Slobodné maminy, ako zvládate dve školopovinné deti na prvom stupni?

16. jan 2024

Ako zvládate samé dve školopovinné deti na prvom stupni? Starých rodičov nemáme, otec má zákaz zo súdu.

mane01
16. jan 2024

Nie som slobodna mamicka, ale na deti som bola uplne sama, praca na plny uvazok a vsetko len na mne. Mala som opatrovatelku na vyberanie zo skolskeho klubu kym nebol starsi piatak, potom uz chodil po surodenca do klubu on a spolu isli domov. Pomahat s ucenim bolo treba len jednemu, druhe dieta samostatna jednotka od prvej triedy, max nejaky diktat alebo tak… toto velmi pomohlo. Keby boli dve rovnake lenive kusy, bolo by to o drzku…

autor
16. jan 2024

@mane01 klobúk dole. Dnes opatrovateľky stoja majland.

mane01
16. jan 2024

Tie dve hodky to zas nebolo take zle… bola to studentka, byvala v podnajme v susedstve…

autor
16. jan 2024

@mane01 ako si kmeň prišla prosím ťa?

4stanka4
16. jan 2024

K otázke poradiť neviem ale ja vyzdvihujem známej deti zo škôlky a školy. Ja som rada ze si niečo privyrobim a ona je rada ze jej niekto deti zavedie k mame odkiaľ si ich potom ona po práci vyzdvihuje. Dopracovali sme sa k sebe cez FB stránku našej obce a naše dievčatá sú spolužiačky v škôlke. Tak skus cez miestnu FB skupinu 🙂

mane01
16. jan 2024

Je taka stranka, kde sa daju najst kontakty na opatrovanie deti, upratovanie… casto su to studentky, ktore si takto privyrabaju… da sa tam zvolit lokalita… ale popravde to, ze byvala doslova vo vedlajsom vchode bolo stastie…

lujza123
17. jan 2024

Co myslíš tým zvládanim? Učenie či vyzdvihovanie zo skoly?
Moju dceru púšťali učiteľky z družiny samu a pockala ma sama doma. Úlohy a učenie som sa ju odzaciatku snažila viesť k tomu aby si ich robila sama, len som bola po ruke keby niečo nevie ale nesedela som pri nej.
Ja sama som celý prvý stupeň po škole sla ešte pre sestru do skolky a čakali sme same doma rodičov

Mám také heslo, ze vzdy treba robit maximum co sa dá, ale ked to viac nejde tak to nejde, netrapit sa tým a nesnažit sa o dokonalosť.
Tým chcem povedať ze v ideálnom prípade pôjde mamina autom po svojich školákov, doma si dajú čerstvo navarené jedlo z bio surovín, potom sa pôjdu hrať so svojimi montesori hračkami či ich mama odvezie na skvele krúžky, súkromnú hodinu klavíra či tréning tenisu a večer sa s nimy bude trpezlivo učiť …
V realite je mama rada ze ešte ako tak funguje, deti sa stravujú v školskej jedálni, sú v družine, na školských krúžkoch zdarma, idú domov pešo s kľúčikom od bytu na krku, na jedlo si dajú polievku z predošlého dňa a do skoly ked sa same zle zbalia a pozabudaju veci tak dostanú poznámku od učiteľky a ešte to budú musieť aj doma vysvetlovat

mirica
18. jan 2024

Moji sú už väčší, ale keď som si prečítala tému, vrátili sa mi moje nočné mory🙈
Ja som bola tiež sama , žiadneho starého rodiča som nemala a ani opatrovateľku-neboli na ňu peniažky, a samozrejme som musela pracovať na plný úväzok. Nemala som síce 2 deti , ale 3 . Najšialenejšie obdobie bolo keď boli dvojčatá druháci /tretiaci (obaja mali aj poruchy učenia) a ten menší bol prvák/druhák. prišli sme domov a písali úlohy tak, že som behala od prvého k druhému potom tretiemu stolu....kto napísal úlohy ako prvý, išiel do druhej izby a ucili sme sa , potom sa vystriedali. Po roku som bola v stave, že asi pôjdem do školy a poviem im , že urobiť s deťmi úlohy a ešte aj sa naučiť ...je jednoducho nezvládnutelné. Potom som zistila , že mi musí stačiť 4-5 hodín
spánku, a zvykla som si na to . Postupne sa naučili pomáhať si navzájom, tak to už potom bolo lepšie, ale zas prišli iné veci - napríklad varenie pre troch dospievajúcich chlapcov je tiež iná sranda. Potom prišiel Covid - a robenie úloh , projektov a posielaní vypracovaných zadaní cez Edupage/teams/mail.....v počítači mám doteraz záložku "ulohy" a počet položiek niekoľko stoviek + v telefóne asi 600 fotiek úloh.(tie som už zmazala) . Teraz sú dvojčatá v 1 ročníku na strednej a menší je v 9 ročníku, a je to už celkom OK . Takže záver je asi taký . Dáš to, nájdeš si spôsob...nebudeš mať čas rozmýšlať, budeš riešiť za pochodu.

P.S. Neželaj si napríklad , že by si chcela 3 dni len ležať a nič nerobiť....mne sa to splnilo, spadla som na lade a zlomila si stavec na chrbtici . Takže ak také nejaké želanie máš- buď veeeeeeľmi konkrétna. 😇

autor
20. jan 2024

@mirica wau! Ako si zvladala choroby deti a vyberanie zo školy/škôlky?

mirica
21. jan 2024

No, boli v škôlke a v škole v družine medzi prvými, našťastie tam bolo viac takých detí, a z roboty zas rýchlo pre deti. A čo sa chorôb týka sme mali šťastie alebo dobrú genetiku. Vážnejšie chorí boli len raz cez prázdniny keď mali 5 a 4 roky - mali angínu. Ináč chorí neboli....mám celkovo 4 deti a ani Covid sme deti ani ja doteraz nemali🙂

kikulienka94
31. jan 2024

Moja mama bola takto sama postupne na 4 deti lebo otec chodil dlho na týždňovky mimo mesto a chodil iba na víkendy. Starší bratia boli už na strednej keď som ja šla na ZS, a ona bola doma na materskej s mladším bratom. Ja som od 1. ročníka chodila po škole sama domov, do družiny som nikdy nechodila. Ked som bola piatačka, tak som po svojej škole šla po brata do družiny a šli sme spolu domov. Doma sme niekedy byvali aj sami, proste sme sa vedeli obriadiť. Mama robila na 3 smeny, takže me bývali sami aj ráno, všetko sme si pochystali večer a ráno sme sa vychystali, a chodili sme spolu.
Záleží aké máš deti, aký je vekovy rozdiel, nakoľko su zodpovedné, ako daleko mate ZŠ?