Nočná nespavosť a predpísanie Peritolu

namarie
14. sep 2012

Ahojte,
máme tento problém, malá nám od malička neprespala viac ako tri-štyri hodiny, vekom to klesá, teraz nespí viac ako hodinu a stále častejšie sa stáva, že sa budí každých 10-20 min. . Dnes sme boli u Dr. s kašľom malej a spomenula som ako zle spáva a že to dáva dosť zabrať, zvládali by sme to, ale na malej vidno, že je vyčerpaná, vo dne už málokedy spí viac ako pol hodinku a potom sa vždy zobudí nervózna, šúcha si oči, je jasne nevyspatá, ale uspať znovu ju najbližšie 3-4 hodiny nie je možné, v noci sa budí tak ako som písala, neplače, len mrnčí a hneď ju beriem, skúsim ju nakojiť pri čom väčšinou zaspí, ponosíme ju a uložíme s5 do postieľky a o chvíľu tento rituál znova...
Dr. nám dnes predpísal Peritol a keď som prečítala, že je to okrem antihistaminika aj sedatívom trochu ma to znepokojilo, neviem či ma nepochopil zle a chcem sa opýtať na vaše skúsenosti s týmito liekmi, lebo keď som čítala vedľajšie účinky, tak to bolo dosť desivé... (Na nášho Dr. sa môžem inak úplne spoľahnúť, nepredpísal by jej nič, čo by jej mohlo ublížiť, len si nie som istá či som sa dobre vyjadrila)

namarie
autor
14. sep 2012

A viem, že téma Nočný des a Peritol tu už je, ale tam je spomínané skôr jeho dlhodobé užívanie, ale my sme jej ho ešte nedali a nemala by ho asi brať dlhodobo a tiež nejde ani o nechutenstvo, lebo papá pekne...

lynks
14. sep 2012

@namarie chúďa malé nevyspinkané! Aj mama je určite už z toho unavená, však. ťažké to musí byt.

Čím myslíš že tá nespavosť je? Niečo ti iste vnutri našeptáva dovod.

Prepáč, ale mne sa taký doktori nepáčia, čo len predpisujú lieky bez toho aby pátrali pr príčine. Prečo to malé neviniatko utlmovat sedatívami, keď ju očividne niečo trápi, že nemože zabrať. Od akého measiacu nespinká? stala sa nejaká zmena v jej okolí? Trápiš sa ty? (dietatká to velmi vycítia a trápia sa s tebou) Ako je na tom so zúbkami a čo papá?
neskúsila by si poradit sa aj s nejakou dulou, alebo laktačnou poradkyňou, vyznajú sa v bábatkách.

lynks
14. sep 2012

ešte si skús prečítat tento článok, možno v tom niečo najdeš, nejakú pomoc:
http://www.naomialdort.cz/oznameni/oznameni

namarie
autor
14. sep 2012

@lynks nespí od narodenia, za celý svoj doterajší život prespala raz 7 hodín, aj to bolo keď mala dva týždne a strávili sme vyše pol dňa z domu a vonku bola strašná zima, tak ju to asi unavilo... nemá ju čo trápiť, má nás okolo seba vždy minimálne dvoch, vždy sa jej niekto venuje, nič jej nechýba, plakala tak poriadne len pár krát, ja mám síce toho na hlave dosť, ale nič neznesiteľné a také, čo by spôsobovalo nejakú veľkú nervozitu...
a Dr. jej ich nepredpísal hneď, už keď mala necelé 4 mesiace tak som mu vravela, že sa budí každé dve hodiny (vtedy som myslela, že to už horšie byť nemôže, ale teraz vidím, že môže) a doporučil mi začať ju dokrmovať s tým, že je asi len hladná v noci a preto sa budí na papanie, vždy som to pripisovala tomu, že potrebuje moju blízkosť aj v noci, ale teraz sme pripojili pred pár týždňami postieľku k našej posteli, takže spinká priamo pri mne a často mám na nej aj položenú ruku aby cítila, že som pri nej a aj tak nezaberá...

lynks
14. sep 2012

@namarie ako presne vyzerá to budenie? čo mu predchádza a čo nasleduje? možeš mi to popísat? Možno tým na niečo prídeme..

namarie
autor
14. sep 2012

@lynks no začne sa mrviť, väčšinou sa prehodí na chrbátik (spáva na boku) a keď je na chrbte začne mrnčať (ani keď je hore nechce byť na chrbátiku) a vrtieť sa, ja ju vezmem a skúsim ju nakojiť (od jej narodenia sme si nejako zvykli, vtedy ju väčšinou budil hlad a niekoľko krát za noc aj koliky, tak najprv sme skúšali kŕmiť, potom ak nepomohlo tak cvičiť s nožičkami) pri kojení väčšinou zaspí, tak ju priateľ vezme na plece a chvíľku ponosí aby zaspala tvrdšie, položí ju nabok a skrúti jej časť paplóna za chrbátikom aby sa neprevrátila hneď a spala trošku dlhšie a ľahneme si... v poslednej dobe (tak asi mesiac a pol) sa však priateľovi začne rúčkami a nôžkami odtláčať od tela a musím ju vziať ja a upokojiť ju na rukách, zaspí lepšie a zase ju vezme priateľ a uloží... ak sa mu to nepodarí tak ju vezmem ja a položím na bruško, buď zaspí, alebo si v spánku so zavretými očkami sadne a všetko začne odznova...

lynks
14. sep 2012

@namarie no, podla toho čo píšeš, je to také miminkovské chovanie 🙂 My sme to tiež doma mali, a ja som zistila, žeked sa začne mrvit, tak začína cikat. To ho prebudilo. Tak sme vymenili plienku a potom zaviazali do zavinovačky aby mal rúčky pri tele a bol spokojný. Spinkal s nami vo velkej posteli, ale aj ty ju už tiež máš vedla seba.
Tebe v náručí zaspí hneď? ako sa správa v tvojom náručí, a chce prso?

namarie
autor
14. sep 2012

@lynks väčšinou je prso to jediné čo chce, áno, zaspí mi v noci hneď, ja ju aj uspávam, zaspí mi najrýchlejšie... no naša sa tiež budí na prdkanie a cikanie (my ju ale do rána neprebaľujeme, lebo ona v podstate spí, ani neotvorí oči, len mrnčí a vrtí sa, ja to nechápem, to ani nespí ani nebdie, ale keby sme ju prebaľovali alebo niečo podobné robili, spustila by plač, skúšali sme) , aj moja mama sa smeje, že je ako princezná na hrášku, všetko ju zobudí... ale aj keď bdie, je až neskutočne vnímavá, všetko si všíma, za všetkým sa otáča...

ankaevka
14. sep 2012

@namarie vždy ju uspávaš na rukách?

namarie
autor
14. sep 2012

@ankaevka áno, od 3 mesiacov nezaspí ani v kočíku, na pár extrémne výnimočných prípadov... ona ešte aj keď už spinká tak sa v spánku posadí keď nespí dostatočne tvrdo... je strašne akčná, už piští od únavy ale aj tak je vkuse v pohybe...

luba41
14. sep 2012

no dievčatá z laktačnej poradne /ak sem zablúdia/ Ti povedia viac, ale v krátkosti. Ak kojíš, spite spolu v posteli. Bábo má právo spať s mamou a pri mame, hlavne, ked je kojené / raz sa samé bude chcieť presťahovať dobrovolne do svojej postielky/ Ak sa bojíš, že manžel by jej v noci nechtiac mohol ublížiť, z jej postielky si urobte zábranu na bok vašej postele a daj ju spinkať na tú stranu. V noci, ak mrnčí, sa proste len k nej otočíš a nakojíš poležiačky/ nedvíhať na ruky/, a potom tiež ju nedvíhať, neodgrgávať, neuspávať na rukách, ona sa v polospánku upokojí a bude spať dalej. A Ty sa v podstate tiež úplne nezobudíš a budeš to robiť automaticky skoro "v polospánku". Je maličké bábo, nikde nie je napísané, že má prespať celú noc / lieky zatial odlož/ Takto fungujeme aj my už 22 mes., dcéra sa v noci stále budí. Ale už som si zvykla. 🙂

ankaevka
14. sep 2012

@namarie no cez deň aj ja malú uspávam na rukách ale večer ju dám do postele a ležím pri nej, kým sama nezaspí..tvoja už má 7m neskúsiš zmeniť večerný rituál?..podľa mňa je už zvyknutá na to, že ju máš na rukách a tým, že ju položíš a ona sa v noci otočí, zistí, že ty si preč a preto začne mrnčať

ankaevka
14. sep 2012

@namarie a s tým kojením má @luba41 pravdu, ja to tiež tak robím a aj keď malá sa zobudí v noci 4x, tak mi to nevadí

gaby21
14. sep 2012

@namarie Pises za ZA CELY SVOJ ZIVOT, ale ved ma iba osem mesiacov. U nas je to to iste, a to ma dva roky a styri mesiace, od svojich sest mesiacov spava iba 30 minut cec den a ked vecer potiahne styri hodky v kuse, tak sa tesime. Nechcem ta znechutit, ale mas doma nespavca, pochybujem ze sa to zlepsi, my uz sme vyskusali vsetko okrem liekov, to ani neplanujem, ved raz pride jeho cas, Na chvilu sa to upravilo po odstaveni od kojenia a presunuti do vlastnej izbicky, no bohuzial naozaj iba na chvilu 😝
A tiez mu vravime, ze spi ako princezna na hrasku 😀

namarie
autor
14. sep 2012

@ankaevka snažila som sa, ale ona pri mne vôbec neleží, vkuse po mne lozí... ona sa vôbec nezastaví, ešte aj na rukách sa mrví kým nezaspí...

namarie
autor
14. sep 2012

@luba41 ja som tiež zvyknutá, len ona sa budí neskutočne často a to čo píšeš, som skúšala, v ľahu sa nedá nakojiť, musím ju zdvihnúť, inak začne mrnčať stále viac a preberá sa úplne a potom je problém ju uspať, to mi tu už radili dávnejšie... a spí pri mne, to som písala vyššie...

ankaevka
14. sep 2012

@namarie tak to aj moja robí..ale ja ju stále vrátim naspäť a otočím ju na bok (tiež tak ľúbi spať) a ju to omrzí a zaspí..niekedy to trvá aj hodinku ale zaspí..ako dlho ti nespí pred večerným spaním?

luba41
14. sep 2012

ak ste cez den doma, skús ju zase uspávať poležiačky v posteli a ked sa aj skôr preberie, si k nej lahni a ponukni prsník, tak určite ešte zaspí. Ono kojenie nie je len jedenie, ale pre bábo aj uistenie, že je mama pri ňom 🙂

namarie
autor
14. sep 2012

@gaby21 mne to nevadí, zvykla som si, hoci už sa zajakávam a mám problémy poriadne myslieť od nevyspatia, ale to by mi tak nevadilo, myslím ale, že Dr. mal dôvod to riešiť, len sa mi nezdali tie lieky, možno jej ich dal z iného dlvodu, možno dobre zaberajú na to hrdielko čo má zapálené keď je to antihistaminikum a ja som si to len zel spojila a nepochopila som ho, preto som sa tu pýtala, skôr aby som zistila či sa to predpisuje bežne, keby šlo len o spánok, tak jej nedávam lieky a mňa trápi v tom spánku to, že sa budí nevyspatá a šúcha si oči a je nepokojná, nie to, že ja sa nevyspím...

namarie
autor
14. sep 2012

@ankaevka väčšinou 4 hodiny +-, sem tam sa stane, že si 2 hodiny predtým ešte zdriemne na chvíľku, ale to málokedy...

namarie
autor
14. sep 2012

@gaby21 a tým "za celý život" som myslela od narodenia, nie v poslednom čase a teda, že to nebudú zúbky...

luba41
14. sep 2012

naša začne v noci mrnčať, oči ani neotvorí, pricucne sa poležiačky, potom otočí a spí dalej. Stane sa, že si aj sadne, len ju položím a strčím cici... Proste všetko v ľahu.

namarie
autor
14. sep 2012

@luba41 to u nás vôbec nefunguje... možno časom začne, ale teraz vôbec...

gaby21
14. sep 2012

@namarie Ale ved ja ta chapem, je to strasne, clovek je uz niekedy zufaly, ja uz od nevyspatia, neviem suvisle naratat do desat, len som ti chcela popisat, ze sa to vebec nemusi zmenit, ale nadej zomiera posledna, tiez kazdy vecer dufam, mozno Dnes sa zobudi az rano 😅

lindaaax
14. sep 2012

super knížka - nejšťastnější miminko v okolí, třeba by z toho něco zabralo...některá miminka údajně nesnáší ticho, protože jsou zvyklá z bříška na hluk, tak se doporučuje pustit fén (nebo vysavač ve vedlejší místnosti)... 😉

ankaevka
14. sep 2012

@namarie tie 4 hodky sú akurát podľa mňa ale menej nie..no ja na tvojom mieste skúsim nedvíhať v noci a zmeniť večer zaspávanie..bude to trvať asi dlhšie, lebo je už zvyknutá, že ju zoberieš na ruky..musíš byť vytrvalá a nenechať sa zlomiť..ja viem že plač bude srdcervúci ale keď to neskúsiš, tak sa už len zmier s tým, že sa ešte tak skoro nevyspíš

namarie
autor
14. sep 2012

@gaby21 a tak ja som zmierená a sestrin tiež na figu spal, to je asi v rodine 😀
@lindaaax no jej jeden čas zaberalo pustiť hudbu, ale potom zase začala plakať pri nej, tak už neviem...
@ankaevka práveže plakať ju nechcem nechať, to radšej budem chodiť ako mátoha, šak jedného dňa to dospím a ak som doteraz nestratila mlieko, tak sa modlím a dúfam, že už ho tak skoro len kvôli nespaniu nestratím... pre mňa je namáhavejšie potom jej ťahať sople a behať s ňou,. pri tom jej spievať a neviem čo aby som ju nakoniec z toho plaču utíšila, to sa fakt radšej nevyspím...

ankaevka
14. sep 2012

@namarie čo na to povedať.........tak veľa síl a držím ti palce aby ste sa čím skôr vyspali 😉

kamkad
14. sep 2012

neskúšala si malej dávať nejaké čajíky...napr.medovku lekársku...pôsobí upokojujúco....