Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

saty.predaj
11. jan 2024

@andrea19841984 dobry den, mozno mensia davka karnozinu alebo ina znacka. Treba asi skusat. Ohladne inulini je vsetko podrobne spisane v nemechek protokole v knihe, ale aj na nete urcite najdete nieco. Odporuca v nom viacero produktov, cize si mozete vybrat ktory vam vyhovuje 🙂

lucina1100
11. jan 2024

@saty.predaj dobrý den, idem sa opýtať? Dodržiavate nemechek protokol? Poznáte ho? Ak áno pomohol vam? Inulin ste mali z agavy či čakanky?

saty.predaj
11. jan 2024

@lucina1100 to je uz par rokov. My sme v roku 2019 myslim zacali. Uz si to velmi nepamatam. Nam to velmo pomohlo syna nastartovat. Ale sme robili okrem NP viacero veci naraz. OTA, tsmt a aj karnozin

lucina1100
11. jan 2024

@saty.predaj a inulin ste kupovali z čakanky, ci od nemechka z agávy? a stravu ste upravili?

saty.predaj
12. jan 2024

@lucina1100 vsetko z NP. Stravu som neupravovala.

lucina1100
12. jan 2024

@saty.predaj takze stravu nič, a nacom ste varili? Pečivo ste používali? Aj take lupačky, vianocky, buchty, aj sladké ako dobosky, keksiky no proste jedlu ste vsetko áno?

saty.predaj
12. jan 2024

@lucina1100 vsetko jedol, ale je pravda ze som zacala varit na olivovom oleji

lucina1100
12. jan 2024

@saty.predaj to som presne chcela vediet tu stravu, pretoze v kazdej jednej veci co je kupovana z obchodu od pečiva az po koniec vsade su pridavane omega 6, to su vsetky druhy olejov a margarinov, plus vsade je soja a lecytiny, ktore su zakazane v NP, preto ma prekvapuje, ze ziadna mamina neupravila stravu a gro NP je uplne vyradenie Omega 6. Ale dakujem za odpoved 🙂

saty.predaj
12. jan 2024

@lucina1100 on pecivo uplne odmieta jest od mala, takze to mal asi prirodzene vylucene 🙂. V com okrem peciva to jeste je?

lucina1100
12. jan 2024

@saty.predaj vo všetkom, v každej jednej prkotinke no všade, len prečítajte zloženie a odpadnete. Nemechek úplne odmieta aj sóju, sójový lecityn, slnečnicové veci, palmové oleje, studené tuky, margaríny, no všetky oleje a tuky sú vylúčené. Maly včera dostal brutálne bio spaldovo cereálne keksiky, bez lepku, mlieka cukru a zloženie bolo, palcový, slnecnicivy a sójový olej + lecitín 🙈

rjicky
30. jan 2024
rjicky
30. jan 2024

@rjicky ak by mal niekto zaujem z ba a okolia

janusik7
5. feb 2024

Ahojte maminky, prepacte ze vam takto vstupujem do diskusie ale neviem kde sa poradit a sme uz doma v peknom strese. Mame chlapceka, ktory bude mat coskoro 10 mesiacov a nie sme si isti ci reaguje normalne. Pytala som sa pediatricky, ale s nou na tuto temu nie je bohuzial normalna rec.
Maly sa nam zda prilis taky nezavisly. Je velmi dobry, dokaze sa prehrat sam a niekedy sa nam zda ze nas vlastne nepotrebuje. Mame trosku oneskoreny pohybovy vyvin. Len teraz zacal plazit a este nesedi. Zacina sa pohupkavat na 4roch. Posielaju nas na rehabky. Nema ani separacnu uzkost.
Ked s nim mam interakciu tak reaguje ale nie je to typ dietata co sa stale usmieva. Smeje sa ale niekedy si to treba zasluzit. Rad robi blaznenie, steklenie. Ale po chvilke nieco zbada a jednoducho sa odplazi prec. Nesmeje sa velmi na cudzich ludi. Niekedy ano, niekedy vobec,
Co nas vsak trapi je ze akoby nekomunikoval. Neukazuje prstom, neopakuje gesta. Neviem ci ma este cas lebo vsade pisu inak. Ked chce ist na ruky tak sa priplazi k noham a mrnci ale nepozrie sa hore. Ale zase ked sa hrame s kockami a zhodi vezu tak sa na mna pozrie a caka kym ju postavim znova a hned ju zhodi.
Myslite ze treba uz zacat riesit? Neviem ci ked napisem do CVI ci nas budu riesit? Neviem sa v tom vyznat a je to nase prve dieta. Na vsetko sme s muzom sami. Nemam sa proste s kym poradit :( dakujem za precitanie.

tatinka
6. apr 2024

Ahojte,prosim Vas viete mi niektora poradit,ako presne vyb avit synovi asistenta do skoly? Je vysokofunkcny autista,v lete bude mat 6r., zatial predskolak ...viem,ze odporucanie musia dat z centra
pre autist.deti kam chodime,ale na zaklade coho to davaju?robia sa na to dake testy ci ako to funguje? Este sa spytam, je tu niekto s vysokofunkc.auti dietatkom a davali ste robit aj iq testy? Pomohlo vam to v niecom ked ste vedeli vysledok? Nas zatial taketo testy robene nemal,ani som i h dako nezvazovala,ale v poslednej dobe nad nimi uvazujem....syn je odplienkovany od evoch rokov, farby a tvary pozna ,narata do 10 rozpravat vedel vo vetach este nemal ani dva roky,pozna svoju adresu,mena rodicov,surodenca,babiciek,strykov...a ano ma aj svoje auti prejavi,su dni kedy je to s nim lepsie a dni kedy sme z neho na prasky...oblieka a obuva sa sam ( co mu musim pomoct je zapinanie vetrovky,ci gombikov,zips sa mu obcas podari zapnut obcas nie), papa sam,zje takmer vsetko, po velke potrebe sa utrie sam,deti ma rad ale nevie sa zapojit do hry,fantaziu ma obmedzenu v ramci hry, nerozumie kolektivn.veciam,ked sa s nim uci ze je tam len on, ide mu to pekne . Akonahle sa ucia skupinovo,je strateny...v skolke nema ziadne auti prejavi, az doma to ventiluje nervakmi,hukanim a podobne..nema rad rozne zvuky...miluje hudbu,pekne tancuje,ma skutocne dobry rytmus,ale zvuky ako klavir,piano,rozhlas,pila na drevo,kosenie travy a podobne,to je horor...privlastnuje si aj bratove hracky a s jeho hrackami mu clovek nesmie ani phnut,inak sa zlosti...ja viem ako v tomto na nho,vzdy mu poviem,nech si to odlozi,ze tam poteebujem istvtedy je to ok,,ale akonahle mu s tym pohne jeho maly brat no horor...

smajluska
23. apr 2024

@alaska28 Dobry vecer, odkial mate prosim tu komunikacnu knihu? Da sa niekde kupit alebo vyravate Vy?

duracelka13
23. apr 2024

@tatinka na budúci rok pred nástupom do školy budete musieť podstúpiť testy školskej zrelosti a testy normointelektu v Centre prevencie a poradenstva. Na základe výsledkov z testov, vám odporučia to akej školy by bolo vzhľadom na intelekt a diagnózu dať. Zároveň napíšu aj odporúčanie na asistenta, s ktorým pôjdete na zápis do školy. V odporúčaní bude presne uvedené na aké činnosti dieťa asistenta potrebuje, na koľko percent. Na tieto testy je dobré sa nahlásiť do CPP začiatkom budúceho školského roka, lebo je veľmi veľa predškolákov a Centra už teraz nestíhajú....