Ako naučiť trojročné dieťa zaspávať?

lilly0812
12. apr 2015

Mamičky mohli by ste prosím poradiť ako naučiť 3 ročné dieťa zaspávať samé? Vždy keď ide spať musím byť pri malom pokiaľ nezaspí inak behá po izbe, vybieha. Toto je schopný robiť večer aj 3 hodiny v kuse. Som pri ňom v izbe pokiaľ nezaspí. Keď už spí som ešte nejaký čas v izbe no akonáhle otvorím dvere, chcem odísť z izby malý je hore, toto sa opakuje niekoľko krát, niekedy úplne spí po 23 hod. Poobede ešte spáva, vidno na ňom, že poobedný spánok ešte potrebuje. Pokiaľ nespí je mrzutý. Spí hodinku, niekedy 2. Na obed tiež nespí pokiaľ ja nie som v izbe, ak chcem doma niečo urobiť nemôžem keďže syn pri zaspávani aj počas spánku vyžadaje moju prítomnosť v izbe. Ráno vstáva o siedmej, niekedy je hore už pred šiestou.

lilly0812
autor
13. apr 2015

@timea7 urcite podam prihlasku do MŠ opat, pediatricku ked tak poprosim aby napisala, ze je schopny do kolektivu. Plienok sa zbavime, chce to cas. Jemu ani nevadi ked ju ma mokru, kludne by chodil aj pokakany, ja prebalujem pravidelne. S tym serblom nasilu ho tam drzat zrejme nie je dobre, akurat co mu ho mozem sprotivit. Aj by sa usetrilo keby sa furt tie plienky nemuseli kupovat.

timea7
13. apr 2015

@lilly0812 mrkni na www.montessoridoma - úžasné námety, neverím, že by ho niečo z toho nezaujalo. Ty sa ho ale nepýtaj, či chce kresliť. Rozbaľ na zem veľký baliaci papier a začni kresliť ty, určite mu zvedavosť nedá a pripojí sa. Ešte viac ho zaujmú prstové farby, neskôr hrubý štetec a vodové alebo temperové farby, trhajte farebné papiere na kúsky a "kŕmte" zvieratká - plyšákov, môžeš aj priraďovať papiere podľa farby - žltej žirafe na žltý tanierik žlté kúsky papiera, modrému slonovi....kúp plastelínu, trhajte ju, gúľajte, robte hada, slimáčika....všetko, čo robíte komentuj slovne, veľmi jednoduchými vetami.

timea7
13. apr 2015

@lilly0812 určite mu neprospieva tá plienka, počkaj ešte dva, tri týždne, oteplí sa ešte viac, bude ustálené počasie a plienku jednoducho zruš. Bolo by ideálne, keby ste išli na návštevu do rodiny, kde dieťa alebo deti chodia na nočník, aby ich videl, deti sa veľa učia napodobňovaním. V škôlke často dvojročné deti samé odložia plienku, lebo ju iné deti nemajú, ani oni ju nechcú. Písala si, že všetko rozumie, Ok, tak to treba využiť, ideme von, ale treba sa vycikať. Keď sa vonku pocikáš, musíme sa vrátiť dnu. Jasné, že sa to nebude dariť hneď, už si trochu prešvihla čas, kedy by to bolo ľahšie, ale keď budeš vytrvalá, určite to časom pôjde. Za suché slipy nalepujte nejaké pekné samolepky.

sosanna88
13. apr 2015

@lilly0812 to mi dost pripomina moju dceru...vzdy spala sama, dokonca zavrete dvere, tma jak v rohu-mame rolety a spala..odkedy sme boli na dovolenke, tam bola v inom prostredi, tak sa bala..tam sme si chodili lahnut s nou a proste za ten tyzden sa jej to naramne zapacilo a vyzadovala to aj doma...vydrzala som dalsie dva mesiace, resp. raz isiel muz, raz ja k nej...potom nam to uz zacalo vadit, tak co?
Malu som pekne krasne dala do postielky, povedala maminka s tatom ma robotu, tu budes pekne spinkat sama, nechame otvorene dvere, bla bla bla...jasne, ze revala ale neustupili sme. vzdy sme tam isli, pomojkali a odisli...tak aby mala ,,posledne slovo,, vymysela, ze chces ist do nasej postele. tak ok, dali sme ju tam a krasne zaspala...odvtedy zaspava na nasej postely, ma pootvorene dvere a hotovo. ked ideme spat prelozime ju..ak sem tam vyleze, tak ju proste vratim a zase zo slovami ,,maminka sa ide osprchovat a hned pridem,, no medzitým zaspi. proste treba ist natvrdo ak ti to vadi....nauci sa podla mna...

a mozno skusit zmenit rezim...nasej aj to dost pomohlo. vstava mi o 6.30-7.15 a potom ju davam o 12tej bez pardonu...necham ju spat max. do 14.30, vecer o 20tej zaverecna,,,su vynimky samozrejme ked je chora, ked niekde sme, ze nestihame ale to su fak vynimky..

viem kazde dieta je ine, ale...
postielku uz nemate? odtial by nevyliezol, ci?

lilly0812
autor
13. apr 2015

@timea7 plastelinu urcite kupim tento tyzden. Nakupili sme plnu tasku roznych veci-farebne papiere, aj samolepacie. Omalovanky, aj take, ktore sa maluju len vodou, razitka. Uspech to malo ale na kratko, rychlo ho to prestalo bavit. Asi kupim tabulu a kriedy, mozno by ho to zaujalo. Malovanie farbami ho bavilo len chvilenku. Rad sa hra s magnetkami , autickami alebo si kopeme loptu a ma rad vsetko kde je Mickey Mouse

lilly0812
autor
13. apr 2015

@sosanna88 dakujem za rady. Postielku uz nemame, tento rok sme ju zrusili, spava na samostatnej posteli. Ako pises kazde dieta je ine a asi je to len prechodne obdobie ktore trva uz vyse 2 mesiace. A osprchovat sa kym nespi? Nejde, jedine ze je pri nom napr. moj otec.

lilly0812
autor
13. apr 2015

@timea7 to je dobry napad. Urcite by malemu pomohlo keby videl nejakeho rovesnika no v rodine nikoho takeho s dietatom nemame a kamaratky maminy nemam takze nema kde vidiet. Ak by bol v skolke tak ano ale tam mi maleho neprijmu pokial ma plienku. Aj ked som ho nechala bez nej vobec mu nevadilo chodit v pocikanom obleceni, vatsine detom to vadi no ten moj drobec nic. Uz som zacala viac krat ze odplienkujeme no uspech ziadny.

janickacrazy
13. apr 2015

@lilly0812 Chlapcov väčšinou nebaví kreslenie, teda mojich dvoch synov nebavilo vôbec. Treba s ním robiť to, čo ho zaujíma. Vydrží, ked mu čítaš nejakú rozprávku? Moj mladší miluje knihy, ten by sedel aj 3 hodiny pri mne, ked čítame. Ale samozrejme nie každá kniha ho baví. Možno nejaká o autíčkach by sa mu páčila. Moj napr. rád presýpal fazuľky, varil akože kávičku, kúpila som mu také tanieriky a poháriky a s tým sa zabavil dlhý čas. Bolo to síce určené pre dievčatá, ale veľmi rád sa s tým hrával.

lilly0812
autor
13. apr 2015

@janickacrazy pri citani knizky chvilku vydrzi. Sam si v nich rad listuje. Knizky pouzivame aj na to, ze urobime cestu pre auta, to ho bavi.

Teraz poobede div sa svete zaspal v izbe sam do 10 minut, bezne som pri nom v izbe no ked som ho ukladala povedala som mu, ze potrebujem nieco urobit v kuchyni. Vratim sa po par minutach do izby a drobec spi. Som zvedava aky bude vecer.

zeytin
13. apr 2015

@timea7 Timi, koľko máš detičiek? Každé dieťa je iné. Fakt som to skúšala rôznymi metódami... Ukončila som to s tým, že asi ma potrebujú mať pri sebe... o pár rokov mi bude ľúto, že už ma nepotrebujú. Neriešim to. Vybiehajú z izby, vrátim ich... aj to som skúsila, plakali, skúšali, vydržala som to... Ale v noci, keď sa mi mladšia zobudila pocikaná s tým, že sa moc bála (a to už od 2 rokov spáva bez plienky)... plakala som s ňou. A za toto mi to naozaj nestojí. Každé dieťatko je iné. Možno som urobila niekde na začiatku chyby... rodičmi sa nerodíme, ale sa nimi stávame 🙂

timea7
13. apr 2015

@zeytin že je každé dieťatko iné, to mi nemusíš písať. Keď má maličké bábätko potrebu byť s matkou, to chápem, ale vo veku tvojich detí je to obyčajné vydieranie, či sa ti to páči alebo nie. Nikdy som nebola za to, šmariť dieťa do postele a ponechať ho svojmu osudu, či si reve, alebo nie, maximálne ho okrikovať z vedľajšej izby 😝 Že sa rodičmi nerodíme, ale učíme sa za pochodu na svojich deťoch tu píšem v každej druhej téme. Nemyslím si, že si chybu urobila na začiatku, myslím, že ju robíš teraz, keď im na plač skočíš. Troj a štvorročné dieťa naozaj nemá dôvod na plač, keď treba aby večer zaspávalo samé, vlastne sú tam dve, slabé svetlo im predpokladám nechávaš, vedia, kde si, že si nablízku a že ich ľúbiš. No je to na tebe, ako si to urobíš, podľa tvojich slov ti to nevyhovuje, si vyčerpaná, ani sa nedivím, chodíš do práce, dve detičky, domácnosť. Deti nie sú až natoľko rozdielne, rozdielny je len náš prístup k nim. Poznáš to aj na tom, že si viac dovolia na jedného z rodičov a na druhého to ani neskúšajú.

majkagajka
14. apr 2015

Mozno niektorej mamicke pomoze tak ako pomohlo mne, ked sa zoznami s vychovou Nevychovou.
Je to o tom, ako zvladnut svoje dieta a mat s nim pekny partnersky vztah.
Katka Kralova je specialna pedagogicka pracujuca s detmi 16 rokov, nejake jej videa sa daju najst o Nevychove aj na youtube, alebo sa da prihlasit na jej webe nevychova.cz a potom vam mailom budu chodit zadara jej videjka.

Teraz 21.aprila vecer o 20.hod bude mat zadarmo online workshop pozeratelny cez PC (riesit bude aj deti vyliezajuce z postielky), na ktory sa mozete prihlasit tu :
http://www.nevychova.cz/zive-vysilani/?utm_sour...

h2
22. apr 2015

@lilly0812 Ahoj, nečítala som všetky príspevky, len asi polovicu, lebo ja už som toho na túto tému prečítala kopu. U nás je to presne to isté. Čakáš radu a pomoc? Hľadáš niečo, čo funguje? Nechcem Ťa sklamať, ja už som vyskúšala všetko. VŠETKO! Nefunguje nič. Jasné, že sa tu nájde kopec mamičiek, ktoré Ti radia to, čo zabralo u nich. Ale u nás to nezaberá. Áno, je super napísať niekomu: nezvládaš to, lebo nie si dôsledná, nedodržiavaš to, alebo ono. Ale čo, keď SOM dôsledná a dodržiavam všetko, režim je pevne stanovený, všetky večerné rituály absolvované... a syn mi stále nespí?!?!?!

timea7
22. apr 2015

@h2 máš takmer štvorročné dieťa, má problém so zaspávaním, možno mu stačí menej spánku,ale nedovolila by som mu vyjsť z izby. Nech si pozerá knihu, počúva rozprávku potichu pustenú z CD, ale zostane v posteli. Dávaj ho spať neskôr, vykašli sa na to, kto si čo hovorí.

h2
23. apr 2015

@timea7 Ďakujem, ja viem a vidím na ňom, že večer ešte nie je unavený, ale ráno vstáva do škôlky, musíme ho budiť (asi o 7.15) a ešte by spal, vstávať sa mu nechce. 100x som mu opakovala, že je to kvôli tomu, že večer neskoro zaspáva, aj večer mu hovorím, že nech už skúsi zaspať, lebo ráno bude zase unavený. On nezaspí, ani keď z tej postele nevychádza, proste leží, vrtí sa, neustále je v pohybe. Moja najčastejšie opakovaná večerná veta je: "prosím Ťa, už sa nehýb, zatvor očká a spinkaj", snažím sa byť pokojná a hovoriť mu to milým hlasom, nekričať, ale keď niekedy už som v koncoch a zakričím a on sa naozaj prestane hýbať, tak potom zaspí už rýchlo. Ale to mám naozaj naňho vrieskať, aby spal? 😒

janickacrazy
23. apr 2015

@h2 Moj 4ročný je taký istý, v školke sa vyspí a potom večer nie a nie zaspať. Priznávam, že zaspáva cez týžden okolo 21:30 a už to ani neriešim. Ale moj ráno vstáva v pohode o 7:00 ako rybička. Cez víkend poobede nespí a vtedy v pohode zaspí aj o 20:00 alebo 20:30. Jednoducho mu to stačí.

h2
23. apr 2015

@janickacrazy Ach, keby môj spal o 21.30 tak som šťastná! Včera bol ešte o 22.20 hore, ďalej už neviem, lebo potom už som spala. 🙂 Keď cez víkend nespí, tak večer tiež zaspáva najneskôr o tej 20.30, ale on ešte ten poobedný spánok potrebuje, keď nespí, je to s ním na nevydržanie. Ale poobede tiež zaspáva večnosť! 😖

timea7
23. apr 2015

@h2 možno to bude tým, že sme od prírody každý nadstavený inak, niekto je ranostaj, má už okolo šiestej siedmej plno energie, iný je ráno nemožný, ožíva o desiatej večer. Niekomu stačí päť, šesť hodín spánku, inému je osem málo. Tvoj syn zrejme ranostaj nebude, je aktívny večer, to nezmeníš, asi ostáva len vydržať, kým bude starší, nebude spávať poobede a možno zaspí skôr večer.

h2
24. apr 2015

@timea7 Ja už som s tým viac-menej zmierená, že to tak je, telku som prestala pozerať úplne, ani mi to nechýba, aj domáce práce sa snažím zvládnuť tak, aby ma už večer žiadna robota nečakala (keď tak radšej dorobím na druhý deň ráno, vstávam dosť skoro). Najhoršie je, že v tomto nemám podporu zo strany môjho muža, on jednak býva často v práci do noci (robí v divadle, takže často chodieva fakt neskoro), navyše si myslí, že robím chybu, keď som pri malom, kým zaspáva, vraj by zaspal skôr, keby som tam nebola. Ale toto som tiež skúsila a nezabralo, napríklad som raz zostala úplne v šoku, keď som pod nejakou zámienkou odišla z izby s tým, že sa potom vrátim, bola som preč snáď hodinu, z izby žiadne zvuky, myslela som, že malý dávno spí, potichúčky som otvorila dvere, on sa posadí na posteli, že: "Maminka! Konečne si tu, tak som Ťa čakal!" Ani neviem, koľko bolo hodín, ale už fakt neskoro, keď som si potom k nemu ľahla, spal do pár minút.

xbeatrix
14. nov 2015

@lilly0812
@lilly0812 Mamina chcela by som sa opytať ako ste na tom teraz my mame teraz taketo problemy večer nemôže zaspať aj 2hod skušala som všeličo aj som ho nedala cez obed spať sice zaspal behom 10min.ale v noci sa zobudil a 3hod sa mrvil a robil všetko možne len nie spať neviem čo už s nim po polnoci už spi ako zabity poraďte niečo už mam nervy

lilly0812
autor
2. dec 2015

@xbeatrix Vynechanie spánku cez obed moc nepomôže, práveže potom sa niekedy mrví večer ešte vyše a nie a nie spať. U nás je problém, že pokiaľ nie som v izbe nezaspí, vlastne ani neleží v posteli. Behá po izbe, búcha na dvere, hocičo len nie ležať. Doslova musím pri ňom sedieť v izbe kým nezaspí, stane sa, že musím čakať kým tvrdo spí inak mi z izby vybehne akonáhle otvorím dvere. Neviem dokedy bude toto trvať, bude mať čoskoro 4 roky

volnomila
28. dec 2018

@lilly0812 Ja som kvôli tomuto ešte vždy neprestala s dojčením. Na prsník a rýchlo zaspí. Má 3 roky a 1 mesiac, chodí do škôlky, zatiaľ len doobeda. Prestal mi teraz cez obed spávať, takže večer na prsníku zaspí asi za 1 minútu. S mužom sme si hovorili, čo by sme robili bez prsníka, dokedy by dokázal nespať, on už potom chodí ako duracel, ale odpadnúť neodadne. Uvažujem, že ho dám už do škôlky na celý deň, tam bude musieť sám zaspať, býva cez obed unavený. A večer pomaly tiež začnem metódu umyť zuby a spať a nechcem nič počuť. Lebo už začínam byť unavená, i keď dojčenie je veľmi dobrá pomôcka aj keď je chorý, nedám na to dopustiť, ale ešte do leta, kým bude mať 3,5 roka a potom sa už postupne odstavíme. V tomto veku sa už dá s dieťaťom rozumne dohovoriť.

lenkasalus
26. mar 2020

@sardinka333 obdivujem Vas