Capnutie po zadku

miska22200
25. máj 2012

Moj syn je vtakzvanej faze vzdoru...občas mi prejde trpezlivost,hlavne ked ma bije a capnem mu pozadku...niekde som čitala članok,že dvojročne dieta si to zapamäta na cely život a je to pre neho velmi ponižujuce...ked ma udrie a ja som nahnevana alebo smutna tak sa mi ospravedlnuje a udobruje si ma....ale napriek tomu to robi stale znova...ked ho zato udriem aj ja tak to zaberie a posluchne ,ale vidim na nom že je smutny ztoho a večer sa stažuje manželovi....aky mate nazor na to vy ?

jezibosorka
25. máj 2012

obycajne capnutie podla mna nic nepokazi, akurat upozorni, ze nieco robi zle, ja mojemu capnem po ruckach,ked hazde jedlo na zem, ako nie silno, aby bolelo, ale aby vedel, ze na takeho spravanie nastane reakcia, aj ked ma z toho srandu a ked ho capnem, tak sa zacne rehotat,,,,, si robi zo mna dobry den 😀

excelent1
25. máj 2012

ha ha mne moja 7 ročná dcéra vykrikuje do dnes ,že som jej dala po rukách ked ma opakovane nepočúvla.

miska22200
autor
25. máj 2012

@jezibosorka a kolko ma tvoj maly? ved ani ja nie tak že by ho to bolelo...len raz ho to zabolelo ked som mu dala na holy zadok pri pebalovani ked sa branil

sisaha
25. máj 2012

@miska22200 no neviem ako ty, ale ja si z mojho dvojrocneho obdobia nepamatam takmer nič a keby som nemala fotky, tak ani neviem ako som žila... Takže, pokial ho netýraš, tak si asi pamätať nebude nič. Ja by som to ale takto neriesila. Dietatu treba chytit ruky, pozrieť do oči a povedať dôrazne, že toto nie! Ak nepomoze, odviest ho do vedlajsej izby a nechat tam, kym nepochopi, ze bit ta nesmie.

hradnapani
25. máj 2012

@miska22200 neviem ti dat jasnu odpoved, ale napisem, co som videla u kolegyni a mam to pred ocami ako varovanie, Dcerka ju tiez v tomto veku castokrat bila hlava-nehlava, v roznych situaciach. kolegyna sa ju vzdy snazila ukludnit laskavo, pokojne. Vysledok: dievcatko ma uz osem rokov a stale vie byt agresivne, teraz aj voci surodencom (riesia to uz aj s psychologickou a roznymi terapiami). Kolegyna lutuje, ze jej obcas naozaj necapla (nie zbila). Tak neviem... iste svoje zohrava aj povaha dietata, temperament, kristalovu gulu nema nikto z nas, aby videl dosledky do buducnosti, ale podla mojho nazoru, je capnutie po zadku alebo rukach v spravny moment namieste. Myslim, ze bitku by si zapamatalo a citilo sa ponizene, ale capnutie za bitku nepovazujem. S takymi malymi detmi sa neda vsetko slovne, objatim a pod.... to sa krasne o tom cita, ale...

mandragora22
25. máj 2012

@miska22200 ahoj, ja si myslim, ze je to v poriadku, u nas je vzdor od roka, momentalne ma cez dva roky a vzdor je uz na takej hladine, ze mne praskaju nervy uz statocne a pravidelne a vychovna po zadku ma dost velky ucinok. ako pises, sice sa opat tie vzdorovite situacie zopakuju, ale ked vyfasuje, tak mam aspon par hodin pokoj a celkom nam to vtedy klape, bojim sa, co bude dalej. mame velmi temperamentne a pomerne hyperaktivne dieta, som dost vycerpana, je to dieta, ktore nedokaze (okrem sledovania oblubeneho programu, comu sa vyhybam, nechcem, aby presedela dni a dni pred TV), ale teda okrem toho nedokaze vydrzat pri jednej cinnosti dlhsie nez 2-5 minut, ba dokonca niektore cinnosti trvaju par sekund a uz ich potrebuje zmenit... a k tomu ten vzdor....takze ja ta uplne chapem a myslim si, ze je to OK 😉

miska22200
autor
25. máj 2012

@sisaha ach jaj to som už skušala ,dohovaranie nepomaha a vdruhej izbe nezostane...mam ešte ohradku kde nechavam malu niekedy ale maleho tam davam za trest,len vposlednom čase už akosi prišiel skoro na to ako vyliezt 😅

sisaha
25. máj 2012

@miska22200 tak jasne, ze hned po prvom raze nezacne robit vsetko to co od neho ocakavas, ale musi pochopit, ze za nevhodne spravanie nasleduje trest...

miska22200
autor
25. máj 2012

@mandragora22 no presne to ani naš nevydrži pri jednej činnosti,už od malička,už som aj pretriedila riadne hračky ,ale nepomaha to...dokonca sa ponuknem že to budeme robit spolu...npr.plastelinu,kreslenie,lego a podobne...a ochvilu to možem hned pratat lebo ho to už nebavi 😝 mala ta je naštastie zatial pravy opak dokoca už sa jej občas podari spojit lego a ked nie tak suša stale dookola 🙂

sampo
25. máj 2012

no ja som to uz tiez neraz urobila.. niekedy dohovaranie proste nepomaha, toto zabralo, mala sa spamatala, vyobjimali sme sa, vysvetlili, ospravedlnili a bola ako vymenena. Vacsinou zabera na nu teraz aj zvyseny hlas 😉 nemam nervy zo zeleza, ze som jej dala parkrat po zadku napriek upozorneniu, ze sa to stane, ak... neznamena,.ze ju nelubim.

lamina
25. máj 2012

@miska22200 aj ked pracujem v psychosocialnej oblasti a mam nastudovane vsetky teorie o obdobi vzdoru, myslim si ze capnutie po zadku budem aplikovat i ja. aj z dovodu vycerpanosti, neda sa milionkrat za den vysvetlovat a dohovarat ked dieta vrieska, hadze sa o zem atd..osvedcena je i metoda ratania do 3. teda najpr vysvetlim dietatu, ze ked naratam do 3 a napriklad nevrati keksik v obchode na miesto, pride trest. a pomaly ratam 1..2..3.dieta bude parkrat skusat co sa stane. ten trest MUSI ozaj prist (aj capnutie zabera), nesmies ustupit a garantujem ze dieta si vychovas tak, ze v dalsich rokoch uz pri cisle 2 spravi co od neho ziadas 😉 samozrejme vzdy so zdovodnenim preco to ziadas

abbey1
25. máj 2012

Každej z nás občas tečú nervy a reagujeme i výbuchom, ale vo všeobecnosti fyzické tresty neuznávam. Nemám na mysli len ozajstné bitie hlava nehlava, ale i ťapnutie po ruke, či zadku.
Osobne som názoru, že dieťa sa najlepšie vychováva príkladom a vysvetľovaním. Možno to naozaj tak trvá dlhšie, ale ak nechcem, aby moje dieťa násile a ťapnutie považovalo za bežný spôsob ako presvedčiť o svojej pravde, či prevahe, tak tieto metódy nemôžem používať ako výchovné prostriedky.
Dobrovoľne priznám, že moja strašia dostala možno 3-4 krát v živote na zadok, ale vždy som to brala ako moje zlyhanie. Myslím, že dospelí sú už dosť zrelí a skúsení na to, aby vedeli deti vychovať a zvládnuť inak.
Potom deti často riešia i spory medzi sebou ťapnutím a inak fyzicky, veď to pozanajú ako spôsob výchovy. A keď môže mama, tak prečo nie oni?

ematko29
26. máj 2012

súhlasím s
@abbey1 .mám 7ročnú dcéru aj 3ročnú auž som si cez tie vzdory prešla.naučila som sa ale ,že po čase capnutie dieta bude ignorovať.apotom čo budeš biť silnejšie ?hlavne pri staršej sa mi stalo ,že ked som jej v amoku chcela capnuť po zadku sa mi mikla adostala po krížoch.odvtedy svoje deti ani len necapnem.lebo ten strach nestojí zato astavím sa ,že je milion matiek čo po tom čo im ruka vyletí majú vyčitky aboja sa ,že aj to malé capnutie mimo zadku vie vyvolať mnoho otazok ,či to nebolo silnejšie ako som chcela.moja rada znie v takej situacii odysť z izby ,pri menšom dieťatu som to riešila tak ,že som ho dala do postielky aodišla som mimo izby na minutu.to mi stacilo,predychala som avratila sa.teraz ked su väčšie vydieram ,že nedostane to hento 😀 anedám to alebo nepojdeme tam kde chce celkom to pomáha.ale ešte som chcela,že 2apol ročné dieťa často nerozumie ani samo sebe,takže tam dohovaranie nepomôže tam pomaha okecať ho ,nakecat mu nieco co ho viac zaujme 😉

andrejka1983
26. máj 2012

zlate heslo : Ohýbaj ma mamko, pokial som ja Janko, bo ked budem Jano, neohneš ma mamo !!!!...tapnutie po zatku,ručičke,chrbte by sa možno mohlo nazývat len ako npr.aktívny prostriedok výchovy alebo tak nejako lebo fyzický trest je dost strašidelný nazov 😀 ....ale inak som za ne,ale treba roslišit pojmy vychovna facka alebo tapnutie od domaceho nasilia alebo týrania!!! v tom je rozdiel a preto to netreba hadzat do jedneho vreca. Nikedy proste dohovaranie nestaci a podla mna je dost hamba pre rodiča ak sa musi 10xkrat svojmu diťaťu prosit (ci už doma,na ihrisku alebo v obchode pred ludmi ) aby nerobilo zle....potom kto je prirodzena autorita?? mam pocit že to dieta aj ked by to mala byt mamina. myslim si že do tých 3-4 rokov je dobre občas capnut po zadočku, a dohovarat možme ked bude staršie a bude tomu chapat. deti jednoducho skušaju kolko im rodič povolí...a podla toho sa aj spravaju...a druha vec, my sme vyrastali v dobe,kedy sme aj dostali nielen od rodičov ale aj v skole,učitelka nas vytahala za vlasy 😖 , a bolo to jedno kedy kde a pred kým 😀, samozrejme že nam aj dohovárali ale ked to nepomohlo... 😎 nuž a dnes je všetko zakazane, sama demokracia v škole a tak to aj vidno, deti s učitelmi vyjednavaju,nemožeš im capnut za ucho ale oni ťa možu poslat kade lahšie, ignorovat, nahravat na mobili.....ale to je tiež len odraz vychovy doma....asi im "málo dohovarali " 😀

cecil36
26. máj 2012

@andrejka1983 absolutny suhlas, nenapisala by som to lepsie 😉

abbey1
26. máj 2012

@andrejka1983 Prirodzená autorita sa predsa nevynucuje ťapnutím po zadku, či ruke!
osobne som robila i učiteľku a autorita sa i tam dá inak získať ako ťapnutím, či krikom. Za takú autoritu by som sa hanbila.
Pre mňa je hanbou, ak matka musí popužívať bitku, či ťapnutie, a nevie so svojim dieťaťom komunikovať inak
Veď to potom môžem ťapnúť i manželovi, či predavačke v obchode, ak sa nechovajú podľa mojich predstáv. 😠

Aby ste ma dobre pochopili, nepovažujem ťapnutie za fyzické týranie, ale ani ho nechápem ako možný prostriedok výchovy. Osobne ma nikto nepresvedčí, že sa dieťa inak vychovať nedá. Dá a krásne a bez toho, aby som musela mať výčitky za svoje správanie a vynucovať si autoritu svojou dominanciou a silou. 😉

abbey1
26. máj 2012

A nedokážem pochopiť, že by niektorá matka akceptovala fyzické tresty i v škole.
To ako sa deti chovajú, majú od nás. I to vynucovanie si a mnohí dospelí ich ešte utvrdzujú, že to ide výchovnými. ☹ 😠

ibamy2
26. máj 2012

ja neuznavam ani tzv. vychovnu po zadku, o facke ani nehovorim... ano, ja som ako dieta tiez nie raz schytala,no prave to bol pre mna signal, ze ja to budem robit inak... ked som fasla od otca ja, bolo to pre mna strasne ponizujuce a vobec to situaciu neriesilo... je fakt, ze tu pisem o veku malicko vyssom nez 2 rocky, ale mozeme vediet, ako to vnima ten drobec? nepotrebujem svoju zlost riesit na dietati len preto, ze ja som silnejsia a nezvladam svoje vlastne emocie... pritom sa nebojim povedat, ze moje dieta ma v stanovene nevyhnutne hranice aj bez nekonecneho vyjednavania... ukazovat dietatu, ze ked nieco nerobi, ako chcem, tak ho udriem a potom sa cudovat, ze ked ini nerobia to, co chce dieta a ono ich potom udrie, mi pride teda dost nelogicke... ved dieta iba opakuje riesenie, ktore sa naucilo od rodica (teraz to myslim vseobecne)

@miska22200 v skratke - ja by som sa malemu snazila zachytit rucicku a pohladit sa s nou so slovami, ze si prosim pohladit... a zas a znova, az by to odoznelo, je to len prechodne obdobie...

sante81
26. máj 2012

u nas je obdobie vzdoru uz na samom vrchole a trvá asi 3 mes, a priznávam sa ze sa hanbím ze mi zo začiatku pracovali nervy, nevedela som sa ovládat a usla mi ruka. a chyba bola vo mne. prečitala som hodiny diskusii, rád, rôzne fora a rady od odborníkov - a prisla som na to, ze krikom a bitkou nevyriesim nič. bitkou rozumejte to ze dostal po riti, začal ziarlit na ešte nenarodenu sestričku a to správanie bolo a aj je ešte extrémne, ale uz viem ako sa mam správat a ze v prvom rade pomôze objatie, silné objatie a vysvetlovanie, odist z izby, snazit sa okamzite odputat pozornost a ked nechce robit to čo ma - jest obliect sa, tak nenutit, počkat, skusit neskôr, lebo ten vzdor je ešte vačší ked mu odporujem. u nas toto zabralo, pokial som po nom kričala tak robil preesny opak.

ibamy2
26. máj 2012

@sante81 pochopila si vsak to najpodstatnejsie: ze chyba bola na tvojej strane... velmi ti fandim, ze sa to snazis zmenit 🙂 viem, ze to je omnoho dlhsia a zlozitejsia cesta nez dieta udriet a hotovo, ale aj ja verim, ze to bude stat za to ;)

jezibosorka
26. máj 2012

@miska22200 😀 hehe prebalovanie je kapitola sama o sebe :DDD rok bude mat a fakt skusa co moze, ako daleko mu dovolim zajst..... ja si nepametam, ci ma mama capala po zadku,ked som mala 2roky, a urcite som dostala, teraz je doba super maminiek, ktore deti nenechaju ani zaplakat s pierkami im po zadku behaju a potom to tak vyzera, na ulici sa hadzu o zem a vrieskaju jak besne, 😉 dieta musi poznat svoje hranice,, to je moj nazor,,, 😉 heh cakam na linčovanie 😀

abbey1
26. máj 2012

Nikto nikoho lynčovať nebude, len mňa osobne irituje názor, že ak dieťa nebijem a vychovávam ho podobrom, tak ho určite nezvládam, hádže sa mi o zem a v škole je postrach! To je naprostý nezmysel. Ja som na svoje deti pyšná a hlavne na to, že toi šlo podobrom. Prešli sme si aj vzdorom, chytá nás aj puberta, ale máme základy vo vzťahu také, že deti vedia, že je na nás rodičov spoľahnutie a že každý problém sa dá riešiť ( a aj bez bitiek, trestov a podobne)
Každá si dieťa budeme vychovávať po svojom, kto chce capne, kto nie, tak určite nie. len prosím ma nepresviedčajte, že to nejde podobrom.

ibamy2
26. máj 2012

@jezibosorka ja by som len opravila jednu tvoju info: to, ze sa dieta hodi o zem alebo krici, nie je dosledok tzv. zlej vychovy

ludka140281
26. máj 2012

ak si zasluži,capnem aj ja,lebo mam vyskušané,že u nás dobre slovo nefunguje....a samozrejme nebudem ho tulkat a dohovarat,ked sa mi niekde hodí s trucu o zem...vtedy určite zareagujem na zadok(nie silno,len tak aby si ma ten drobec všimol....občas sa nan len pozriem zamračene a už vie,že je to zlé 🙂 ...no ked je tam viac detí a blaznia sa bez rozumu,to svoje uzemním aj capnutím na zadok,vtedy sa zahanbí a jeho spravanie sa zmení o 180 stupnov 🙂 ...prosto,ked si zasluži,tak prečo nie....je moje a ja si ho vychovávam,preto najlepšie viem,čo nan zaberá...a neverím,že ste nikdy svojmu dietatu nedali na zadok,,,,,aj ked tu napíšete,že nie...

jezibosorka
26. máj 2012

@ibamy2 ano aj o tom som uz pocula, ze to je to, ze si nevie dat rady same so sebou, a vyspororiadat sa so svojimi emociami, ako po nasom je rozmaznane, ja som vyrastala v dobe,ked sa nikto z mojich rovesnikov po zemi nevalal, co teraz prejdem o predajni a za kazdym narazim aj na nespratnika, co sa nevie zmestit do svojej koze, cim to asi je ,, je to vec vychovy, ako kto sa k tomu postavi a ako na to bude reagovat 😉 moj nazor je subiektivny, takze sa nechcem hadat 😉

sissy27
26. máj 2012

@miska22200 moja dcéra tiež v tom veku dostala po rukách či po zadku, a vôbec sa za to nehanbím a nemala som nikdy ani výčitky svedomia... mala obdobie, že sa vyžívala v tom, že mi liala malinovku na sedačku - doslova naschvál a sledovala reakciu... niekoľkokrát som jej dohovorála, vysvetľovala - efekt nula, raz dostala po rukách a viac to nespravila... ja zas neuznávam nechať dieťa samé v izbe, nech sa ukľudní, uvedomí - u nás to nikdy nezabralo, vždy chytila ešte väčšie nervy a hrozilo, že si akurát tak ublíži alebo niečo zničí... a velice pochybujem, že je to pre dieťa ponižujúce alebo nejak traumatizujúce alebo že by si to dieťa zapamätalo na celý život - moja dcéra ako dvojročná zažila veľmi nepríjemný pobyt na ARO (podotýkam pri plnom vedomí) a nepamätá si z toho absolútne nič, dokonca nemá ani strach z lekárov, injekcií, skrátka nič... takže sotva si pamätá nejaké capnutia po zadku či ruke...podľa mňa to skôr pôsobí v tom momente ako nejaká "studená sprcha" - šok, prekvapenie, že aha, prekročil som nejakú hranicu, stop...

jezibosorka
26. máj 2012

@sissy27 uplne suhlasim 😉 hranice musia byt, aj dieta je spokojne,ked vie,ze neake ma 😉 aj ked skusat prekracovat ich bude skusat stale 🙂

ludka140281
26. máj 2012

@sissy27 konečne niekto s realnym pohladom,bez prifarbovania 😉

juliagregor
26. máj 2012

jasne ze dam po zadku a vobec neriesim...\
davnejsuie bola u mna mama a vravi mi, ked som ju privitala slovami, ze ma z nich slahne... ..."Dievca moje len trpezlivost." netrvalo to ani pol hodku a uz mmal jeden z dvojcia po zadku aj od nej... hádzali si kovove vlaciky vzduchom...

bit a jedna po zadku su dve rozne veci a cim su deti vacsie tak tým viac skusaju, provokuju a je to celkom psychiatria... 😀

annaopialova
26. máj 2012

ahoj dieta si len tolko dovoli kolko mu ty dovolis