Štvormesačné bábätko a poruchy spánku

marionmarion
10. jún 2012

Ahojte,
kedze v ziadnej teme som nenasla presne to, co som potrebovala, zakladam novu.Snad mi niekto z vas bude vediet poradit. Nas 4 mesacny syncek ma velky problem zaspat. Vacsinou ho musim pracne uspavat v hojdacke, aj to sa po par minutach zase budi s placom. Sam zaspat nedokaze iba pri kojeni, alebo v nosici / kocik odmieta / ale taktiez sa po par minutach budi s placom, malokedy si pospi viac ako polhodinku. Jednoducho viac spat nedokaze. Uz som skusala zatienit okna, byt uplne ticho aby som ho nerusila...nepomohlo nic. V noci spava, aleje tiez nekludny, mrvi sa, obcas sa aj zobudi a chvilu mrnci. Uz sme z toho vycerpani vsetci, vratane maleho, lebo ten spanok by ozaj potreboval...poradte ako mu pomoct aby spal kludne a dlhsie...

cecil36
13. jún 2012

@marionmarion presne to co pises sme mali aj my, takze presne viem ako sa citis. Je to zacarovany kruh, ak sa nevyspi je mrzuty, ale zaspat to je umenie 😒 Na nasho maleho nezaberalo nic, ale fakt nic, ziadna perinka (mozno dva krat zabrala ako novinka, ale potom z nej bol ako predtym nervny), nosenie na rukach- malokedy a ak na nich zaspal len co som ho polozila uz bol hore (a nebolo myslitelne aby som ho mala na sebe 24 hodin, mam skoliozu a okrem toho obcas potrebujem jest, pit cikat, osprchovat sa, navarit, postarat sa o dalsie i ked väcsie dieta.... atd). Dojcenie na poziadanie (v nasom pripade flaska) tiez nebolo najvhodnejsie. Nasa pediatricka je naozaj dobra odbornicka a tvrdi, ze medzi dojceniami (alebo krmeniami z flasky) by mal byt odstup cca dve hodky lebo traviaca sustava dietatka nie je zrela na castejsie jedenie, potom ma dieta bolesti bruska, grcka a pod. Nam zo zaciatku nepomahalo skoro nic. Boli casy ked som v -15°C behala okolo baraku, len aby aspon trocha pospal, lebo inak bol sialene placlivy. No, ale k tvojmu problemu, nam pomohlo jedine, maly musel dozriet na spanok. Zdvojnasobil svoju hmotnost (to pisu mudre knihy 😉 ) a nabehli sme na pravidelny rezim. Postupne som ho zvykala na denny spanok v postielke (moze pouzit aj vasu postel, ak to tebe vyhovuje). Najskor tam pospal cca 10 minut, potom to postupne zvysoval. Dnes spi v postielke cca dve hodky. Asi to chce fakt iba vela trpezlivosti, ak ked je to obcas "na palicu" 😀 Drzim palce, nech to zvladnete 🙂

cecil36
13. jún 2012

@zuzanockamt nam tiez nosic nezaberal, nechcel tam byt. 😒 Moj bol strasne narocne dieta. Netvrdim, ze teraz je to s nim idealne, ale oproti tomu, co sme zazivali prve mesiace je toto dovolenka na kanaroch 😀

breslerka
13. jún 2012

@marionmarion ...ja uplne sukhlasim s tym, ze treba urobit vsetko pre to, aby sa vyspal.Moja sa dnes napr. velmi dobre vyspala, vobec nechcela byt ani na prsniku, asi 3 krat sa zobudila a zaspala. prisla som na to, ze dost pomaha, ked ju nakojim v sede v noci a polozim, potom si spanok nespaja s kojenim tolko. jasne, ze som tesne vedla nej, to by inak nespala dalej.
Neskusala si ako ja, ze uspis v hojdacke, potom sa zobudi ako moja po polhodine a potom hupes dalej vkuse?MOja tak kuka aj 45 minut azas zacne zaspavat. dakedy stale pri hojdani, dakedy (malokedy, hehe) upadne zas na polhodinku do spanku. tak to robim doobedu. Bud v hojde alebo u nas doobedu ked neni teplo aj kocik zabera, len nim potom treba hupat, to je jasne.
Poobede uz toto nepomaha, spi len po 2 polhodinach, raz v manduce (idem po malu do skolky, spi, kuka, dakedy zas zaspi. ked nezaspi este raz v hojde podvecer po polhodine. To sa ale moc uz nesnazim, radsej v klude ju potiahnut aj cez 2 hodiny, potom lepsie zaspi. Ale ked je nervozna, netaham ju zbytocne, radsej este uspim, inak by z nervov nezaspala, resp. by to nebol dobry nocny spanok.

breslerka
13. jún 2012

@cecil36 ..ja som mala presne starsiu takuto...mladsia je trochu kludnejsia

breslerka
13. jún 2012

@marionmarion ..aj moje sa narodili cisarakom...
Inka neurologicka mi poradila ak mam taketo dieta vecer pred kojenim 500mg magnezium si dat (hodinu predtym )Vraj sa to trochu zlepsi...ja som totiz aj na konci tehu brala magnezium kvoli tlaku a stahom, vraj su potom deti akoby zavilse na to, tak su nepokojnejsie, lebo Mg ma ukludnujuci ucinok, potom ked sa narodia ho zrazu nemaju, tak su take nervoznejsie.......
Ona mala tiez takeho syna...vacsinou ale v najvacsej miere zabral len cas...
A hlavne skusat hladat sposoby uspavania

Inak ked by ti reval po polhodine v hojde, ved skus si povedat ze tych 15 min cca vydrzis, max. 20...keby sa neutisoval, asi to nepomaha, nasa tiez trochu plakala, ale som vedela, ze nesmiem popustit, ved to je normlane, ked trochu place zas....ved ja viem co je dobre pre nu....potom si uplne zvykla a uz tam neplace, ked neswpi, aspon kuka a aj to je oddych..len treba hupat...

marionmarion
autor
13. jún 2012

zenicky, dakujem kazdej za prispevok...
@zuzanockamt ja by som bola najstastnejsia keby som ho mohla nosit v nosici...dnes som ho skusila dat do manduci na chvilu, vzpieral sa a plakal, chvilu som s nim poskakovala, tak plakat prestal ale nadseny z toho nebol ☹
neviem akym zazrakom aspon v kociku vydrzal bez plakania a to ho doteraz kompletne odmietal...bolo by fajn keby chcel spat aspon tam..no uvidime, budeme skusat..
@cecil36 no minulu noc pil vde hodiny asi v kuse, cucol si, spal, zas sa zobudil, cucol si, chrbticu ani ruky som si uz necitila, tak som mu vybrala z ust a rev... ☹ no snad to vyriesi cas ked uz nic ine nepomoze

@breslerka to kojenie v sede by asi pomohlo, lenze on mi tak pit nebude...skusali sme parkrat cez den, ale je mu ta poloha nepohodlna ci co, lebo stale sa hadzal a uhniezdoval, az zacal revat...u nas to ide iba v lahu, lenze ako mu mam zabranit aby pri tom zaspal...ved to sa neda 😢 aj minulu noc sme si uzili a ocakavam to aj tuto noc...magnezium nie, ja som to tiez ako tehotna nebrala a nechcem mu davat lieky / aj ked ide iba o mineraly /. v hojdacke mi zaspi vacsinou dost rychlo a ked sa zobudi tak sa da uspat znova...ale on sa budi po piatich minutach...to sa neda celu noc pri nom stat a hojdat...joj, uz sa vopred bojim tejto noci, ze co bude. dnes bol cely den dobry a vysmiaty, aj sa pri rannom kojeni vyspal docela dobre, ale k veceru mi spravil strasny cirkus, lezali sme spolu v posteli som ho hladkala a spievala som mu a z nicho nic rev a nechcel sa utisit ani na rukych...nakoniec som ho uspala v hojdacke, teraz spi, ale uz sa asi trikrat zobudil a musela som ho znova uhojdat...sedim tu pri nom a uz zaspavam a to este noc ani nezacala...
ja len nechapem co sa mu stalo...pred tyzdnom bolo este nocne spanie ako tak v poriadku, nebudil sa iba na kojenie...ja tomu nerozumiem:(
aj som rozmyslala ci ho nieco neboli, ale nevyzera ze by bol chory, nema teplotu, stolica tiez v poriadku, cez den sa skeri, komunikuje, je culy...nevypada ze by ho nieco bolelo, tak neviem...

pingu1
13. jún 2012

4 mesiace je fakt malo na to, aby mal rezim ako riadne dieta. asi ho boli brucho, mozno je mu teplo, mozno chladno....

breslerka
14. jún 2012

@marionmarion ..no co sa tka manducy....moja tiez v 3,5 resp. 4 mesiacoch tam revala, chcela byt v babyvaku..jasne, ze nie dlho. ale pomohlo to, bud som pohupala na fitlopte, alebo isla po vpnku, len pri stati to nepomohlo....chcela som ju ale naucit na manducu, lebo ta mi sedi dobre, starsia tam spavala...ale pozor, len pri chodzi, alebo hupani na lopte...inak tam nechcela byt...mladsia tam chce byt, ked sme vonku!!!vnutri tiez nie, tam sa ma na co kukat, potom zaspi.....ked mala 4,5 mesiaca zas som skusila manducu, kedze predtym tam rucala jak tur, ale hned ako bola vyspata, isli sme na dvor, pomaly som mu tam davala, ona sa obzerala po stromoch...odvtedy tam uz chce byt, ale ako som pisala, vonku, ked chodim a ma co vidiet, alebo ked uz zaspava, som na ihrisku so starsou...ja ju tam nedavam v case bdenia, to chcem aby bola na deke a vyvijala sa dajako, bola aktivna...toto beriem ako na spanok....
Vidis, aj kocik minule akceptoval tvoj drobec, predtym nie, treba skusat.....ked daco nezabera hned, treba skusit neskor, alebo aj pockat, vydrzat, mozno prestane plakat......alebo ist von, nie byt doma trebars s tym nosicom, mozno ho to zaujme, neviem......alebo ak uuuplne reve ako mne na zaciatku, odlozit na tyzden dva a skusat, ale nie ked je uplne unaveny, podla mna.....
jasne, ze manduka a hupanie ti noc nevyriesi, to je jasne....ked sa budi kazdych 5 minut rusi ho ine...ked si spominam, moja mala pred 2 tyzdnami to iste, posledne 2 noci spi celkom fajn, prsnik nepotrebuje, co predtym mala v puse......(pozor, u strasej to tak nebolo, u nej neslo nic skoro, len cas pomohol, ale treba skusat!!!).....mojej idu uz zuby, a este sa tazsie vyprazdnije, takze ked jej kruti brsukom, budi sa na to......
Asi sa jej to teraz skludnilo, inak si to nevysvetlujem.
Este bola aj taka vec, ze okolo 3. a 4. mesiaca byva prechodne menej mlieka, lebo babo sa dostane do rastioveho spurtu, a chce byt na presniku casto, je nervozne...po par dnoch (tyzdnoch) sa to upravi, lebo ty ze je na prse sa upravi dopyt-ponuka mlieka...aj to sme uz mali...proste vkuse na prse, nervy, nevyspata.....najhorsie je, ze nevies......terab este vylucit, ci jej neni teplo, zima (mojej bolo napr telo....kym som zistila, co ma mat na seba, zas presli dajake tie dni)....starsia mala aj tichy reflux, ten vrcholi v 4 mesiacoch...nevracala,a le vracalo sa jej mlieko do ust, palila ju zaha, na to skoro nic nepomahal...ona sa potom furt prisavala, lebo prud mlieka jej to stiahol, aj sa psychicky skludnila, ale vyvolalao to len dalsie palenie zahy...tato mladsia toto nema isto....ale vyluci ti to len lekarka...to sa prejavuje aj velkym nepokojom po hodine cca od kojenia.........
Moze ho aj daco svrbiet a tak....skusila si o tomto hovorit aj s pediatrickou????

nas takto poslala na neurologiu, krv jej zobralal a pod, aby sa vsetko ine vylucilo....to magnezium nepapa babao, ale ja, z toho len minimum prejde do mliecka...ale to neznamena, ze to je tvoj pripad, to treba vsetko povylucovat, skusat...isla by som aj za lekarkou asi, ved co, uvidis co ti povie.

dibik
14. jún 2012

My sme mali taky nepokojny spanok pri dvojickach 🙂 sme boli niektore noci aj kazdych 5-10 minut hore... no co ti poradim 🙂, asi len pevne nervy... dako z toho vyrastli. v noci je uz celkom dobre, aj ked sme ich museli rozdelit a kazda spi s jednym rodicom, cez den davaju polhodinove spanky, doobeda niekedy potiahnu dlhsie, ale maju kazda doma svoj kocik, v ktorom spia...

breslerka
14. jún 2012

@marionmarion ...alebo, ako pise dibik, ked vsetko vylucis, pomoze len cas.....tak som to mala u starsej.....jesnoducho nic jej nebolo, aj tak nespala a veeeeeela plakala

marionmarion
autor
27. júl 2012

@breslerka, @dibik, @cecil36, @zuzanockamt dakujem vam za rady a prispevky, len som vam chcela napisat ze maly uz spava v poriadku, v noci sa budi iba na jedlo a to iba dva- trikrat, nie kazdy hodinu, medzitym kludne spi, nevrti sa, obcas sa zobudi a zaplace, ale staci ho pohladkat po chrbatiku a zase spi. cez den spava aspon dvakrat a ked je unaveny sam si spanok vypyta, uz nezaspava s problemami v hojdacke ale samostatne v postielke / ktoru ma hned vedla nasej postele/ s tym ze vie ze som nablizku a spava minimalne polhodku az hodinu bez prerusenia...ze ako sme to dosiahli? bolo to tazke a tvrde, ale tri dni za sebou sme ho ucili aby sam zaspal a bolo pritom vela kriku a placu, no myslim ze sa to dost rychlo naucil a ulavilo sa nielen nam, ale aj jemu, lebo uz nie je nonstop nevyspaty a podrazdeny ako bol doteraz. musim povedat ze cez den je ovela kludnejsi, dokaze sa zahrat aj sam, nemrnci nonstop a aby citil ze ho mame radi bez ohladu na to ci zaspava s nami alebo bez nas, ho casto nosime v nosici / ktory predtym uplne odmietal a teraz je tam ochcotne a rad aj viackrat za den / alebo ho mame na rukach, hrame sa s nim. dokonca aj v kociku vydrzi cca hodinku, hoci tam doteraz nechcel byt vobec...
priznam sa, mala som obavy z tejto metody, lebo som nechcela aby sa maly citil zavrhnuty a nemilovany a myslim ze keby po 4 dnoch nezabral, asi by som nemala nervy v tom vytrvat...ale teraz som rada, ze sme to dotiahli do konca a konecne mame doma vyspate a spokojne babatko...

breslerka
28. júl 2012

@marionmarion ..jaj velmi sa tesiiim, ze ste obaja spokojni!!!!Vela radosti aj nadalej

marionmarion
autor
28. júl 2012

@breslerka dakujem🙂

namarie
28. júl 2012

ahoj, nemám veľmi čas čítať príspevky, ale naša je na tom tiež tak, ako dlho ti to už robí? my ju kolíšeme v autosedačke a po najnovšom som si všimla, že jej pustím pesničku, ale rýchlejšiu (Avril Lavugne-Smile a Can´t hurry love - Phill Collins sú najlepšie uspávanky) ona sa zadíva na monitor (pre niektoré mamičky, som vyše metra od neho, nečumí naň zblízka) a jemne sa kývem z boka na bok a ona sa tak zadíva, že za chvíľu zaspí... teraz máme raple za zúbky, ale ak ju práve riadne netrápia ďasienka tak to funguje...