Ako naučiť dvojročnú dcéru zaspávať?

Zodpovedané
28. dec 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má 2 roky a 4 mesiace. Do 1,5 roku bola kojená. Je zvyknutá na prespávanie a stráženie starými rodičmi.

Keď bola menšia, tak cez obedný spánok spávala v kočiari. Za posledné 2 mesiace sa ju podarilo naučiť zaspávať v postieľke bez plaču, ale musím s ňou ležkať a čakať kým zaspí.

Čakáme druhé bábätko a rada by som ju to naučila. No nie vždy ma nechá odísť z izby a po chvíle na mňa volá. Už má aj svoju veľkú posteľ.

Aké slová vety voliť?

Môžem jej sľúbiť malé odmeny?

Ako jej pomôcť?

Metóda vyplakania nie je pre ňu, lebo je schopná sa z plaču pozvraciať.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

metóda vyplakania z psychologického hľadiska určite nie je vhodná a môže ma dieťati zanechať rôzne následky.

Zdá sa, že dcérka má potrebu vašej blízkosti. Ako píšete, za posledné mesiace spravila pokrok a už spáva v postieľke. Odmeny by som nesľubovala, skôr odporúčam prácu s emóciami, so tým, čo by dcérke pomohlo.

Zdá sa, že tu nechceš byť sama. Radšej si keď som tu s tebou. Lepšie sa cítiš keď som tu ja. Čo by ti pomohlo keď si tu bezomňa? Ak nebude vedieť, skúste jej dať na výber (hračka, plyšák, nejaký váš predmet).

Tiež môžete skúsiť takú metódu, že za ňou na chvíľku prídete každé 3 minúty, 5 minút, dáte jej pusu, pohladkáte ju. Samozrejme, ak s tým bude dcérka súhlasiť, ak s tým bude ok a nebude ju to stresovať.

Na to, aby dieťa bolo schopné zaspávať samo musí byť psychicky pripravené a zrelé. Potrebuje cítiť bezpečie a prijatie. Nakoľko do 3 rokov sa buduje vzťahová väzba, môže to byť priskoro. Veľa záleží od dieťaťa. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že niektoré deti začnú zaspávať samé oveľa neskôr, v 5tich, 6tich rokoch. Je to veľmi individuálne.

Odporúčam odkomunikovať dcérke, že prijímate a rozumiete, že nechce byť sama. Zrkadlite emóciu, poskytujte empatiu. Spolu skúste hľadať spôsob a cestu. Bude to však asi nejaký čas trvať, kým dcérka nadobudne istotu. Vytvárajte jej prijatie a bezpečie.

Myslím si, že vás tam potrebuje. Ak by jej to spôsobovalo veľký stres, netlačila by som na to. Skúste si ten čas kedy s ňou ležíte aj vy nejako spríjemniť, nastavte si to tak, aby ste boli obe v pohode. Skúšajte, hľadajte, avšak ak to nepôjde, najlepšie je prijať ten stav tak, ako je, aby ste sa zbytočne aj vy nehnevali a nestresovali.

Rozumiem, že čakáte druhé bábätko a boli by ste rada keby v tom čase už dcérka zaspávala sama, avšak ak nie je pripravená, nemá zmysel na to tlačiť. Tiež po narodení súrodenca by mala cítiť čo najmenšiu zmenu, aby sa necítila na druhej koľaji.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com