Výživné aj po zmene synovho priezviska?

nika.s
23. jún 2011

Ahojte dievcence.
Mam jednu taku otazocku. S byvalym muzom sme sa rozviedli a nas spolocny syn ostal zit so mnou. Byvaly o maleho javi zaujem obcas, vacsinou ked to jemu vyhovuje. Na prazdniny, na vianoce alebo pomimo si ho vobec neberie.
Ja som sa pred par mesiacmi opat vydala a teraz cakame s novym manzelom prirastok do rodiny. Samozrejme som prijala nove priezvisko. Moj prvorodeny syn z predchadzujeho manzelstva (8 rokov) mi ale stale opakuje, ze aj on sa chce volat novym priezviskom, ze ja a moj novy partner sme jeho rodicia, ze ho my vychovavame a chce mat take iste priezvisko.
Preto sa chcem s byvalym porozpravat, aby dal suhlas na zmenu priezviska maleho.
Neviete, ako to potom funguje s vyzivnym? Musi byvaly platit na maleho vyzivne aj po tom, co zmenim synove priezvsiko? Alebo po zmene priezsviska na maleho uz platit nemusi?
Nechapte ma zle, ale vyzivne je to jedine, cim byvaly "prispieva" malemu na nieco v zivote. Nechcem maleho oberat este aj o to, na co ma narok.
Hladala som aj na nete, ale nenasla som odpoved.
Mate s tym niektora skusenost?

kmirkav
23. jún 2011

Nemam skusenost, ale podla mna, ked je otec zapisany v rodnom liste, tak zmena priezviska nic nemeni. Skus mrknut do zakona o rodine.

bianka1
23. jún 2011

so zmenou priezviska musí suhlasiť biologický otec 😉 ked dá suhlas tak tvoj terajší manžel si ho osvojí a tým pádom je jeho otcom a biologický otec nemusí platiť výživné 😉 viem to na 100% nakolko práve tento problém rieši moja známa😉 nič vo zlom ale ked ti ide o výživné tak musíte ponechať meno biologickeho otca 🙂

sue
24. jún 2011

...nepleťme fakty - biologický otec nemusí byť zapísaný v rodnom liste.
Tu je situácia kedy biologický otec je zapísaný v rodnom liste a matka chce, aby syn prijal jej súčasné priezvisko. Osvojenie súčasným manželom by znamenalo, že biologický otec = otec momentálne zapísaný v rodnom liste by sa vzdal svojich práv a povinností a tie by prebral súčasný manžel matky. To čo potrebuje @nika.s je v podstate jednoduchý úkon,kedy rodičia písomne vyhlásia (na matrike, kde bol vydaný rodný list myslím) že súhlasia so zmenou priezviska dieťaťa. Práva ani povinnosti otca (= toho, ktorý je v rodnom liste) sa týmto nijak nemenia.
Zmena priezviska - na priezvisko matky nie je zmenou otcovstva - koľké ženy si pri rozvode berú svoje rodné priezvisko a tak isto ho menia deťom a o výživné a právo na styk s dieťaťom otec neprichádza ;)

annaopialova
24. jún 2011

ahoj potom by to nefungovalo lebo bude nosit meno terajsieho manzela priezvisko ja by som to nerobila lebo tym padom stracas narok na vyzivne a preco by mal byt tvoj syn ukrateny o jeho peniazky a tvoj byvali by uz nemusel nic keby si to urobila nech plati kym nezacne tvoj syn pracovat nech ma niku zodpovednost tvoj byvali

heln
24. jún 2011

ahoj, toto riešil môj brat, keď si priženil deti....
presne tak, na to aby syn dostal priezvisko nového otca, je pokiaľ viem jediný spôsob a to, že nový otec si ho osvojí, tým ale skutočný otec je zbavený rodičovských práv a potom už nemusí platiť výživné....
takže aj bratovým deťom zostali pôvodné priezviská......

martina2001
24. jún 2011

ak ti ide len o zmenu priezviska, tak potrebuješ od neho súhlas písomný, potom podávaš žiadosť na okresný úrad a zaplatíš poplatok okolo 100 eur to je, a výživné ti platí naďalej, jedine vtedy prestane ex platiť ak si ho tvoj terajší manžel adoptuje

jahodnicka
24. jún 2011

Také si myslím, že pokud jde jen o změnu příjmení a né o osvojení platí bývalý manžel alimenty i nadále..

baby2310
26. sep 2011

Mojej dcérke som menila priezvisko, ked som sa vydala...tiež sa super bio bránil, že prečo má platiť na "decko s iným menom"....ale nepomohlo mu to, vôbec si nerobte ťažkú hlavu, pokiaľ si nový partner, manžel neosvojí, normálne súdne tvoje dieťa, tak sa môže bio postaviť na hlavu, platiť musí, môžeš žiadať zvýšenie výživného, máš na to nárok 🙂 samozrejme, má tým pádom aj nárok na návštevy. Zmena priezviska bud s jeho súhlasom, čo je jednoduchšie, alebo cez súd, platí sa 33 eur za žiadosť na obvodnom úrade o zmenu priezviska + nejaké 3 eurá za overenie podpisov 🙂

akombakom
12. mar 2013

Ahojte, no mne to logicky dáváa zmysel, ked si zoberie priezviska terajšieho manžela tak to je vlastne osvojenie.. keby si mala priezvisko svoje rodné a zmeníte to na Tvoje rodné.. tak to myslim, by alimenty platit musel.. ale by som bola zvedava ako to dopadlo... mne to nedava logiku, ze si zoberie priezviska nového manzela a nie je osvojene.. to je take nelogicke proste

vavrova1334
17. mar 2013

zmena priezviska nemá nič spoločne s výživným . Pokial je raz zapísaný v rodnom liste ako otec dietata,, jožko mrkvička má vyživovaciu povinnost aj na hnedu cibulu či žltý cesnak. priezvisko nehra rolu.. skor tvoj vydaj je velká zmena,tovj ex manžel može požiadat o stiahnutie s výživneho,, pokial si raz vydatá,, vyživovacia povinost stráca platnost aj ked tvoj nový manžel nemá deti osvojene ba čo horšie ak by sa nahodou aj druhé manželstvo nevydarilo,, stare výživne už sa nedá opetovne znova vysudit,,, aspon mna tak upozornovala sudkina a to už vediem tretie sudne konanie,, ohladne x veci s mojim ex. ahoooj a vela štastia prajem,, 🙂

ivetkabab
17. mar 2013

Otec stale ostava uvedeny v rodnom liste aj ked dieta ma zmenene priezvisko.Ved si ho neadoptoval buduci novy mnzel.To znamena,ze stale je otec povinn platit na maleho.Priezvisko s tym nema nic spolocne,stale je to jeho dieta a vzivne musi platit.Len muzska jesitnost je velikaaaaaa,tak neviem ci ti da suhlas.Ja s tym bojujem tiez...Vela stastia.
Staci ak s tym bude suhlasit,ist na matriku a spolu to zmenite a vystavia ti novy rodn list na nove meno,ale otec tam bude zapisany ten isty.pa

sisuldatn
21. mar 2013

Ak sa meni,len priezvisko a terajsi partner si neosvoji tvoje dieta tak vyzivne budes dostavat.

nikolka2
21. mar 2013

Ja mam tiez dceru z 1 vztahu ..moj druh nejaví a nejavil nikdy o malu zaujem neplatí vyzivne ...ale podme k veci ...ona mala jeho priezvisko tiez ...potom po rozchode som poziadala sud o vyzivne a opatrovnictvo vylucne do mojej starostlivosti ..a o zmenu priezviska ...vsetko na sude prebehlo v pohode az na zmenu priezviska ( mala bola maloletá mala cca 2 roky ) ..po sude si ma zobrala sudkyna bokom a mi povedala , nech dam este raz ziadost o zmenu priezviska ked pojde do skolky , alebo keby som sa vydala 😉 Tak ked som spoznala mojho terajsieho manzela tak som znova poziadala sud o zmenu priezviska ( musel stým suhlasit druh ) ..suhlasil lebo si myslel , ze nebude uz musiet platit alimenty ( co ani nikdy predtym ani teraz neplati ) ale na sude sa hlupak opytal ci ho to zbavuje vyzivovacej povinnosti tak sudkyna hned na neho zautocila tak to NIE ! to , ze zmenia meno neznamena , ze ho ako otca vymazu z rodneho listu 😀 Neboj sa o vyzivne neprides a ako dovod uved , ze si sa vydala a tvoj syn tiez chce a vyzaduje od Vas ako rodicov spolocne priezvisko 😉 Ja vidim len jediný problem v tom ci 1 manzel stým bude suhlasit 😒 Drzim palce 🙂

sysa37
13. sep 2016

Dobrý, po rozvode boli deti pridelené mne a bývalý manžel na ne platil. Teraz som sa znovu vydala a tým som si zmenila priezvisko(ale deťom ostalo to staré) a neviem, či stačí bývalému oznámiť moju zmenu priezviska (pre posielanie výživného) len ústne, alebo to musím spraviť nejakou písomnou formou. Máte stým niekto skúsenosť?

tajomna21
19. sep 2016

@sysa37 no ak ti posiela peniaze na meno, tak ano, a radsej pisomne (SMSkou + emailom), aby nezaprel ... pokial posiela na ucet, ale cez sek, tak treba tusim tiez uvadzat meno ... normalne prevodom ak posiela, tak netreba ...