Malý vekový rozdiel medzi súrodencami

hodiny22
1. feb 2022

Ahojte, doma máme slečnu ktorá má rok aj 2 mesiace. A zistili sme , že čakáme ďalšie. Ako zvládate dvojročné a novorodenca ? Ja som cez týždeň sama. Keď začnú plakať a hlavne v noci ku komu skôr? Malá spáva s nami na posteli, lebo sa ešte dosť časti kojí v noci. Koho skôr okúpať? Staršiu alebo novorodenca ? Nejaký typy ? 🙂

ivangeline
1. feb 2022

Mam 3. 3,2 a 5m.. neplacu naraz v noci. Vacsinou neplacu v noci. Znamy maju taktiku spat vsetci spolu. Ja zas kazdy zvlast. :D Kazde dieta v inej izbe. Ked v noci ku mne dojde,pomojkam a ulozim zas do jeho postele. Uz mame system. Rezim. Aj tetu,ktora chodieva so starsimi obcas von. Mam vsak manzela po ruke. A nie som cely tyzden bez neho.
Mozno moze ist vas partner so staraou na matersku? 🙂
Jedine co nezvladam je...ked su konflikty medzi starsimi a ja uz nemam energiu na to,ako to hravou formou riesit alebo ked musi babo pockat,lebo mi je to velmi luto a uz citin,ze chce bud sa dojcit alebo uspavat.. ale tu pomaha nosic a je to len moj pocit a nie realita.. neplace. :D 🙂
A co ja viem.. konkretne sa musis spytat a odpoviem.
Neviem si predstavit mat len jedno tie 3 roky doma. Uz by som asi bola v praci. :D

evica17
1. feb 2022

Pripnem sa. Tiez nas to o chvilku caka, s tym ze rozdiel bude 15 mesiacov. Tak ma zaujimaju nejake tipy, triky ako to v zdravi a v pohode zvladnut 🙂

Ale poviem tak ze mamina mala mna a o dva roky sestry -dvojicky. To musel byt masaker, ale byvala vtedy pri babke, tak tam.jej pomahali, takze to bolo ine. A ked sa jej pytam ako, tak povie ze to kazdy si musi najst svoj rezim. Ze sa nemam bat. To je vsetko.

evica17
1. feb 2022

Ana by zaujimalo ako k doktorke ? To s oboma, ci iba s jednym a s druhym bude doma muz ? Lebo si neviem predstavit ze male pojde na poradnu, kym ho povyzliekam a druhy zatial rozoberie ambulanciu....to len tak som.nad tym premyslala vcera

evkamotka
1. feb 2022

Cakala som, ze bude rozdiel medzi detmi 10 mesiacov a otvorim temu, ze 2 roky 🙂 ved to je uplne dokonaly vekovy rozdiel. Mam taky medzi detmi planovane. Teraz maju 2 a 4r a okrem obedneho spanku maju komplet rovnaky rezim, co je velmi pohodlné. Deti sa vedia spolocne pekne pohrat a cele detstvo budu vekovo blizky takze sa s nimi daju robit rovnaké aktivity, mat rovnaky rezim. Je to super.
Co sa tyka zaciatkov, system si budes musiet najst ale ano, zo zaciatku som nevedela,ku ktorému ist skor. Lietala som s namydlenym zadkom od jedneho k druhemu. Ale to je len obdobie, vsetko prejde a je to zase inak,lepsie

lesana25
1. feb 2022

Mala som 1,5 ročne a novorodenca. Prvý rok s oboma si nepamätám vôbec. Ale potom to bude lepšie.

janinah
1. feb 2022

Rozdiel 21 mes.dodnes sa čudujem ako.ale dala som to.Muz v robote niekedy aj 36 hod.nonstip.S dnešným rozumom by som ho oveľa viac zatiahla do starostlivosti o deti. Treba si nájsť systém a režim napr.varila som skoro ráno na dva dni.Prednost mal novorodenec.tomu nevysvetlis aby počkal ani mu nepustis rozprávku.aby chvíľu vydržal bez mamky.

majamat
1. feb 2022

2r mi nepride maly rozdiel.kamoska ma druhe po roku. urcite sa treba zladit a chvilu to trva, ale potom ok

janamt
1. feb 2022

My máme rozdiel medzi 15 mesiacov. Plánovali sme čo najmenší rozdiel. Hoci boli chvíľky, keď to bolo fakt náročnejšie (ale to je pri akejkoľvek vekovej kombinácii), nemenila by som. Dcérky sú veľké parťáčky, veľmi dobre si spolu rozumejú a väčšina tém doma sa ich týka oboch. Či knižky, hračky, spoločné hry, rozprávky, spoloční kamaráti. Držím palce, súrodenec je pre dieťatko veľký dar 🙂

0silvia0
1. feb 2022

@hodiny22 tiez som mala rozdiel 2 roky a 4 mesiace a bola som na deti sama, muz chodil na tyzdnovky. Ono sa ti to same ukaze a zvladnes to. Budes presne vediet co mas kedy robit.

frndza
1. feb 2022

Rozdiel medzi mojimi dcérami je 1 rok a 4 mesiace a syn mal skoro 9 rokov. Staršia sa odstavili v 11 mesiacoch lebo sme ochoreli. Mladšia sa narodila v júni. Staršiu sme v máji naučili spávať v detskej izbe a mladšia išla ako 1 ročná. Keď mala mladšia mesiac a 2 týždne manžel odišiel do zahraničia na 3 mesiace. Do 3 mesiacov mladšej chodila ku mne mamka večer kedy to bolo najkomplikovanejšie. Všade som chodila s obidvomi. Zvládnete to a gratulujem.

tafita
1. feb 2022

Rozdiel 23mes. Nemenila by som za nic. Starsia spavala aj dalej s nami v posteli, babatko v postielke bez bocnice.
Rezim maju uplne rovnaky aj teraz (7r a 5r). Su z nich neskutocni partaci.

ysseba
1. feb 2022

@hodiny22 Ja mám rozdiel medzi chalanmi 2roky a 2 mesiace, teda +/- ako ty budeš mať. Bolo to úúúplne v pohodičke. Starší bol taký, že sa mu vždy dalo všetko pekne vysvetliť, tak keď som mu povedala "teraz nemôžem ísť, lebo brat papá, prídem hneď keď dopapá", tak to chápal. A mladší bol bezproblémový v tom, že zaspal úplne hocikde a sám. Proste keď bol unavený, tak zaspal a bolo jedno či bol na hracej deke, v kočíku alebo hoci kde. Keby bol môj straší druhorodený, tak by som to mala veeeeľmi ťažké čo sa tohto spánku týka. To bol veľmi zlý spáč, uspávať som ho musela na každý spánok, keď sme boli vonku a zobudil sa, tak taký rev spustil. Starší nevedel len tak ležať v kočíku a kukať na nejakú hračku. Mladší s tým nemal problém, preto som ním nikdy nebola limitovaná, že a teraz budeme musieť ísť domov z ihriska, lebo brat... Inak staršieho som sa snažila veľmi zapájať. Doniesť novú plienku, zahodiť starú, trochu utrieť zadok, trochu krému napatlať na zadok. Priniesť čisté oblečenie. U nás to bolo fajn takýto rozdiel. A teraz sú veľký parťáci, bráškovia, ktorí sa veľmi ľúbia.
Je to super, neboj, dobre to bude 😉

basska_b
1. feb 2022

Ja mam rozdiel presne dva roky a je to super. Dobre sme to zvladali, no mladsia nebola narocne babo. Ked som otehotnela, koncom druheho mesiaca mi dost klesla tvorba, tak som odstavila. Po narodeni malej som teda kojila len malu - neviem, ako to bude u vas, ale akoze ja by som tandem nedala... kojit cele tehotenstvo a potom este pomerne velke 2rocne dieta, to neni pre mna. Ale uvidite, na nic vas nenahovaram.

Keď začnú plakať a hlavne v noci ku komu skôr?
Starsiu sme dali samu do izby, no zaspavala som tam s nou.... muz si lahol k novorodenej a ked v noci zacala plakat a chciet prso, tak ma dosiel zobudit. Starsia sa zas zobudila nad ranom okolo tretej, tak som zas bezala k nej. Cize prve mesiace boli take behacky medzi dvoma izbami. Byt spolu v izbe sa nam neosvedcilo, a to dokonca do dnesneho dna (budu oslavovat 4 a 2 roky) - rusia sa navzajom.

Koho skôr okúpať? Staršiu alebo novorodenca ? podla toho, ako pojdu spat, novorodenec zvycajne zalomi skor, tak najprv toho... akoze, je to uplne jedno, tych 10 minut na kazdeho tam budes mat, najma ak muz pomoze.

CO sa tyka ziarlivosti, tak dvojrocna naozaj ziarlit nemusela, lebo novorodena isla casto bokom a nonstop som sa venovala jej, dokonca som sedela na zemi pri nej, babo na rukach a riesili sme nejaku jej hru... vonku tiez nonstop som bola pri nej, kociar odparkovany niekde v kute... Kojenie je super, riesilo hlad, ukludnenie, bolesti bruska ci zubov... nosenie je tiez fajn, hoci ja nie som fanusik tych nosicov, deti mi v tom nechceli byt, ja som proste nosila len tak na rukach... vselijak

hodiny22
autor
1. feb 2022

Koľko povzbudivých viet, ďakujem žienky 🤗 naozaj mi to veľmi pomohlo. Len môj muž chodí na týždnovky a ja budem cely týždeň sama. Tak to bude o to horšie . Ale snáď si nehodím mašlu niekde 😅😅😅

hacula1816
1. feb 2022

ono je tazko povedat co a ako sama si najdes system, ktory vam bude tak celkovo vyhovovat, neboj. ono to pride tak nejak samo. zvladnes to

tosomja
1. feb 2022

@hodiny22 mam rok a dva mesiace rozdiel medzi deťmi. Starší spí celu noc, malička tiež spinka v noci, keď sa zobudí, prejdeme do obývačky, nikoho nebudime.
Starší sa naje už relatívne sám, len polievku mu dávam ja, malú krmim zatiaľ rozkom do ruky, alebo vodu do fľašky. Kúpim ich na striedačku, jeden den jedného, druhý druhého. Keď ideme vonku, obliekam staršieho, potom malú, uspavam ich naraz, Starší leží pri mne, mala na rukách, hladkam ich oboch. Som na nich sama, muž chodí na kamión rakve je malo doma.
Vonku chodíme s kočíkom, ale Starší chce chodiť. Hrám sa s nimi tak, že mala je na podložke, a Starší pri nej, ukazujeme si hračky, komentuje mé, kreslíme, všetko spolu aj s malou. Ona sa pri ňom rýchlo učí. Sú ako dvojičky, všetko spolu

hodiny22
autor
1. feb 2022

@tosomja tak toto je veľmi milé 🙂

zanny93
1. feb 2022

@hodiny22 mne úplne najdôležitejšie príde pripraviť na to staršie dieťa, veľa sa s ním rozprávať a skúsiť vysvetliť co bude obnasat starostlivosť o babo. Keď sa narodí ešte budes milo prekvapená aké je tolerantne a ochotné ti pomôcť.. Deti sú rady pomocníkmi, rady sa cítia užitočné a potrebné takže pri všetkom ti bude hoci v 2 rokoch "pomáhať" a bude chápať prečo ma babo prednosť. Nebudeš riešiť ku komu skôr lebo mala pôjde za babom aj sama.. Podá mu cumlík ukáže hračku. Na chvíľku zabaví pri kúpaní tiež pomôže a čím viac bude angažovana tým lepšie, nebude mať pocit, ze na ňu nieje dostatok času. Stačí ju zapojiť. Nie moja skúsenosť ale sesterkina, ktorá pracuje ako učiteľka v škôlke a tiež mala 2 ročný vekový rozdiel medzi detmi a keď som sa pýtala ci sa nebojí ako to dá a ci nebude žiarliť staršia na babo. A pekne jej to aj vyšlo (už majú 12 a 10 r) a manžel chodil na 6 týždňov do zahraničia potom 2 týždne doma a tak dokola. Takže dá sa to 🙂

gabikaa96
1. feb 2022

@hodiny22 mám 18mesačnú dcérku a synček má 6týždňov, cez deň som s nimi väčšinou sama. Dcérka chce stále pomáhať, keď prebalujem podáva mi plienku atď. Sú dni keď je to ťažšie (malého bolí bruško) a na dcérku musím dávať pozor neustále lebo všade vylezie a postaví sa. Niektoré dni sú na psychiatriu 😂😂 ale väčšinou sa to dá zvládnuť.

pa_tricia19
1. feb 2022

@hodiny22 ja mám rozdiel 14m medzi deťmi a vždy sa to dá pohode zvladnut..síce sú dni,kedy nerobím nič iné, len prebalujem, prezliekam , krmim a uspavam, ale čo už..pominie aj to 🙂 syna kúpe manžel, ja kupem malú. 6 dní v týždni som s nimi sama. Malá má akurát 4m. 🙂 Myslela som, že to bude ťažšie..ťažšie to bude asi až keď bude väčšia, že sa začne platiť a tak, to bude potom šou ustriehnuť staršieho, aby na ňu neskocil 😅

tosomja
1. feb 2022

@pa_tricia19 no, moj syn ju berie na ruky, tak, že ju chytí pod krk 😅 odkedy som to videla, tak chodím za ním ako stopovaci pes 😃

ivangeline
1. feb 2022

@hodiny22 Je dobre ze aa pripeavujes. Nevies ake bude babo. Ak bude velmi narocne je dobre mat backup. Niekto kto ti obcas navari a donesie. Niekto,kto vie byt so starsim zo 2h denne. Mozno niekto,kto pride na navstevu a pokeca a pomoze s hocicim co prave potrebujes. Aj ty potrebujes cas len pre seba,aby si bola fit aj po fyz a psych stranke. Ak je mama spokojna,aj deti su spokojne. Priprav sa urcite na vsetko a aspon to bude lahsie v praxi. 🙂 Neostan na 2 male deti uplne sama.. maj nejake mena po ruke,komu budes moct zavolat. A chodte vela na cerstvy vzduch. Prospieva to vsetkym. 🙂

pa_tricia19
1. feb 2022

@tosomja 😂😂😂 ok, tak len striehnuť budem 😂 akože, on ju veľmi ľúbi, vkuse ju chce pusinkovat, no ale nevie odhadnúť silu svojej lásky 😂

babydesire
2. feb 2022

@hodiny22 2,5 rocny rozdiel ..ako zvladat ? Podla situacie..aa sme dvaja. To je individualna vec,. Rady nie, mozno diskusia.. 🙂

sakaca
2. feb 2022

@hodiny22
Nosič. Ja mam síce teosku väčší rozdiel medzi deťmi ale neviem si predstaviť fungovanie bez neho jasne v začiatkoch keď stavali úplne inak, bolo treba ja na prechádzky chodiť. Mam Rischino Flexible a som maximálne spokojná