Neschopná matka

lussy211
22. máj 2012

Milé mamičky, možno sa vám to bude dať malicherné ale musím to napísať lebo sa cítim príšerne:(Dnes sa mi stala taká vec...Boli sme so známymi posedieť na terase na kofole , malého som mala na kolenách( má 3 mesiace) a rozprávali sme sa so známymi.Od začiatku okolo nás pobehovalo asi 4 ročné dievčatko a veľmi sa malo k nášmu kočíku a malému, chcelo vidieť bábätko a dotýkať sa ho...mám rada deti a nemala som nič proti tomu ( aj keď chvíľami mi to prišlo až moc doterné keďže sa napchala rovno medzi kočík , stôl a mňa keď tam ešte malý bol a jeho matka sa ani len neopýtala či môže ale brala som to s rezervou), až vtedy, ako som ho tak mala na rukách malá si zmyslela že malého pohladká po hlavičke...jej mama jej povedala "ale povedz bábe moja a len pohladkaj"...už to mi bolo divné ale ..čo čert nechcel malá ho dva krát pohladkala a na tretí krát, ani som nič nestihla urobiť ho pľasla po hlavičke:((Malý sa veľmi rozplakal asi sa aj zľakol..ja som ostala v takom šoku že som nebola schopná anin nič urobiť ani povedať len som si ho pritúlila a snažila sa ho upokojiť..jediná reakcia matky tej malej bolo..to čo si urobila ?..a to bolo všetko..ani prepáčte ani nič:Ja som tej malej po tom ako som sa trochu spamätala len povedala že ako by sa jej páčilo keby ju bábo takto udrelo po hlave..na čo sa ona stiahla k mame..
Ale principiálne mi ide o to že sa cítim ako neschopná mater ktorá to nepredpokladala a nedokázala si ani zastať vlastné dieťatko:(Je to normálne?:((
V prvom rade som sa krotila lebo som si pomyslela že je ešte malá ale potom mi to prišlo hrozne ľúto ja neviem, proste že som mala byť tvrdšia a bála som sa či je malý ok

majdom
22. máj 2012

no chapem ta ale urcite niesi neschopná matka. Ta mala to urcite nemyslela v zlom ale jej matka sa mala zachovat aspon podla mna trosku "tvrdsie". Niekedy je fuska ustrazit si svojho milacika. Moj mali ma 6 meiacov a ked su na navsteve synovci 4,5 a 4 roky a neter 1,5 roka mam co robit aby som ho ustrazila 😉 stale chcu byt pri nom lozia okolo neho a ustrazit ho je fuska to mi ver.

halienka
22. máj 2012

@lussy211 vôbec nie si neschopná, len si ešte neni zvyknutá na takéto situácie 🙂 táto bola prvá a tak si ani nevedela čo a ako, ale časom nájdeš svoj spôsob ako reagovať, lebo ono sa to bude stávať o dosť častejšie, keď začnete chodiť na ihrisko, kde bude plno detí, budú si trhať hračky z rúk, báchať sa a podobne. Ja som sa to musela tiež postupne naučiť. Ja osobne sa snažím zachovať čo najspravodlivejšie, keď vidím, že moja malá niekomu ublížila, tak dostane vyhubované a musí povedať prepáč (teraz už rozpráva, predtým musela pohladkať toho komu ublížila) Ak ublíži niekto jej, tak aj keď to dieťa nepoznám a ani jeho matku, tak tiež odomňa dostane to isté vyhubované- teda to dieťa cudzie, ak sa jeho mama nezastarie. Ak jeho matka sama začne hneď ho napomínať, tak už samozrejme ja nič nehovorím, ale ak to proste nezaregistrovala alebo je to ten typ, že nič by nepovedala, tak ja veru poviem. Chcem aby moja dcéra videla, že je to vždy rovnako, nie že len keď ona urobí zle tak dostane vyhubované, ale iným deťom to prejde. Alebo že by som ju nechala urobiť zle a nič k tomu nepovedala, ale bola napr. len taká, že sa ozvem len keď jej niekto robí zle. To nie je dobre. Snažím sa zachovať spravodlivosť a teraz už ozaj nemám problém vyhubovať aj cudziemu dieťaťu, zatiaľ sa mi nestalo, že by za to nejaká matka potom vyhubovala mne 😀 možno sa mi to ešte stane 😝 😀

cairka
23. máj 2012

Neschopná nie si určite 😉 predpokladať čin 4-ročáka je problém aj pre "skúsené" matky, nie to také čerstvé, ako si ty. Neboj, maličký je takmer isto v poriadku. Takých situácii bude pribúdať ako malý porastie, ja by som odporučila si vždy uvedomiť, že aj ten tvoj poklad raz bude mať 4 roky a až vtedy zistíš, že sa fakt nedá zabrániť všetkému. Deti občas reagujú nečakane, veď si to aj videla, že najprv ho pohladkala a ani mama isto nečakala, že na tretí krát ho capne 😉 a myslím, že to, čo si jej povedala je tak akurát, netreba robiť cudzím deťom prednášky. Jasne si vyjadrila, že sa ti to nepáči a že aj jej by sa to zrejme nepáčilo a možno to zaúčinkovali lepšie, ako keby si na ňu desať minút húkala, že čo si to dovolila 😉 Takže za mňa si to vyriešila úplne fajn 🙂

maznacik007
23. máj 2012

neviem asi som precitlivena ale mne by nebolo po chuti aby cudzie dieta hladkalo moje trojmesacne babenko... a ohradila by som sa uz voci tomu... existuju predsa urcite hranice ... a ked ich nevie stanovit ta matka toho dievcatka tak by som to urobila ja a povedala normalne ze tak male deti sa nemaju hladkat a uz vobec nie s ruckami co predtym s nimi ktovie co chytala..

ja nedovolim ani aby cudzie deti hladkali ani tak male dieta a ani napr. psa... ja viem ze nas by nic neurobil.. je na deti zvyknuty a nas maly mu riadne da zabrat... ale ja neviem predvidat co urobi ta druha strana....

samozrejme toto sa netyka rodiny a priatelov..... ale bavime sa proste len o cudzich ludoch a detoch....

nic si hlavne nevycitaj situacia ta zaskocila... skus to nabuduce riesit preventivne a jasne a zretelne vyjadri ze si neprajes aby ti nezname deti hladkali len tak dieta .... neviem mne to neprijde ok.. ani napr. nedovolim svojim detom aby chytali rukami kocik ked je v nom babo... predsa len hocico predtym pochytali a ked to tak urobi par deti tak mamina moze prat vnutro kocara co ho ma dolapkane....

sisaha
23. máj 2012

@lussy211 malemu sa urcite nic nestalo, nie si neschopna matka, len si sa poucila, ze deti su nevyspytatelne. Moja dcera uz ma takisto tendenciu liezt do inych kocikov a hladkat vsetko mozne od psa po holubov (keby jej neuleteli), ale nedovolim jej chytat male babatka (hlavne ked viem, co vsetko ma na rukach). Urobi to len so suhlasom matky a aj to jej dovolim iba po dlzke ruky. A take iste vysvetlenie som poskytovala aj ostanym detom, ked mi chceli hladkat dieta ("pozri ake mas ruky od piesku, nemôžeš nimi hladkať bábo, lebo by sa mu nasypal piesok do očiek" a podobne)

lleniak
23. máj 2012

@lussy211 neboj, malemu sa urcite nic nestalo. deti znesu. ja som bola na starsieho tiez hrozne opatrna, tak do troch mesiacov sa ho deti nemohli ani dotknut. teraz sa na sebe smejem, lebo pri mladsom sa to samozrejme neda a ani to nie je treba. od malicka bol vyhladkany, vybozkavany (jasne, ze obcas mu niekto capol, ked som nebola rychlejsia ako myslienka 🙂 ), ci uz bratom alebo detmi kamaratok, obcas sa aj nejake nezname priplietlo do cesty. snaha bola, aby mu nepchali ruky do tvare a nechytali/nebozkavali ruky, no ale na 100% sa nepodarilo.
ja som to riesila tak (pri druhom), ze ked nejake dieta prejavilo zaujem o babo, rovno som sa pytala, ci chce pohladkat a ukazala som, kde a ako moze.

gaby21
23. máj 2012

@lussy211 Tak naozaj neprijemne, chuda malicke, urcite sa zlakol ☹ Ty urcite nie si neschopna, taketo situacie sa este budu opakovat, ale predsa mi neda napisat, ze 4 rocne dieta uz musi vediet, ze udriet je naozaj zle, velmi zle, no neviem, mozno sa mylim. No tiez suhlasim s nazorom, ze babatko tak malicke, by som urcite nedala hladkat cuzdim detom, nie som precitlivena, ale sama vidim, co vsetko je moj maly schopny zdvihnut zo zeme a nasledne sa s tym hrat, alebo nebodaj vlozit do ust, ani mu to nejak nezakazujem, lebo niekde musi nazbierat imunitu, ale urcite by som mu nedovolila potom hladkat malinke babatko 😕

lussy211
autor
23. máj 2012

@gaby21
@lleniak
@sisaha
@maznacik007
@cairka
@halienka
@majdom
Ďakujem krásne za vaše príspevky, veľmi ste mi pomohli.Je pravda že teraz sa už poučím a určite cudzie deti k malému nepustím a nedovolím im ani lepiť sa na kočík. Ja som to brala z vlastného hľadiska že snáď to dievčatko je už dosť staré na to aby vedelo čo môže a čo nie ale evidentne som sa zmýlila a takisto ma sklamala reakcia jej mamy. Verím tomu že sa takým situáciám sná´d už vyhneme:( Ale popravde ma nenapadlo čo všetko už to dieťa mohlo pochytať, ale zas si myslím že to mohla jeho matka mať na rozume lebo je skúsenejšia ..no čo už:/

sisaha
23. máj 2012

@lussy211 vôbec si to nevyčítaj..4-rocne dieta si rizika vôbec neuvedomuje a môže sa častokrát správať nepredvídateľne 😉

halienka
23. máj 2012

@lussy211 no niektoré mamičky to proste neviem či nevedia riešiť, či nechcú ale sú aj také, čo proste vidia, že ich dieťa robí zle inému a nezasiahnu...holt, treba sa pripraviť aj na také mamičky...ja zatiaľ riešim také tie ihriskové branie si hračiek, ale myslím, že bude ešte aj horšie keď nastúpime do škôlky, ktovie čo budeme ešte aj tam riešiť, keď sa len od učiteliek podozvedáme čo sa tam dialo 😀 😀

lussy23
23. máj 2012

určite nie ste neschopná matka. nemohla ste predsa tušiť, čo sa stane...
To dievčatko to určite nemyslelo v zlom. A môžno bola aj nejako postihnutá a neuvedomila si, čo urobila.

lleniak
23. máj 2012

@lussy211 ako matka 4rocneho dietata mozem zodpovedne vyhlasit, ze jedna vec je, ked dieta "vie" co je OK a co nie a druha, ci sa podla toho dokaze spravat. ono su to este take chrobacata malinke popletene 😉 teda, okrem chvil, ked sa tvaria ako manazeri vesmiru. aj co sa tyka tej matky, zasa len z mojej vlastnej skusenosti - clovek si uz ani nepamata, co vsetko mu vadilo, ked boli deti malinke. a nejak to tak inak berie, ked uz ma tie casy za sebou (nebodaj niekolkokrat). ja tiez nebrzdim mladeho okamzite, ked nejake babatka obzera (teraz nema casto prilezitost, ale byvalo ich okolo viac ako dost). nejak mi to pride prirodzene a az potom mi tukne, ze juj, ja som sla z koze vyletiet, ked sa okolo neho niekto obsmietal 🙂 (dodnes som uprimne vdacna kamoskam s vacsimi detmi, ked mali s mojou prehnanou opatrnostou trpezlivost 😀 ). tak sa potom chytro pytam, co je ok a napravam mladeho, ze najprv sa musi opytat.
kazdopadne prajem co najmenej stresovych situacii a co najviac zabavy pri malom 😵