Má moja 14-mesačná dcéra príznaky autizmu?

brcanaa
23. dec 2019

ahojte, prosím Vás mám dcérku 14 mesiacov a poslednú dobu mám strach a neviem či preháňam alebo veľa čítam článkov na internete.. je normálne že dieťa v jej veku veľmi nezdieľa so mnou pozornosť? ukazuje na veci a povie "toto" ale nepozrie sa pritom aj na mňa.. keď je poviem ukáž kde je napr.stromček alebo havo, tak ukáže.. pozerá sa na mňa, ale mám pocit, že takým sklenným pohľadom.. keď jej začnem spievať, veľmi ju to nezaujíma..rada si pozerá knihy, donesie mi ich, sadne mi na kolená a pozeráme a ukazujeme, čo je v knihe.. takisto mi dá aj iné hračky, sadne na kolená, ale v podstate je ku mne otočená chrbtom, takže nezdieľame očný kontakt.. niekedy keď ju volám menom, tak sa neotočí (nie je to tak stále) , alebo sa otočí na piaty krát, rýchlo pozrie a pokračuje v tom čo robila.. neopätuje úsmev, skôr sa usmeje, keď ona chce.. s hračkami sa hrá, keď som pri nej, inak sa k nim veľmi nehrnie.. má rada nášho psa, stále za ním chodí, sadá k nemu do pelechu.. rozumie, čo jej hovorím.. poviem jej, že ideme spinkať a sama ide do spálne k postieľke, poviem, že sa ideme kúpať a sama ide do kúpeľne k sprchovaciemu kútu, poviem, že ideme von, tak ide k dverám a podobne.. rozpráva len "toto" "havo" "baba" (žiadne mama, tata) .. nerada sa šteklí, nesmeje sa pri tom, skôr mám pocit, že ma odťahuje.. dáva mi pusu, keď jej poviem a sem tam aj sama od seba.. odkedy chodí (3 týždne), tak mám pocit, že len chodí hore dole a niečo prenáša.. v noci spí celú noc 12 hodín (výnimočne sa stáva, že spustí plač a to ju vezmem na ruky, prestane a dám ju do postieľky a spí ďalej) a cez deň ďalšie 2 hodiny.. zaspáva sama, spí tak už od cca 8 mesiacov (odvtedy nemáme ani cumeľ) .. čo myslíte? preháňam alebo je niečo v neporiadku? vopred ďakujem

deti95060810
23. dec 2019

ťažko povedať či ide o autizmus...dieťa je ešte moc malé...

janickacrazy
23. dec 2019

@brcanaa úplne normálne dieťa, prestan čítať blbosti, moj tretí syn do 3 rokov nepovedal ani slovo a autizmus nemá, pokiaľ ti rozumie a hrá sa s hračkami normálne, tak bude ok, neboj

pribinak
23. dec 2019

Nie som ziadny odborník, ale v celom texte som nezachytila nic co by malo naznačovať autizmus
To je dieta a nie cvičená opicka, no a co ze sa na teba nepozerá, mizno si škaredá, alebo pes je jednoducho krajší 😝😝😝😝😝😝😝

eliska13
23. dec 2019

@brcanaa prehanas😉ako chces, aby s tebou mala očný kontakt, keď Ti sedí na kolenách.Krasne Ti spí, podľa toho, čo píšeš je sikovna, pekne reaguje na to, čo idete robiť nehladaj chybicky.

deti95060810
23. dec 2019

jedine čo je na pováženie je očný kontakt...plní tvoje príkazy? lebo deti s autizm....s týmto majú problémy....
ešte pozri SPOSA Turiec - tam nájdeš príznaky autizmu....

ave_eva
23. dec 2019

Tvoje dieťa je v poriadku, nechápem čo ta napadla táto diagnóza. Kľud ;) nie každé dieťa je tabulkove

brcanaa
autor
23. dec 2019

@deti95060810 no keď ju kŕmim napr, alebo sa hráme, tak na mňa málo pozerá.. niekedy sa vyžgiera, len tak sama pre seba do stropu.. je poslednú dobu tak menej usmievavá.. príznaky autizmu som čítala kade tade, možno až príliš.. niekedy sa mi zdá, že všetko, čo spraví, si tomu pripisujem..

brcanaa
autor
23. dec 2019

@deti95060810 neplní ich vždy na slovo, doteraz pekne kývala papa a teraz jej to dosť trvá, ale zase sa naučila dávať "high five".. rozumie daj, ale niekedy mi nepodá aj keď jej poviem 5 krát.. rozumie odnes tatikovi.. keď jej poviem no no, alebo že nechaj, prestaň, tak počúvne na 90%.. dáva pusu aj príslušníkom rodiny, alebo aj málo známym osobám, dokonca aj psovi :D keď poviem, že ideme robiť mliečko, tak ide do kuchyne .. neviem, aké ešte príkazy..

janickacrazy
23. dec 2019

@brcanaa je v pohode, šikovné dieťa

pribinak
23. dec 2019

Co vlastne od nej chces? Aby revala celu noc? Hryzla ta? Búchala sa o zem? Trhala knizky? Ničila hracky?
Podla toho co popisuješ je to jedno sikovne dievčatko, bud rada ze je zdrava a hotovo

brcanaa
autor
23. dec 2019

ďakujem dievčatá, asi sa musím ukľudniť a neriešiť každú prkotinu, je moja prvá a neviem to s ničím porovnať a mám o ňu len strach..

eliska13
23. dec 2019

@brcanaa je veľmi šikovná a ako bude rásť, chodiť objavovať pôjde si po svojom už nebude tak spĺňať tvoje príkazy a želania je to normálne.Jasne, že polročné mimino sa vyskiera na mamu, ročne začne chodiť a zaujíma ho všetko ako píšeš, že odkedy chodí behá hore dole.

meesha
23. dec 2019

@brcanaa a co z toho ti prijde jako auti rys. Nevidim ani jeden 😱

1gabriela13
23. dec 2019

@brcanaa veľa čítaš na nete blbosti to značí že máš dosť času, čo ti aj závidím😂správa sa úplne normálne, nerob zbytočne stresy, ver svojmu dieťaťu a bude všetko okej. Z toho co si napísala tak by bolo 90% deti s autizmom.

anjelicek26
23. dec 2019

@brcanaa skutočne je skoro pred 3.narodeninami riešiť čokoľvek, aj keby ho má (čo nemá), tak ti žiaden lekár diagnózu nedá.

brcanaa
autor
23. dec 2019

@meesha zdá sa mi, že je tak málo emotívna, niekedy až príliš kľudná, málo sa teraz usmieva, neopätuje úsmev.. niekedy sa riadne buchne a ani nezačne plakať (že vraj auti deti majú vysoký prah bolesti), niekedy sedí a kuká takým sklenným pohľadom pred seba.. váľa sa po vankúšoch na gauči ako by bola v inom svete.. neviem, možno je to ok..

lula313
23. dec 2019

@brcanaa určite je Ok, dokonca sikovnejsia než veľa rovesníkov, ktorých pozname😊 moja dcéra sa do roka pomaly ani neusmiala, povaha po otcovi😂😂😂

lujza123
23. dec 2019

"Príznaky autizmu som čítala kade tade možno až prilis".... Presne ako si napisala v tejto vete. Problém máš ty, nie tvoje dieťa, to je podľa popisu úplne normalne rocne dieťatko. Nehľadaj diagnózy podľa netu tam kde niesu a hlavne to nechaj na odbornikov...
Áno rocne dieťa sa správa ako autista, v troch pri období vzdoru ti príde ako schizofrenik a počkaj na pubertu, to je maniodepresia kombinovaná s nepricetnostou...

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evalin88
24. dec 2019

Neboj pride prve obdobie vzdoru a budes mat celkom iné starosti 🙂 .. co ti poviem moj syn zdraví a kýva cudzím ludom na ulici a v obchode. hociakým, co nikdy nevidel. ( nikoho nebozkava nastastie) Ked na teba nepozrie alebo nereaguje na zavolanie, mozno je niecim zaujata a hra sa. Autizmus sa diagnostikuje az o par rokov neskor, nerobila by som si s tým hlavu. Maximálne sa stresujes, niecim co si momentalne nevies overit, nijaky odbornik ti to v tomto veku nepotvrdi ani nevyvrati.

brcanaa
autor
24. dec 2019

Dievčatá, proste najviac ma trápi ten očný kontakt.. Podľa mňa je to málo a deti v takom veku sa zaujímaju o to co mama hovorí, ukazuje nie? Alebo je to tým, že je staršia? Taktiež sa ku mne už netuli ako kedysi.. Ale možno je to tiež vekom.. Dnes ráno vstala dala som si ju k sebe do postele a chvíľami len tak ležala a pozerala do blba.. Je to normálne?

katarinavav
24. dec 2019

@brcanaa myslím ,že ten nezáujem súvisí s chodením poznam ten vyraz ani obraz ani zvuk 🤷‍♀️Je teraz ponorená do novej činnosti a nemá momentálne záujem o svet okolo .pokial ti reaguje na všetko je to v poriadku uvidis. Bude sa i viac usmievať 😍

brcanaa
autor
24. dec 2019

@katarinavav no je to tak cca od kedy začala chodiť... Alebo stojím s otvorenou náručou, že pod ku mne a nič, obíde ma.. 🤷‍♀️ A reaguje no ako kedy proste.. Niekedy mi podala vec na prvýkrát a teraz jej to pvoiem 5 krát a aj tak mi to nedá..

pribinak
24. dec 2019

@brcanaa co ti poviem, nas sused je autista. Očný kontakt drzi, bude na teba pozerat Jak na zjavenie a je to autista
Vies, ty si zvláštna, miesto toho aby si sa tešila zo zdravého dietata, tak jej vymýšľas diagnozy

pribinak
24. dec 2019

@brcanaa ona zrejme cíti ze hladas na nej chyby a tak ta radsej obide🤷‍♀️

lujza123
24. dec 2019

@brcanaa este je strasne malicka na akekolvek diagnozy typu autizmus. V tomto veku su deticky neuveritelne rozdielne, kym je jedno na tebe nalepene druhe iba uteka cim dalej. Kazda chceme mat dokonale dieta a vsetko co sa odchyli od normalu nas znepokojuje a obcas nas napadaju uplne hluposti, mozno to pozna kazda mama, hlavne prvorodicka...ma 1,5 roka este nechodi... panebozeee co ked ma svalovu distrofiu, ma 3 roky a nerozprava ach o ked je mentalne zaostaly, neotoci sa ked zatlieskam, zakricim, isto je hluche (o tomto bola presvedcena moja babka ked som bola batola, dokonca nahuckala moju mamu nech mi da vysetrit sluch, samorejme pocujem aj co nemam akurat ma v 1 roku babkine tlieskanie absolutne nezaujmalo)

Po pravde tiez som mala pochybnosti o vlastnom dietati, nikdy sa neusmievala, 1 krat sa hrala s hrackami az ked mala okolo 3 rokov aj to vela detskych hier pre tento vek tvrdosijne odmietala (vezicku z kociek som jej mohla ukazovat kolko som chcela absolutny nezaujem), nikdy nezlozila ziadne puzzle, skladacku a milion dalsich cudnych veci... Nakoniec ked mala 5 bola na psychologickych testoch zistili jej nadpriemernu inteligenciu (aj sla o rok skor do skoly do triedy pre nadane deti) akurat jediny problem bol ze nerozoznala napriklad normalne pismeno E od 3, proste nevidela rozdiel od noziciek otocenych vpravo ci vlavo (preto vlastne nedokazala skladat to puzzle). Psychologicka povedala ze je to normalne pretoze detsky mozog sa vyvija velmi rozdielne v niecom moze ist dopredu a v niecom dozadu oproti priemeru. Stacilo par mesiacov, nejake cvicenia a toto sa jej upravilo. do skoly uz sla v pohode...

A ja sprosta som si koli nezlozenemu puzzle vymyslala diagnozy....

Nerob to svojej dcere, ja poznam vela takych deti ako je tvoja (zevraj aj ja som bola take dieta) nezaujem o dospelych, o interakciu, o dotyky, stale vo svojom svete, utekanie od rodicov - ano niektore 2 rocne sa proste vyberu svojim smerom a je im jedno... Aj take deti su, vyrastu z toho

jaja23
24. dec 2019

Ja som tiež hľadala na malom chyby, autizmus, epilepsia... Teraz neviem ako som mohla byť taká hlúpa. Každé dieťa sa vyvíja inak a je jasné, že mama sa o bábätko boji. Aj preto čítame hlúposti. Dakedy nebolo toľko informácii, ani internet, bože to sa krásne žilo!!! Užívaj si malú, bude sa to všetko meniť každým dňom, nenechaj sa strachom pohltiť. A už nič nečítaj. Je šikovná, múdra, bud hrdá 😊

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka2710
24. dec 2019

@brcanaa prosím ta,necitaj blbosti! Keby sme vsetko všetky riešili,tak sme asi všetky matky na praskoch 😁 veď ma len 14 mesiacov! Sesterka ma chlapca a to bol iný extrém! Chvilu sa pekne hral,potom sa z ničoho nič zobral a začal trieskat hlavu o stenu,len tak! Ja som hľadala ako debil,keď som pri nej bola! Alebo keď nahodou dala radio alebo niečo na iné miesto ako bolo,tak chytil taký zachvat,že sa trieskal o zem a metal sa ako ryba,pokiaľ to nedala tak,ako bolo! Tiez ju strasili autizmom a chlapec začal chodiť do škôlky a teraz je prvak a strašne sikovny chlapec z neho
Tak prosím ta,nerieš a necitaj a príliš ju tiež nesleduj a neskenuj 😉 je to niekedy viac na škodu ako uzitok

brcanaa
autor
24. dec 2019

Bála som sa hlavne preto, že čo keď sú to prvé znaky a máme ísť na mmr očkovanie čoskoro a bojím sa aby, sa niečo ne spustilo.. Ale asi máte pravdu, veľa čítam a veľa skenujem.. Mali ste po očkovaní nejaké zle reakcie?