Odpliekovanie skoro 3-ročného synčeka

petra1910
28. jún 2023

Ahojte mamičky, prosím vás o radu. Synček bude mať posledného októbra 3 roky. Už niekoľký krát skúšame odplienkovať, no vôbec sa nechytá. Rozumie všetkému čo od neho chcem, vie už dosť slov, no súvisle ešte nerozpráva. Ide o to, že mi úplne odmieta nočník aj veľké wc. Vie na čo slúžia, vie čo tam má urobiť, no vôbec sa tam neposadí. Nepomáhajú odmeny, tlieskanie, hračky proste nič. Už x krát som ho nechala bez plienky, keďže niektoré rána ma už plienku suchú. Presviedčam, vysvetľujem dookola aby si skúsil sadnúť a vycikať sa, ale on nič. Keď ho skúsim ja posadiť tak dostane doslova hysak a plač, krik. Myslela som, že počkáme na leto, aby skúšal von do trávy. No si nechce dať ani len nohavice stiahnuť. Ukazoval mu tato ako sa cika, starký aj bratranec, ale on nic vobec nechce si dat ani len ukazat ako cikaju chlapi. hneď začne vykrikovať a plakať keď ho skúsime dat vycikať. Mame knižky o nocniku, rad si ich pozerá dokážeme sedieť pri nich aj pol hodiny, no výsledok žiadny. Neviete čím to je? Nepáčia sa mu nocniky, alebo sa bojí alebo len nie je ešte pripravený? Podotýkam že oblečený si sadne občas ja ho pochválim tlieskam. No nahý nechce a hneď začne krik. Prosím poraďte ak ste mali nieco podobne.

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
amelia89
28. jún 2023

@stvura akoze sorry ale pretoze 2.5 rocne dieta nie je odplienkovane tak ma mat diagnozu alebo je zanedbane? Toto mi pride scestne, nie kazde dieta sa odplienkuje za 3 dni v 1.5 roku….

cookie29
28. jún 2023

no ja Ti napisem svoj nazor a je celkom mozne, ze ma tu supermatky ukamenuju, ale:

Kontinencia je "akvizícia", nedá sa na nej pracovať, nedá sa naučiť. Ano dieta sa da vydrezirovat ako opicka alebo psik. To je ale nieco ine ako kontinencia. Pes ked poda labku, lebo sme ho naucili, tiez "nezdravi" . Ale naspat. Môžeme ukazovať, podporovať, ale nič viac nezmôžeme a čím viac sa snažíme prirodzený proces vynútiť, tým viac riskujeme, že dieťaťu zabránime vo vývoji a jeho akvizíciách. Detskej inkontinencie sa nemusíte obávať pred dosiahnutím veku 7 rokov!!! a je bežné, že deti nie sú kontinentne pred dosiahnutím veku 4 rokov, bez ohľadu na dospelých, ktorí by chceli, aby všetky deti išli rovnakým tempom.

Podporovat, ukazovat, ist prikladom ano. Robit natlak, drezirovat nie! A myslim si, ze podla toho co opisujete, je skor syncek v tom stadiu, kde proste bol nan vyvijany natlak. Ked je dieta pripravene, ide to za par dni. Mne sa starsi syn odplienkoval okolo 2 rokov a potom sa nieco zvrtlo a najblizsi rok zase nosil plienky. A co ma byt... A este z ineho rozka, mladsie dieta malo problem s priberanim. Ale dost seriozny, hned po narodeni. Pediater v poradni na mna pomaly hulakal, ze dietatu treba davat jest... jasne ja ho trapim hladom... skoncili sme v nemocnici, u jednej super pediatricky, ktora vysvetlila, ze anorexia existuje aj u novorodencov a ze proste dieta ten stres a natlak citi. Nechala si nas v evidencii a rok sme chodili do poradne k nej. Uz som nebola v stadiu, ze pred navstevou pediatra som mala chut zvracat (chodili sme na prevazenie kazdy druhy den) ... a dieta sa pohlo... psychika urobi vela. Stale je z neho musia vaha napriek vysokej porodnej vahe, ale odvtedy si viac-menej drzi krivku a jeho psychomotoricky vyvoj je nesmierne popredu.

yvanielka
28. jún 2023

@petra1910 jemu to jednoducho musí "cvaknúť" v hlavičke, náš sa odplienkoval tiež ako čerstvo trojročný a tiež sme predtým skúšali všetko možné. A potom jednoducho zo dňa na deň bol bez plienky cez deň aj v noci. Rozhodne nie je vaše dieťa zanedbané ako naznačuje netaktný prvý komentár.

00momo
28. jún 2023

Ja som tiez v koncoch maly bude mat co den 2r. A bol odplienkovany na 3x stale sa nechytal. Teraz uz mesiac s tym bojujem a furt nič. Na wc pijde na nocnik ani svatemu. Ked sabho spytam treba pišať kyve ze ano letime na wc tam sedi aj 15minut a nic. Obkecime teplkay a do minuty je mokrý. Pomoc....

petra1910
autor
28. jún 2023

@stvura ano synček je zdravý, a úplne normálny. Okrem silnejšieho obdobia vzdoru mu vôbec nič nie je. Neviem prečo si myslíte, že som niečo zanedbala. Odkedy začal chápať na čo je nočník a wc mu neustále vysvetľujem. Redukciu na wc mame dávno, nechce ísť ani tam. Dokonca keď sa tam posadí mladší brat aj na nocnik tak starší mu zatliaska a kričí jeeej. Ale on sa neposadi ani keby som mu neviem co dávala

petra1910
autor
28. jún 2023

@amelia89 ďakujem, som rovnakého názoru. Mne nevadí ak sa neodplienkuje do 3 rokov. Skôr mi ide o to ako mu pomôcť aby sa posadil na wc, či nočník a aby aspoň skúsil.

petra1910
autor
28. jún 2023

@yvanielka ďakujem, myslím že naozaj ešte znova počkáme. Mam ešte mladšieho doma, ale tomu vôbec nevadí keď ho posadim, sedí obzerá knižky a páči sa mu to. Starší mu dokonca tlieska. Skôr mi ide o to ze starší všetko odmieta, ani sa neposadi, skôr hľadám pomoc ci aj ostatné deti mali nieco podobne a ako ich presvedčili chodiť na to wc

petra1910
autor
28. jún 2023

@cookie29 ďakujem pekne za názor, počkám kým nebude sám chcieť. Nikdy som na neho netlačila len sme to skúšali, keď nechcel nenutila som. Počkám kým na to dozreje

petra1910
autor
28. jún 2023

@00momo dúfam že sa vám to podarí

enoula
28. jún 2023

Nechat ho tak cez den, nedavat plienku. Plienka len na spanok .
Normalne teplaky, kratasy, nie holý nech beha. Proste bude v tom pocikanom, kym sa neprezlecie. A vydrzat, raz nastane zlom. So sebou brat veci na prezlecenie vsade samozrejme. Mozno neplanovat prve dva tyzdne nejake extra výlety, navstevy.. My sme sa tiež takto trapili v podstate asi aj cele leto a jedneho dna zrazu bum, vsetko slo ako malo.

cookie29
28. jún 2023

@petra1910 aj toto moze byt pre dieta forma natlaku a zdroj stresu:

"Presviedčam,...dookola aby si skúsil sadnúť a vycikať sa.... Keď ho skúsim ja posadiť ...."

tanyag
28. jún 2023

@stvura
Že zanedbané dieťa 🫢🫢🫢
Autorka chce rady ako na to a nie mudrovanie...To, že sa to tvojim deťom podarilo, neznamená, že sa to podarí každému...Každé dieťa je iné, ale to určite vieš. Mohla si si tú blbú poznámku odpustiť...ty supermatka 😂

tamtumdo
28. jún 2023

Obe moje deti boli podľa asi väčšiny neskoro odplienkovane...starší jedného dňa povedal mami ja nechcem plienku a bolo odrazu z ničoho nič...bolo to na tretie narodeniny ..mal čas ešte 4 mesiace na škôlku....mladší ten sadal,zobleceny,oblečenú čítal so knižky.tiez všetko možné som skúšala a nič....v máji bol na zápis v škôlke s plienkou,aj riaditeľka hovorila,kľud do septembra času dosť...mala pravdu, v lete klasika bazénik na záhrade,takže sa naučil chodiť holý...všade kde išiel aj von som dávala nočník a len poznamenala tu je nočník, neskôr bez slova som len som dala nočník aby o ňom vedel. V júli ako behal hore dole z bazéna,mu trebalo cikať ale že už strašne,ja som ignorovala,robila sa že to nevidím, on skákal behal,tak ho tlačilo, ja ďalej ignorácia,len môžeš cikať na kvietky...on sa postavil a ciksl do trávy,tak som ho pochválila zatlieskala,veľa píl na slnku zasa ho tlačilo,zasa ignorácia, tam je nočník....on si sadol a prvý krát sa vypisal,tretí štvrtý... A od toho dňa cikal,do nocnika, na tretí deň aj kakal, úplne bez nehôd ako starší....sem tam krúžok na slipoch. Obidve moje deti sa asi nejak sami konečne pre to rozhodlo,mierne bol druhý dotlačený nemal inú možnosť ...ale čím viac som vysvetľovala,dávala sadať,snažila sa všelijaké na nočník alebo sedátko na wc,tak to bolo len horšie,tak som to prestala toľko omielat,len ponúkla alebo položila ale žiadne reči že tu sa cika...ale zas plienku už nedostal...bolo teplo chodil bez...keď sa pocikaval ešte do gatí len som ho vyzliekla a povedala že sa cika do nocnika ,na záchod nie do gatí ale nelámentovala som okolo toho....čiže moja rada prestaň tlačiť....a uvidíš do týždňa dva sa odplienkuje....naozaj do septembra je času dosť....2 mesiace je pre dieťa dosť...pohoda....tiež som bola v koncoch...nakoniec to išlo hladko...

katka1989ba
28. jún 2023

@petra1910 ahoj, neskúšala si detský pisuar? Resp. Aby cikal po stojačky? Mne sa teraz podarilo 2,5 ročného odplienkovat, dosť rychlo. Čakala som na teplejšie obdobie. Na nočník nechcel chodit ale do pisuára alebo do nocnika na stojaka (držala som ho vyššie) šiel. Nedala som mu ale plienky, druhý deň protestoval, asi aj každú pol hodinu sa pocikal, ale potom už pekne chodil. S kakanim to bolo horšie ale asi po 15 dňoch šiel na nočník si sadnúť. Dovtedy len do slipkov kakal tiež postojačky. Nehresili sme ho zato, len vysvetľovali a podarilo sa 👍. Len treba vydržať, nedať plienky. Pod nočník ešte dávame jeho obľúbené balóny a loptičky keď sa vykaka 😁😁😁

zuzkaa1991
28. jún 2023

@petra1910 necitala som vsetko ale základ je ked sa jeden den rozhodnete odplienkovat tak uz nedat plienku vôbec tak dieta mylite ;) nechat ho pocikat sa potom pochopi ked bude mat mokre gate ;) pisete ze je rozumny rychlo to pochopi ide leto dat dole plienku a nechať opakovať. Ci kde cikat kde by chcel.cikat a nechat na nho....ak sa pocika vysvetliť ze musi ist na wc ze do gati sa nepatri cikat ;) to pôjde 3r je velky rozumny len on ma v hlavicke ze mamka.skace ako si pisknem (plac zachvat) nechce ist na wc nech nejde..pocika sa 😁 trvat na tom....moja ma 2r nerozpravala vôbec dostala som nervy od mala bol boj pri prebalovani tak.bol.covid na velku noc dali sme dole plienku na gauc igelit ;) a behala v gatkach cele dni az na 12ty den pochopila ze sa ma pytat( ja som zas nocnim davala.odksdy vedela.sediet aspon na par minit medzi prebalovani)

katulienocka999
28. jún 2023

@petra1910 skúsiť dávať už rovno na zachod, na redukciu..kúpiť schodíky,oblepit obrazkami ktoré sa mu paci a úplne zobrať plienky..zároveň u nás sme mali odmenovaci systém 😁 pokúpila som všelijaké nálepky a za kazde cikanie ci do záchoda alebo vonku si vybral nálepku, aj za kako 🙂 a úplne zobrať plienky,jedine keď dat iba na noc ak nema suchu plienku 🙂 držím palce 🙂 niečo vyše 3 rokov mal naš malý,že konecne pisal do zachoda, nemal vždy popisane gate a konecne vtedy už začal vnímat že fakt niečo ide a treba ísť pišat...kakat až v 3,5 roku 🙂 nočník nebol jeho velky kamarát 😆

nikpa
28. jún 2023

@petra1910 vekovo a na chlapca to nie je zas až taká tragédia. Niektoré deti proste potrebujú viac času, podľa toho čo píšeš, skúšaš a snažíš sa všemožne. Neviem čo viac by si mohla urobiť. Skôr ako to odpliekovanie by som riešila, že stále rozprávala len pár slov a ani nie súvisle. Tu vidím skôr problem ktorým sa treba zaoberat a kde potrebuje pomoc.

00momo
28. jún 2023

@enoula ved prave ze mu plienku cez den nedavam len na spanok

mariska1989
28. jún 2023

No ja som to skúšala teda omnoho skôr nečakala som kým bude mať dieťa cez 2 a pol .také veci treba riešiť skôr ..takže prvom rade by som asi aj ja sadla na nočník a urobila malú potrebu 😁 áno ukázala som to takto malej tiež mi odmietala ..ďalšia vec netlačiť na neho keď je vidieť že ho to nezaujíma a nevedie k pokroku tak nechám na viditeľnom mieste nočník. Keď nezaujme na určitom mieste tak ho presunúť.u nás to bolo obývačka.ked bol pri wc či v kúpeľni tak nezaujalo. Ďalšia možnosť pre chlapcov je detský pisoár ktorý sa točí keď sa ....... Možno by som zvolila túto možnosť. Držím palce a hlavne čas

cervenaruza123
28. jún 2023

@petra1910 My sme mali cosi podobne. Aj sadala uz, tesila sa a zrazu akoby utal a na nocnik len s revom a cirkusy robila. No ja som si potom vsimla, ze na stehienku mala vyrazku a ked sedela na nocniku, asi ju bolela. Odvtedy sa bala nocnika. Tak som nocnik nechala sice na viditelnom mieste, ale par dni som vobec jej to nepripominala. Nechala som ju, nech to spracuje v hlavicke, nech zabudne, ze ma zlu skusenost s nocnikom. Kebyze si nevsimnem tu vyrazku (dost rychlo zmizla a nebola prilis vyrazna), tak doteraz netusim co sa to dialo. Potom sme na to sli uz len pozvolna, postupne, raz sa jej na nocnik chcelo sadnut, inokedy nie. Vzdy ked niekto ju nutil ist na nocnik, tak sa zatala a odmietala zase aj sadnut a robila hystericke sceny, vzpierala sa. My sme vlastne dokola len jej hovorili, ze zatial moze nosit plienku, ale ze ked bude velka, tak bude chodit na nocnik a nebude nosit plienku uz. Aby si zvykla na tu informaciu, ze to vsetci chodia na nocnik alebo na zachod, aj ona raz bude, ale ze zatial moze mat aj plienku. Pri jej povahe to pomohlo, prestala sa tak bat nocnika a stale castejsie ho bola ochotna pouzivat. No a jedneho dna nam oznamila, ze uz je velka a ci moze ist von bez plienky. Tak sme sli a odvtedy sa pyta na nocnik pravidelne a chodi bez plienky. Este pred mesiacom ked som jej navrhla, nech sa vycika do travicky, tak robila sceny, dnes uz s tym nema problem.

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tanyag
30. jún 2023

@stvura Vieš čo, máš vo svojom komentári dosť výstižných bodov, to je pravda, ale nie zanedbané mi nič nepríde. Ja nevidím rozdiel v tvojom odplienkovanom 1.5 ročnom dieťati a mojím odplienkovaným 3 ročným dieťaťom - teraz sa bavíme len o plienkách, lebo s tým predsa ku ziadnému lekárovi nepôjdeš a neporovnávaj výchovu pred 15 timi rokmi a teraz 🙂 Je úžasné byť hrdá mamička, samozrejme, každá by na seba mala byť hrdá, ale môžeš niekedy použiť aj INÉ slovíčka, aby si niekoho, kto je na pokraji síl nezdeptala ešte viac.

Mimochodom...čo je MRTE? 😁

amelia89
30. jún 2023

@stvura odplienkovanie dietata nie je 100% len o snahe matky. Ja som syna naozaj cele minule leto v 2r snazila odplienkovat, napriek tomu sa to nepodarilo az do jeho 2.5 roka a ver ze som nic nenechavala len tak. Potom to dietatu docvakne zo dna na den a nie su ziadne nehody,ale kazde dieta to ma inak. Nebudem hi za to biť ani kricat, nebudem ho ale ani kazdych 10 sekund posadzovat- musi na to prist sam a pytat sa.