Ako naučiť dvojročné dieťa same zaspávať?

lu33
11. aug 2015

Maminy prosim poradte mi, ako mam naucit svoje 2-rocne dieta zaspavat same? Cez den nemam na nic cas a plne sa mu venujem, potrebuje neustalu pozornost, vela sa necha nosit na rukach a vsetko (jedenie, obliekanie, kupanie) je boj. Preto by som aspon vecer potrebovala mat trochu casu na seba, domacnost a pracu a tiez chcem moct ist normalne spat. Maly totiz zaspava az okolo 22:00, nech robim co robim. Co je vsak horsie, ze ho musim vzdy hodinu uspavat. Je tazke potom o desiatej vecer vstat a ist nieco robit, osprchovat sa ci aspon umyt riady, casto chodim spat az po jednej v noci, niekedy neskor. Doteraz som to vydrzala, ale cakame druhe babo a potrebovala by som trochu odlahcit. S manzelom spat nechce, stale krici mama a casto sa aj z postele rozbehne za mnou. Da sa ho nejako naucit bez strasneho revu, aby zaspaval sam? Obavam sa, ze takto to nebude moct fungovat aj ked bude druhe babo, aby som sa do noci venovala tolko starsiemu.

zabina27
11. aug 2015

mne jedine napada, ci spava este cez obed a kolko, ked chodi tak neskoro vecer. mozno by si mohla vyskusat trochu mu skratit obedny spanok, aby bol vecer unavenejsi.
a sprchuj sa v case, ked sa aj maly kupe, tu chvilu s tatom vydrzi a ty mas uz potom pokoj. alebo sa sprchuj s malym, nemusite ho kupat, umy sa ty a potom osprchuj maleho pri sebe vo vani a mas 2 v 1 😉 a mozno potom ani kupanie nebude boj, bude to nieco nove 😉
ale konkretne ako naucit zaspat sameho, to ti neviem poradit, u nas tiez s malym lezime v posteli, zatial nam to nevadi, pokecame s muzom a maly pri tom zaspi 🙂

nevenka
11. aug 2015

Hmm...no dvojrocne, to uz je ine ako to bolo u nas...ja som otehotnela, ked mal syncek 12 mesiacov, tak cca, ale vtedy este bol dojceny, tak sme najprv riesili nocne odstavenie a postupne do 3 mesiacov sa odstavil uplne. Ruka v ruke s tym slo samotne zaspavanie, ale trenovali sme vo vlastnej izbicke a postielke, odtial este neuteka, ma teraz 20 mesiacov. Na obed ho pomojkam a niekedy uz sam sa pyta buvat, ma cumel, cez den teda zaspi sam a celkom rychlo. Vecer je to horsie, davame ho spat okolo osmej-deviatej, podla toho, kedy vstane poobede. Ale rano je hore aj o pol siestej. Vecer sa mechri v postielke stale aj hodinu, hodinu a pol, sem-tam vykrikuje a manzel jo chodi "upozornit", ze je vecer a ma spinkat. Mne sa pyta stale na ruky a momentalne uz cakam na porod - cochvilu, takze uz ho nevladzem na ruky zobrat, aj ked by som chcela. No je to narocne, horsie je, ze u nas, ked sa v noci preberie, tak je schopny byt hore aj 3 hodiny a to teda si pri babatku neviem predstavit. Radu asi nemam ziadnu, mozno len vydrzat, dodrzat urcite postupne kroky, dosledne trvat na tom, ze sa ide spinkat. Este zvazit, kolko spi cez den a kedy vstava poobede...ja som si vsimla, ze ked je uz velmi unaveny, chyti druhy dych a zaspat je potom este vacsi problem. Nie a nie sa ukludnit...takja len tolko, ze nie ste sami s podobnym problemom a ked neporadim, aspon drzim palce...

extrate
11. aug 2015

Mna napadlo zrušiť denný spánok, potom by aspon išiel skôr spať. Ale asi je ešte malý na to..

bajana
11. aug 2015

Ja by som prestala byť otrokom dieťaťa (nosiť na rukách? nevie chodiť?) a zvolila metodu podľa navodu "každé dieťa sa vie naučiť spať"...tiež sa na ňu chystám u našej ročnej, keď skoncia tieto horúčavy...ocakavam pardenny boj a plač, ale tiež som tehotná a chcem aj čas pre seba...

paula_1
11. aug 2015

moj stvorrocny nevie spat sam. teda mozno by aj vedel keby musel, ale aj tak musim 2 rocnu uspat (zaspava na prse) tak lezime v posteli vsetci spolu. tiez som s nimi cely den, nemam tu babky, dedkov, manzel v praci cely den... beriem to sportovo. raz to prejde. doma mame obcas bordel, upratujem vacsinou rano, to sa sami zahraju, obcas nevarim a ideme dakam jest. a popri tom este aj podnikam... manzel doma moc nepomaha 😀 ale nejak to od neho ani nevyzadujem... treba si najist nejaky spolocny rytmus, naladit sa a uzivat si to. nebude to trvat vecne a raz ti to bude chybat 😉

stanulka27
11. aug 2015

Ahoj .tiez som mala ten isty problem .krpec nechcel spinkat sam a druhy na ceste.totalne tornado cez den bez denneho spanku a nie ist spat sam vecer ani s mm.tiez som isla podla navodu-kazde dieta sa vie naucit spat.najvp musel pochopit co ja od neho chcem .prve 3 dni boli najtahsie ale potom sa to zlepsovalo.1.den dokazal aj dve hod.sa jedovat ale postupne sa to zlepsovala a nakoniec nam krasne zaspal.mane svoje ritualy pred spanim a tie aj dnes dodrziavame.na porovnanie nas druhy syn sa zlomil na 3.den (15.min.krik)a bolo.teraz uz spia sami vo svojej izbe a je klud.sem tam sa rehocu a steklia a robim poriadok a krik ale je to uz malina ked to porovnam co sme mali pred tym.je to mozno pre niekoho drasticke ale aj ja som bezne vsetky domace prace robila az po 22hod.a uz som nevladala.potom v noci kojit a starsi aj 2-3hod.hore.....

hamca
11. aug 2015

@lu33 ja som riesila pred casom to iste. Ja som starsiu uspavala do roka na rukach, potom som otehotnela a tak som nejako presla na zaspavanie tak, ze som lezala pri nej, ae aj to som chcela zrusit. Nechcela som ju nechat samu plakat v postielke, ale bez placu to neslo.
Jedneho dna som sa proste rozhodla a uz som necuvla. Dala som ju do postielky a uz som ju z nej fakt nikdy nevybrala. Ale vzdy ked mala plakala, bola som pri nej a robila hocico, aby sa ukludnila (hladkala, spievala, drzala za ruku...) ale vzdy ked sa ukludnila, tak som jej vysvetlovala, ze uz je velka a vie uz spinkat sama a odisla som, ak zacala plakat (nie mrncat, alebo zlostit sa- to som viac menej ignorovala), tak som hned sla k nej. Takto nam to trvalo cca 2 mesiace a potom prisli tie krasne casy, ktore trvaju dodnes 🙂 teraz sa chystam nieco take skusit aj na mladsiu, ale to odkladam, lebo je strasny nervak i bez toho a nechcem, aby nas udali na socialku 🙂))
Inak ale ked sme starsiu naucili spravnemu spankovemu navyku, zacala nam i cele noci spinkat, co dovtedy sa budievala. Ale nam i dost pomohlo, ked sme ju prestahovali do svojej izbicky. Ale to uz ako tak vedela zaspat i sama.
Drzim palce, nech sa ti to podari!

hamca
11. aug 2015

@lu33 a este podla mna drobec chodi dost neskoro spat. Tak neviem, ci cez obed tolko spinka, alebo je to tym, ze aj rano dlho spinka, ale urcite by som na tvojom mieste skusala upravit mu tie spanky. Rano skor budit a cez obed nenechat spat dlho.

maary11
11. aug 2015

@lu33 Ahoj, mam 1,5rocnu dcerku a pekne zaspava sama v postielke. Tiez som sla podla knihy Kazde dieta sa vie naucit spat, aj ked nam to pomohlo hlavne co sa tyka spania v noci. Co sa zaspavania tyka, tak sme si okolo roka vsimli, ze ju akoby rusime, ked sme v izbe s nou a stale sa len prehadzovala a vymyslala, a tak sme skusili nechat ju samu, najprv cez den a potom postupne aj vecer. Samozrejme aj teraz sa niekedy stane, ze nechce ostat sama, ale to uz vidim, ze ked zacne plakat a natahuje ruky, tak si lahnem na postel a ona do 5 minut zaspi vedla v postielke. Striedame sa aj s muzom, mala to uz berie uplne v pohode, ze ju uspava on a nie ja. Vzdy jej povieme, ze ideme do obyvacky, ze ona bude spinkat a nechame pootvorene dvere, aby vedela, ze sme vedla a nebala sa. Kazde dieta je ine, ma rozne fazy, vidim to u kamosiek ako sa to velmi meni, no hlavne vidim, ze ak rodicia popustia, tak dieta to hned vyuzije, takze treba byt pevny v tom co chcem a nemenit rezim, pre ktory sa rozhodnete. U nas to slo bez placu nastastie, tak snad to nakoniec nebude ani u vas take zle. Drzim prsty!

timea7
12. aug 2015

@lu33 tvoje dvojročné dieťa je už dosť veľké na to, aby chápalo, že nie len ono má svoje potreby. Robíš chybu v tom, že mu ustupuješ. Nechá sa veľa nosiť na rukách? Dvojročné dieťa? A ty tehotná? To nemyslíš vážne. Zohnúť sa, postískať, pomojkať, pohladkať, ale na ruky nebrať. Predpokladám, že si to vynucuje krikom a ty ustúpiš, No pletieš si na seba bič. A pri dvojročnom dieťati sa dá už všetko porobiť počas dňa, ty sa mu nemusíš nonstop venovať, on sa musí chvíľu zabaviť aj sám. A takmer všetko môžeš robiť s ním, keď vešiaš prádlo, nech ti podáva štipce, keď utieraš prach, daj handru aj jemu, hračky predpokladám, že upratujete spolu, keď varíš, daj mu viacero nádob, nech presýpa napr. šošovicu, fazuľu, lyžicu na miešanie, prekladanie z misky do misky. Je teplo, môže prelievať vodu z rôznych nádob. Čo sa týka toho spánku, možno by som viac zapojila manžela a žiadne také, že odíde od neho. Ak odíde, treba ho vrátiť späť do postele, aj dvadsať krát. Láskavo, ale trvať si na svojom.

lu33
autor
15. aug 2015

Vo vsetko je asi trochu pravdy. Maly to na nas uz vie a je tazke ho to odnaucit. On je od mala taky nervacik a vie strasne plakat, takze clovek to vzdy vzda. To nie je plac alebo mrncanie, to je taky rev, ze ho az napina. Keby to tak nebolo, uz by sme ho naucili spat sameho. Ale je velmi tvrdohlavy a ak skratka nieco chce, ide si za tym aj keby mal zivot polozit. 😝
Inak je velmi pritulny, on vzdy musi mat niekoho nablizku a rad sa tuli, takze aj pri tom zaspavani to vyzaduje. Rano vstava tak normalne okolo 8:00, poobede vacsinou nespi, hlavne ak sme niekde mimo domova. Ak aj doma zaspi, tak dost neskoro a spi tak 1,5 hod. Potom ale ide fakt neskoro spat. Je to tazka dilema, lebo ked nespi, je vidno, ze mu to chyba. Ale ak spi, tak zase strasne dlho vydrzi.
Ja som rada, ze je pri nas, nevadi mi ani, ze spi s nami, ale to zaspavanie je u neho narocne. On nevie spat napriklad ani v kociku alebo niekde vonku. Ked sme boli na dovolenke, vsetky deti normalne spali v kocikoch alebo na dekach a nas ani za svet. Ako keby sa nevedel bez uplneho kludu a tmy naladit na spanok. Vymysla, vrti sa a potom zahlasi, ze staci. Ono je rozdiel, ked dieta od malicka celkom dobre spava, to sa potom lahko uci spat aj same. My so spankom zial bojujeme od narodenia... :-/

domak2
15. aug 2015

@lu33 tu by som skor riesila fungovanie cez den. Ja kludne pri malej upracem, povysavam, asistuje pri upratovani. Daj ho ku sebe do kupelne ak potrebujes sprchu nech sa s niecim hra a podobne. Lebo takto sa naozaj vystavis a potom uz clovek nema vecer nervy. Pises ze vsetko je boj, skus na tom popracovat- neviem ako reagujes ked sa zlosti, ale mozno zacni nastavovat hranice tam a potom sa postupne dostanes aj ku spanku. Na moju plati napriklad opacna psychologia. Poviem, ze sa ideme obliect a ideme von- zacne jacat, ze nieee a podobne, tak poviem fajn NEjdeme nikam a NEjdes sa obliekat a idem prec- hned zacne pistat, ze teda sa vlastne chce obliekat 😀 Ale kazde dietatko je ine musis najst co plati na tvoje. Velmi by som neustupovala pri takychto veciach. Moja tiez nemoze spavat po obede, lebo potom ide spat velmi neskoro.

domak2
15. aug 2015

@lu33 zabudla som povedat, ze ja ju este uspavam a to uz ma cez tri roky, ale mne to zas nevadi. Hlavne ked poobede nespi, to ju staci uspavat do pol hodinky. Ale aby sla spat sama...to asi skor uvidim santu 😀
Ak sa ale na to chces dat, tak system je, ze dietatko das do postele, povies ze ide spinkat, ty si blizko a vsetko je ok a odchadzas...dieta zacne plakat a vybehne, ty ho zanesies naspat, povies, ze je to ok a odchadzas a potom ho uz len nosis naspat kym ho to neprestane bavit a neostane v posteli (zalezi od povahy dietata-od 0-100x 😅 ) a potom pocuvas rev. Toto sa moze par dni opakovat, ale potom uz dieta pekne zaspi a spi same . Tolko k teorii- tu ovladam- na prakticku skusku som mala nervy len 1 den 😅

mishelita
15. aug 2015

baby to je take tazke,aby deti zaspavali same?nas maly este neni na svete,ale napr.moja sestra este stale uspava svoje deti-neter 6 ide od septembra do skoly a synovec 3. ak pri neteri niekto nespi v noci tak sa niekolkokrat budi s revom.sestra urobila chybu,ze deti s nou spavali veeeelmi dlho v jednej posteli a tomu sa chcem vyvarovat.podla mna dieta potrebuje aj blizkost matky,ale aj svoj priestor.takze u nas v rodine su odstrasujuce priklady

sardinka333
15. aug 2015

@maary11 aj nám pomohla kniha ,,každé dieťa sa vie naučiť spať,, Upravila som si to trošku podla seba...v intervaloch som chodila sa dcere ,,ukazovať,, pohladiť ju a povedať jej že ,,spinkame,,. No...plakala - ale to bol plač ktorým si vydobíjala svoje...proste ,,zoberte ma z postele,,...ja som na to ,,nervy,, mala len vdaka mužovi lebo ten ma podporil a pomahal mi lebo aj on chcel aby sme večer mali už pokoj ved človek celý den behá okolo detí, domacnosti tak kedy si ma oddychnut ked nie večer?
Od malička sa snažím nakolko je to možné nastaviť nejaky večerný rituál - okupkať, napapať a uložiť do postielky. Niekedy k tomu pridam aj rozpravku - prečitam. Moji starší tiež začnu...,,ešte jednu,, ale som neoblomná, po rozprávke pusa na dobru noc a odchádzam...ja si tiež chcem kuknuť telku, sadnuť na gauč k mužovi alebo niečo požehlím..
Moja dcera bola velmi ťažky oriešok - do 2 rokov sa v noci budila, tiež nechcela zaspavať sama, revala..ale proste neustupiť. Radšej počas dna so sa jej venovala, sadla som si k nej na koberec a spolu sme sa hrali, vymojkali...a večer som jej povedala, že teraz sa tak ,,,rychlejšie,, pomojkame a ideme spať...to trvalo 2 roky kym konečne sama prespala celu noc. Toto nemá asi ,,rýchle riešenia,,.

maary11
15. aug 2015

@sardinka333 Ta nasa sa v noci bezne budi, skor je vyninka, ze sa v noci nezobudi, ale tak teraz sa jej rezu zuby jeden za druhym takze to bude asi aj tym 🙂
Ale ten rezim fak dodrziavame, lebo ja si fakt neviem po celom dni predstavit, ze este dve hodiny uspavam dieta.. Aj ked mozno aj to este pride 🙂 A u nas presne ako u vas, ze muz bol tiez za to a podporovali sme sa navzajom, lebo on ked uspava, tak vacsinou zaspi skor ako dcera a potom je uz cely vecer uplne mimo xixi

maary11
15. aug 2015

@mishelita Ahoj, no s tymi detmi je to komplikovane 🙂 Su take (ako muzova neter), ktore od troch mesiacov prespia same celu noc a same zaspavaju a aj take ako si pisala ty.. Tiez som si nemyslela, ze budem mat dieta nocneho tyrana a dost dlho som mala a este stale to nie je idealne, aj ked podstatne lepsie.
Ja by som napriklad nedokazala spat s malou na jednej posteli, ak ma zlu noc a je pri nas, tak sa vobec nevyspime, ani jeden z nas 🙂 urcite som za spanie babatka v postielke, aj ked zo zaciatku ak budes kojit, tak ho mozno budes mat viac pri sebe. Ide len o to, aby sa to nestalo pravidlom, ze tam ostane na celu noc Lebo nevyspata a nerozna matka je totalna katastrofa pre babatko 😉 No poznam baby, ktore takto spavaju a pochvaluje si to.
Ale je to velmi individualne a vela veci bude asi nakoniec inak ako si teraz myslis, aj ked to zakonite vobec nemusi byt zle, len proste nie uplne podla povodnych predstav 🙂

mishelita
16. aug 2015

@maary11 no to mi je jasne,ze nebude vsetko podla nasich predstav,ale aspon sa o to pokusim.jednoznacne bude maly hned od zaciatku v postielke pritiahnutej ku mojej strane.podla mna taky styl spolocneho spania vsetkych v jednej posteli narusa aj manzelsky zivot.

timea7
16. aug 2015

@mishelita rozmýšľaš veľmi rozumne, aj keď dieža nie je stroj, nedá sa naprogramovať a každé je iné, maminy si väčšinou vyrábajú zbytočné problémy, keď deti uspávajú v kočíku, na fitlopte, nosením.....potom ich to zase pracne odúčajú....nie som v žiadnom prípade za to, aby sa dieťa nechávalo vyplakať, ale tiež som mamina, ktorá sa s dieťaťom v posteli nevyspí. Pár krát som skúsila (keď išli zuby) bola som hore asi 250x a keď som po takejto noci zaspala sediac na zemi v obývačke opretá o sedačku a malý reval tak, že ho počul muž do pivnice a ja do druhej izby nie, tak som ukončila spanie v jednej posteli navždy, U mňa to bolo tak či tak len pár pokusov, od prvého dňa, ako sme prišli z pôrodnice som uspávala drobča v postieľke. Ukladala som hopribližne v rovnakú dobu, veľmi sa mi to osvedčilo. Sedela som pri ňom, hladkala ho, škrabkala, spievala som mu (to možno zaspal zo zúfalstva 😀 ), šepkala, neskôr čítala rozprávky. Keď bol väčší, asi rok a pol, tak som ho pomojkala, dala do postieľky, hladkala a po chvíli som mu povedala, že idem ešte niečo porobiť, ale za chvíľku sa prídem na neho pozrieť a to som aj dodržala. Dôležité je byť pokojnou, dôslednou a nedovoliť ostatným členom rodiny, aby sa s dieťaťom pred spánkom jašili a musia postupovať rovnako, ako ty. Viem, že to nejde u všetkých detí, ale drobec si na tento rituál zvykne a neočkáva potom nič iné, lebo to nepozná, žiadne natriasanie na rukách, skákanie na lopte a pod. Veľa detí má nepokojný spánok len preto, lebo je uspávaných na prsníku, natriasaním, upadnú do spánku a keď prejdú do fázy plytšieho spánku, tak sa zobudia na to, že nemajú ten prsník, alebo nie sú natriasané a vzniká začarovaný kruh. Uži si posledné dni tehuľkovania a želám ti, aby si tu o nejaký čas ty písala mamičkám, ako uspať dieťatko. máš veľkú pravdu aj v tom, že spanie dieťaťa s rodičmi v jednej posteli často narúša manželský život. Pekný deň.

timea7
16. aug 2015

@lu33 tvoj malý sa už bohužial naučil, že revom dosiahne svoje. Chápem, že so spánkom môžete bojovať, ale je čas nadstaviť mu hranice, lebo keď budeš mať bábätko, tak bude toho na teba príliš. Mne veľmi pomohol pevný režim, nemyslím pozerať na stopky 😎 , ale neexistovalo, aby som bola v čase jeho poobedňajšieho spánku mimo domov, alebo niekde, kde ho môžem uložiť, myslím u jeho starých rodičov. Na pláži, v kočíku by mi nespal ani náhodou, to by som mu ten režim celý rozhádzala. On si ho vlastne vybudoval sám, možno som pomohla tým, že som ho ukladala v rovnaký čas, v približne rovnaký čas som chodila doobeda aj poobede von, mne to vyhovovalo, všetko som stíhala ľavou zadnou, mohla som si čokolvek naplánovať. Skús ho ukladať po obede o pol jednej najneskôr, ak nezaspí do pol druhej, nenúť ho, ale večer ho daj o ôsmej a nedovoľ mu odísť z postele. Držím palce.

barbarka488
24. nov 2022

@bajana ja obdivujem vas zeny ktore ai trúfnete este na jedno dieta ked nechcu spat …..mna ide …..este stale tiez zaspava 2 hodiny uz som rezignovala ale nikto by ka nedokopal mat este jedno asi by som sa obesila takze klobuk dole