Správanie 15-mesačného dieťaťa

22. sep 2023

Baby povedzte mi je to bežné u všetkých detí alebo som spravila niekde chybu?
Ma 15 mesiacov viem ze je to málo a ešte všetko spoznáva a učí sa ale ...proste keď niečo zakázeme nerešpektuje sa ana verejnosit sa ako keby nevie správať. Myslím to tak ze ideme napr do obchodu a jasne ze beha a pozera co kde je . Lenže keď niečo zaujme začne to vyhadzovať z poličky napr povedzme napolitanky začne hádzať z regalu na zem. Keď zakazeme povieme no no alebo nesmieš a vysvetľujeme prečo tak jednoducho ignoruje a robí ďalej svoje. Tak ho zoberieme na ruky preč odtiaľ q začne plakať až kričať na celý obchod ako keby mu ubližuje.
Proste hneď scéna . Ako ho naučiť čím skôr co môže s nemoze vonku ? Alebo, proste keď povieme nie tak to platí a scény nepomôžu?

pribinak
22. sep 2023

V tomto veku sedel vo vozíku. Presne z rovnakého dôvodu

mistymay33
22. sep 2023

Naše 16 mesačné dvojičky - chlapci robia presne to isté. 100 krát povieš nesmieš, aj tak to urobia. Nepomôže ani vysvetlovanie, ani zvýšený hlas... a ked ich zoberieš odtial tak vrieskajú ako paviani.

tenerifka
22. sep 2023

Dat do vozika a mas vybavene, alebo nebrat do obchodu,pokial nebude zrely na respektovanie pravidiel.
Moje dievcata nic take nerobili, ale synovec bol ine kafe, doslova vred, mña by pri ñom polozilo. Ale tak do 3 roov to preslo.

viestta
22. sep 2023

Preco to ignoruje? Lebo este nie je na to dostatocne vyzrety aby to chapal. V obchode strcit do vozika, nedovolit mu behat. On nerobi mame, predavackam ani ostanym zakaznikom napriek. On jednoducho objavuje svet a objavuje ho po svojom. Ked bude vacsi pochopi aj pravidla. On vresti, pretoze m nedovolit nieco zabavne a inac ako rkrikom a placom vam nevie oznamit, ze sa mu nepaci, kde mu to nedovolit. Kym nedozreje je zodpovednost na dospelych, ktori s nim do obchodu chodia.

autor
22. sep 2023

@tenerifka @pribinak dávam do vozíku lenže tam dlho nevydrží zachviľu sa pýta von inak reve ...
A niekdy proste musím ísť nakúpiť aj s nim a chcem aby pochopil ze co môže a co nie ....och no do 3 rokov to trvať dúfam nebude 😃
Inak je to práveže dobre dieťa ale akonáhle niečo zakazame tak koniec....

kacena4
22. sep 2023

no tak predchadzaj takemuto chovaniu, npar. ak idete do obchodu nebude behat po obchode, aby si tam robil co chce, ale nastavte mu pravidla, bud bude v kosiku sediet (dajte mu do ruky napr. rohlik...) alebo sa bude drzat kosika a pojde vedla vas. ziadne behanie po obchode, vsak ho niekto moze zrazit s nakupnym kosikom

viestta
22. sep 2023

Tak si mozes vybrat, bud budes za nim ukladat keksiky alebo ho nechas vo voziku. No pokrici. No a? Jemu sa to nepaci, ale pravidla aj tak stanovujes ty. Casom pochopi, ze krikom nic nedosiahne. Ked ho zakazdym vyberies, nepochopi ani to jednoduche pravidlo, ze krikom nic nedosiahne.

hennyinnsbruck
22. sep 2023

to dieta ma 15 mes , objavuje svet , nechape preco nesmie - nechape dosledok, vysvetleniu este nechape.
Ked bude vacsi, spravnym pristupom pochopi rychlo.
To je normal ze reve ,je frustrovany ,inak ako placom to nevie dat najavo. Treba ho pochopit pomojkat….
Ta veta je zaujimava- je to dobre dieta.hmm ,deti nie su nikdy zle.
Nastuduj si nieco , ja mam rada knizku akceptovat a byt akceptovan velmi mi pomohla pochopit zmyslanie dietata

pribinak
22. sep 2023

Tak trochu pokrici a poplace ale pochopí že nie je naozaj nie
Nič sa mu nestane, prežije to a ty tiež

hortenziaj
22. sep 2023

Mam rovnaké, poviem nie a on kukne na mňa s úsmevom a robí si svoje. Poviem dvakrát, na tretíkrát vezmem vec, alebo jeho, chvíľku kričí a koniec. Ale v obchode by som ho nevykladala vôbec, to ani ty nemôžeš v kľude nakúpiť, nech posedi.

bolarazjedna
22. sep 2023

Ja mam syna v podobnom veku a tiež chodím na nákupy so športovým kočíkom. Ak je nespokojný, daj mu do ruky chrumku, rožok, knižku, hračku (ja mam vždy prichystané všeličo na takýto prípad). Keby som nešla s kočíkom, z nákupu by nič nebolo.
Je to úplne normálne, že nechápe, môj robí to isté, napr hádže jedlo na zem pri jedle,, vyjeda z polievky všetko rukami, môžem mu to tisíckrát vysvetliť, len sa zasmeje a robí to dalej.este nie je na to dosť zrelí, aby to chápal.
Ako písali vyššie, plače a kričí nie preto, že je zlý, zle vychovaný, ale ze kvôli zákazu prežíva hnev, frustráciu, nespokojnosť a tieto negatívne pocity sú pre neho čisto nové, a nevie co s nimi, len ich cíti a necíti sa pri tom vôbec dobre. Treba ho pochopiť, ale v zakázanej veci neuľaviť. Môžeš ho zobrať na ruky, po objímať, aj keď kričí a plače, povedať mu, co cíti (tým sa bude učiť postupne vyjadriť svoje emócie) - napr chápem, že si nahnevaný, že si nemohol rozhadzat keksíky, kľudne si poplač, a bud tam pre neho ako opora. Počkaj, kým sa ukludní, a az potom mu vysvetli v kľude, že keksíky nevyberáme z regálov. Určite to nepochopí na prvý raz, ale postupne to pôjde.
Alebo keď ešte nie je v tej fáze záchvatu, že plače, tak môžeš mu odpútať pozornosť s niečím iným, taktiež môžeš ho zapájať do nákupu (môže tlačiť vozík, alebo síce keksíky nemôže rozhadzat, ale teraz ti môže naložiť do košíka niečo, čo reálne idete kúpiť, a dočiahne naň, nech je to prášok do pečiva, balenie cestovín... Môžeš zaviesť aj odmenu za dobré správanie v obchode (ze mu kúpiš pri odchode niečo do ruky) , ale tiež si myslím, že na to je ešte skoro a tiež by nechápal súvislosť.

aliaray1
22. sep 2023

Ahoj, vyskusaj s nim ist na nakup az potom, co sa vonku na ihrisku hodinku pohra a hlavne vybeha. Nasa nechce byt v kosiku len vtedy, ked nie je vybehana.

Ano, zakazy, prikazy, vychovavanie to nesmies a tamto nesmies a no no, to nerob... su priskoro a pre takto male babatko frustrujuce a preto reve. Ty to vnimas tak, ze vyhadzuje napolitanky ale v skutocnosti on to cele vnima ako svoju upratovaciu agendu a tie napolitanky maju byt podla neho tam kam ich on umiestni. On chce dokoncit svoju cinnost a ty ho vyhresis a tu agendu mu vezmes, este aj vidi, ze sa hnevas, ale ved on chcel len vsetko upratat, aby si ho pochvalila a bola stastna!

Je to len uplne iny pohlad na vec z ktoreho zbytocne vznika nedorozumenie a u neho frustracia, co neskor pri podobnych opakovanych situaciach moze prispiet k vzniku extremne prejavovanemu vzdoru az do amoku a hysaku. Si zrazu neni ta usmiata mamina, ktora sa tesi a on ju chce este viac potesit a dostat pochvalu...robis opak.

Nasa dlho vyhadzovala prve handry a utierky...vobec som to nechapala, ale uavena som ju nechala nech si vyhadzuje. Velmi ma prekvapilo, ze ju tato cinnost upokojovala. Ja som ich davala naspat aby mala stale co vyhadzovat. Ked to dokoncila, pustila handry a do minuty zaspala.

O asi 2 tyzdne po kazdovevernom vyhadzovani handier, ich zrazu sama zacala davat naspat a vyhadzovat. Neskor ked videla nieco na zemi, to zacala upratovat.

Ja som ju vzdy za to chvalila a ona? No bola stastna.

Teraz ma 17 mes. A ovocie so zeleninou, plysakmi, knizkami, farbickami a kockami sice naraz konci vo velkom kosi na pradlo (bez pradla), no ucim ju usmernovat co kam patri...

xsuzannex
22. sep 2023

Ako ja sice svoju 15mesacnu mavam v kociku v obchode ale doma to je horor.. vsetko mi vyhadzuje zo skriniek, rozhadzuje, co je niekde polozene, smari na zem, bozechran ak natrafi na sestrine puzzle a pod.. jedno upracem a su vyhadzane dalsie tri.. tiez mma pocit ze mi nerozumie, resp ked zakazem, zazera na mna ako boh pomsty 😄 no ale robi to dalej.. ale ano, tiez som sa dnes uz zamyslala ci je to ok,lebo mam tri deti ale toto mi nerobili dvaja starsi, teda nie az takto..

maryetta
22. sep 2023

Tak on nerozumie. Ma z toho zabavu ze moze behat a robit tam co chce. Hmmm neviem. Ja som deti nechala vo voziku. Nech aj reve. Aco?
Pripadne mu supla do ruky nakup a hadzali do kosika. To ich bavilo.

bolarazjedna
22. sep 2023

@aliaray1 môj tiež furt všetko hádže do koša na prádlo.. Takže keď niečo neviem nájsť, tak prvé čo pozriem je prádlo, a nájdem tam aj hračky, aj fľašku na pitie, balón, kľúče 😃 a ešte v práčke.... On chce furt prať v práčke, a potom tam naloží moje balerinky, svoje hračky, pokrievky z kuchyne, igelitky, všetko, čo sa mu zapáči.

beata_k
22. sep 2023

Trosku si musis uvedomit, ze 15 mesacne ti sice ako tak rozumie. Ale nechape uplne vyznamu slov, ktore mu hovoris. Darmu mu budes vysvetlovat, nerozumie argumentom. Mas uplne normalne dieta. Nic s tym neurobis. Mozes akurat odputat pozornost.

beata_k
22. sep 2023

@bolarazjedna Ja ked nieco hladam, tak v botniku to najdem 😄

andreatytler
23. sep 2023

Asi okolo 18 mesiaca zacnu deti chapat pricinu a nasledok a vtedy budes moct zacat urcovat pravidla.
Ches ist dole z vozika? Dobre, ale nesmies vyhadzovat veci z regalov, Ak nieco zacnes vyhadzovat, posadim ta spat do vozika.
Tymto mu davas volbu. On sam si reguluje svoje spravanie. On sa moze rozhodnut co je pre neho lakavejsie. Tie vyhadzane napolitanky, alebo moznost slobodne chodit po obchode.
Musis byt vzdy velmi dosledna a tie zasady vzdy dodrzat a ked ich vyhadze, tak ho do toho vozika posadit aj napriek tomu ze bude revat ako tur. Zaroven musis tieto pravidla vzdy urcit a oznamit dopredu a vzdy bez emocii.

aliaray1
23. sep 2023

@bolarazjedna ano 👍🤣. Len raz som jej skusila vziat jej kos na pradlo...a posledny. Vsetko koncilo vsade, za upratane povazuje, ked su police prazdne a vsetko s cim vie pohnut na 1 mieste. A tak desiata: vajicko, rajcina, uhorka a dokonca spiralove cestoviny skoncili spolu so vsetkymi hrackami roztatarene vsade kde sa to dalo dobre schovat...lebo co oko nevidi, srdce neboli a je to upratane 🤣🤣🤣. A tak sme hladali kluce od auta a 2 dni sa musela len sprchovat...zmizol stupel do vane 🤦‍♀️😆. Hned som dala pradelnik na svoje miesto a spokojni sme vsetci.

Momentalne uz po prichode z potravin z tasiek sama vyklada a nosi mi na ulozenie....