Prečo sa 15-mesačný synček nechce hrať?

30. jún 2022

Pekny den prajem,

ja by som sa chcela opytat na hranie sa u deticiek. Trochu sa obavam, pretoze sa mi nechce cielene hrat sam moj syncek a ma uz 15m. Vsetko odhadzuje, bucha o seba, robi bordel. Jedine, co dokaze, je dat gulu na gulovu drahu a buchat palickou na xylofone. A take zakladne, davat kocky, gulicky do nadobky, na miesto... Ked niekam ideme, hned ide ku hrackam, a bucha ich, odhodi, skuma, atd. Kazdau hravku ma cca 2-3 minutky. Uz ich skryvam, aby mu boli zabavne aspon na zaciatku. Male auticka nechce, pretoze nevie ich posuvat, velke auta posunie a tlaci pred sebou. So mnou sa zahraje, gulame si loptu resp ju hodi, alebo auticko si posuvame navzajom. Kocky neche stavat, iba odhodit a burat. Ako celkovo hrackami sa hraje buchanim, a nie cielene ako by sa mal. V pieskovisku hrabe lopatou a formickami. Vkladacky vyklada, naspat nie. Je to normalne? Knizky ma velmi rad, ked sa zaujima o nieco, tak o ne. Cita si, ukazuje, stlaca v nich gombiky. Napodobnuje auto ked tam vidi, zabku, ked vidi v knizke. Cmaral aj kriedou, pastelkami. Vonku zbiera palicky a kamene, palickou vsade kresli - do zeme, do piesku, do kamenov.

Syn je inak velmi vnimavy, velmi rad pocuva, ked mu vysvetlujem a stale sa ma pyta ukazovakom a pritom vyda zvuk, ako keby sa pytal, ze "toto je co" a takisto typu "vidis to aj ty"? Ocny kontakt ma, ba si ho aj ziada, aj o pozornost. Je priatelsky, mily, tula sa, da pusinku, obijme, pohladka, aj sam od seba, je komunikativny chlapcek. Ked ma nieco boli, tak sam od seba da pusu na bolave miesto. Vela sa nasmeje aj s detickami, buchaju spolu lavicku, ked sme na ihrisku. Tlieska, dava papa, ukaze vselico. Proste, je velmi sikovny. Ked sme vonku, tak neuteka, ako besny, ale pekne pocuva, samozrejme stane sa, ze ide kam chce, ale celkovo je rozumny velmi aj vonku. Este ked upratujem, tak to odkuka, a neksor si berie metlu sam od seba a upratuje akoze. Ukazujem mu este ako ma telefonovat jeho hrackou, tak tam si da iba ruku a hotovo a zasmeje sa pritom, este si aj zatlieska niekedy. Ale hrat sa s nim nie.

Kedy pride, ked sa bude hrat napriklad na hasica? Alebo na "matku/ocka"?

Velmi vela sa mu venujem, vela si citame, spievame, stale ho zabavam.

Ako ho motivovat k ozajstnej hre?

Dakujem velmi pekne!


Dakujem pekne!

zojazoja
30. jún 2022

🤣🤣🤣 Dobrý pokus

lucka_ke
30. jún 2022

https://mamaaja.sk/kalkulacky/vyvoj-dietata-mes...
tu si pozri ako by sa malo dieťa vyvíjať, podľa mňa je úplne v poriadku a postupne sa naučí hrať aj s hračkami

viestta
30. jún 2022

Venuj sa aj čítaniu o vývoji deti. Tvoje dieťa je úplne v poriadku len tebe chyba sudnost

mogaa
30. jún 2022

prepáč, ale vážne čakáš, že 15mesačný sa ti bude cielene sám hrať? a dlhšie ako tie 2-3minúty? veď si uvedom že má len 15mesiacov.....to zbieranie paličiek, kamienkov - to všetko je pre neho hra....a v tomto veku ho nič nebude baviť dlhšie ako pár minút.....a najlepšie sa ti prehrá v kuchyni, ukáž mu varečky a hrnce a uvidíš...alebo tie kamienky, či čokolvek čo ho zaujme....najlepšie "hračky"v tomto veku sú nehračky, naša sa dokázala najdlhšie zabaviť vonku - či kamienky, obyčajná mláčka alebo krabička s letáčikom.....super sú aj hrnce a varechy....

jaskolka
30. jún 2022

A ako chceš aby sa cielene hralo sotva ročne dieťa samo? Veď to všetko, čo robí, je pre neho hra, skúmanie veci, ich presúvanie, hádzanie o zem, búchanie po veciach, zbieranie kamienkov, paliciek.
Také dieťa sa to nebude hrať viac ako pár minút, nedokáže sa ešte dlho sústrediť. A dupľom nie hra na cielene hry roli, typu na doktora, na obchod a podobne.Toto robia už deti tak 3 +,jedno musia mať "vyvinutejsi mozog"

autor
30. jún 2022

Dakujem vam kocky! Ukludnili ste ma, ze je to ok. Ked citam, ze 15 mesacne deti uz stavaju vezu z kociek, krasne sa zahraju s vkladackami, atd...

Tak nebudem klamat, zlakla som sa.

viestta
30. jún 2022

Áno, aj vežu postavia, aj vkladacky zvládajú. Tak 3 minúty v kuse.

maciatkoe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alanko20
30. jún 2022

Naša sa donedávna nehrala takmer s ničím, ignorovala všetky hračky, ktoré sú na rozvoj, rôzne moderné drevené super fancy, väčšinu času sme trávili vonku na ihrisku.

autor
30. jún 2022

@viestta ved toto... Ze mojho to nezaujima... 😏

autor
30. jún 2022

@alanko20 🙏🏼

mogaa
30. jún 2022

dieťa nevie čo je hračka, pre neho je hračka čokolvek ho zaujme....ano sú deti ktoré sa zahrajú aj s kockami alebo vkladačkami, ale ver že väčšinu detí tieto hračky nezaujímajú....možno neskôr ju zaujmú a začne sa hrať aj s nimi, ale teraz ju bavia iné "hračky" - veci dennej spotreby alebo z prírody....ale stále to bude na pár minút, až postupne sa prehrá dlhší čas

nikpa
30. jún 2022

Mám doma práve 15 mesačného a nevie ani toľko čo tvoj, no zatiaľ som sa nad tým ani nezamýšľala. Zbytočne stresujes, podľa mňa je v pohode 😃

autor
30. jún 2022

@mogaa dakujem pekne! 🙏🏼

autor
30. jún 2022

@nikpa tak to necham tak, dakujem pekne! 🙏🏼

evica17
30. jún 2022

Bože ja mám 19 mesačného a to skoro jak tvoj. Keď som pri ňom tak s hrá, opakuje po mne. Akonáhle sa venujem mladšiemu alebo idem preč do kuchyne,inde, už len vidím ako všetkým brucha,hádže, Kuka a tak. A tiež ho všetko baví pár minút. Jediné dlho pri knižkách vydrží, ale nie sám...

autor
30. jún 2022

@evica17 dakujem. A s kockami/vkladackami sa nehra?

evica17
30. jún 2022

S kockami sa hrá, stačí vežičky, ale to len postaví pár kociek a najväčšia zábava je zburt to, až teraz sa začal s takým veľkým legom hrať.ze dáva kocky do seba a akože stavia,ale iba so mnou,alebo dakym iným,inak búchať všetkým (akože má kladivo) alebo hádzať

viestta
30. jún 2022

Ale však je to normálne. Mňa nezaujíma šport, niekoho to zaujíma. Každého zaujíma niečo iné. Prečo z toho robiť problém? Kvôli nejakým tabuľka? Detstvo nie sú preteky, netlac zbytočne na pílu.

alanko20
1. júl 2022

Minuly rok som zohnala za velku igelitku kociek roznych tvarov, farieb, aj take tie retro, a po 2 mesiacoch sliz domu prec, lebo zaujem 0 😀 vobec ma to netrapilo, ja si od malicka vsimam, co ju zaujima, a to s nou robim. Ona je nakradsej na ihrisku a ma svoje oblubene hracky. Netrapi ma, ci sklada puzzle, kocky, atd. Nech robi to, co ma rada.