Tiky pri zaspávaní u novorodenca

freckled_cat
6. júl 2022

Ahojte, už pár dní pozorujeme pri našej 19-dňovej dcérke tiky pri zaspávaní, či už na prsníku alebo na rukách. Vystrie a myká nôžkou rýchlo pár sekúnd a niekedy i rukou. Vždy sa na to zobudí nervózna a potom nevie zaspať. Máme problém ju potom uspať, keďže sa to opakuje vždy, keď zaspáva. Skúsila som jej aj držať tú nohu i ruku, ale znervózňuje ju to ešte viac. Máte s tým niekto skúsenosť?

lentilka23
6. júl 2022

Natoc si to na video a poziadaj o neurologicke vysetrenie. Moze to byt obycajny tyk alebo aj zacinajuca epilepsia... Mne syn pri zaspavani mykal rucickami a bohuzial potvrdila sa epilepsia. Cim skor daju lieky, tym lepsie... Nenarobi skody a moze z toho aj vyrast ak by slo o epi...

kapanek1
6. júl 2022

@freckled_cat nie je to moorov reflex?

freckled_cat
autor
6. júl 2022

@kapanek1 Pôvodne som si to myslela, vyzerá to podobne, len okrem vystretia i nakrátko zatrasie končatinami. Lenže nerobí to na všetkých naraz, zvyčajne iba na jednej strane, tak neviem.

pukanec123
6. júl 2022

@freckled_cat mal to aj môj syn keď bol ešte taký malinkaty, a mali to všetky malé bábätka z okolia.
Robil to nohou, take rýchle kmitanie ako keby že? Tiež som sa trochu vystresovala, lebo všade sa písalo niečo o epilepsii atd. Ale má to fakt väčšina bábätiek, a pripisuje sa to ešte nerzrelej nervovej sústave, ono by to zachvilu malo odozniet. Môj syn to dokonca mal dlhšie, neviem či aj nie do 3-4 mesiacov, potom to úplne odoznelo 🙂
O epilepsiu by malo ísť v tom prípade ak má takýto tras končatín ale nevníma pri tom, akoby ju “vyplo”.
Nie som odbornik, ale toto mi na epilepsiu nepríde, skôr tá nezrelá nervová sústava čo je u takýchto bábätiek malých úplne normálne 😊

freckled_cat
autor
7. júl 2022

@pukanec123 Presne ako píšeš, také rýchle kmitanie. Ale krpatá to vníma, jeduje sa na to. Tak dúfam, že je to len ako píšeš, lebo na internete je kadečo, tak som sa tiež zľakla 🙂.

ls56
7. júl 2022

Zavinutie v perinke by nepomohlo? Ono ju to podla mna zobudi, preto sa jeduje.

freckled_cat
autor
7. júl 2022

@ls56 keď má zviazané ruky spustí hurhaj ako keby ju rezali :/

ls56
7. júl 2022

@freckled_cat rucky nezavinuj,len nozicky. Alebo skus jej nechat len jednu rucku volnu