Cumeľ u kojeného novorodenca

mia2906
3. okt 2020

Mamičky ktoré kojite, dávate prosím aj cumel? Ak áno aký? Ktorý je najpodobnejsi bradavke? Nepokazilo vám to kojenie, techniky prisávania atď? Veľmi veľa ludí ho totižto neodporúča.
Mame 3 týždňové bábätko a hlavne večerom a v noci sa nevie ukludnit, trvá dlho kým po prebalení zaspí a ukludní sa, zvykne plakať, byť nepokojné. Ak kojím, tak zvyčajne na mne zaspí, ale ked ho preložím do postielky je opäť hore. (a to čakám aj 10-15 min na silnejší spánok a nič). Z prsníku si zvykne robiť potom po kojení cumel na ukľudnenie :D ako toto riešite vy? Pomáha ten cumlík na rychlejšie zaspavanie? V noci toho veľa nenaspíme niekedy....Ďakujem.

luba41
3. okt 2020

@mia2906 dojči po ležiačky a neprekladaj..nechaj spat s vami..

bluka2
3. okt 2020

Pri prvej som použila, pomohol asi 3 mesiace a potom ma 2 roky otravoval, takže sa mi to nezdalo ako dobrá deal. Tak druhy nemal a všetko fajn. To bolo rozhodne lepšie. Robila som u oboch ako píše @luba41

lauriema
3. okt 2020

@bluka2
@luba41
@mia2906 Presne aj ja nechávam spat pri mne a to ma 8 mesiacov

jvasenka
3. okt 2020

@mia2906 od 2 mes spalo dieta pri nas presne z tohto dovodu, uplny ideal krasne spinkala vsetko super.. Okolo 3mes uz som ju nevedela utisit dali sme cumel a zaciatkom 4teho mi dr povedala ze slabsie pribera, ze mam asi malo mlieka.. Neviem ci to bolo cumlom alebo laktacnou krizou ale ja by som cumel uz nedala.. Dieta budes kojit cca 6mes (jasne mozno aj viac ak sa ti podarí), potom uz zacinaju prikrmy takze to bude lepsie... Neber ani sebe ani jej ten krasny cas kedy sa puto medzi vami prehlbuje 🙂 moja ma uz 11mes a 4 zuby ale obcas mi to chyba🙂 hlavne skoda ze nebola vylucne kojena aspon tych 6mes (museli sme dokrmovat)

nelca0510
3. okt 2020

@mia2906 cumlicek značky Lovi, len na spanie, kojím už 9 mesiacov

alexandra2010
3. okt 2020

ano jednoznacne. Nemozes byt cely den Ty cumel. Jedna vec je jedlo a druha je ukludnenie. Hlavne ked mas aj surodenca a potrebujes cas na neho a na seba.

punka24
3. okt 2020

@mia2906 ja som dávala cumeľ od mala... prisatie skvelé, mlieka som mala až až... nám cumeľ veľmi pomohol... teraz má rok, cez deň má cumeľ len na denný spánok prípadne keď niekam ideme v kočiari alebo v aute/autobuse... nemá ho celý čas ale keď chce dám mu... na noc má tiež ale len polku noci... potom spí bez neho... používali sme avent ale mali smie aj taký s fuzikmi čo kúpiš cez net a vobec mu nevadilo nikdy nič že mal iný tvar... ale ten bol hlavne na vtipné fotky... doteraz som jediný krát neoľutovala cumeľ... vďaka tomu sa naučil zaspávať sám bez prsníka/ hojdania/neustáleho kontaktu so mnou... večer sa napapa, umyjeme spolu zubky, dám do postieľky, dám mu cumeľ prikryjem a odídem... a zaspí sám behom chvíle... deti majú potrebu sania a preto tie cumle sú... plač vyvoláva stres a potom sa veru ťažko zaspava v strese... ja odporúčam...

alikal
3. okt 2020

normalne mala cumle, babylove z dmky, s kojenim nebol ziadny problem, kojila som rok, aj od cumla sa odnaucila za dva dni potom. a to este bola prvy tyzden zivita na flaske na jiske v nemocnici, a to som este prvy mesiac pouzivala aj klobuciky a kojenie normalne v pohode bez problemov doma

uzanka16
3. okt 2020

Ja som tiež kojila a cumel mal Avent ten co vyzerá ako macko, nepokazilo kojenie, ani prisatie, pekné priberal, aspoň som nebola ja cumel, vydržal mat cumel do 9 mesiacov, potom mi už nechcel a cumlom boli moje prsia, závislák.

derdia
3. okt 2020

Ahoj, takze takto..
Popravde pokial sa nechces zo vsetkeho zblaznit VSETKO VYPUSTI!!! Ja som kojila obe dcery a obe mali aj dudel....prva nic vsetko ok... Neriesila som. Nic.. Pri druhej som riesila presne taketo "hluposti"a novodobe keci a tak aj bolo... Zacal strajk trval dva mesiace od 2 do 4 mesiacov.. A dokonca mala aj flasu a umele mlieko

. A odsavala som alo slahnuta ale zvladli sme to..
. A kojila som do 15 mesiacov...
Takze hlavne klud... Ked chces daj dudel. Ked nedas dudel budes ty dudlom... Ale ak nechces byt dudlom tak kludne dudel daj... Aj tak bude susler mamina, a ak tak bude vsekto ok... Dietatko vyrastie a vsetky tieto veci budu minulostou...

emasss111
3. okt 2020

Ja som dala cumel a dodnes to ľutujem, začala odmietať prsník a bolo ☹️ ak raz bude druhé, cumlík určite nedám 😏

sejan
3. okt 2020

@mia2906 nám cumel kojenie pokazil.Chvalabohu sme to stihli zachrániť.Mala vydržala na ciciku minútku dve a hneď chcela cumel,pritom jej nič nedal.Mne samozrejme kleslo mlieko a bolo zle.Laktacna poradila zrušiť cumel.My sme zrušili a bolo po probleme.Hned na druhý deň bola na ciciku dlhšie a museli sme aj zlepšiť prisatie.Samozrejme nočné sesthodinove spánky skončili.Cumel ju umelo udržoval spať a moje prsníky si mysleli že mliečko netreba tvoriť.Takze za Mňa určite zrušiť

gurags
3. okt 2020

@mia2906 mali sme od narodenia a kojime sa dodnes, má 30mesiacov už. Cumla sa vzdala sama od seba ešte nemala 2 roky, ale ciciky má dodnes 😀 podľa mňa je to individuálne.

leniel
3. okt 2020

@mia2906 dietatko je este malinke, potrebuje citit maminku. Ono sa nezobudi po prelozeni na to, ze nema prso, ale na to, ze prestane citit teba. Skus dietatko nosit v satke/ergonosici. Jednak to ma pozitivny vplyv na tvorbu, a babatko bude mat to, na co bolo doteraz zvyknute - tvoje teplo, hojdanie, tlkot tvojho ❤️. Aj to dudlanie naprazdno ma obrovsky vyznam - stimuluje sa nim bradavka, podporuje laktacia, tvorba mlieka sa navysuje priamo umerne dopytu po nom. Cize ano - moze sa stat, ze ak bude dieta viac casu dudlovat cumel namiesto teba, tvorba klesne a moze mat mliecka menej 😕 takisto hrozi laktacny strajk - dieta domylene cumlikom sa moze zacat zle prisavat, prsia sa nebudu dostatocne vyprazdnovat - a baaac zapal prsnika. Alebo sa odmietne prisavat, bude sa hnevat na rychly/pomaly tok mlieka - navyknute z cumlika ze netecie nic. Nechcem ta strasit, to urcite nie, a nic zle sa nemusi stat - Boze chran. Ale ak by som mohla problemom predchadzat, tak to radsej urobim, ako ich potom riesit . A suhlasim s @luba41 😉 odkedy mam malu pri sebe, luxusne spime, lebo sa v noci nikdy mala uplne nezobudi, a ani ja, vzdy sa k nej len naklonim v polospanku, a spime dalej.

dominika1004
3. okt 2020

Mame cumel, kojím uz 6 mesiacov. Tiež som najprv váhala, ale prisatie absolútne nepokazil, naopak, pomohol vo chvíľach, keď sa proste prsko vytiahnuť nedá 🤷‍♀️ nedudluje ale celé dni , väčšinou iba na uspinkanie alebo keď je nekludna a nedá sa inak upokojiť. 🙂 Co sa týka spolocneho spánku v noci, tiež som sa bála spať všetci spolocne v jednej posteli. Mame ale postieľku prirazenu k našej posteli, takže sme spolu a zároveň mame všetci svoj priestor 🙂

nini1010
3. okt 2020

Obe moje deti dlhodobo kojene,od zaciatku cumle,aj flasa s cajikom a vobec nijako to neovplyvnilo kojenie.Segrine ibe deti presne to iste.To s cumlami a kojenim su len take bachorky.
A hoci mi deti zaspavali v mojej posteli na hrudniku nikdy by som si ich tam vedome malicke nenechala. Napr.presne pre toto.Ani pediatri to neodporucaju.https://m.topky.sk/cl/100313/1937245/Ceska-spevacka-v-slzach--Zomrela-jej-vnucka----Mala-len-6-tyzdnov-

sono2
3. okt 2020

@mia2906 nie nepomôže. Zarobíš si na štrajk. Viem o čom hovorím. Fungovala som 8 mesiacov len na dojčeni v spánku, čo dcéra nechcela prsník ani vidieť radšej mala dudel a hladna. Dokázala fungovať aj 4 hodiny bez jedla keď som nevychytala moment keď sa prisala. Pri druhej mám raj na zemi. 18 mesiacov nemám problém s dojčenim a uspávaním kdekoľvek doslova.
Tvoje bábätko je veľmi malé potrebuje ťa.
Totiž cumel sa dudle ináč ako sa dojčí preto.
Veď je to krásne tá väzba medzi dieťaťom a matkou nie ožuvať kus gumy. Okolo 3 mesiacov to už bude iné. Čo, už v 2 to bude iné. V kočíku ti zaspí dieťa bez problémov tiež. Nebude fixovane stále niečo dudlať. Neboj sa. Toto sa všetko upraví. Užívaj si dieťatko kup šatku spite spolu. Odpojíš, príbehneš skôr, neprekladaj. Toto má úplne každý že chce ťa mať babo pri sebe. Ja na to nedám dopustiť.

sono2
3. okt 2020

@nini1010 ja mam úplne opačnu skúsenosť plus moja dcéra prva spala výhradne na bruchu predpokladam ze si dala link na sids, neni sú to bachorky. Cumel dojčene dieťa nepotrebuje. Má matku ktorá ma prsia a dokáže ho ukľudniť

jvasenka
3. okt 2020

@mia2906 najdôležitejšie som zabudla🙈 my sme používali cumle od MAM ale aj lovi má pre kojené detičky ak dobre viem 🙂

nini1010
3. okt 2020

@sono2 Co ja viem tak prsia sluzia na kojenie,nemyl si ich s cumlom.Nechat zo seba robit cumlik tak to je tak jednosmerka k totalnemu vycerpaniu matky.Nuz a ked TY povies ze dojcene dieta cumel nepotrebuje tak to bude isto pravda 😂😂 Napis ze tvoje dieta cumel nepotrebovalo a nebudes klamat.Dobru noc.

bluka2
3. okt 2020

@nini1010 ja ti môžem len povedať, že môj cumel nemal a neviedlo to k žiadnemu môjmu vyčerpaniu a to ako 20 mesačný je stále kojeny v noci 😉 kde sa stala "chyba na tej jednosmerke"?

bluka2
3. okt 2020

@nini1010 inak po nemecky sa dojčenie povie stillen = utíšiť. Nepovie sa to napríklad essen = jest alebo trinken = pit, že. (Stille nacht - tichá noc)

lussy37
3. okt 2020

Môj malý má rok,cumlík som mu dávala už od narodenia vždy pri zaspávaní - dokojila som a keď mrnkal,dala som cumlík a pekne si sám v postieľke zaspal. Tiež ma každý strašil,ako mu to pokazí prisávanie, že sa na ňom stane závislý a pod.,ale u nás práve naopak - kojím stále a cumlík mi už sám od seba 2 mesiace zahadzuje. Akurát, keď mu idú zúbky,tak si v noci trochu podudluje,kým nezaspí,a preč s ním 🙂 Inak u nás zabral ten najlacnejší,kaučukový, čisté retro 😀 Všetky tie značkové,v reklamách ospevované,mi bojkotoval.

livinka26
3. okt 2020

Moje babo ma uz 4mesiace a prvy mesiac sme sa trapili postielkou a ukladanim a uspavanim,zaspavala na mne koli refluxu,dokojila som a castokrat sme spolu zaspali a vtedy spinkala uplne kludne,takze to bola jasna sprava,odvtedy spi s nami v posteli a nikdy som sa lepsie nevyspala,ani sa nezobudi na kojenie,len sa zacne mrvit,napapa sa a spinka dalej. Je extremne spokojna a stastna.Dudku mame odkedy sme prisli z nem.,nemam s nou ziadny problem,mame dudku Bibs a velka spokojnost.Tiez si lubi podudkat prsko a ak ju to ma ukludnit necham ju chvilu kym tvrdsie nezaspi, a ked vidim ze nepije len dudka dlhsie,tak vtedy prso vytiahnem a dam jej dudku,ak to vyzaduje,ak dudku nechce vypluje ju. Sama vyskusaj a babo ti same nasignalizuje co treba.Deti su velke a mudre osobnosti,ktore ucia nas dospelakov. Je to velmi individualne,precitaj si vsetky prispevky a rady,ale najviac ti poradi to tvoje malinke❤.

nini1010
4. okt 2020

@bluka2 Baby ozaj si robte so svojimi detmi co chcete.Je mi to srdecne jedno a som kvoli vam rada ze to co robite vam funguje,mna o tom presviedcat ani jedna nemusite.Zi a nechaj zit.Ja som odpovedala autorke na jej otazku svoj nazor,naozaj nemienim svoje nazory riesit s vami a dalsimi ktore ich mate ine a nedajboh ich obhajovat.Majte pekny den.

@sono2

ktochytavzite
4. okt 2020

@mia2906 my sme mali podobne,slaby spanik,vela sa kojila,cumel odmietala.U nas sa ten spanik zlepsil az okolo 1,5 a kojenie ostali ale aj cumlivanie.Az do 2r sa cumlovala,potom sa mi narodili dvojicky a si odvykla ked som bola v nemocnici.

ktochytavzite
4. okt 2020

@ktochytavzite a inak dvojicky malji cumle lebo tie som nekojila,ale odsavala kvoli oredcasnemu porodu a ti poviem s tymi cumlami to je tiez na nervy hl ked ho v noci vsade hladas a dieta reve lebo mu x krat vypadne cumel,takze najlepsie za mna bez cumla,inak som zvedava ako im ten cumel teraz zrusim,zatial ho maju prevazne len na soanie cez den nedavam,ale aj tak to strasne suvisi so soankom takze na tvojim mieste by som dako cumel neriesila lebo aj s tym su problemy

siska53
4. okt 2020

@mia2906 a nebude lepšie, keď ostane vedla teba spinkať? Naši napr.cumel odmietali.. a mala bola neklidna, mávala kolíky, zvacsa sme zaspali ležiac pri dojčení.. a tak to bolo lepšie, nebudila sa toľko..zväčša len raz za noc, aj keď kvôli kolikam.sme boli hore hodii či dve, než sa utisila.

halci
4. okt 2020

No prva dojcena dcera mala cumel, asi 2,5 roka. Druha takisto dojcena dcera cumel vobec nechcela. Dojcenie sa sice nepokazi, ale neodporucaju ho ani zubari ani logopedi, takisto ani flasku. Dcera bude musiet v buducnosti nosit strojcek a s vyslovnostou musela chodit na logopediu do 5 rokov. Pravepodobne kombinacia flasa, cumel, genetika.

sono2
4. okt 2020

@nini1010 keby si napísala normálne nereagujem, nakoľko si to nazvala bachorkami akože si to niekto vymyslel tak som musela napísať, že neni a štrajk je reálny. Je zase možnosť malá, ale je, že bude patriť k tým šťastným a jej dieťa bude tolerovať aj prsník aj cumel. Rozhodne to bachorka neni