Aká je vaša úroveň angličtiny?

aamelkaaa
1. nov 2014

Pokúšam sa učiť tento jazyk, ale stále som začiatočník. Angličtinu som mala 3 semestre na VŠ, potom som prešla po 5 stage (vrátane) Callanovky a teraz to skúšam aj so súkromým lektorom. Lektor je super, veľmi mi pomáha, no stále mám strach či sa to naučím - veľmi chcem vedieť aktívne, momentálne keď mám niečo povedať, zo stresu trepnem hociakú blbosť napr. namiesto monday - morning. ☹ Zatiaľ sa len mesiac stretávam s lektorom a každý deň sa učím 1-2 hodiny.
Pripadám si už ako negramotná, dnes už bez angličtiny sa ťažko dá niekam pohnúť. Ako ste začínali vy a aká je vaša úroveň tohto jazyka?

katarinamarkova
1. nov 2014

@aamelkaaa ked sa chces naucit jazyk aktivne, staci ist na par tyzdnov, mesiacov do zahranicia.
v skole sa nikdy jazyk nenaucis....s lektorom to je uz lepsie...ale aj tak sa kazdy jeden jazyk uci najlepsie tak, ze si priamo v krajine a nemas jednoducho inu moznost ako komunikovat v danom jazyku 🙂
resp. ak nemas moznost...treba doma zapnut tv stanicu v tomto jazyku nech ti aj cely den nieco rozprava 🙂 citat knihy priamo v anglictine, kludne zacni rozpravkami, prejdi na poviedky, romany - citaj nahlas, to ti trosinku vykompenzuje moznost s niekym priamo komunikovat

ervenka
1. nov 2014

@aamelkaaa tiez sa priklanam k odchodu do zahranicia. Navyse, ked sa ucis na SVK, velmi vela ucitelov hovori pomaly ako slimacik, dokladne vyslovuju... Ked sa dostanes do skutocneho sveta a stretnes ludi s prizvukom, budu sa ti usi otacat. Takze pekne sup do sveta. A zatial doma BBC, CNN, euronews.

alabama0011
1. nov 2014

@aamelkaaa ja som zacinala v 18stich s anglictinou, mali sme aj v skole, ale mavala som 4ky. Skoro som prepadla na zakladnej 🙂)) zacinala som od uplnych zaciatocnikov, kazdy den hodina a pol, neskor sme mali zahranicnych lektorov, atd.. dnes hovorim plynule, nikdy som nezila v zahranici, ani tam nestudovala, da sa to naucit aj bez odchodu, len treba vyhladavat prilezitosti rozpravat v AJ a najlepsie je sa vydat za anglicana ako ja 😉) a akeho mas lektora, slovak-zahranicny? Moj muz tiez uci 😉

aamelkaaa
autor
2. nov 2014

@alabama0011 Lektor je slovak. Ja si tiez myslim, ze sa to da bez odchodu sa naucit, len malokto sa tu donuti obklopit anglictinou tak ako v zahranici... A zase keby idem do zahranicia tak sa asi naucim len par slov, alebo nutne zaklady... to by som musela byt v zahranici aspon 2-3 roky...

janickacrazy
2. nov 2014

@aamelkaaa Dá sa to naučit aj bez odchodu do zahraničia, ale trvá to dlhšie. Neviem, ak nemáš deti tak by som asi odišla do zahraničia aspon na pár mesiacov na nejakú brigádu alebo tak. Tým pádom získaš vačšiu motiváciu pokračovat v jazyku aj doma, aj pár mesiacov ta poriadne posunie, ale nesmieš sa stretávat s Poliakmi a Slovákmi, ale ozaj sa snažit konverzovat s cudzincami. 😉

oslo1
2. nov 2014

No z vlastnej skusenosti ti ppviem, na slovensku sa ro velmi tazko naucis.
Ja som sa ucila roky, prisla som sem a nerozumela som.
Tipy: citaj anglicku literaturu (nie americku). Zozen si oxford dictionary for learners, je to pre intermediate aj s obrazkami, ze aj blbec ako ja (som dyslektik) sa naucil. Alebo si hned kup Cambridsky pre advanc, ten je taky isty, len dvakrat hrubsi. Oba sa daju zohnat na slovensku. Nepouzivaj slovensky slovnik.Kup si od Murphy English gramar in use. Zacni od cervenej - elementary a potom si dokup aj modry lre intermediate. Pozeraj anglicke filmy s povodnym nahovorenim, bez slovenskeho dabingu.
Pocuvaj pesnicky z 80 tych rokov, tie maju dobry text.
Citaj anglicke noviny on line, jednoduche poviedky a literaturu lre deti a mladez. Ja som zacinala Matildou od R. Dahla.
Najdi si niekoho, s kym sa mozes rozpravat po anglicky, na slovensku je vela cudzincov, ktori hladaju spriaznene duze.

manchester1987
2. nov 2014

ja som sa ucila anglictinu 8 rokov na slovensku a ked som odisla do zahranicia bolo to nieco absolutne ine akoby som sa ani nikdy nic nenaucila. odist zo svk najlepsia rada

ervenka
2. nov 2014

@aamelkaaa http://www.videoweed.es/file/832343ddc6ced sranda zacina cca o 4:25. Takto rozpravat lektora asi pocut nebudes, ale v realnom zivote sa s takymto skotskym "spievanim" stretnes dost casto.. (video sa trosku pomaly nacitava")

savanna
2. nov 2014

da sa naucit aj bez odchodu do zahranicia, ja som sa najviac naucila na strednej skole pocas beznych hodin ucebnica Headway bola velmi dobra, k tomu som chodila na sukromnu jazykovku, kde sme mavali okrem gramatiky aj hodiny s americkymi lektormi a velmi vela mi to dalo. teraz pracujem aj s cudzincami a speakujem plynule uplne bez problemov. zalezi to vsak dost aj od veku, od tych 15 do 19 rokov mi prisiel idealny vek na ucenie jazykov, samo sa to na mna lepilo, stacilo mi precitat si 3x zoznam slovicok a mala som ich v malicku. teraz po 25ke je to coraz horsie 😀 ucim sa aj dalsie jazyky no jednoducho uz to nie je to co to byvalo. ak mas rada serialy, ja ich zboznujem, tak urcite kukaj v anglictine, to velmi pomaha.

katarinka289
2. nov 2014

@manchester1987 presne to si myslim.Ja som na tom bola podobne,ked som isla do Nemecka.Bola som frajerka,ze ved aku mam super slovnu zasobu a ked som tam prisla,tak som nerozumela ani ked sa ma spytali ako sa mam.No super som sa dohovorila aj gramaticky spravne po 4-5mesiacoch.Zila som v nemeckej rodine a chodila som do skoly...anglicky si dokazem prelozit napis na tricku ;) To som sa chcela ucit ako samouk,ked som videla,ako rychlo mi isla nemcina(a to ma tazsiu gramatiku,nez AJ) no velmi rychlo som prisla na to,ze to nie je take jednoduche,ked nezijes v tej krajine

monika11m
2. nov 2014

Ja so zacala s anglictinou na ucnovke a naucila som sa celkom dobre mali sme pristnu ucitelku ale velmi to pomohlo na maturite som nemala neake problemy. Potom som sa neak nevenovala jazyku a v robote asi o 2 roky sme mali na stazi babu co komunikovala iba anglicky a na moje pocudovanie som sa s nou bavila skvele. Inak vela pomaha aj pozerat filmy v anglictine ked uz mas slovnu zasobu tak sa tam dobre naucis pouzivat slova.

suzzi_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marionmarion
2. nov 2014

@aamelkaaa tak v prvom rade prestan riesit ci trepnes hlupost a ci urobis chybu. Uvedom si ze chyby robit je normalne a clovek sa na nich uci. Kasli aj na vyslovnost, proste sa jednoducho uvolni a zacni komunikovat, zo zaciatku si hoci pomahaj aj rukami nohami...ono to casom pride, ale dokezite je nebyt z toho vystresovana, lebo to ta brzdi. Predtsav si ze si niekde na exotickom vylete, kde nikto nehovori po slovensky a proste sa inak ako po naglicky nedohovoris. Je jedno na akej si urovni, zalezi na tom, aby si sa s ludmi dohovorila...skus to brat takto. A velmi ti odporucam najst si niekoho, kto je native speaker, cize nie slovaka, ale anglicana, americana, co po slovensky ani nebude vediet, lebo len tak budes prinutena naozaj hovorit a od neho pochytis aj skladbu viet slovosled a vyslovnost. Od slovaka sa to nikdy tak nenaucis...