvý týždeň. Síce tam odchádzam 45 minut tam a 45 minut spät a platím, ale oplatí sa to. Akými ľuďmi je človek obklopený, to robí veľký rozdiel. Ako u dospelých, tak u dietata

kikulienkadd
8. sep 2023

@autorka Dobre si urobila,že si dieťa preložila na inú školu! Prajem mu,nech si nájde svojich parťákov a zabudne na to zlé, čo zažil 🍀

autor
8. sep 2023

@ptvw školu nenapíšem, nech z toho nemám problém. Navyše som xy na mk známa, to by ste možno aj vedeli o koho ide

bluka2
8. sep 2023

Oh super, teraz čítam, že nová škola 👍🏽 veľa šťastia, určite mu to pomoze

ptvw
8. sep 2023

No ved som si aj myslela som písala ze keď je to taka mala škola ze by sa asi rýchlo zistilo...
Dúfam ze to poriesite :(

tramtada31
8. sep 2023

Super, že ste ho prelozili. Drzim palce. Dokedy musí chodit do starej skoly?

pribinak
8. sep 2023

Super !!! Držím synovi palce 🍀🍀🍀

autor
8. sep 2023

Ďakujem všetkým, no nevieme ešte, dnes sme boli pre papiere máme to vypísať.

liv1
8. sep 2023

Drzim vam velmi palce v prvom rade. A v tom druhom, prosim ta “zaujal” ma ten chlapcek co nema rodicov iba babinu. Nepotrebuju nieco? Maju dost peniazkov? Pomohla by som nejako. Kludne mi mozes aj sukromnu spravu napisat, budem absolutne diskretna.

ciernysokol
10. sep 2023

@liv1 vynikajuci napad.prosim,napiste aj mne,ak sa mozem pridat.co by im bolo treba?

autor
10. sep 2023

@ciernysokol
@liv1
Dievčatá, ste super, no čo sa týka financií, tam nieje problém. Tam ide skôr o to, že babka potrebuje pomoc od ľudí psychickú, no žiaľ. Dávajú jej opak.