Zlyhávam ako rodič

15. apr 2024

Mám skoro dvojročného syna. Veľmi temperamentné dieťa od narodenia, inak užasné a šikovné. Vždy som si vravela, že nikdy nebudem matkou, ktora udrie svoje dieťa iba preto lebo ešte nevie zvladať svoje emócie (nehovorím o bytke, ale o capnutí po zadku, či ruke). Posledné týždne, je to s nim už však na nevydržanie, začalo nám veľmi silné obdobie vzdoru, kope a bije mňa, otca, zvieratá, deti na ihrisku...všetko hadže náročky o zem a robí naprieky. Mám všetko prečítané naštudované, rady od detskej psychologičky...na neho NIČ nezaberá. Posledné dni mi už rupli nervy a párkrát som mu úder vrátila (samozrejme nie veľmi silno) alebo fakt už ako nepríčetná hulákala. Veľmi si to vyčítam a som zo seba sklamaná...nechcem takto vychovávať svoje dieťa, ale ja už fakt nemám viacej trpezlivosti. Mám oporu od starých rodičov, aj od manžela, samozrejme väčšinu času sa mu venujem ja, ale aj tak som vyčerpaná z jeho nálad.
Ako ste to prosím vy zvládli? Ak ste dieťa udreli, ako sa vám podarilo pri ďalších nutkaniach ovládať a neudrieť?
Ďakujem.

autor
15. apr 2024

Oprava *bitke 🫣

doriiis
15. apr 2024

Ak tvoje dieťa bolo iné deti a zvieratá,tak bolo na mieste ho vycapat.Jedna vec je neposlychat,iná byť malý psychopat.

kabinka11
15. apr 2024

Staršia nikdy nikoho necapla. Mladšia to skúsila na mňa, začala som "plakať", jej to bolo smiešne. Hovorím si, takto to asi nepôjde. Capla ma nabudúce opäť a tiež som jej to vrátila. Začala plakať ona, ignorovala som ju. Keď prestala som sa jej opýtala prečo plakala. Povedala ze som ju capla, tak som jej vysvetlila, že to je škaredo, že sa to nesmie a bolí to aj druhého keď ho capne. To bolo naposledy co niekoho udrela, teraz ma 15 rokov a dokážem povedať ze sa moje dievčatá medzi sebou nikdy nebili.

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis ??? Bitky sa riesia bitkou? A este u dvojrocneho dietata,vyborne.

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....prosím ťa,nechoď na mňa s touto teóriou,že capnutim po zadku učíš dieťa,že na bitku sa odpovedá bitkou.Je to kravina
1. Ako má dieťa vedieť,že jeho capania bolia,keď sám nevie ako to boli? Alebo počkáš,kým mu na takéto nevinne capanie odpovie iné dieťa trošku výraznejším capanim?
2.Bit zviera je tak isto neprijateľné,ako bit človeka.Az na to,že kým teba môže buchnúť miliónkrát a ty budeš donekonečna vysvetľovať tak taký pes vysvetľovať nebude,že áno.A vieš,ako sa bráni pes? Skús hádať.Bit zviera je absolútne neprijateľné
A prosím ťa nechoď na mňa s výchovou agresie.Mam dve deti,dostali po zadku aj po rukách a nie sú žiadne agresívne decká,čo sa mlátia hlava- nehlava

denithestrange1993
15. apr 2024

Autorka,nie nie je to vpohode. Deti sa tym ucia,ze udery mozu kedykolvek vratit rovesnikom aj dospelym. Je fajn,ze si si to uvedomila,zivot ide dalej. Proste nemozes sa nechat vytocit az do nepricetna 2 rocnym synom. Ked zacne kricat,vystrajat zostan pokojna. Ano viem je to tazke,ale raz to skus a uvidis casom ti to pride prirodzene. Ked bije deti dorazne mu vysvetli,ze toto nesmie robit,popripade ruku odtiahni ked sa napriaha k bitke.

danieli
15. apr 2024

Si iba vycerpana a vyhoreta mamina, sama uz pracujes na naprave svojho spravania a syncekovi sa ospravedln, uz aj ten malicky rozumcek chape prepac a nikto nikto nikto z nas nie je dokonaly, ale to najmenej co mozeme urobit je slovko prepac a ver, ze ako sa ty naucis spracovat svoje emocie (casom to bude len lepsie, drobec podrastie) zvladne to aj syn a hlavne, ak nieco tiez presvihne, bude vediet povedat prepac

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....aha,takže keby k tebe ako k dospelej niekto príde a začne ťa cápať,tak sa nebudeš brániť?

biglovemom
15. apr 2024

No nieco robis zle….. neexistuje ze nanho nic nezabera.

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis nie som zastancom oko za oko a zub za zub. Chcem svojmu dietatu ukazovat ako sa ma spravat jeden civilizovany clovek a nie ukazovat jej ako bolia buchance. To ze to urobi dieta co sa este len uci byť clovekom je jedna vec,ale ked to irobi dospely clovek je to zas nieco uplne ine. Deti sa medzi sebou niekedy aj capnu,buchnu,tam je za mna na mieste ich zastavit. Nebudem tuto temu,ale s tebou dalej rozvyjat. Ty urcite robis najlepsie ako ti hovori svedomie,ja tak isto 🙂

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ...a koľkokrát si ich už musela zastaviť?

kabinka11
15. apr 2024

@denithestrange1993 opýtam sa ťa, ako by si sa zachovala ak by ťa dieťa ignorovalo a robilo naďalej zle?

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis Predstav si,ze som sa este v zivote nebila,nepohybujem sa v kruhoch kde by sa ludia bezdovodne mlatili.

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....ja už nemusím vysvetľovať ani cápať.Mam veľké deti,ktoré su aj napriek capaniam po riti úplne civilizované,inteligentne deti.

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....neodpovedala si na otázku,ale budis.

mercy13
15. apr 2024

Autorka tu nesmies povedat, ze capnes dieta na zadok, lebo hned na teba budu volat socialku... Nasi rodicia vyrastali tak, ze dostali bitku, kto menej kto viac, a napriek tomu z nich vyrastli slusni ludia, narozdiel od tejto mladeze, kto vyrasta v tejto dobe... Neuznavam bitku ako taku, ale ked dieta dostane pozadku, nebude z neho psychicky naruseny clovek!

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis gratulujem,ja sa s mojim dietatom viem zatial dohodnut slovami,nastavenim hranic 👍

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis na aku otazku som neodpisala?

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993
1.Takze,keby teba bezdôvodne začal niekto cápať,nebránila by si sa?
2.Kolkokrat si musela takto medzi deťmi zasahovať?

denithestrange1993
15. apr 2024

@kabinka11 vysvetlujem kym to nie je jasne,alebo nastavim hranice - ideme domov ked si taka, chlapceka to boli nebude sa s tebou chciet hrat,zatial stale zabralo

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ...alebo ešte inak sa opýtam
Aj napriek tvojmu vysvetľovanie,tvoje dieťa opakovane cape iné deti? Opakovane cape iné deti aj napriek tomu,že vie,že pôjde a potom sa tam aj tak znova vráti a bude to robiť znova?

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis a kto by ma akoze capal prosim ta? Zijeme v relativne bezpecnej krajine,ale ak k tebe pride nejaky nasilnik,mozno aj ozbrojeni tak akoze co ti pomozu paste?
Mám 1 dieta a tieto situacie sme riesili fakt minimalne,nema v povahe bit nas alebo deticky. Ak sa stal niekedy nejaky stuchane tak sa to vyriesilo do minuty

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....stále sa krásne vyhybas priamej odpovedi.

dzejny656
15. apr 2024

Ahoj, moja dcéra bola v tomto veku podobná, my sme ju nikdy nebili/ necapali.
Ja som to riešila takto:
- ak na ihrisku niekoho udrela, nasledovalo upozornenie, ak to urobila ešte raz, išli sme domov (kľudne aj nasilu na rukách s plačom som ju vyniesla z ihriska aj keď sme práve prišli), toto veľmi rýchlo pochopila
- ak bila mňa, zastavila som ju, chytila som jej rázne ruky a ráznym tónom som povedala, že sa mi to nepáči, nechcem aby ma bila alebo kopala
- ak nepomohlo, išla som od nej preč
- zároveň som jej ukázala ako sa hnev dá vybiť inak (napr. buchanim do vankusa, dupaním do zeme ak sme boli vonku), po čase si už sama vzala vankus

Bolo to len obdobie ako každé iné a prešlo to, teraz má 4 a nebije nás. Časom ako sa zlepšovala jej schopnosť komunikácie a mentálna kapacita sme sa dokázali oveľa lepšie a skôr dohodnúť a také amoky vymizli.

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis nie nebudem sa s nikym bit. Tuto schopnost som nepotrebovala cely zivot a ja ako nie celkom silna zena by som teda vela vody nenamutila. Dufam,ze si s mojou odpovedou uz spokojna.

denithestrange1993
15. apr 2024

@dzejny656 presne tak vidis @doriiis vidim ze sa to da 😉

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....aj takto sa dá.Vela šťastia v živote
Ja som naopak naučila svoje deti,že ak ich niekto bezdôvodne začne cápať,treba sa brániť.
Ale tak,každy je iný🤷

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis moje dieta nebije opakovane ine deti,drvivu vacsinu sa pekne hraju vedla seba ale spolu deti na ihriskach. Ak je aj nejaky "incident" tak omylom stuchnutie,piesok v ociach z kamosovej lopatky.

autor
15. apr 2024

Dakujem za prispevky, chcela som skor ale odpoved na moje otazky vyssie, od mamicky, ktora bola v podobnej situacii, nie rozputat vasen o tom, ci je to OK alebo nie. Ja si vsetko uvedomujem, naozaj robim maximum, ale moje dieta je naozaj tazsie zvladnutelnejsie, co sa tohto tyka. Chapem, ze su maminy, ktore sa ovladli, no ja sa zjavne tazsie ovladam a rada by som dostala radu od maminy, ktorej sa to podarilo do buducna ustat.
Podla detskej psychologicky to vyzera na nadanejsie dieta, podla jej odhadov uvazuje ovela vyspelejsie, v necelych dvoch rokoch recituje, plynule rozprava, vyjadruje svoje vlastne myslienky. Motoricky je na tom tiez popred a rovnako podla testov zvlada ulohy uz pre trojrocne deti. I ked je samozrejme skoro na akekolvek zavery.
Je to vsak s nim preto aj tazsie, co sa tyka zvladania emocii a podobne.
Viem, ze sa bitkou nic nevyriesi, nerada by som to praktizovala do buducna, teoriu, to vsetko ovladam, len ako sa naucit nevytocit, ked robite vsetko podla navrhovanych odporucani a nevidite ZIADEN pokrok v tomto smere... ☹️

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....no len s tým rozdielom,že
@dzejny656 nechala aby to jej dieťa spravilo opakovane.Ked vám príde ok nechať dieťa opakovane cápať niekoho až kým na 100.pokus nepochopí tak gratulujem.