Nezvládam odplienkovanie 2,5-ročného dieťaťa

7. sep 2023

Baby ja to odplienkovanie nedávam, dieťa má 2,5 roka nepodarilo sa mi to. Tým pádom ani nejde do škôlky. Nechce sa vycikať ani vykakať do nočníka. Potrebu urobí vedľa nočníka. Inak si tam bez problémov sadne a sedí. Ale tým to končí. S veľkým wc je to to iste. Ja už neviem čo mam robiť. Trápime sa štvrtý mesiac s prestávkami.
Ja neviem čo robiť, ako to to dieťa konečne naučiť? Aspoň raz, jediný raz keby sa to podarilo. 🥲😓

zuzuliennka1
7. sep 2023

nenaucis. musi dozriet, sam.

siska53
7. sep 2023

To sa stava, nie kazde dieta je pripravene... nasmu to docvaklo po 2,5 roku, dcerka si sice sama dala v 2.roku plienku, ale bolo to niekolko mesiacov 50:50, potom z urcitych dovodov som jej dala naspat plienky. A priebezne skusala..bez uspechu. A zrazu 2m.pred 3.narodeninami sa stal zazrak, behom dvoch dni sa odplienkovala dokonca aj na noc! Pocas par mesiacov hadam 2 -3 nocne nehody... Prosto dozrela neskor..
P. S. Ich otec sa odplienkoval az ako 3rocny..

autor
7. sep 2023

@zuzuliennka1
@siska53 na mňa už strašne tlači okolie a rodina, že sú posledné teplé dni a stále má plienky. Že či to nechcem skúšať - pritom to skúšam stále, oni s nami doma nebývajú 😓 inak bezproblémové vydrží aj dve, tri hodky, nepocika sa ani keď sme vonku. Vody pije dosť, len nechce do nocnika ani do záchodu nič urobiť

beata_k
7. sep 2023

Trochu si o tom precitaj. Je toho plny net. V skratke...Ak nie je priprave, tak sa mozes aj na hlavu postavit a nebude robit potrebu do wc. Uplne zbytocne chodis 4 mesiace s mopom.

mirica
7. sep 2023

Naši sú už veľkí , ale boli sme na tom rovnako....zaťali sa a koniec. Naša detská lekárka doporučila tiež len prestať na nich tlačiť, nenútiť..po určitom čase skúsiť znovu ....podarilo sa nám až okolo 3 rokov cez deň.....a jeden v noci prestal nosiť plienky až ako 3,5 ročný

cookie29
7. sep 2023

to sa naucit neda a privelkou snahou to mozes este zhorsit lebo dietatu vyrobis traumu. Akurat som citala nejaky debilny clanok na najmama, kde sa vyjadrovali o tom, ze nosenie plienok v 2-3 rokoch je nevhodne :( a nieco spominali o tom, ze to preto, ze su mamicky lenive a pohodlne :( a presne toto dava tlak na mamicky a deticky a vyvolava pocit, ze to nie je normalne... kdezto odplienkovanie zavisi od zrelosti nervovej sustavy a u niektorych deticiek to moze byt okolo 4 rokov

hendikep
7. sep 2023

fakt sa trapis stvrty mesiac koli reciam okolia? presne ako si napisala.. oni s Vami nebyvaju, predpokladam ze ani neprebaluju a taktiez sa 4ty mesiac netrapia s odplienkovanim … daj tomu cas dieta musi nato dozriet .. tlacenim nanho to mozes este oddialit a vytvorit mu nejaky blok

siska53
7. sep 2023

Neriesi okolie.. kasli na to!

samimami777
7. sep 2023

Ak nejde do škôlky nevidím dôvod na neho tlačiť . Skrátka nieje pripravený a hotovo, môžeš sa aj na hlavu postaviť. A ak si rodina a okolie myslia že by to zvládli lepšie tak nech sa páči , zbal malému veci a na týždeň im ho "požičaj" nech si to skúsia a "ukážu ti" ako sa to robí , rýchlo ich múdre reči prejdú 😉 môžu si to vyskúšať mudrlanti

zuzuliennka1
7. sep 2023

a co okolie do toho?🤣🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ oni ho prebaluju? oni kupuju plienky? NIE.
tak sa na nich vyse* s prepacenim a nechaj to na dieta.
ked to pochopi, pride to samo a zo dna na den, a je jedno v akom veku.
na nocnik/wc dieta NENAUCIS, to nie je o uceni - ako jest priborom, obliect sa,.. to je o tom, ze dieta dozreje, ze mocovy mechur a mozog sa “prepoja”, neurony sa poprepajaju a vysle sa signal do mozgu - cikat -> wcko
a inak nocnik mozno vynecha uplne, ako moj syn, jemu to tiez dlhsie trvalo, tiez bola potreba na zem, velka aj mala, na nocniku nikdy ani nesedel, nechcel, na zem proste… a potom na to dozrel, a sam si sadol na wc a odvtedy je na wcku.
predtym som ho ja skusala posadit, samozrejme amok, vzpieral sa ako luk, vykaslala som sa na to a nechala to na nom, a jeden den som ho nasla sediet na wc a odvtedy wc, bez nehod, bez trenovania, bez pocikanych veci, nikdy som nenosila nic nahradne, neprezliekala, netrenovala, mal proste plienku, aj ked trochu dlhsie ale potom siel rovno na wc

pettom19
7. sep 2023

@cookie29 musim suhlasit, velmi dobre napisane. Moj syn ma rok a okolie ma tlaci, ze ved je uz velky, ma si sadat na nocnik, tam ma cikat a kakat. Cakam, kto z nich bude mat taky uspech, aby rocnemu decku, ktoremu nevadi full pokakana plienka, vysvetlil, aby si sam s usmevom pytal nocnik 🤦. A viem, ze ten tlak sa bude stupnovat, ale ja si od toho drzim odstup, lebo presne taketo talafatky o lenivosti z duse neznasam. Ano, davam ho na nocnik, ked si myslim, ze by sa mohol aspon vycikat, ale rozhodne nebudem nanho tlacit ani neskor pri odplienkovani len preto, lebo OKOLIE.

silvike
7. sep 2023

My sme sa s tretim synom dost natrapili. Fakt rok to trvalo aj to s par mesacnou pauzou v zime a s prestavkami ked bol chory. Nastastie, po roku sa naucil a odplienkoval sa. Ale teda, nervy som mala neskutocne. Asi ten vas tiez fakt este nedozrel na to. A presne, obrnit sa voci tym neustalym otazkam a poznamkam babiek, dedkov a pod. "Jooj a ty mas este plienocku ? Taky velky chlapcek uz nemoze mat plienocku. " Tiez som na to bola alergicka ale co, jednym uchom dnu, druhym von.

joesvk
7. sep 2023

By ma zaujímalo ako to prebieha, keď hovoríš, že sa trápite 4 mesiace.
Buď má alebo nemá plienku.
Skús to týždeň uplne bez plienky, hoci aj 10x za deň ho prezlečieš.A vždy ,keď pišká, rýchlo ho chyť a odnes do záchoda. A skús aspoň časť potreby, aby urobil do wcka či nočníka.
Ak to celé po týždni nikam nepokročí,nechala by som to na nejaké dva mesiace tak a potom znova skúsila.

svetlonos
7. sep 2023

Ahoj,
vobec sa netrapte obaja a kasli na okolie. My sne skusali asi 7 x 🙈 Medzi tym choroby, aj moje - uprimne? No bola som rada ze dychaham a prezijeme den, kym som si takmer vykaslala pluca ako tehotna prvy trimester. A do toho odplienkovavat? Bohu vdaka za tie plienky 😁 Obcas sa podarilo a casto nie.
Potom to chvilu znova slo a zase nehody. Tak dostal plienku a bolo. Tiez asi mesiac pred tretim rokom mi povedal, ze nechce plienku. Ok. A odvtedy sam chodil na vc jeho male. V zapale hry este pozabudol tak obcas aom mu pripomenula. Ked sa pocikal, nehresila som len prezliekla. Na kakanie si pyta plienku - po par uspesnych kopkach na koberci... Neriesim. Na noc by ma ani nehlo aby nemal plienku. Vypije vecer pol litra caju ci vody. Nie som hyperaktivna. V noci sa ma spat a nie buntosit prezliekanim perin a deti. A aby som behala s handrou a cistila szale podlahy a gauc? Taku nehrali.
Maly je spokojny a uz je s tym v pohode. Inak podplacala som haribo gumovymi cukrykmi 1/3 cukrika po vycikani 😁. V skolke to fungovalo bez. Uz si na cukrik takmer nespomenie.
Pamataj jedno - ziadne zdrave dieta neslo rste do skoly s plienkou ;)

portret7
7. sep 2023

Netrap ho, ani seba. Moze to vyustit do toho, ze zacne zadrziavat stolicu a budete behat po pohotovistiach a psychologov, mali sme taky pripad v blizkej rodine… tiez bolo okolie najmudrejsie… syn sa odpluenkoval 2 mesiace pred 3.narodeninami v priebehu 2 dni, odvtedy ziadna nehoda a bolo to v zime. To, kedy sa oducil od plienok, sa ta nikdy nikto pytat nebude, ani on si to do zivotopisu pisat nebude😉treba sa obrnit voci okoliu a dat synovi cas, potrebuje dozriet.

cookie29
8. sep 2023

@pettom19 moja skusenost... ja som bola odplienkovana v 14m, ale to boli este latkove plienky, mama mala dve deti, plienky boli na pridel, nedali sa kupit. Proste zlaty komunizmus. Vtedy aj zeny vypisovali na PN ked mali menzes, lebo vlozky nebolo dostat. Takze mamy proste nemali na vyber a dieta vydrezirovali.

Starsie dieta sa odplienkovalo v cca 2rokoch. V lete. A potom neviem co sa stalo a smyk naspat a dalsi skoro rok plienka. Netlacila som nic. A potom sme sa dalsie 3 roky trapili so stolicou, pretoze v jaslickach mu vysvetlili 😨 🙈 ze do skolky nemoze s plienkou a fuj taky velky a plienka a neviem co, vysledok, dieta zadrziavalo stolicu +++ kolkokrat zostalo cely den pokakane a radsej nikomu nic nepovedalo. A zadrziavalo tak, ze sa nevedelo vykakat a bolelo brusko a trapili sme sa neviem kolko. A este dnes to nie je uplne v poriadku. Poviem to tak, vidiet dieta trapit sa ako nasledok blbych poznamok, je to na vrazdu. Ja som sa naucila odpovedat, ze v CV nema nikto napisane, kedy zacal chodit alebo prestal nosit plienku

maryetta
8. sep 2023

Teple pocasie nema nic spolocne s tym ci je dieta zrele na to aby pochopilo. Resp bolo pripravene 😉
Radsej pocuvaj svoje dieta nez okolie 😉

titla
8. sep 2023

Tiez sa pridam do skupinu netlac na pilu. Dieta musi na to dozriet, niekedy fyzicky, niekedy mentalne.
Moj syn mal od 1,5 roka cez noc suchu plienku. Tak som si myslela, ake easy bude odplienkovanie. A houby. On si odmietal sadnut na nocnik. Obleceny ano, ale bez plienky ani za svet! Skusali sme hracky, citat rozpravky, okrem pozerania TV asi vsetko, ale akurat tam amok chytal. To som ho tam mala drzat nasilim? Do toho mal od roka obrovske problemy zo zapchami, este tak psychicky blok aby dostal som potrebovala....
Na nervy bolo, ze on ten moc vedel zadrzat. Cca od 2 rokov, dala som mu suchu plienku, sli sme von a cely cas do nej ani necvrkol, az ked sme sa po 2-3 hod vratili, pustil vsetko naraz, ako sme prekrocili dvere bytu... cize vedela som, ze moc udrzat vie, ale na nocnik/zachod som ho nevedela dostat.
Az ked mal 2 roky a 9m gastroenterolog nariadil odplienkovat. Tak som mu plienku jedneho dna nedala. Asi 3 dni som ho x-krat denne priezliekala (nastastie sa nikdy nepocikal von), vzdy ked bol pocikany povedala, ze ked nechce byt mokry musi cikat do zachodika a pochopil. Za 3 dni bol odplienkovany. Ale ja som vedela, ze fyzicky je na to pripraveny, len nechce.