Balenie naširoko

13. jan 2023

Ahojte, balia sa ešte bábätká naširoko? Alebo netreba, až keby ortopéd povedal, že to je potrebné? Jedna kamoška mi vravela, že v pôrodnici odporúčali baliť naširoko, kým ortopéd nepovie, že je všetko ok a druhá mi vravela, že nie, nesmie sa baliť naširoko, až keď ortopéd nakáže. Tak ako to je? Som prvorodička, nemám páru.
A druhá otázka, ak treba respektíve bude to odporučené, čo používať? Látkové plienky alebo radšej kúpiť tie abdukčné nohavičky? Ďakujem

cyberk
13. jan 2023

caka sa, co povie ortoped a az potom sa bali/nebali.. takze nekupuj nic 🙂

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucia147852
13. jan 2023

Ja mám 6 ročnú a do kontroly som balila na široko. Aj v pôrodnici odporúčali. Keď ortopéd pozrel a povedal že netreba,prestala som

mirkovci6
13. jan 2023

Balila som vsetky deti preventivne uz od porodnice aj ked sa ma cakat na ortopeda z jednoducheho dovodu, kym su malicke babatinka nevnimaju balenie na siroko tak obmedzujuco ako ked by som cakala na kontrolu ked maju viac tyzdnov a potom by bolo treba. Pri jednom z deti som pokracovala v baleni este po 1. kontrole. Ak by si mala malicke v satke, tak by som nebalila, ale nie som zastanca nosenia deti a nemam to ani nastudovane.

tanyan
13. jan 2023

Už sa to považuje skôr za prežitok. Pokiaľ nie je indikácia alebo genetická predispozícia, tak sa to nerobí. Takisto nebudeš dávať prilbu na formovanie lebky, pokiaľ nie je deformovaná a podobne. Netreba naprávať niečo, čo sa vyvíja správne, pretože riskuješ negatívne následky nielen lokálne, ale aj v okolí a nadväzujúcich partiách.

veronikaszabova
13. jan 2023

Synovia maju 13 a 8 rokov - ani jedneho som nebalila nasiroko. Teraz cakam tretie a tiez nebudem

ada12345
13. jan 2023

To už je prežitok. Tie čo balia od narodenia na široko, tak sa riadia radami starých materí. Teraz sa to už nerobí, až po kontrole u ortopéda sa začne ak treba. V dnešnej dobe sú už iné zobrazovacie metódy utz ako za čias pred 20-30 a viac rokmi.
Ja som rodila v Nemecku a tam to tak tiež funguje. Zbytočne sa budeš tým zaťažovať a nakupovať veci, keď to možno ani nebude treba.

valeriakadarova
13. jan 2023

Mne pediatrička hneď na prvej poradni povedala, že mám baliť naširoko, k ortópedovi sme šli v 8 týždňoch a povedala som mu, že ja teda naširoko nebalím, neuznávam to, je to podľa mňa zastaralé. Keby vtedy povedal, že treba tak samozrejme začnem. Včera sme boli už na kontrole a kĺbiky úplne v poriadku 🙂

mima172
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
13. jan 2023

Tak nekupujem nič a uvidíme potom, čo povie detská lekárka🙂 ďakujem za rady 🙂

mima172
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
timea301196
13. jan 2023

Dve deti každé v inej pôrodnici a vždy kázali baliť až do prvej kontroly samozrejme ortopéd kázal až do 6m.. preventívne 🤷🏻‍♀️

luciad7
13. jan 2023

Na široko sa kedysi balilo preto, lebo deti boli stále napevno poviazane v perinkach a a aby v nich nemali zle nohy, tak ich balili. A ostalo to ako prežitok, ze musíš stále baliť.

autor
13. jan 2023

@mima172 skôr budem veriť lekárovi ako radám na internete... tu sa pýtam, lebo ani netuším, ako sa to robí, tak či kupovať dopredu niečo alebo nie... ale lekárke verím na 110%

zorkahorka
13. jan 2023

Pytala som sa na to ortopeda, ked sme boli s klbikmi na kontrole. Lebo sa zacina objavovat coraz viac rad, nazorov a tvrdeni,ze v zahranici sa to uz davno nerobi. Povedal mi, aby som sa pozrela, kolko maju operacii klbov v dospelosti v zahranici a kolko my.
Pri oboch som balila. Prveho pozerali hned po narodeni a bolo odporučené, pri druhom to po narodeni uz v nemocnici nekontrolovali, ale preventivne odporucili balit do kontroly. Balila som,ale nie nonstop

mima172
13. jan 2023

Autorka: ok, mažem moju radu 🙂 Len som ti napísala skúsenosť, že pediatrička odporúčala a ortoped nad tým len krútil hlavou. To je akoby ti bola prednejšia rada o očiach od urológa ako od očného lekára 😉

lenkakravcova
13. jan 2023

Ak bališ do zavinovačky, ktorá je voľná, tak sa nebáli na široko. Nohy sú v zavinovačke nestiahnute k sebe, netreba teda baliť na široko.
Ak používaš zavinovačke v ktorej dieťa zaviaže napevno, tak mu viazes nohy napevno k sebe. Vtedy treba baliť na široko, alebo dávať dve plienky na seba.

lenka_lenus
14. jan 2023

Ja malej dávam t tomi nohavičky,ale už mi 2 fyzioterapeutky povedali ze to je zbytočné, klbiky sa upravia samé, chce to čas. V zahraničí sa zevraj nič také nerobi. Neviem co je na tom pravdy..

martinatib
16. jan 2023

Nám v pôrodnici povedali baliť na široko balili sme ho tak na hodinu denne na odporúčanie pediatra prvý mesiac (odporúčali do 4m) potom sme akosi prestali po tom mesiaci a kontrola u ortopeda dopadla dobre povedal že nieje nutne ho už baliť .. ale zasa každé dieťatko je iné náš spinkal aj sám “na široko” 😀