Vojtova metóda a zdravé dieťa

wanilka8
2. mar 2012

Ahojte baby zaujimalo by ma co si myslite o tom aby zdrave dieta cvicilo vojtovu metodu. ma slabsi chrbatik dviha sa na ruckach ale nie az tak ako by sa podla tabuliek mal nie je ani predcasne narodeny ani nic podobne. ma tri mesiace cvicime na fitlopte. hlavku si uz drzi aj sam ked je na rukach len pri pritahovani do sedu ju mas este tazku.. myslite ze je to potrebne?mam s toho stres lebo vojtovku poznam.mala som ten problem aj s dcerou a je krasna zdrava 5rocna slecna.vtedy som zacvicila dva krat a dost nechala som to a napredovala krasne sama.som objednana k fyzioterapeutke len chcem vediet vas nazor pripadne skusenosti dakujem.

kitty1984
2. mar 2012

ahoj tak ja si myslim ze pokial; je vsetko vporiadku tak cvicit nemusis to ze ma slabsi chrbatik to sa casim zlepsi lebo babetka sa este vyvijaju pises ze ma tri msiace moja tiez a tiez velmi nechce lezat na brusku a dvihat hlavicku takze sa tym netrap ona sa to casom zosilnie

katkapapacova
2. mar 2012

ahoj, moja sa narodila 4dni po termine, bola velika mala 4300/55cm, mame problem dvihat hlavicku, tiez cvicime na lopte, sice nie casto lebo nie vzdy sa da, ale konecne vidim zlepsenie, ja byt tebou pockala by som co povie fyzioterapeutka, no a na poradni ti nic dokyna nehovorila? nasa taha hlavku pri dvihani do sedu v pohode, aj ked ju drzime na rukach pekne rovno drzi hlavu ale na brusku je to biedne,ake velke babo si mala?moze byt ze ma tazku hlavicku, no a na posilnenie svalstva skus masirovat chrbatik jemne prstami po kupkani, nam to pomaha a aj prevalovanie po posteli

wanilka8
autor
2. mar 2012

nas maly je na brusku celkom rad aj ked nie dlho.na poradni sa doktorke zdalo ze malo dviha hlavku vtedy nemal este ani tri mesiace tak nas poslala.na rukach pekne drzi aj sa otaca aj ked ho mam v sede na rukach tak je rovny ako svieca nepada mu vobec dozadu preto vaham ci nepockat este s tym cvicenim.narodil sa normalne v termine klasickym sposobom 3690g a 52cm.je dost veky papac takze je aj trosku tucnucky. 🙂 katka a co hovori na to tvoja doktorka na hlavicku malej ze staci ze s nou takto cvicis?

gubcikova
22. mar 2012

téma akú som hľadala.malý ,má 2 mes.doteraz nikto nič nehovoril.boli sme hospitalizovaný v nemocnici 4 dni.za tie 3 dni pri vizitách nikto nič nepovedal a na posledný deň prišla doktorka,chytila mu nohy zatlačila a malý samozrejme nepovolil.hneď mi odporučila cvičenie vojtovou metódou,lebo podľa nej je malý strnulý.(ved aj ja by som bola keby mi niekto cudzí v cudzom prostredí tlačil nohy.)doma je pekne uvoľnení,hrám sa sním na bicyklovanie,cvičíme s nožičkami.boli sme teda odoslaní na rehabku,tam doktorka pristúpila k nemu chytila mu stehná-že no je stuhnutý,choďte cvičiť 🙄 to bolo všetko.rozprávali sme sa s našou doktorkou a som jej vravela,že dcérka bola taká istá a možno preto je tak šikovná (6mes.lozenie,8mes.chodenie).ona samozrejme ma tam musela odoslať,ale skonštatovala,že ak bude aj on napredovať vo vývoji toto cvičenie je zbytočné.myslíte že musím cvičiť?

lubkaj38
1. jún 2012

@gubcikova ja mam pocit ze oni si dohadzuju len ludi. moj syncek je sice predcasne narodeny no krasne drzi hlavicku, drzi ju jak jeden ale ma vraj na brusku pästiky a nema otvorenu rucku tak mame cvicit vojtovku. oni si najdu aj kazdu hlupost podla mna. na chrbatiku mi krasne chytá hracky a pod. no a ked je na brusku zatvorenu rucku ..... cvicime 2krat denne niekdy 3krat denne ....

evusaa
1. jún 2012

uplne suhlasim, tiez mam pocit ze si nahravaju robotu alebo je to dnes nejaka moda ale uuuplne vsetci cvicia vojtovku. Moje dvojky sa narodili predcasne cize automaticky vojtovka do 6 mesiaca sa to dalo ako tak ale aj to som 3 krat denne nestihala cize 2x max. Vyvyjaju sa uplne uzasne podla "Tabuliek" teraz maju 8 mesiacov a uz sa zacinaju stavat na nozicky a predstavte si vojtovku cvicime stale, vraj pre istotu 😒 takze trosku pocvicit nezaskodi ale netreba to prehanat, kazde babo ma svoj cas kedy zacne robit to a to a nemusime vsetci nasledovat uuuzasne tabulky. Samozrejme ze Vojtovka ma zmysel ale nie pre deti ktore su uplne v poriadku.

karap
7. sep 2012

ahojte,prosim o radu.Dcera nosila skoro 5mesiacov Pavlikove remence [nemala dozrete klbiky]3 mesiace nas pediatricka nechala tak,ze mala to dobehne sama,no ked ani 8mesacna nevedela sediet,tak nas poslala na neurologiu a ti na cvicenie.
Momenalne cvicime uz vyse 2 mesiacov,no nevidim nijaky ohromujuci pokrok.Mala stale nevie sama sediet,ani nestvornozkuje [obcas sa da na styi,no potom klesne na brusko]Pretaca sa,plazi sa....len to sedenie.
Vdaka remencom ma ochabnute svalstvo chrbta a strasne slabe nohy [nedokaze dlho stat,hned sa jej ,,zlomia,,]
Pri cviceni strasne place........je ta vojtovka az take waaaaau?Nestaci ked dam malej cas?Nedobehne to vsetko sama?Nozaj MUSIME cvicit?????

simulienka24
24. sep 2012

@karap mame v rodine nie prave prijemnu skusenost s takymto problemom spred 25 rokov, sestrica skoncila nakoniec v Prahe na ortopedii v Motole pretoze na vychode Slovenska pokaslali co sa dalo a povedali jej ze uz nikdy nebude chodit..radim vam aby ste vyhladali kvalifikovaneho! ortopeda a ak vam on doporuci nejake cviky tak len vtedy cvicte..viem ze sestrenica tiez volaco cvicila,ale to myslim bolo dobre, ze jej to spevnilo svalstvo..ale to musite vediet ze klbiky su 100% v poriadku, aby ste tymi cvikmi este viac neuskodila.. drzte sa

veronika186
15. okt 2012

@wanilka8 @gubcikova ahojte, uz dlhsiu dobu sem nik neprispieval, tak sa chcem spytat ako sa vam dari bez vojtovky? Napreduju vase deticky aj bez nej? Nam tiez predpisali vojtovku, poriadne nas vystrasili, ze cvicit musime, lebo neviem co. Pritom mne maly pripada v poriadku. 24.10. bude mat 4 mesiace. Dobre, uznavam, preferuje jednu stranu a vraj ma trosku zlezanu hlavicku, potom slabe brusne svalstvo, rucicky v past a hypertonus (teda napate svalstvo). Ale podla mna by sa to vsetko malo dat upravit aj inak ako vojtovkou. Napr. plavanim, masazami, cvikmi na fitlopte a pod., ci nie? Lebo vojtovku uz cvicime 3 den a aj napriek tomu, ze som prekonala ten neznesitelny plac, neviem sa zmierit s tym, ze dnes sa mi maly pri cviceni priserne povracal (cvicili sme nenapapany, vracal akoby vodu) a druhykrat skoro zadusil. Po cviceni ho potom musim ukludnovat asi hodinu. A mam pocit, ze na mna pozera so strachom aj ked sa ideme len hrat, ako keby sa bal, ze ho budem trapit znova. Dakujem za odpovede.

savanahhh
15. okt 2012

@veronika186 Ahojky,my mame to iste,ako vy...myslim si,ze urcite napredovat bude,no nam to fyzioterapeutka vysvetlila tak,ze moze mat potom skoliozu kvoli tej asymetrii...a kedze mam problemy s chrbticou,tak viem,co je to trpiet s bolestami chrbtice 😒
Plavanie nam ani neodporucili,vraj by sa ta preferencia jednej strany este upevnovala...tiez nie som z cvicenia nadsena,maly je hrozne nekludny potom cely den...akokeby nabity a nevie,co so sebou...nic sa mu nepaci 😒

veronika186
15. okt 2012

@savanahhh ja viem, ze to vsade tak odovodnuju. ale pocula som uz aj od viacerych mamiciek, ze necvicili a babatko sa im vyvinulo dobre... zatial som to este nevzdala, plac zvladam (do 3 mesiaca plakal takmer stale kvoli kolike), len trapi ma to ako sa pri tom zadusa a ze sa aj povracal, ale poriadne... to uz mi pride naozaj ako tyranie, ze cvicim s nim ten cvik, drzim ho nasilu v polohe, on ma ocami prosi aby som prestala, trosku povolim nech sa chudacik nadycha a on prudom povracia vsetko naokolo... naozaj strasny zazitok... nespochybnujem tuto metodu pri tazkych zdravotnych postihnutiach, ale pri miernej asymetrii sa snad k symetrii da dopracovat aj inak... vyskusam este ineho lekara na stanovenie diagnozy, pretoze uz nam stanovili 2 lekari 2 rozne 🙂

savanahhh
15. okt 2012

@veronika186 tiez si hovorim to iste...pri postihnutych detoch je to urcite velka pomoc...ale trapit aj deti,ktore nemaju nejaky vazny problem???ved nikto nie sme dokonali...presne,ako pises...ockami prosi,mami,uz prestan 😒 mne diagnozu potvrdili 2 fyzioterapeutky aj 2 lekarky,no aj tak vnutorne si stale hovorim,ze ho to cvicenie hrozne ovplyvnuje,zial v negativnom zmysle,ten pozitivny nevidim...to zvracanie by som urcite konzultovala s fyzioterapeutkou...ked zvracia prudom 😖

veronika186
15. okt 2012

@savanahhh a kam chodite cvicit? ste z Bratislavy? urcite sa jej na to spytam, i ked si myslim, ze tam je to tak vsetko narychlo, ukazat cviky a sup sup domov :/ v stredu tam ideme druhy krat, tak sa popytam ci je to normalne... podla mna musi jestvovat aj setrnejsi sposob ako nasim drobcom pomoct posilnit to ochabnute svalstvo.. co diagnostikovali vam?

carodejnica
15. okt 2012

@veronika186 @savanahhh
Ahojte, tak ja na Vojtovku nedám dopustiť.
Moja dcéra je a bola zdravá, ale mala problém, že si zafixovala nesprávny vzorec pohybu. Malá "svoj" asymetrický štýl plazenia (v 8 mesiacoch), požívala len ľavú ruku-pravé koleno (ľavú nohu ťahala za sebou). Taktiež sa pretáčala z bruška na chrbátik len jedným smerom (sprava doľava). V 10. mesiacoch bola pohybovo na úrovni 6. mesiaca a vďaka asymetrii jej hrozila skolióza.
Vojtovku sme však začali cvičiť až v 11 mesiaci (čakali sme na vyšetrenie na neurológii a mesiac trvalo, kým nás objednali na fyzioterapiu). V 11 mesiacoch sa stále len plazila a pretáčala jedným smerom Dostali sme jeden cvik Vojtovky, ukázala mi ho fyzioterapeutka na prvom cvičení - ešte v ten deň, hneď večer, sa pretočila aj naopak. Neskôr nám pridali ešte jeden cvik. K fyzioterapeutke sme chodili cca 1x týždenne. Cvičili sme aj doma, 3 x denne. Zo začiatku Naďka plakala, neskôr pri cvičení začala spolupracovať a robila raketové pokroky. Začala sa dávať na kolienka. Jedného dňa začala cvičenie bojkotovať, asi vedela prečo. O necelých 7 týždňov nám povedali na kontrole, že cvičiť už nemusíme - pretože začala pomaly štvornožkovať. Aj keď len v krátkych úsekoch, stále sa hlavne plazila. Teda naozaj stačilo len „naštartovať“.
Neverím, že by to dopadlo dobre bez Vojtovky, možno áno, ale mala by doživotné problémy s chrbticou napríklad.... 😕
Tým pádom sa však oneskorila, keď mala rok aj dva mesiace - ešte len začala štvornožkovať, o mesiac na to chodiť popri nábytku, ale definitívne začala chodiť až ako 17 mesačná... teraz ma 3 roky a 4 mesiace a ju nedobehnem.. 😅

veronika186
15. okt 2012

@carodejnica to je super, ze vam vojtovka tak pomohla 🙂 ja som to zatial tiez nevzdala, bojujem dalej, len dufam, ze sa mi pri tom maly nezadusi :( to ze sa mi pri cviceni povracal [nastastie len raz), vsak asi nie je normalne, skusim to este prekonzultovat s rehabilitacnou sestrou

gubcikova
16. okt 2012

@veronika186 ahoj.no my sme vôbec necvičili a či malý napreduje ?veru napreduje.pred 2 týždňami sme boli na kontrole na neurologii a nechceli veriť že bez cvičenia malý sa hýbe tak ako sa hýbe.od 4,5mes.plazí,5,5mes. lozí ,6,5mes.štvornožkuje,7,5 stojí pri nábytku a 8,5 chodí popri nábytku.takže si myslím že napreduje pohybovo pekne popredu. 😀.len neviem ako je tvoja malá na tom.náš v 3,5mes válal napr.sudy

renab
16. okt 2012

@veronika186 my sme boli tiež jeden z tých prípadov, kde Vojtovku naordinovali úplne zbytočne (teda aspoň podľa môjho názoru), kvôli zaťatým pästičkám. zvládala som to nejakú dobu aj cvičiť, aj chodiť na neurológiu. potom som sa rozhodla, že končím. tak doktorka najskôr protestovala, že sa malý nebude správne vyvíjať, že začne neskoro kolenkovať a chodiť. malý teda nekolenkoval vôbec, v siedmych mesiacoch behal okolo nábytku a v deviatom už behal úplne sám. tak nás zas chcela poslať na ortopédiu, lebo začal behať skôr a to nie je vhodné na kĺby. takže pre nich, keď dieťa nie je úplne podľa tabuľky, tak je to katastrofa. na cvičení som stretla aj mamičky, ktorých detičky boli len s vyššou pôrodnou hmotnosťou a už im kázali cvičiť - vraj preventívne. neviem, nie som odporca Vojtovky, lebo viem, že tam, kde má opodstatnenie, pomáha. ale ja by som si to už so svojim dieťatkom dvakrát rozmyslela, keby ma tam poslali a videla by som, že mu naozaj nič nie je.

carodejnica
16. okt 2012

@veronika186 ak sa povracal, tak to s vojtovkou podľa mňa nesúvisí, poraď sa s lekárkou...

Podľa mňa sa vojtovky netreba báť - vojtovka je vlastne o "štartovaní" reflexných prepojení, dieťa plače, ale len preto, že je to nepríjemné, nebolí to, viem to podľa toho, že moja dcéra - keďže už bola staršia, po pár dňoch plakať prestala a naopak spolupracovala, teda sama sa pri jednom cviku snažila tlačiť s nôžkou do protitlaku, a zase keď sme boli "za vodou" - teda keď začala štvornožkovať, tak to zase začala bojkotovať, lebo už to bolo zbytočné. Inak moja dcéra veľmi dlho štvornožkovala, kým začala chodiť, možno aj vďaka vojtovke, a štvornožkovanie je veľmi prospešné pre celkový psychomotorický vývin. 🙂
Inak počula som, že niektoré terapeutky cvičia Vojtovku so svojimi zdravými deťmi, také deti sú potom veľmi pevné a mocné... 😵

cyklamenka
22. okt 2012

Ahojte babeny, dnes sme zacali s Vojtovkou aj my :( drobec ma 3mesiaciky a zistili mu Torticollis a ese diastazu bruskych svalov.. jedna poloha Vojtovej metody by to mala napravit.. krciku sa nebojim, to sa podla mna spravi aj same, skor toho bruska.. dost pri tom place a neviem, co s nim.. uz to nie je spokojne mimino :( ma tu niekto taku diagnozu?

zdenka270921
29. okt 2012

@cyklamenka moja...asi ja... tiez cvicime jeden cvik na krk uz skoro tyzden...

dai
29. okt 2012

@wanilka8 ahoj... Citam len tvoju otazku - podla mna vojtova meroda urcite nie je nic pre zdrave dieta. Ak ho chces podpprovat a spevnit ho tak mozes cvicit napr. Dojcensku gymnastiku - moj maly je predcasniatko a ma htpotomiu - cize oslabene az ochabnute svalstvo - sediet sme zacali v 10tuch mesuacich, detto aj lozit... Samostatne chodit v 14tich mesiacoch. Od 8mich mesiacov sme cvicili chvilku dojcensku gynnastiku kvoli chrbatiku - je to hrave ziadne trapenie a plac... A nato posilnunie a nakopnutie uplne staci...

cyklamenka
29. okt 2012

@zdenka270921 len na krcok cvicite Zdeni alebo aj na nieco ine?

zdenka270921
29. okt 2012

@cyklamenka len na krcok... a tebe povedali,ze ako dlho to budete cvicit?

mummy
29. okt 2012

Ked je tam slaby chrbatik, hypotonia, neviem ci to samo odide (bol tam aj torticollis), ma to dcerka, od narodenia cvicila vojtovku, aj syn sa narodil, ale nebol az tak zle na tom. Dnes ma dcerka uz nabeh na skoliozu v 5 rokoch, cvici rehabilitacne cviky, proste sa to snou taha dalej, maly ma len gulaty chrbat zatial, nema nabeh na skoliozu, cvicime na fit lotpe, ale to je len tak par cvikov kym ho to bavi.Myslim ze urcite bude cvicit aj on neskor dalej, je to dedicne. Dala som ju na tanec a aj maleho planujem dat na nieco pohybove ked bude vacsi, to by malo pomoct.

cyklamenka
29. okt 2012

@zdenka270921 nevedeli povedat.. ale krk uz drzi pekne rovno, to sa da rychlo.. ale od mimina zalezi, nas ze ma sklony k hyperaktivite 🙂 🙂 ale nie doslova, hehe.. ale sa pytala Dr. ze ci jeden z nas nechodil skoro, alebo tak, lebo, ze maly sa nam uz velmi skoro vlastne prevratil a ze uz naslapuje, pri jednom cviku, ze bude velmi skoro robit tieto veci.. sediet a chodit.. len ten krcok nas zabrzdil, asi mal menej miesta v brusku..

mummy
29. okt 2012

@cyklamenka Presne malo miesta v brusku a zle stocene dieta, ved ako inak vysvetlit ze to mali moje obidve deti

mummy
29. okt 2012

Este chcem povedat, ze clovek to velmi intenzivne preziva pocas cvicenia, ale to cvicenie vacsinou trva par mesiacov a potom si ani nespomenie.

cyklamenka
29. okt 2012

@mummy len to brusko nase asi budeme cvicit dlhsie ... 😒

mummy
29. okt 2012

@cyklamenka Drzim palce

simulienka24
23. nov 2012

Rada by som vyjadrila svoj nazor na cvicenie Vojtovej metody so zdravym dietatom a ten je definitivne NIE, len po porade s neurologom a na jeho odprucanie, urcite nie len preto, ze vam to radi rehabilitacna sestra, naurolog musi vediet ze s dietatom cvicite, jedine on vam moze povedat ci je to indikovane v danom pripade a pripadne sa k tomu vyjadruje aj rehabilitacny lekar, nie vsak sestricka!! my sme mali cvicit, samozrejme sme sa po par navstevach na to vykaslali, absolutne to nebolo prospesne, mala sa stala nervoznou, uplakanou, uplne absurdna indikacia trapenia dietata drastickou Vojtovou metodou, ktora ma samozrejme svoje opodstatnenie ale u chorych deticiek po DMO a podoobne, kde klinicky nalez tomu zodpoveda a nie u deti, ktore sa otacaju na jednu starn, lebo su takto zvyknut a paci sa im to takto, alebo maju na brusku rucky v pastickach...ved kazdy sme iny, kazde dieta je uplne jedinecne, nemozeme od neho chciet ze bude robit presne podla tabuliek to a to...