Kedy začalo vaše dieťa ukazovať prstom?

1991michaela1991
15. máj 2023

Ahojte, mam 15 mesacneho synceka a trochu ma znervoznuje, ze stale nevie ukazovat prstom na veci a ked mu nieco ukazujem v dialke, tak nie vzdy to zachyti. Niekedy aa pozera na moj prst alebo inde, ako mu ukazem. Ked sa ho pytam na veci v knizke, tak ukazuje bud celou dlanou alebo palcom. Ked sa ho napriklad spytam, aby mi ukazal, kde ma auticko alebo inu hracku, tak na tu hracku neukaze, ale mi ju prinesie a ked ju dam vyssie, tak sa za nou natahuje a je nervozny, ze ju nedociahne. Vsade citam, aky je to dolezity milnik a ze maximalne v 15 mesiacoh to uz dieta ma vediet. Ked chce napriklad chrumky, tak ma chyti za ruku a privedie k stolu, kde su a povie mnam mnam ako signal, ze ich chce. Pinzetovy uchop ma, len proste akoby ani nevie zovriet past s tym, ze by vystrcil len ukazovak. Mala ste tiez niektora dieta, ktore zacalo ukazovat prstom az neskoro a je v poriadku? Dakujem🙂

divokykonik
15. máj 2023

Mne malý začal ukazovať prstom okolo toho 15teho mesiaca, tiež ukazoval celou rukou a aj teraz to niekedy robí. My sme boli aj u odborníčky, detskej psychologičky a tá sa vyjadrila, že malý vyzerá byť zdravý (mali sme už viac sedení u nej). Tak uvidíme, hádam je v poriadku. Ale tiež som sa riadne bála a ešte sa aj bojím, či bude všetko ok.

angel993
15. máj 2023

@1991michaela1991 môj má 19 mesiacov a v knihe ukazuje celou rukou, alebo zaklope na danú vec. Ale zato do oka mi každé ráno dokáže trafiť prstom 😁

duppka13
15. máj 2023

@1991michaela1991 moja bude mat o par dni 16 mesiacov, ukazuje v knizke ako sa jej chce niekedy prstom niekedy palcom, na veci v miestnosti zatial neukazuje, ked nieco chce vystrie k predmetu celu ruku, uprimne poviem vobec ma nenapadlo to riesit, zatial sa vyvija podla mna normalne

1991michaela1991
autor
15. máj 2023

@divokykonik a mal aj nejake ine problemy okrem toho? Ci len kvoli tomu ste sli k psychologicke?

1991michaela1991
autor
15. máj 2023

Dakujem vam pekne🙂 ide o to, ze som mala rizikove tehotenstvo a komplikovany porod, syncek zacal sam dychat az po 5 minutach, cvicili sme Vojtovku, teraz musi zacat zas rehabilitacie kvoli tomu, ze nozku dava dovnutra a zacal obcas spickovat, tak som potom z kazdej tabulkovej odchylky mierne vystrasena🙈

laurikagab
16. máj 2023

@1991michaela1991 moj zacal az v 23 mesiacoch, tiez som to riesila vtedy

andreatytler
16. máj 2023

@1991michaela1991 Ja som ucila syna ukazovat prstom asi od 6 mesiaca. Vela som sama ukazovala a asi od roka zacal ukazovat celou rukou. Tak som mu normalne nainstalovala ruku do tej polohy ukazovacieho prsta a povedala: "Takto ukaz". Fyzioterapetka mi to poradila. Kludne je mozne ze nievie ako ma tu rucku zovriet. Trenujte to spolu. Tiez zacal najskor ukazovat v knizke.
To ze sa pozrie na vec na ktoru ukazujes sa tusim vola zdielanie objektu. Aj nas syn v tom veku pozeral viac na prst ako na vec. Mate skontrolovane oci? Ak napriklad zle vidi do dialky nemas sancu mu ukazat loptu na druhej strane izby. U nas sa to postupne zlepsilo asi ked mal 18 mesiacov.
Ale tymto nechcem povedat ze je vsetko v poriadku. Moj syn ma len 3.5 roka. Neviem ci nebude mat diagnzu neskor.

katka533
16. máj 2023

@1991michaela1991 ak sa obavate autizmu, tam musi byt uz viac príznakov v tom veku. Starsi autista ukazoval az v 4 rokoch, mladsi zdravy v 10 mesiacoch

anjelicek26
16. máj 2023

S 15 mesacnym dietatom chces ist k psychologicke (?) Prosim ake ocakavania mas od tohoto terminu? Ako ti ma pomoct? Co ma urobit?

V tom veku je na vsetky otazky na "je to este ok" v prvom rade pediater a ten ta nasmeruje dalej, ked je to nutne. Kludne to moze byt horsi zrak, horsi sluch, alebo proste ignore povaha, ze neukazuje, moznosti je tak vela. Chapem, ze mal komplikovany porod a prehnane ho sledujes (kto by nie), ale toto neprospieva ani jednej strane. Daj mu cas sa rozvijat svojim tempom, pred 3-4 rokmi sa skutocne nejake diagnozy davat "nevyplati", deti robia neskutocne vyvojove skoky a ako rodic jedine, co vies skutocne robit - podporovat ich a rozvijat ich v ich vlastnom tempe a zvysok sa ukaze potom... moj syn je auti a urobil tak neskutocne pokroky za tie roky, ze to dnes mimo par odchyliek v reakciach ci spravani - fakt nikto nevidi...

ivangeline
16. máj 2023

Posledny zacal urcite neskor. Po 1apol roku. Tie pred tym skor. Zalezi.... ;D 1. velmi rychlo,hned po roku a 2. okoo 18m ale nie v knihe,tie ju bavili az v 2r..Mozno mu este nedochadza,ze to vie spravit jeho ruka. Moj posl. naprv pohladom hovoril,ze tu je (v knihe),ked som sa pytala. Je to podstatne kedy zacne? Verim,ze ak nema zdr. problemy a ziadne indikacie na nejake choroby,tak zacne..

kacena4
16. máj 2023

@1991michaela1991 nestresujsa z tabuliek, je to priemer, t.j. len 50% deti sa do nej trafy. 25% je skor a 25% neskor ako v tabulke. neboj. ukazuje rukov, to je dôležité. nemusi prstom. pri ukazovani je podstatne ze chape ze na konci ruky ukazujes na predmet a tam sa ma pozetat nie na ruku. toto je principom ukazovanis

cali2016
16. máj 2023

@1991michaela1991 moja mala ma 15 mesiacov.Tiez neukazuje prstom,ale rukou.Akurat dnes sme boli na ockovani u pediatricky a pytala som sa na toto.Vravela,ze je to normalne a kazde dieta sa vyvija svojim tempom. Tiez mi "naznacila",ze AK sa obavam autizmu tam by uz boli aj ine priznaky v tomto veku

nicol_10
16. máj 2023

V 14m prišlo ukazovanie, tlieskanie, mávanie..myslim,ze nič nepremeskala