Výhody a nevýhody dvojročného rozdielu medzi deťmi

allysonn
28. máj 2013

Ahojte!
Sama ešte nemám deti,preto neviem poradiť svojej sestre,ktorá má ročného syna.Otázka v jej mene teda znie:

Vymenovali by ste mi najväčšie výhody a nevýhody tak malého vekového rozdielu medzi deťmi?Chce totižto presvedčiť svojho manžela na ďalšie dieťatko,takže radšej viac výhod popíšte.Čítala som si iné témy(nebola som lenivá),ale tam sa veľmi odbočuje od témy a ako isto tušíte,až toľko stránok sa prečítať nedá,a isto táto téma pomôže viacerým nerozhodným maminkám 🙂 Tak šup,buďte také láskavé 😵

Výhody a nevýhody 😉
Ďakujem 🙂

anjelicek26
28. máj 2013

Narocne tehotenstvo - lekari odporucaju na doplnenie zasob zeleza a vapnika pockat aspon dva roky medzi tehotenstvami.
Nosenie dietata pocas tehotenstva - dieta je uz tazke, pritom nosenie obcas nevyhnutne
Potreba stupatka ku kociku
dieta je este nesamostatne ( neoblecie sa, nenaje sa same, casto ma este plienky), verbalne to tiez este nie je slava
okolo dvoch rokov maju deti paradny vzdor
okolo dvoch rokov dieta este nepocuva
dieta este nie je v skolke! Teda ich ma 24/7 doma obe
dve materske po sebe idu na mozog... doslova - doma bude aspon 4 roky
dieta si neuvedomuje svoju hlucnost, nevie pockat, nerozumie casu, teda kojenie, spanok mladsieho dietata bude po kazdy raz narusovany

Vyhody? Nevidim sorry 😀 Prijde mi to najtazsi vek toho starsieho dietata... bud rozdiel do 1,5 roka, alebo potom nad tri roky...

baklik
28. máj 2013

ja tiez nechapem, ze si niekto dobrovolne zvoli rozdiel do 2 rokov. ak je to neplanovane, budiz. pre mna je tiez optimum nad 3 roky.

dai
28. máj 2013

@allysonn asi ta sklamem ale idealny vekovy rozdiel podla mna neexistuje - velmi zalezi od pohlavi deti, osobnosti deti etc. ... ci vekovy rozdiel zafunguje alebo nie - ja som mladsia od mojho brata o 2 roky a mame super vztah - a vzdy sme mali... teda az na pubertu ktoru sme mali asi tak naraz🙂 ale mozno je to len preto lebo sme starsi brat a mladsia sestra...
poznam dvoch bratov s rovnakym vekovym rozdielom a velmi zle vztahy , rivalita obrovska - ale opaet to mozno suvisi len s povahou...
medzi mojimi detmi je napr.4rocny vekovy rozdiel a je to relativne v pohode - malinka uz neziarlila ked sa maly narodil a vela chapala - zaroven uz bola v skolke a v svojej izbe tak tam neboli ziadne konfliktne trenie🙂

beausa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
allysonn
autor
28. máj 2013

Haha 😀 Ďakujem dievčatá 😉 Ja na to prihliadať budem,ale čo teraz poviem sestre? 😀 Žiadne výhody? 😕

anjelicek26
28. máj 2013

@allysonn - ja by som ju odhovarala xixi Ale v takychto veciach nepomaha logika, tam sa asi fakt rozhoduje srdcom ;) Ono fakt prijde o peniazky, rodicak bude len jeden na dve deti a naklady na tak male deti su dost vysoke... Ono dietatko do roka je uzasny, mily, poslusny tvor... ale najneskor v 1,5 roku sa to otociiiii a mama len beha, vysvetluje a zachranuje.... a to s bruskom je proste strasne narocne :( Predstav si, ze bude mat rizikove tehu, nevolnosti, v nemocke, tak male dietatko to nepochopi, ze preco mama doma nie je... Ja mam takmer trojrocneho zabiaka a aj teraz vravim, ze by bolo lepsie, keby ma este ten rok viac heh...

kristina39
28. máj 2013

@allysonn to je individualne..ak ma doma pokojne dieta tak sa to zvladnut da...ja mam medzi detmi 1 rok a som zas tehu a nestazujem sa.je to takze ale da sa to..to je tazko popisovat vyhody a nevyhody kazda zena to vidi inak...ja v mojom pripade nevidim ziadnu nevyhodu..

beausa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikolet_89
28. máj 2013

@allysonn ahoj neviem vyhody ci nevyhody ale mi sa zaciname snazit o druhe v decembri mala bude mat 2 roky vo february ked sa dieta narodi bude mat okolo 3 rokov tak sama som zvedava 🙂

matozazzo
28. máj 2013

suhlasim s @dai rozdiel 4 roky je super, 2 rocny je asi najtazsi :(
Dalsia vec je, ze teraz mas "euforiu" z 1. dietatka, ale ked zrazu budes doma 3 roky, uz to take idealne nebude :( a k tomu dalsia materska, takze aj 5-6 rokov doma...
Co som vypozorovala aj v skolke, ak bol rozostup do 3 rokov, deticky velmi ziarlili, okolo 2,5 r uz mali typicke obdobie vzdoru, preto vacsina uz davala starsie do skolky, ale tam to estelen zacalo, lebo sa citilo odstrcene :( Mamicky neraz boli hotove, mat 1 dieta - vsetko stihali, pri 2 uz si tolko neoddychnes, jedno spi, druhe nie, obe vychystat, ist niekam uz planujes hodinu dopredu 😀 Najvacsia ziarlivost je prave rozostup 2,5 roka, vtedy to tazko zvladaju ako starsi surodenci tak i rodicia.
Ale vsetko zavisi od maminy a akeho mas manzela, rodinu, ked budes potrebovat pomoc. Napr. starsie, 2r ochorie, nevies, co skor, lebo je este malinke, ale musis riesit aj to novonarodene. Ak mas pomoc od rodiny, da sa to zvladnut. Napr, 5 a 6 r. rozdiel tiez nie je idealny, hlavne, ked to starsie nastupuje do skoly ☹

kubinca
28. máj 2013

ja som tiez brala ohlad nato ze pri malej sa nam nedarilo otehu vyse roka, tak ked mala teraz mala 1,5 roka sme si povedali ze skusime a vyslo to na prvy krat .... druhe tehu vobec nie je narocne, zelezo a vapnik mi veru nechybaju a to som malu odstavila od kojenia az ked som zistila ze som tehu, teda odstavila sa sama... plienky nema uz 4 mesiace, ukecana je poriadne takze sa dorozumieme na slusnej urovni, da si vela veci vysvetlit, vie sa aj sama zahrat, najest, u babiek vydrzi bez placu cely den ked potrebujem niekam odist... asi velmi zalezi od deti... neviem posudit ako budeme fungovat ked sa narodi druhe, ale zatial nelutujem 😉 a ked to clovek citi ze chce uz druhe babo nie je o com rozmyslat si myslim.....

kacena4
28. máj 2013

@allysonn ja mam skusenosti s detmi po roku a mozem povedat ze okrem narocneho prveho 1-1,5 roku uz bolo len lepsie a lepsie (kym aj druhe nezacalo chodit) deti su rovnakeho veku zahraju sa spolu ucia sa spolu pomahajusi spolu su spolu v izbe maju rovnake hracky svagrina ma deti 3 deti po 3 rokoch a v detskej izbe chaos lebo tam ma hracky pre 3 rocne 6 rocne aj 9 rocne dieta. tehu je narocnejsie kedze mas babatko ale ked sa narodi vacsinou deti do 1,5 roku neziarlia na surodenca ale beru ho ako samozrejmost (mala som takto 3x deti po roku a nikdy ani jedno neziarlilo). oblecko si nosia rovno po sebe a zvysok mozes zrusit nemusis to 3 roky ci viac odkladat pre dalsie 😀 😀 😀 vyhraju sa s rovnakymi hrackami napr. maju jeden bicykel a jednu velku kolobezku a striedajuci.... proste som spokojna. ale fakt prvy 1-2 roky boli narocnejsie aj po financnej stranke aj po starostlivosti ale ak ma zazemsie sestra tak nie je problem zvladne sa to a moze ist skor do prace lebo vynecha len 3-4 roky ine je to ked je na rodicaku 5-6 rokov ale ak bude mat deti po 2 rokoch staci jej jeden kocik jedna stolicka jedna postielka k nej detska postel ine je to ked su deti po roku ako som to mala ja a pred par rokmi neboli take moznosti v bazaroch ako teraz za par korun si zozenie co bude potrebovat 😉 odporucam aj teraz sa mi deti hraju spolu s legom a my s mm mame oddych 😀 😀

lubina
28. máj 2013

dve deti do dvoch rokov je podla mna na "slucku" 😀 . Mala to tak svagrina a to sme im pomahali ako sa dalo. Jeden vikend bolo u nas starsie dieta a druhy to mladsie, aby si ona aspon trochu oddychla, kedze brasko pracoval a doma nemohol az tak pomahat. Ja mam rmedzi dcerkami ozdiel 3 roky a 4 mesiace a je to super. Starsia uz bola dost samostatna a aj chodila do skolky, tak to nebolo az take narocne,ked prislo babatko a aj tak mi bolo luto, ze sa jej uz nemozem tolko venovat, kedze som sa musela starat aj o druhu dcerku.Ono sa to nezda, laska sa deli, ale asi kazdej mame, ktora ma dve deticky blizko po sebe je niekedy luto toho starsieho lebo ten je donuteny "vyrast" rychlejsie.Uz sa mu nemoze mama tolko venovat ako ked bol sam. Preto dve deti blizko po sebe a dobrovolne treba velmi dobre zvazit.

jarmilka1985
28. máj 2013

@dai Suhlasim s tebou...Ja mam rozdiel 27mesiacov a 12 dni a je to o povahe dietata. Dcerke sme od mala vysvetlovali ze pride bracek, len ho hladka, pusinkuje a mojka...dokonca ak sa k nemu nevie dostat bozkava kociarik v ktorom je ci vanu v ktorej ho kupem...Mala je dost uvedomela na svoj vek a robi veci co deti v jej veku nerobia... Idealny rozdiel neexistuje...Zavisi ako si deticky budes viest...zase je to narocne lebo ako spominala anjelicek26 dieta neni samostatne...ale ma to vyhody napriklad ked som bola tehu oducila som malu od plienky a ma len na noc a obcas na poobedie. Alebo uz nejaku dobu vie co nema body si sama dat dole veci doniest si nocnik a vycurkat sa len ju utriem...A napriklad manzel a svagor maju rozdiel 18 mes. a mladsi sa opici po manzelovi, po nasej svadbe rychlo sa chcel zenit i on po dcerke hned po svadbe musel mat hned dietta aby dobehol a ked som rodila synceka a ich maly mal 9 mes.tak asi v den porodu jej urobil druhe aby nezaostaval...chore...ale je to tak vo vela veciach sa mu chce vyrovnat a dobehavat aj svokor to povedal...najviac sa mi pacila veta ze svagrinna este druhe vrajze nechcela a datum porodu vychadza tak ze ked som odrodila este v ten vecer napumpoval... :D Sorry za vyraz ale je to na kazdej zene kedy chce druhe ci po 3 mes. od porodu ci po 3 rokoch...porad sestre nech sa riadi sama sebou...ked zvlada prve ukazkovo nech caka hned aj druhe...

katren
28. máj 2013

@allysonn najlepsie je, že ti radia tie, ktore si nevedia predstaviť mať dieťa skôr ako po 2 rokoch......
ja mám rozdiel 18 a 15 mesiacov a nemenila by som...na prvu sme čakali 3, 5 roka a bola som rada že sa ďalší poponáhľali... ja súhlasím s @kacena4
som doma 4ty rok a materská mi na mozog nelezie... študovať sa dá aj popri deťoch 😉

petusko
28. máj 2013

uff, medzi mojimi je rozdiel 2 roky a 2 mesiace a nestíham čítať toľko nevýhod 😅 ja osobne som nezažila tuším žiadne negatívum a to má mladší už viac ako 4 roky.
Dnes už naozaj len ťažko lovím v pamäti nejaké kritické momenty, ktoré by mali priamy súvis s vekovým rozdielom 🙂
A starší nebol ani nie je nejak extra pohodové dieťa,je to živel ako sa patrí 😅

voskovaeva
28. máj 2013

ja mam tri deti mezi vsetkymi je 2 rocny rozdiel prve dve az na inou dobu spani vpohode lebo starsi syn bol kludnejsi a poslusnejsi treti sa na nejako posmyklo a tim padem to bol riadny zahul , ale teraz uz ma mala dva roky tak ten vekovy rozdil je super 😉 dulezite je aka silna je tvoja sestra a jak moc ji manzel pomaha 🙂

dejnas
28. máj 2013

nám na psychológii vraveli, že "ideálny" vekový rozdiel je do 3 rokov...
my máme medzi detičkami rozdiel 17,5 mesiaca...
nevýhody:
- spočiatku je to fakt náročné, ale záleží aj na tom, koľko pomoci má mamička z okolia a blízkej rodiny.... ja som bola takmer bez pomoci, pomáhal večer len manžel, ktorý bol celý deň inak v práci - takže v tomto smer som si to doslova "vyžrala", ale som tu - bez ujmy na zdraví a psychike 😀
- náročnejšie delenie času - ak sa chcem zodpovedne venovať obom, treba to všetko fakt dôkladne načasovať, i keď dieťa Vám to občas celé preorganizuje... preto je veľmi dôležitý pevný REŽIM
- takisto choroby .. veľakrát to schytajú obaja naraz a to je potom pecka 😝 .... užila som si napr. rotavírus v nemocke s oboma naraz... mladšieho (vtedy ročného) som doslova musela držať v postieľke za ruky, aby si nevytrhol infúzku, dcérka medzitým v horúčkach (vyše 40 stupňov) stonala vedľa v postieľke a ja som nebola schopná urobiť ani 2 kroky, aby som sa dostala k nej bližšie a aspoň ju pohladila 😒

výhody:
- vyrastajú spolu od malička, majú úžasný vzťah - sú na takmer rovnakej úrovni, rovesníci
- navzájom sa jeden od druhého učia, jeden druhého "ťahajú"
- dokážu sa spolu zabaviť, zahrať
- minimalizácia žiarlivosti - nakoľko si nespomína starší súrodenec na obdobie - keď bol ešte jedináčik
- venujeme sa rovnakým činnostiam u oboch súčasne - učíme sa básničky a pesničky, kresliť, plávať, bicyklovať.... navzájom sa podporujú a predbiehajú 😉

ja neľutujem a nemenila by som 🙂

ale tiež je pravda, že záleží aj od osobnosti detičiek... prvorodená bola od začiatku samostatnejšia, zvedavejšia.... vo veku 18 - 19 mesiacov sa dokázala napapať už sama (len s polievočkou som pomáhala)... takisto sa veľmi skoro vedela sama poobliekať, snažila sa opakovať rôzne činnosti, pomáhala - podávala plienky, oblečko pre bábätko a pod. ... chcem len zdôrazniť, že sme ju na nič nenavádzali, nedajbože nútili - všetko to bolo z jej podnetu....
druhorodený je skôr opačný typ - viac pohodlnejší a čaká, že mu so všetkým pomôžeme... napriek tomu, že ho vediem k samostatnosti, omnoho neskôr sa naučil sám jesť i prezliekať... bol od malička dosť uplakaný, prvých pár mesiacov si doslova odreval.... dcérka bola naopak veľmi pokojné bábätko....
pri spánku sa ale nikdy nerušili, neviem, akým zázrakom, ale napr. dcérku jeho plač nikdy neprebudil

sestra sa musí aj tak rozhodnúť sama, musí vedieť, čo chce a ako to cíti... poznám len v mojom okolí veľmi veľa rodičov s detičkami s 2 ročným rozdielom... dokonca plánované - takže určite to taká katastrofa nie je 🙂 niektoré maminky si proste radšej "odkrútia " materskú naraz, než by mali nastúpiť do práce, zaúčať sa po rokoch nanovo a o rok - dva, ísť opäť na ďalšiu materskú 😉

dejnas
28. máj 2013

@katren hej presne... väčšinou napísali, tie ktoré to tak nemajú a nevedia si to predstaviť 😉

digysa
28. máj 2013

Medzi mojimi detmi je 2roky 6mesiacov a 6 dni vekovy rozdiel......... A vobec netusim vyhody alebo nevyhody..........

LEBO TO NEMAM AKO POROVNAT........ Dajte mi druhy zivot aby som si odrodila 2 deti z vekovym rozdielom nad 3 roky a potom vam poviem.......

Kazdy vekovy rozdiel prinasa svoje problemy a tiez aj vyhody........Definitivne by som vsak nesla POD 2 roky.... 🙂

nikus88
28. máj 2013

@anjelicek26 priklanam sa k Tebe...ja som otehotnela, ked moja mala 2 rocky...a priznam sa nie je to sranda....mala nedokazala prijat, ze ma sestricku, brala ju na ruky v mojej nepritomnosti...na to, ze uz nenosila plienky zacala zase s plienkou, lebo aj sestricka ma plienocku...vykrucala sa a zacala sa premazlovat....na navstevach si pytala pozornost...bola hlucna a drza,lebo vsetok cas sa skoro venoval mladsej dcerke....ani teraz po 3 rokoch nemozem povedat, ze spolu vychadzaju...su dni kedy je dobre a su dni kedy si vykricim hlasivky...keby som sa vratila dozadu tak bud jedno za druhym alebo tak 5 rokov rozdiel....a s tou materskou dovolenkou...doslova mi z toho je....e
PS...ak mas starostliveho manzela,ktory Ti pomoze tak ano....ale ja som nemala....moj manzel bol v kuse v praci a nebola to sranda s 2 detmi....jedno aj druhe hlupucke a predsa 5rocne Ti uz ostane aj na hodku samo doma...alebo si kresli ci pozera telku...alebo sa hraje na dvore samo a nevyzaduje si tolko pozornosti.......

kacena4
28. máj 2013

@katren @allysonn ja som tiez studovala vysku pri 3 dieti a dve som mala po roku a bez problemov 😉 😉

digysa
28. máj 2013

@dejnas Aj ja som niekde citala ze do 3 rokov je povazovany za idealny vekovy rozdiel. Ale ja som sa "ponahlala" z uplne ineho dovodu..........

Nikto by ma tu nepresvedcil o vhodnom vekovom rozdieli......JA sama som sa rozhodla, lebo som to tak citila.....ze prisiel ten cas zase otehotniet.... 😎

A problemov som mala kopuuuuu

petusko
28. máj 2013

staršiemu dieťaťu sa treba venovať rovnako vždy, či má rok, dva, päť, alebo desať.
Problém nastáva, keď sa pozornosť sústreďuje viac na menšieho súrodenca, ale to nie je problém toho staršieho, ale rodičov 😒
Ono to v podstate celé ani je o deťoch, ale o mamine, rodičoch. Každý je nastavený inak.
A ešte môj osobný postreh, čím vačšie dieťa, tým viac starostlivosti a venovania treba.

lauricka
28. máj 2013

pozri, su matky, co ledva zvladnu jedno a su take, co zvladnu aj stryri s usmevom...to zavisi od matky a od toho, ake ma deti. Ja mam dvojcata, takze o rozdiele som nemala priestor ani uvazovat. Ked sa musi, da sa zvladnut. Ale ak jej to neponahla, mozno je fakt lepsie, ked je to druhe uz samostatnejsie, co sa tyka tohto.

cetera
28. máj 2013

Ja mam rozdiel 1 rok a 9 mesiacov. Teda zhrniem to, podarilo sa mi otehotniet hned po vysadeni Hak. Pri prvom to trvalo pol roka kym sa zadarilo, pri druhom hned v dalsi mesiac. Takze podla vypoctov som si druhe dieta zaobstarala na prve narodeniny malej. No vyhody, brala som to takto ze odbijem dve deti naraz a mam pokoj. Ale neni to az take ruzove ako sa zdalo. Aj ked mi ma kto pomoct kedze svokra byva o dom dalej, tak malá uz ako dvojrocna hyperaktivna, obednajsi spanom vobec, rozpravat zacala az od troch rokov, teraz ma 3 a 9 mesiacov. Malý je jej opak, takze je tazke posudit ci mat deticky hned po sebe,ale aspon sa maju s kym pohrat sami so sebou,lebo keby ze som bola na nu sama tak asi osivejem. Kuknite kolko je hodin a ona si este pobehuje a vyspevuje šalalalala jakeby nic, a plna energie a je od osmej rano hore. Fakt si neviem predstavit co by som s nou robila sama. Nevyhody, zaciatky boli tazke ked maly spal a ona to bojkotovala ale nejako sme to zvladli, da sa to prezit,to zalezi od toho ake su deticky a ako si to mamina vie zariadit. Obcas som to olutovala,ale keby ze sa to da vratit tak urobim to znova. Je to dlho byt doma dve materske ale v pohode.

katkas1
28. máj 2013

@allysonn no tak ja mam deti s 15 mesacnym rozdielom /planovane/ a nemenila by som za nic, v pohode som to zvladla, dcera bola akurat v takom nervackom obdobi ze az, syn od narodenia zdravotne problemy plus reflux a koliky a v pohode som to zvladala sama, aj deti aj domacnost aj 2x do tyzdna piec muzickvi kolace 🙂 a deti uplne super, neboli ziadne ziarlivostne sceny ani mu dcera nikdy neulbizila ani nic podobne, to prislo az teraz po 2 rokoch ale syn je jednoducho taky. Aj ja som mala narocne tehotenstva, druhe este horsie ako prve, bolo tak ze syna ani nedonosim, mala som byt v nemocnici a lezat 24h denne ale kedze doma som mala 7 mesacnu tekvicku tak sm musela fungovat, a co?Kazda druha zena ma v dnesnej dobe problem donosit dieta nech je tak rozdiel aky kolvek. A mimochodom uz lamem mm na tretie 😉

kalifa28
28. máj 2013

fuuuuha, ako tak čítam, tak som v riadnom srabe 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a podla všetkeho by som mala byt unavená, nervozna mama na pokraji nervoveho zrutenia.... negativistky sklamem... som v pohode, detičky sme plánovali a moje dcery sa navzajom miluju 🙂 ked je staršia v školke, malinká je unudená, stále ju hlada, stačí ked je staršia doma, nemusí sa s malou hrat, ani ju zabavat a Amelia je usmiata, štastná a ja???? no predsa mám svätý pokoj, lebo ma ani jedna nepotrebuje 🙂 🙂

mj28
28. máj 2013

@allysonn ja mam medzi detmi rozdiel 23 mesiacov - planovane!!! 😉 a nemenila by som ... starsi sa stal samostatny este pred porodom - co sa tyka jedenia,obliekania-vyzliekania ... sice som trosku tlacila na to aby sa naucil, ale zvladol to a potom ked sa uz drobec narodil,tak mu bolo jednoduchsie napr. papat sam,ked bol cas obeda a ja som kojila,alebo ked sme isli vonku tak sa poobliekal,kym som ja obliekala mensieho ... zladili sme sa (velmi mi pomohol surodenecky kocik,lebo starsi doteraz spi poobede - je pravda ze doma som poobednajsi spanok nevedela zladit,ale kocikom som to zosuladila - pouzivali sme ho 8 mesiacov, potom sme sa zladili aj doma so spankom)... a plusy pre mladsieho tiez vidim v tom,ze sa neskutocne vsetko uci od starsieho,ci uz huncustva alebo basnicky,tiez sa naucil od svojho brata vyzliekat,chodit na nocnik, papat chce jedine sam od roka,pretoze aj jeho bracek papa sam a pod. ... akurat co vidim teraz ako nevyhodu,ze starsi chodi do skolky a ked donesie domov chorobu - automaticky ju chyti aj maly - ale mozno je to nevyhoda teraz a ked nastupi mladsi do skolky,tak bude odolnejsi .... uvidime .... a tak, vies ono plusy a minusy by ti tu mali pisat zeny,kt. maju takyto rozdiel medzi detmi a maju osobnu skusenost ...a este jedna dôlezita vec je podla mna to ake je prve dieta - myslim ci je narocne alebo pokojne a pod. ja mam obe deti pokojne takze sa to naozaj da v pohodicke .... toť môj nazor ....

allysonn
autor
29. máj 2013

Dakujem 🙂