Žlté teliesko na sone

wewo
9. máj 2012

Ahojte,v pondelok som bola u lekara lebo som mala bolesti vajecnika. Robil mi sono a vravel,ze tam je 36az38mm zlte teliesko.poslednu MS som mala 1.4 a odvtedy nic. Nemam ziadne naznaky ze by mala prist.moze to znamenat ze som tehotna,pretoze on o tehotenstve nic nepovedal.
Budem rada ak mi poradite
Zatial dakujem

janusa_
10. máj 2012

@wewo zlte teliesko vznika tesne po ovulacii, cize si este "len" po ovulacii, zlte teliesko sa bud bude dalej vyvijat ako tehu alebozanikne.. od ovulacie do MS zvyknu byt az 2tyzdne, cize pockaj dva tyzdne a uvidis.

wewo
autor
10. máj 2012

dakujem ale mna ten vajecnik bolel uz asi od vtedy ako som mala dostat dalsiu MS cize to je 28.4. a stale nic tak som v pondelok 7-meho
to uz zhruba 2 tyzdne mozu byt...
doktor mi povedal ze pokial nedostanem do mesiaca MS tak mam prist ale mne sa to zda dost dlha doba
a vlastne ani neviem na com som

anjelicek26
10. máj 2012

@wewo - asi myslel zltkovy vak, z toho do tyzdna bude vo vnutri ebrijko, do dalsieho tyzdna tlcuce srdiecko, uvidis sama na dalsom sone. Normalne sa ide o dva tyzdne na sono, veru mesiac je pridlho, nemas moznost ist inam?

wewo
autor
10. máj 2012

no neviem ja som mu povedala ze ma tam boli a on to pozeral sonom a povedal ze ide o nejake zlte teliesko ktore ma 36az 38 mm a ja som sa ho pytala ze som to je ci to je tehotenstvo a on povedal ze nie..ja som to pocula prvy krat preto vobec neviem na com som 😨

strapco13
10. máj 2012

@anjelicek26 zlte teliesko je to co vznikne po uvolneni vajicka z vajecnika, tvoria sa v nom hormony na udrzanie tehotenstva, pokial nedojde k oplodneniu tak zlte teliesko zanika
nieedy z neho moze vzniknut cysta
ak dojde k oplodneniu, zltze teliesko moze dosiahnut az velkost vajecnika

anjelicek26
10. máj 2012

@strapco13 - to fakt moze byt az take velke? A moze to sposobit meskanie menstruacie 12 dni? Ved to je zvlastne, nie? Ci je to uz cysta teraz?

strapco13
10. máj 2012

@wewo to bola aj odpovd pre teba..len som ta zabudla oznacit

strapco13
10. máj 2012

@anjelicek26 ak je tehotna tak to samozrejme sposobi meskanie menzesu, pricom na sone nemusi este vidiet plod /podla toho ktory je tt/
cysta..to uz by nehovoril o zltom teliesku, cysta uz vyzera inak

anjelicek26
10. máj 2012

@strapco13 - takze tak ci tak verit a dufat, ze sa na sone objavi malinka machulka s tlcucim srdieckom 🙂

lili_mia
10. máj 2012

zatiaľ je to iba žlté teliesko, ktoré môže aj zaniknúť a vyjde z teba pri krámoch, preto ti nechcel povedať, či je to tehotenstvo

strapco13
10. máj 2012

@lili_mia zlte teliesko nevyjde tz tela pri menzese..to sa v naternici nenachadza, je to na vajecniku ..pozri moj prispevok vyssie

@anjelicek26 asi tak

lili_mia
10. máj 2012

@strapco13 ok, ja si zo školy pamätám, že ked sa vytvorí žlté teliesko, tak iba v tom vajíčku, aj to, že ak nedôjde k oplodneniu, tak zaniká mi nejak urobilo mišung s tými krámami, dík za opravenie

anjelicek26
10. máj 2012

@wewo - test si si nerobila? Ten ti da uz jasnu odpoved.

wewo
autor
10. máj 2012

no tak asi mi nic insie nezostava iba cakat
ak nedostanem do mesiaca tak asi to bude tehotenstvo

eri28
10. máj 2012

zlte teliesko je corpus luteum, neviem inac mam aj ja z toho hokej, zda sa mi, z v prvom sone napisali nieco take, ale bolo to mini, neskor sa az vyjadrovali, o plode fetus, no neviem...

wewo
autor
10. máj 2012

@anjelicek26 -test som si robila ale asi druhy den meskania a potom som este mala pohlavny styka k lekarovy som sal tyzden potom

strapco13
10. máj 2012

@lili_mia to co sa vytvori vo vajicku je zltkovy vak a ten sa vytvori len ak dojde k oplodneniu 🙂

@eri28 corpus luteum je na vajecniku po uvolbeni vajickam tam sa produkuju hormony potrebne k tehu..pokial nedojde k oplodneniu zanikne, ak dojde k oplodneniu tak pretrvava
v oplodnenom vajicku vznikne ztlkovy vak z ktoreho je vyzivovany plod kym nepreberie funkciu placenta

eri28
11. máj 2012

@strapco13 aha no a ze ja som zdarvotna sestra 😀 , ale z minimalnou praxou, a uz par rokov, nevyvolam toto povolanie, tak snad mi je odpustene 😉 , ucime sa cely zivot... 😅 😵

strapco13
11. máj 2012

@eri28 v poho..odpustene 😀

tyli
30. máj 2012

@strapco13 vidím, že tomu rozumieš. pri prvom tehu sa mi údajne nevytváralo dostatočne žlté teliesko (alebo tak nejak, neviem či som sa úplne spravne vyjadrila), dostávala som injekcie.
teraz sa snažíme o druhé dieťa už 6 mesiacov a zatiaľ nič. môže byť problém práve v nedostatočnej funkcii žltého telieska?

strapco13
30. máj 2012

@tyli moze byt v tom problem..tak skoc k dr nech spravi folikulometriu , zisti kedy ovulka a podla toho, pripadne este hormonalny profil

tyli
30. máj 2012

@strapco13 ja mám teraz iného doktora a spomínala som mu to naposledy, keď som bola na prehliadke. som dosť zmätená, pretože na to nijak nereagoval, iba to zapísal do karty a povedal, že ak sa nezadarí do vianoc, nech prídem. hmmm. a to vie koľko sa snažíme a rokov už tiež nemám najmenej (34r)......

strapco13
30. máj 2012

@tyli no..v tomto veku cakat?...ja som ako prvorodicka mala u svojho dr uz po polroku nejake vysetrenia za sebou 😕
aby to nevyznelo blbo...podla mna v ziadnom veku by nema cakat, ved zakladne vystrenia sa daju skor urobit a duplom ak bol pri prvom tehu problem

tyli
30. máj 2012

@strapco13 dík, si ma utvrdila v mojom pocite. uvažujem, že zájdem k bývalému gynekológovi na konzultáciu a chodievam raz ročne na ENDO na kontrolu s cystou, tak poprosím doktorku, nech mi spraví hormonálny profil. hmmm možno zmením doktora. veľmi ďakujem, pomohla si mi 🙂

strapco13
30. máj 2012

@tyli 🙂 dufam, ze to pojde lhako a budes mat zachvilu svoj batoztek v naruci..keby nieco som aj laktacna poradkyna, ak by si potrebovala 🙂

tyli
30. máj 2012

@strapco13 ďakujem 🙂 dúfam, že sa zadarí. istotne by som tvoje vedomosti a rady vďačne prijala aj potom 🙂

riana12
4. jún 2012

mam taku statisticku otazocku - akej velkosti ste mali zlte teliesko tesne po ovulacii?

helka193
17. sep 2012

@strapco13 Ahoj chcela by som sa ťa opýtať dnes som bola na kontrole u lekara a takto som dopadla : endometrium 15,8 mm, vľavo ovarium 36,2x24,3mm so susp.corpus luteum haemorrhagicum 14,2x9 mm, ovarium vpravo 32,3x22, 1mm, v cavum Douglasi nehojné množstvo tekutiny. No ja som v tomto úplný lajk tak sa ťa chcem spýtať nakolko čítam tvoje príspevky či je môžné aby sa už zahniezdovalo oplodnené vajíčko kedže už tam mám nejaké žlté teliesko a je možnosť že ho nahradí placenta, alebo len teraz ked tam mám to žlté teliesko len čaká kým dnes skočím na muža dá do mňa veeeeeeeľa chlapákov a až po tomto akte môžem dúfať že sa podarilo vajíčko oplodniť???? Alebo ako to je???

strapco13
17. sep 2012

@helka193 zlte teliesko je vo vajecniku ..vznika z folikulu, z ktoreho sa uvolnilo vajicko ..vajicko poutuje do maternice a zlte teliesko ostava na vajecniku
pokial dojde k oplodneniu vajicka meni sa zlte teliesko /latinky corpus luteum/ na corpus luteus gravidalis ..cize tehotensk zlte teliesko
ak nedojde k oplodneniu vajicka tak sa zlte teliesko meni na corpus luteum menstruacionis /mozno inak sa to pise 😅 / to je mensie a spusta menstruaciu
prisom stale zlte teliesko ostava na vajecniku, cize nie v maternici
z oplodneneho vajicka sa postupne rozdelia bunky na plodove a zltkovy vak /toto si nemylit so tltym telieskom, ide o dve rozne veci na dvoch roznych lokalizaciach/, ktory plod vyzivuje, neskor sa vytvori placenta

to co mas napisane susp.corpus luteum haemorrhagicum je ze mozno do toho telieska nakrvacalo ..to moze byt uvolnena krv pri prasknuti folikulu alebo cysta sa z toho vyvinie
cize hupsnutz na manzela mozes ..ale co sa stane ci nestane je vo hviezdach, ale poda je pripravena, tak snad sa zadari

helka193
17. sep 2012

@strapco13 🙂 a ja už som sa tešila že to už mám bez roboty...že žlté vajíčko už len nahradí placentu v 12 tt a mala som štipku nádeje že asi aj som tehu 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?mesiace tehotenstva
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre