Má môj 2,5-ročný synček autistické črty?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

náš 2,5-ročný synček ešte nerozpráva. Povie možno 5 slov a to len vtedy, keď sa jemu chce. Povie - mama, baba, papá, papu, havo, kaká...

Na meno reaguje len niekedy, keď sa jemu chce. Keď niečo chce, tak ma k tomu ťahá. Nerozumie príkazom. Keď má niečo v ruke a poviem daj mame, tak dá. Keď je hladný, donesie fľašu. Resp. si zoberie sám zo stola. Vie jesť príborom.

Keď mu poviem poď ideme tata, tak už vie a stojí pri dverách. Resp. sám donesie oblečenie. Ťahá nás do hry, s deťmi sa veľmi rád hrá, plače za nimi. Všetko po nich opakuje.

Keď mu spievam riekanky, tak tancuje a opakuje. Úsmev opätuje a aj zamáva na rozlúčku. Povie áji - hrá sa, že telefonuje. Kŕmi bábiku, spúšťa ju zo šmykačky, nás kŕmi a pritom sa usmieva. Pozerá do očí, má rád ľudí. Nebojí sa zvukov, spánok má v poriadku. Len tá reč je problém.

Má podľa Váš autistické črty?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Na základe Vášho opisu, to podľa nášho názoru nevyzerá na autistické črty, keďže okrem mierne oneskorenej reči sa u synčeka neobjavili ďalšie prejavy.

V takomto nízkom veku je diagnostika veľmi problematická. Z tohto dôvodu by sme Vám odporučili pozorovať rozvoj reči. Ak sa Vám niečo nebude zdať v poriadku, navštíviť centrum včasnej intervencie vo Vašom regióne.

Môžete skúsiť synčekovi viac čítať obrázkové knihy, prípadne priraďovať názvy k obrázkom, aby sa rozšírila jeho slovná zásoba.

Taktiež ho viac brať do kolektívu, deti viac komunikujú s inými, keďže si uvedomujú, že inak im nebudú rozumieť. My rodičia im často rozumieme aj bez slov a oni si to uvedomujú.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.