Ako prebiehal váš pôrod od kontrakcie až po narodenie bábätka ?

bojka22
31. jan 2020

Ahojte len by som sa chcela spýtať ako priebehal váš pôrod od kontrakcii až po narodenie bábätka.. Budem rodiť za necelé 4 týždne prvý krát a zaujíma ma to ako to je presne. Len mam slabinovy pruh už dosť dlho ale vraj by to "nemalo" vadiť tak sa troska bojím ze nastanu komplikácie. Najmä ma zaujíma ako to je potom bud s epi, klystirom poprípade ak treba ešte oholiť. A ma niektorá z vás skúsenosti s porodnicou v Topoľčanoch posledných rokoch? Ďakujeeem 😊😊

kikus985
31. jan 2020

Myslím že na takéto veci by si sa ani nemala pýtať. 😀 Niekto mal v pohode, niekto príšerný. Môžeš sa len zbytočne vystresovať alebo zas naopak očakávať pohodu a ani zďaleka to nebude. 😀

bojka22
autor
31. jan 2020

@kikus985 zatiaľ taky strach necítim. Ja som bola padavka vždy na hocijakú bolesť. Ale teraz viem ze musím tak sa nebojím. Len za ten pruh sa obávam inak som pphode aj po pozretí videí. Len no zaujíma ma taky priebeh a tak 🙂

ruzasipova
31. jan 2020

Porody sa zena od zeny lisia - sila kontrakcii, dlzka od prvej po porod. Co sa tyka klistiru, nie je to nic strasne, urychluje to porod (vlastna skusenost). A s holenim, nuz ako bude tebe prijemnejsie, ked sa ti tam budu divat pri porode. 🙂 A ak chces epiduralku, zacni to riesit hned. Lebo na to potrebujes este obehat par lekarov, aby si mala papier, ze ti mozu dat epi, ak si ju budes pytat. Lebo inak ti ju dat nemozu. Kazdopadne ja som zvladla 2 porody bez nej.

bojka22
autor
31. jan 2020

@ruzasipova a kedy sa dava klystir? Na koze ci ešte nejak na izbe alebo ako to je prosím ta?

ikonica
31. jan 2020

Vecer o siedmej na prechadzke so psom som zacala citit slabucke bolesti ako pri ms... Divne bolo len to, ze ta bolest netrvala vkuse ako pri ms, ale ako keby odznela a znovu sa vratila.. To bolo 2.11. Prvy termin som mala podla sona 4.11. A druhy 11.11. podla ms... tak som prisla domov z vencenia a sla som si umyt vlasy, oholit sa kde sa dalo, ze co ked uz to budu kontrakcie, tak nech idem do tej porodnice pripravena :D no bolesti sa casom zosilovali az som pred 22 hod povedala mm, ze ideme pre istotu na pohotovost... Veci som mala zbalene uz par tyzdnov predtym... Prisli sme na pohotovoat, dali ma na pasy, urobili sono, pozreli krcok a rozhodli sa, ze ma prijmu lebo sa to uz rozbieha... Dali ma na izbu kde som tichucko predychavala kazdu kontrakciu, aby som nezobudila kolegyne... A takto som predychavala az do rana... Bola som raz na kontrolu na pasy v noci, ale neotvarala som sa... Len na nejake 3 prsty... Rano som sla na kontrolu znova a stale len 3 prsty... Dlllho som lezala na pasoch... Dr. mi spravil asi Hamiltonov hmat (neviem doteraz ci to bolo ono, lebo mi nepovedal co ide robit) a videla som vsetkych svatych a rozrevala som sa od bolesti a pritom nie som nejaka citlivka)... Nepomohlo... Zastuplovana, zamknuta, dal ma znova na pasy, aj ked ich len nedavno dali zo mna dolu... Potom prisiel druhy lekar... Pozrel na graf, pozrel krcok, zasa spravil hmat, zas som revala jak mala a oznamil mi, ze ideme na operacnu salu lebo porod nepostupuje, mala neschadza do porodnych ciest, neotvram sa, na ctg sa im tiez cosi nepozdavalo, tak ze radsej ideme na to operacne, nez by sa malo nieco zle stat.. No a potom uz boli pripravy na operaciu, stale s kontrakciami, trvalo to vecnost v mojom ponimani... A potom som sa uz len zobudila na izbe... A priniesli mi neskor ukazat malicku 🙂

ikonica
31. jan 2020

@bojka22 mne klystir nedali, lebo ako som uz bola na izbe, priniesla mi sestricka cipok, lebo som jej povedala, ze mam asi zapchu... Cize klystir sa nekonal...

evalin88
31. jan 2020

U kazdeho je iny priebeh, u mna od podania vyvolavacky po narodenie krpca 4 a pol hodiny, ale kazda sme ina, klistir mi dali na cakacke, kde som bola sama, bola tam aj sprcha wc, takze celkom prakticke, len viem ze som ich prosila aby mi uz pychli aj EPI, lebo kontrakcie kazde cca 4 minuty ( na pouceni vraveli ze musia mat dost casu medzi kontrakciami, aby sa pacientka nahodou nepohla atd..no ani nahodou. Po klistire vraj musia pockat minimalne pol hodiny. Na salu som isla po svojich, co som pred tym nechapala, ako tie zeny zvladaju chodit 🙂. Pychli mi Epi asi tak, ze hned po kontrakcii som dala signal ze OK teraz, pychli, dosla dalsia kontrakcia. Doktorka vraví, pridem Vás skontrolovat o 2 hodiny. Maly sa narodil do 20 minut. Za Dr. museli bezat k výtahu a volat ju naspät. Epi zabralo az ked vychadzala hlavicka a na sitie. Lebo tiez trva kym zaberie. Velmi zalezi aj na tom aky mas prah bolesti. Ja mavam celmom silnu MS a prve cca 2 hodiny som citila iba krce ako pri MS, hoci to uz boli kontrajcie nezdali sa mi neako hrozne, az na pripravnej izbe sa vystupnovali.

kiki9871
31. jan 2020

@bojka22 Ja ako prvorodicka porod uzasny, bezbolestny. O pol 3 rano mi odtiekla voda, 13:45 mala uz bola na svete. Nemala som ziadne bolesti a to nehram hrdinku ale vazne😅 Bola som na 7cm otvorena a sestricky aj doktor na mna pozerali ze ci ja aj idem rodit, ze sa usmievam hoci na monitore skakali kontrakcie jedna radost🤣 ani epi mi nechceli pichnut, ze na co mi aj je,vsak sa usmievam🤣 Ale pre moj psychicky klud som si ju vyziadala, keby manahodou museli strihat a sit, aby ma to nebolelo. Co sa nakoniec ale nestalo, lebo som porodila bez jedineho poranenia😉 Zavedenie epi u mna bez bolestne, klistir je tiez pohoda, skor udrzat to v sebe 5 minut je problem😅 aspon pre mna bol, lebo sa mi chcelo ist na wc hned🙈 Mala bola vonku na 3-4 zatlacenia. Moja lekarka ked videla spravu nechapala, ze aj ona chce ako prvorodicka taky porod🤣 Ked ti mozem poradit, vobec nesmies mysliet na zle, ze to bude boliet, ze sa nieco stane atd. Ja som si nic necitala, nezistovala, cely cas som myslela pozitivne, ze to proste dopadne dobre a hotovo. A vidis, aj sa tak stalo nastastie😉 takze drzim palce a s kludom, ved preto rodia zeny, lebo chlapi by to nezvladli🤣🙋‍♀️

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eliska13
31. jan 2020

@bojka22 bojka hlavne sa neboj😘 pôrod som mala s EPI bez toho by som nešla bola to pre mňa psychická opora.Klystir som nemala iba cipok.ja som už bola v pôrodnici na pozorovaní celú noc má boleli kríže, ale podľa sestričky a prístroja to ešte nebolo na pôrod do rána som sa otvorila na 5 cm a hneď po vizitke som išla na sálu.Tam mi pichli vodu, dali oxytocín, lebo som mala slabé kontrakcie to najhoršie bolo asi hodinu, ale cítila som len trocha kvôli EPI na prvorodicku som porodila od ľahu na kozu za 3 hodiny bez nástrihu veľmi to bolo fajn moje predstavy o pôrode boli oveľa horšie ako bola realita.Syn bol na 4 zatlačenia vonku.EPI mi dopichovali 2x dokonca aj chvíľu pred tlačením čo často čítam, že lekári nechcú.Mna najviac vystrašilo to, čo som počula zo susedných boxov, videla ženy vo vzdycharni, takže som bola rada, že som išla hneď na pôrodný stôl.5 hodín po pôrode som chodila a sprchovala sa.Prajem Ti nech to zvládneš čo najlepsie

eliska13
31. jan 2020

@bojka22 klystír dostaneš na izbe
@veronika4495 mňa tiež sestričky presviedčali, že to nebude na pôrod a druhý deň idem domov.A do rána kŕče v krížoch ako silnejší menzes a to som v noci bola 2x na pásoch a nič.Velmi mi pomohli sestričky pri tlačení ako sa mi zvalili na brucho čo som čítala niekde vraj to je už zakázané, ale mne to pomohlo.Prilozenie bola u mňa fraška to mi naozaj len bradavku oblizol a ani malého mi nenechali na sebe isiel hneď do vyhrievaneho lôžka su to už roky čo čítam teraz je to lepšie , ale mlieko som mala na rozdávanie.

blumie
31. jan 2020

@bojka22 mma nechali prenasat 9 dni, resp. Na 10ty som mala ist na vyvolavanie. V ten 9ty den sa mi ale spustili kontrakcie, silne o 16stej som povedala manzelovi, ze ideme do porodnice lebo bolest do krizov bola uz vtedy fakt taka, ze sa mi az zahmlievalo pred ocami. V porodnici ma dali na pasy a vraj nepravidelne kontrakcie a malo otvorena ale nechali si ma (asi ked uz som tolko prenasala 😄), takze prechadzat sa, dali mi nejaku malu injekciu na zmakcenie porodnych ciest ale otvorena som bola len na 3cm. Mne sa inak zda, ze mne sa ta bolest ani extra nestupnovala. Ja som mala fakt uplne maly rozdiel medzi prvymi a poslednymi kontrakciami. Vecer sa to este viac stoplo, tak ze mam ist spat. No to sa nedalo, kedze som mala bolesti, chodila som si davat teplu sprchu. O 3tej som ale isla do sprchy a zrazu sla zo mna krv, tak som isla, ze kde je nejaka sestra (vsetci spali) aby ma niekto pozrel. Po kontrole, ze som otvorena na 8cm som dostala strach a ze co EPI ktoru mi slubili. Tak mi ju napriek tomu, ze to bolo neskoro napichli 😄, zmiernilo mi to trochu bolesti ale mozno to bolo aj psychicke, lebo oproti inym ja som citila vsetko aj tlacenie aj kazdu kontrakciu. Na 3tie zatlacenie som malu vytlacila bez nastrihu (aj ked to bolo tesne, ked lekar povedal ze no vyzera, ze musi nastrihnut som zatlacila najviac a sup bola vonku 😄) 2 vnutorne stehy a to mala 3,96 kg. A som toho nazoru, ze velkost dietata zavazi dost pri porode, lebo je rozdiel tlacit 2kilove a 4 kilove. Porodila som o 5 rano. Cize priblizne 15hodin 🙂 od prichodu do porodnice, ziadna rychlovka ako tu vyssie baby.
Uvidis vsetko dobre dopadne 😊

saadve
31. jan 2020
zdencaaaa
31. jan 2020

Pred 4 rokmi som rodila v topolcianskej porodnici

bojka22
autor
31. jan 2020

@evalin88 a pichnutie epi bolo nepríjemné alebo bolestivé alebo vieš to k niečomu prirovnať?

elizita
31. jan 2020

@bojka22 nechod do TO. Mas tam obrovsku sancu na zbytocnu sekciu! Stale tu rezu kazdu druhu.

uzanka16
31. jan 2020

@bojka22 ja len doplním ako dopadol klystir u mňa, dávala mi ho sestrička v sprche, na vodovodny kohútik bola napojená hadička a tu mi tam dala, dopadlo to asi tak ze pri tlačení na koze som sa 3x riadne pototo, pred asistentkou aj pred manželom, takže asi zle klystir dali.

bojka22
autor
31. jan 2020

@elizita možno by som bola aj radšej za ten pruh :/ bojím sa ze pri tlačení sa to nejak roztrhne a je to dosť nebezpečné veď ho mam od 6r

zdencaaaa
31. jan 2020

@elizita mna rezat nechceli ani nahodou

bojka22
autor
31. jan 2020

@uzanka16 tak ale za to si nemohla. Stat sa môže

bojka22
autor
31. jan 2020

@zdencaaaa a co hovoríš na pôrodnicu? Bola si spokojná?

zdencaaaa
31. jan 2020

@uzanka16 mne v TO klistir nerobili. Kakala som 2x doma kym som sa dostala z domu a asi 3x na vzdychacke, esteze bol pri mne moj muz, lebo som sedela na wc a vracala do misky naraz, uplne vycerpana. Sprchovat ma musel. Ale pri samotnom porode zo mna vysla len dcerka 🙂 ;) mne vlastne klystir ani neponukli....Epi mi nemohli dat lebo som rodila predcasne a nemala ziadne predoperacne vysetrenia

eliska13
31. jan 2020

@bojka22 EPI, keď mi pichli som necitila len som sa musela dobre zhrbit.Bol to taky tupý vpich, keď mi berú krv viac citim

zdencaaaa
31. jan 2020

@bojka22 na porodnicu nemam zleho slova. Porod som mala rychly ale velmi tazky no s doktorkami som to dala. Jedine na co sa mozem stazovat su sestry na novorodeneckom a jednu doktorku odtial. Bola som prvorodicka, rodila som o mesiac skor, proste sok pre mna ze zrazu som mama. Plakala som, chcela som uz ist domov s malou ale mala zltacku takze sme tam pobudli. Co mi sestry hovorili to som robila, posluchala som ale pri druhom by som sa uz nedala. Ja som z nemocnice odchadzala aj s depresiou. Stale mi hovorili kojit kojit ale mala len spala zo zltacky a neprisavala sa. Nechali mi ju schudnut na 2,6kg a az potom povolili UM. Keby viem UM pytam uz skor.

elizita
31. jan 2020

@zdencaaaa mne po 7h pekneho a bolestiveho priebehu povedali, ze ja nikdy neporodim, za cely cas pri mne nebola porodna asiatentka.. dovod cisarskeho do papierov si vymysleli!!! O 4r som v inej porodnici bez problemov porodila vaginalne v priebehu 2hodin za nonstop pritomnosti por asistentky,ktora mi vedela polohovanim ulaviit a aby babo krasne zrrotovalo.

zdencaaaa
31. jan 2020

@elizita mne cisarsky nemal podla mna kto robit. Od prvej kontrakcie po narodenie dcerky presli 4 hodiny. 3 hodiny som bola v nemocnici. Rodila som rano o 2h. Bola tam sestra a taka mlada doktorka. Neskor ked uz porod zacal prisla Kerekova. Odrodila a sila ma mlada doktorka a ze mala teda zlate rucky. Dcerka mala okolo seba omotanu pupocnu snuru, cize ja ked som aj vytlacila, snura ju stiahla naspat.

evalin88
31. jan 2020

@bojka22 vobec som to necitila, dokonca ani ked vyberali hadicku.. co bolo bohuzial az na druhy den rano, lebo na sale sa na to vykaslali a previezli ma aj s tym na jzbu, tak som sa ozvala, ze sa s tym blbo spalo teda 🤣

sonicka96
31. jan 2020

Ja by som aj napísala ale potom by už žiadna žena zo strachu nechcela rodiť 😄

evca8285
31. jan 2020

@bojka22 ahoj ja som bola tiež zvedava takže ta úplne chápem... Mam za sebou dva porody:
1. pôrod sa začal tak ze mi Dr vložil nejakú tabletku na otvorenie krčku a kým som vyšla o poschodie vysie tak som začala cítiť kontrakcie... Bola to na začiatku ako bolesti pri menštruácii ale boleli ma súbežne aj kríze... Tie začiatočné kontrakcie som predychavala ako kazu knižky a plná entuziazmu že vau ako ľahko sa to dá pre dýchať až kým mi Dr neprepichol plodov vodu a to potom začala sranda... Kontrakcie zosilneli a štýlom takým že som medzi nimi mala ani nie minútovú pauzu.. Najhoršie bolo keď ma vyšetroval alebo ma dali na ozvy v čase kontrakci... To bol pre mňa masaker ale tieto šialené kontrakcie trvali celkovo možno dve hodinky a potom ma vzali na sal a na tri za tlačenia bol malý vonku... Šitie bolo rýchle a bezbolestne... Klystir bol v pohode tiež som z neho mala obavy ale to bolo vážne úplne v pohode... Pýtali sa ma pri siti ci budem chcieť aj ďalšie a hneď som vravela ze jasne...
2. Pôrod bol štyri roky po prvom... Začalo to tým ze mi doma praskla plodová voda... Prekvapilo ma koľko jej bolo... Stala som vo vani a myslela ze z nej nikdy nevyleziem 🤣 prijali ma v noci pred polnocou a kontrakcie ako také začali okolo siedmej ráno... Zase to začínalo úplne v pohodicke a s predstavou že to bude ako prvý krát som čakala... Tentokrát mi Klystir nedávali lebo som tam bola od noci a raňajky mi nedali a videli ako som chodila niekoľko krát zvracať... Bolesti sa ale stupňovali a boli oveľa silnejšie... Od bolesti ma na špičky nadvyhovalo... Dôvod bol možno ten že prvý syn mal 3320g a 50cm a druhy 4230g a 52cm a obvod hlavičky mal dosť veľký... Na záver už keď som konečne bola na sále mi museli pichnúť oxytocin a vtedy som pochopila ze zeny ktoré rodia s oxytocinom si naozaj užijú šialené tlaky... Po pichnúť oxytocin som myslela ze aj slona by som vytlačila... Malý sa narodil tiež na tri-štyri za tlačenia ale bol to bolestnejsi a vyčerpávajúce si pôrod... Šitie bolo dlhé ale bezbolestne... Musel šiť aj krcok... Malý bol veľký tak asi preto...
Zotavenie po oboch pôrodoch bolo rýchle... A stále tvrdím že aj keď to bez bolesti nejde je to to najkrajšie čo mi život priniesol... Manžel bol pri mne pri oboch pôrodoch... Nemyslím si ze mi pomohlo že tam bol lebo počas pôrodu som ho nevnímala ale bola som rada ze tam bol v momente keď sa naši synovia narodili... Ze ten okamih sme zažili spolu... A co sa týka oholenia na čo si sa pýtala tak ja som oholenia bola pri oboch... Nedoholovali ma... A epi som nemala... Ja som bojko co sa týka medikamentov a kým nemusím tak nič neberiem... Držím ti palce aby si mala pôrod ľahký a rychly... Bolieť to bude lebo to inak nejde ale keď porodís po cítiš neskutočnú úľavu a keď ti dajú miminko do náručia tak na tu bolesť zabudneš... Aspoň u mňa to tak bolo... A časovo u mňa oba pôrody trvali cca 5 hodín od prvých kontrakcii do konca ale naozaj každý pôrod je iný a každá z nás je iná... Drz sa 😉

daom
31. jan 2020

Ja som mala tiez super rychly porod. Prisla som na poradnu a po vysetreni mi doktor hovori, ze ved vy ste otvorena na 8cm, ide sa rodit. Nemala som ziadne bolesti, nic. Prijali ma na izbu, dali klistir, o 13:30 praskli vodu, vtedy zacali kontrakcie a o 15:25 sa mala narodila. Bez jedineho stehu (vdaka cviceniu s anibalom). Prajem rychly porod.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre