Školáci žijúci v zahraničí, ktorí musia chodiť na komisionálne preskúšanie na Slovensko

garzonka
20. júl 2012

"Podľa súčasnej platnej legislatívy pokiaľ má dieťa IBA slovenské občianstvo, musí byť zapísané na kmeňovej škole na Slovensku, ktorá ho eviduje ako dieťa v zahraničí a chodí na komisionálne preskúšania, aby mal vysvedčenie i zo slovenskej školy.
Pokiaľ má dvojité občianstvo, je jedno, v ktorom štáte navštevuje školu."

Milý rodičia,
ak ste aj vy v takejto situácii, že žijete v zahraničí, ale vaše školopovinné deti majú trv.pobyt na Slovensku a aj občianstvo slovenské, a teda ste museli deti prihlásit do slov. školy,prosím podeľte sa so svojimi skúsenosťami:-

- vyberali ste si školu sami alebo ste to prihlásili na tej, ku ktorej podla trv. pobytu patríte? (Rozmýšľam, že vyberiem nejakú v odľahlej dedinke niekde na pohraničí, zdá sa mi to tak lepšie)
- ako je to so skúškami (dá sa aj dohodnúť s riaditeľom, ako často ?)
- ako skúšky prebiehajú? Kto všetko je v "komisii" ?
- je nejaká možnosť deti skúšať doma, keďže som účitelka na 1.stupni?
- ako to vaše deti prežívajú?
- ako to robíte s úlohami? Ako často sa učíte (tie sloven. veci) ?
- plus uvítam ďalšie vaše informácie.... Ďakujem

garzonka
autor
7. apr 2013

@kvietocek7 Ahoj, deti normalne navstevuju skolu tu v CR, ale zapisane uz su aj na SK, mame aj sk.ucebnice...ucime sa priebezne, syn tretiak uz prebral skoro celu vlastivedu, ale este budeme urcite viackrat opakovat. Slovencinu este moc nie, priebezne nieco spomeniem kvoli vybranym slovam, ktore preberaju aj v ceskej skole, tam su ale vybrane slova ine......ale to nechavam na letne prazdniny, teraz mu nechcem pliest hlavu, nech nema zmatok, som rada ze sa nauci to co ma tu v CR 🙂
A druhy syn, prvak, ten to nebude mat take naorcne, lebo pismo je zhruba rovnake, aj cisla aj citanie...takze tam nebude problem. Narocnejsie to bude az od 2. rocnika, tam sa uz ucia samohlasky, spoluhlasky, dvojhlasky, ktora spoluhlaska je makka, tvrda (v cestine su tam rozdiely).
Takze ano, ucime sa, ale len priebezne,ak vyjde cas a najviac zaberieme cez letne prazdniny, vtedy pojdeme na tie skusky.
Vy to mate ako?

kvietocek7
7. apr 2013

@garzonka ahoj,no to drzim palce a nech sa detickam dari 🙂 Nas to len caka, tusim vo februari ci kedy to byvaju zapisy, ale predbezne zbieram info. Najlepsie by bolo keby sa na to upozornilo- napr aj cez nejake media- slovenskych zakonodarcov aby prislo k nejakej primeranej zmene.

xsenova
7. apr 2013

Ahojte, sme slovaci zijuci v Prahe a dufam, ze kym nase dieta bude mat 6 rokov tak tento zakon zmenia 😔 Pre male dieta uplne postacuje novy rezim v skole kde napriklad ako u nas sa bude v skole ucit cesky a doma hovorime slovensky - tak z toho bude mat pekny gulas a nie este aby som ju ucila ako cesky tak slovensky 😔

Ako dlho je nutny pobyt v CR na ziskanie ceskeho obcianstva?

garzonka
autor
7. apr 2013

@xsenova Ahoj, chcem sa spytat: ma vase dieta trvaly pobyt na uzemi SR ?
Ak nie, tak urady nemaju ako prist na to, ze v case povinnej skol. dochadzky nenastupi do skoly na SK . Pretoze pri zapise sa udaje zasielaju na mestsky urad prislusneho mesta, ak by vase dieta malo na SK trv.pobyt a nebolo by pri zapise na SK, tak urady to zistia a chceli by od vas dodatocne zapis a tym padom aj tie skusky. Ale ak by vasa dcera nemala na SK trv.pobyt, tak udaje o zapise by im nechybali a tym padom by po vas nepatrali.
Ja viem, ide tu skor o to slov. obcianstvo, ale myslim, ze ak sa chcete tomu vyhnut, staci ak mala nebude mat v tom case tr.pobyt na SK.
a este bonus:
http://www.mzv.cz/consulate.newyork/cz/konzular...

keenfan
8. apr 2013

@garzonka Ahoj, pozeram ze Tvoje deti chodia do skoly v CR, napises mi prosim ako to je pokial by som chcela aby syn chodil do skoly v CR, no trvaly pobyt mame na SK? Staci na to prechodny pobyt? Vdaka za odpoved 🙂

garzonka
autor
10. apr 2013

@keenfan Ahoj, no my byvame v CR, takze automaticky sme deti zapisovali tu aj ked trv.pobyt mame v SR.
A vy ste kde? CR ci SR?

keenfan
11. apr 2013

@garzonka ahoj, no my sme este na SK ale tento rok asi pojdeme do CR..a trvaly mame tiez tu..

garzonka
autor
11. apr 2013

@keenfan Nemali by ste mat ziadny problem s chodenim do ceskej skoly, len potom vas asi cakaju tiez tie skusky na Slovensku....

uankab
11. apr 2013

@garzonka , nas to tiez caka o par rokov,... neterka a synovec zili v taliansku a museli robit rozdielove skusky (resp. kedze chodili do medzinarodnej skoly a mali hodinu slovenciny denne), tak doniesli z tadial papiere... ostatne predmety boli velmi podobne... teraz sa uz vratili domov, takze oni mali dieta zapisane... nasa dcerka ma trvaly pobyt na slovensku len kvoli kocikovnemu, ale inak o nej nikto nevie (nie je zaregistrovana na socialke, zdravotke atd..)... mozme ju teortecky odhlasit z trvaleho pobytu, ale stale bude mat slovenske obcianstvo, ci to ich potom uz nezaujima? momentalne cakame na zmenu zakona, aby mala dvojite obcianstvo...

garzonka
autor
11. apr 2013

@uankab Ak bude mat len jedno a to slovenske obcianstvo tak podla zakona by mala mat aj tie rozdielove skusky. Ak ale trvaly pobyt dcere zrusite, tak teoreticky by na vas nemuseli prist......A ak by mala casom dvojite obcianstvo, tak skusky sa vas uz nebudu tykat.

zanulienka
11. apr 2013

Cafte,tak mi sme pravy priklad Slovakov zijuci v Espana.moje baby chodia na skusky kazde 4 roky na Slovensko.teraz cez leto akurat ideme,ale ucitelky su velmi ustretove,ved skola za nich dostava peniazky od statu 😅 ..

garzonka
autor
11. apr 2013

@zanulienka Nas to caka teraz prvykrat v lete, uvidime. Dnes som s detmi akurat preberala slovicka (mali prelozit ceske do slovenciny) a niekedy veru zatali vedla 😀
A este nas cakaju vybrane slova, v cestine su ine....no, snad to dobre dopadne.

keenfan
11. apr 2013

@garzonka a k prihláseniu do skoly v CR by nam stacil prechodny pobyt? Len neviem ci aj v Prahe sa to bude dat na prechodny.. 😖 a su tazke tie skusky potom, vies aj z coho konkretne su?

garzonka
autor
11. apr 2013

@keenfan Od nas na zapise chceli adresu bydliska (dali sme trv.pobyt na SK a aj adresu bydliska v CR) a aj ceske rodne cislo. Skuste sa este popytat priamo na skoel, co budu vyzadovat aby ste si to stihli vybavit. My na tie skusky ideme este len teraz v lete prvykrat, tak neviem presne co nas caka. U prvaka to bude asi citanie, pisanie, nic zlozite, lebo to iste beru aj tu. A u tretiaka to bude slovencina a vlastiveda.

keenfan
11. apr 2013

@garzonka dakujem moc za pomoc!

zanulienka
11. apr 2013

@garzonka ja ich neucim ani vybrane slova..moja dcera pise a cita po slovensky,ze boze moj... 😅 ..ale premna je dolezitejsie teraz nech sa nauci tieto slovicka,tuto abecedu..pretoze tutu bude potrebovat..a slovenske vysvedcenie nam tu v espana neplati

uankab
11. apr 2013

@garzonka , no uvidime co bude o par rokov.. kedze je septembrova, tak mame rok k dobru 🙂
@zanulienka , kde zijete v Spanielsku? Ste tam uz dlho? Ci mas manzela spaniela? My sme tam chceli ist, ale situacia tam nie je velmi dobra a ci sa to zmeni tazko povedat 😖

zanulienka
11. apr 2013

@uankab v severnom Espana,manzela mam spaniela.5 a pol rokov sme tu a tu velka kriza neni ako v.barcelone,zevraj ti su na tom dost zle

uankab
11. apr 2013

@zanulienka , my sme chceli ist dole na juh, oblast Sevilla, Jerez.. ale tam je este vacsia bieda ako na severe ☹ ... mozno na starobu si tam kupime nejaky domcek na plazi 😵

zanulienka
11. apr 2013

@uankab ludia hovoria,ze pomaly sa espana dostava z krizy,hm,neviem..myslim,ze slovensko je vo vacsich krizach ako espana

slniecko77
12. apr 2013

@uankab Zuzi, ak ste boli pred malej narodenim v UK 5 rokov, nepoberali ste ziadne benefity (co myslim, ze nie) tak ma mala narok aj na britske obcianstvo, zo SVK strany je to v poriadku, pretoze druhe obcianstvo mozes ziskat bud narodenim sa v inej krajine (ak splnas podmienky u nich) alebo sobasom 😉 a neprides tym padom o slovenske obcianstvo
..nas maly ma zatial len slovenske obcianstvo, ale budeme ziadat aj o britske
..deti s dvojitym obcianstvom si mozu vybrat v ktorom state chcu navstevovat skolu a plnit povinnu skolsku dochadzku 🙂

kvietocek7
12. apr 2013

@slniecko77 citam tu, ale nechcem sa do toho montovat len nechapem co ma spolocne ziadost o britske obcianstvo alebo ako take british obcianstvo s benefitmi. Ved kazde dieta ktore zije mimo sk minimalne alebo maximalne ma narok na child benefit a to uz ma byt prekazka nedostat obcianstvo? no a pokial plati zakon na sk ze dvojite obcianstvo nie je mozne mat tak kym sa ho nezriekne tak na ine nema narok. No ale toto je tema asi do inej temy 🙂 takze nechajme priestor tejto teme

vroni
12. apr 2013

@kvietocek7, taky zakon na Slovensku neplati. Dvojite obciansvo ziskane narodenim alebo sobasom je povolene.

kvietocek7
12. apr 2013

@vroni takze tvoje dieta ma dvojite obcianstvo ci?a uz ste robili rozdielove skusky?

slniecko77
12. apr 2013

@kvietocek7 snazila som sa poradit 😕 neviem preco by to nemalo patrit do temy 😅
..len som podotkla, ze ak ma Magdalenka narok na britske obcianstvo, bude navstevovat skolu v UK tak nemusi ist na absolvovat skusky na SVK
..skutocne nerozumiem co sa ti tu zda mimo temy 😖 a trosku zavadzas 😉 nemas asi dobre prestudovanu problematiku 😉

kvietocek7
12. apr 2013

@slniecko77 len mi to neslo do kopy to je vseeeetkooo 😉 na tom nieje nic na zavadzanie,take by ma nenapadlo....

slniecko77
12. apr 2013

@kvietocek7 nemyslim, ze som to napisala nejako nezrozumitelne 😕
..zavadzanie som myslela, ze dieta slovakov nema narok na britske obcianstvo..ma narok ak splnite vsetky poziadavky (medzi ne patri aj nepoberanie benefitov) a nepride o slovenske obcianstvo, ako som uz vyssie napisala 🙂

uankab
12. apr 2013

@slniecko77
@kvietocek7 my sme tu neboli 5 rokov pred Magdalenkinym narodenim.... narok na britske obcianstvo ma, lebo sa tu narodila a my mame papier ze sme settled, ale musime o to poziadat.. a to je diera v zakone, pretoze nikde nie je podchytene ze ci pride o slovenske alebo nie... neviem ako to suvisi s poberanim benefitov, pretoze to ze su tu settled ziskas vtedy, ak nepretrzite pracujes 5 rokov a nie si mimo krajiny viac ako 90 dni v roku... tam sa na poberanie benefitov nepytaju...
ak by sa narodilo druhe babo, tak to ma automaticky narok, kedze uz mame ten papier...no uvidime ci budu aj nas nahanat, alebo nie... ale nechcela by som aby robila rozdielove skusky, kedze ten system je uuplne iny... uz len tym ze sa zacina o dva roky skor ako doma...

slniecko77
12. apr 2013

@uankab benefity s tym suvisia tak, ze aj ked si v UK 5 rokov pred narodenim dietata (nas pripad), ale poberala si nejake benefity napr. na byvanie alebo pod. tak narok na obcianstvo dieta nema, musi byt rodic celych 5 rokov zamestnany a vtedy s poziadanim o britske obcianstvo pre dieta nie je problem
..nevedela som, ze ste tu neboli 5 rokov pred malej narodenim
..a slovensky zakon hovori, ze pokial ziskas ine statne obcianstvo narodenim alebo vydajom tak neprides o slovenske obcianstvo..a ked bude mat dieta dvojite obcianstvo tak rodic moze rozhodnut kde bude navstevovat skolu a tym padom nemusi chodit na SVK na preskusanie..to som tym celym chcela povedat resp. poradit

uankab
12. apr 2013

@slniecko77 , poberat benefit na byvanie mozes aj vtedy, ked si zamestnany, nie? 😉
to je otazne ze ci ho ziskala narodenim... musime o to poziadat, kedze sme vtedy ten papier nemali, tak ho nedostala automaticky... a teraz neviem ci sa ta ziadost bude pozadovat za vyslovny prejav vole alebo nie, nikde to nie je jasne napisane 😒
na druhej strane, ak by sme ten papier mali, ale narodila by sa doma, tak by na obcianstvo narok nemala... takze z tohto pohladu ho ziskala tym ze sa narodila.. lenze neviem u koho by sa to dalo zistit... cakali sme na zmenu zakona, ale ci ho zmenia je otazne 😢
kolko si uz v uk? my sme tu teraz 6ty rok.