Reakcia po štepení TBC do ručičky. Máte skúsenosti?

tul1p
26. jan 2011

ked mal moj syncek tyzden stepili ho do rucicky. reakcia po nom nebola vobec viditelna. az po 4 mesiacoch sa na rucicke objavil bordovy fliacik sprevadzany horuckami, ktory ma uz po mesiaci velkost ceresne! doktorka povedala, ze ak sa objavi hnis treba ho vytlacit. ona skusala tlacit a neslo. vyzera to ako obrovsky vred na malinkej rucicke. po kupely, ked kozka zmakla, tak som skusala vrchnu tenku kozku zoskrabkat a isla dole. pod nou je, ale dalsia. skusala som stlacit a nic. na dotyk to asi neboli. len pri stlacani. mate s tym niekto skusenost?

dakujem za rady.

julienka
26. jan 2011

bolo to ockovanie na TBC? nam sa tiez urobil vriedok a vytlacila ho pani doktorka. Bola to doslova ako mala operacia, mala pri tom strasne plackala, ale uz sa jej to krasne hoji.

tul1p
autor
26. jan 2011

ano, malo by to byt stepenie na tuberkulozu.

benne
26. jan 2011

je normálne, že reakcia nastala 4 týždne po očkovaní... ja nie som odborník, podla mna nie je normálne, že to je vo veľkosti čerešne a že to ty to máš vytláčať... navštívila by som iného lekára... čo viem, tak takéto reakcie sa zvyknú niekedy riešiť i operačne 😒 pripomínam, nie som odborník, ale určite by som skúsila ísť za iným lekárom

desszi
26. jan 2011

@tul1p toto NIE JE normalna reakcia aj ked vacsina lekarov ti bude tvrdit, ze je. My sme do 3 mesiacov nemali ziadnu reakciu na TBC (co tiez nie je uplne normalne a lekari by to mali vediet a brat do uvahy pri dalsom ockovani), po ockovani 1.davkou hexy to navrelo asi tak ako u vas a poslali nas na chirurgiu. Ja som maleho rezat nedala, sli sme na plucne, kde mu to dvakrat cistili. Tuto nepriaznivu reakciu vyvolala aplikacia hexavakciny a lekar by mal dobre zvazit dalsie ockovania. My sme totiz ich nasledkom dostali ekzem. Precitajte si prispevok na http://www.slobodavockovani.sk/diskusia/zdravie... od pani ivy vranskej trosku nizsie na strane.

tul1p
autor
26. jan 2011

takze, prave sme ten problem vyriesili - aspon dufam. pri kupani manzel skusil lahucko strhnut kozku z povrchu vriedka a hned sa vytlacil zeleny hnis. vela zeleneho hnisu. vobec ho to nebolelo. ukoncili sme kupanie a na prebalovacom sme zacali ranu cistit dettolom. po stlaceni vysiel aj biely hnis z vnutra spolu s krvou, ale to uz maly rucal ako o zivot.. chuda moje malinke. zostala tam 4 milimetrova dierkav tvare lievika. vycistili sme, zalepili a po chvilke prestal plakat. verim, ze rano sa to nezapali znova. inak bol to horor. sama by som to nezvladla.

tul1p
autor
26. jan 2011

@desszi citala som odkaz, ktory si poslala a velmi som sa zlakla. naozaj vsetko na neho sedi. akurat nerozumiem tomu co teraz. syn uz absolvoval dalsie povinne ockovania - 2 x do nozicky. posledne minuly tyzden. reakcia bola takmer minimalna. mierne zvysena horucka. tato zapalena rucicka teda znamena, ze ma slaby imunitny system a mohlo dojst ku poskodeniu niektorych organov? a co s tym dalej?

lliillii
26. jan 2011

My sme mali reakciu na ockovanie TBC az do tretieho mesiaca. Stale to malej hnisalo, po kupani sa jej vzdy odlupila ta horna cast vyschnutej koze a vytiekol hnis. Zostal tam vzdy dost velky krater. Zapalovalo sa to stale dokola. Obcas som jej na to dala trosku sudokremu. Ukazala som to na poradni nasej pediatricke a povedala ze je to normalna reakcia. Ze ten hnis treba davat prec a ze jedine co je podstatne je aby bol stav bez hnisu a nezmeneny aspon desat sni pred dalsim ockovanim. Ockovanie nam na koniec do noziciek dala, nakolko to mala este cervene ale uz to konecne prestalo hnisat. Kamaratka ma rovnako stareho chlapca ako moja Nina a aj ona bola u lekarky. Malemu to lekarka prepichla a vytlacila hnis. Povedala jej ze to ma robit aj doma ked to znovu zahnisa. Vraj je to bezne.

xlucia
26. jan 2011

@tul1p ak hnisa ockovanie po tbc, tak treba ist na kalmetizaciu, a to uz len preto, ze to nielen lespie vycistia, ale hlavne vydaju doklad o zakaze ockovania az do ich odvolania, cize az kym to nebude ok
dieta sa nesmie dalej ockovat dalej kym tbc nie je uplne ok

desszi
26. jan 2011

@tul1p nechcela som ta vylakat, ale ako sa vravi, lepsie je byt pripraveny ako prekvapeny.
Divim sa ze Vas druhykrat zaockovali, ked ste mali reakciu. Nelakaj sa, nemuselo dojst k ziadnemu poskodeniu, ale do buducna viete, ze treba byt opatrni. Dalsie ockovanie dajte az ked sa tbc uplne zahoji a dorazne upozornite lekara na to, aku mal reakciu. Ak by ste chceli rady ohladne pripadneho odmietnutia alebo odsunutia ockovania, viac najdes v teme nesuhlas s povinnym ockovanim vo volnej diskusii. Pri problemoch moze pomoct homeopaticka detoxikacia 🙂
To je dobre ze ste hnis vytlacili a aj to biele, TBC ockovanie zvykne mat "lozko", ktore ked tam ostane, tak opakovane hnisa. Mozete na to dat aj framykoin zasyp - nam to radili na plucnom, pomohlo.

kaja73
26. jan 2011

na Slovensku je podla lekarov už bežne vsetko.Pravda však je, že očkovanie na TBC už nikde vo vyspelom svete bežne NIE JE-proste sa nerobi,pre obrovske množstvo vedlajšich učinkov a pre absolutne zlyhanie vakciny,ktora ani neučinkuje.Hexa to ešte viac vždy dorazi.Treba si na vlastnu past zhanat informacie,nie len slepo posluchat lekarov.Ide o nase deti nie deti statu a doktorov.Chod na stranky- nesuhlas s povinnym očkovanim a začni čitat.Zožen si knihu od HIRTEHO -Očkovanie pre a proti-a zas čitaj.Iba tak sa dozvieš to,či ti tu na SK nik otvorene nepovie.

desszi
26. jan 2011

@lliillii ano mas pravdu v tom, ze reakcia je normalna ked to hnisa ale cca od 6 tyzdna do tretieho mesiaca, ale nie od tretieho alebo stvrteho mesiaca. To moze svedcit o pripadnej poruche imunity. Zial lekarov to malokedy zaujima ☹

desszi
26. jan 2011

@kaja73 ahoj 😉 zase sme sa stretli 🙂

kaja73
26. jan 2011

@desszi 😉

tul1p
autor
27. jan 2011

dievcata dakujem za rady. dnes idem na poradnu porozpravat sa o tom. celu noc som o inom nerozmyslala...

desszi
27. jan 2011

@tul1p drzim palce, aby si nasla pochopenie u pediatra, aj ked bud pripravena na negativne stanovisko, ba mozno dokonca poburenie

tul1p
autor
27. jan 2011

bola som u svojej pediatricky, ale mala dovolenku. zastupujuca lekarka sa vyjadrila, ze sme to vytlacat nemali, ale kedze to islo viac - menej samo a postupovali sme spravne bola s postupom spokojna. akurat sa cudovala, preco ho pediatricka stepila znova, ked rana po tbc nebola zahojena. vraj ona to nikdy nerobi a caka aj niekolko mesiacov. ak by doslo k dalsiemu hnisaniu mame prist a posle nas na plucne. na otazku, ake nasledky by mohli nastat sa vyhybavo zahovorila, takze nechcem teraz take daco riesit. ak budem so svojou pediatrickou, tak si to vydiskutujeme. nakoniec som rada, ze tam nebola. poznam nakoniec nazor aj niekoho ineho.

tin007
27. jan 2011

@tul1p ziadaj vasu pediatricku, aby hlasila vedlajsi ucinok z ockovania na sukl. ak odmietne (lebo pediatri, aj ini dr. maju zial, tendenciu vedlajsie ucinky, ktore uvadza sam vyrobca vakcin, bagatelizovat, resp. odmietat), tak podaje hlasenie sami. tu je navod: http://www.sukl.sk/buxus/docs/Bezpecnost_liekov...
vies, ak nebude dost hlaseni, tak potom budu epidemiologovia stale argumentovat, ze vakciny su bezpecne, lebo oni ziadne hlasenia nemaju, a hlavne deticky budu trpiet 😔

babi1
31. jan 2011

Dievčatá, možno ste už videli toto video očkovať alebo neočkovať?, ale ak nie, rada by som vás rada upozornila na podrobný výklad švajčiarky : http://www.blip.tv/file/2224472/
Vo Švajčiarsku mám rodinu, sesternica má 4 deti, dvojičky majú 6 rokov, ďalší syn 8 rokov a dcéra 13 rokov. Veríte alebo nie, jej deti ešte v živote nebrali antibiotiká. Všetko liečia len homeopatikami. Švajčiari už vedia ako na to. Ale u nich parlament tvoria takmer polovicu ženy. Myslím si, že sú menej úplatné, chlapom ide vždy len o biznis. My sme matky a myslíme srdcom...

kasami
31. jan 2011

@tul1p aj my mame reakciu ...teraz to ma vela deti ..... ale tym ta nechcem ukludnit ...
Ide o to, ze sa ta ranka vobec nesmie namacat, uz vobec ti ju normalna deckarka nesmie vytlacat, alebo vy .... v kazdom pripade .... neviem odkial si ... ale vypytaj si listok od svojej doktorky na desku pneumologiu a tam sa to o postaraju .... my sme boli minuly tyzden ... malej strhla dr tu chrasticku, vytlacila lozisko a lieci to mastou ... nesmie sa to namacat a o 10 dni mame kontolu ...
jedine co mi detska obvodacka povedla, ze mam potierat liehom ... ale malej sa to lozisko stale zapaplovalo a na pneumologii mi zakazali to hocicim potierat ...
jaaaj a nesmie sa davat ani dalsie ockovanie pocas tejto reakcie ... my stale cakame na doliecenie a az potom moze mala dostat dalsiu vakcinu (tetanus)
ak sa to takto spravne neprelieci, prichadzaju na rad antibiotika ....
druha vec je, ze ak ma maly aj horucky, treba ho riadne vysetrit, ci sa mu nezvacsili uzlinky a teda ist aj na ultrazvuk ... to sa tiez lieci antibiotikami ... no v niektorych pripadoch to lozisko z rucky vyrezavaju .... takze v kazdom pripade chod s tym na pneumo ... drzim paste malemu 😉

usiko
8. feb 2011

jaaaj, reakcia na TBC?

Nooo,tak nam to po cca 6 tyzdnoch zahnisalo, pocas noci hnis vytiekol a zaschlo..tak sme mysleli, aj s pediatrickou ze je vsio ok.....lenze: asi ked mala Alex 2 mesiace, tak si pediatricka vsimla na klucnej kosti, ze ma tam nejaku uzlinu, a vraj ranka po TBC na pleci je fajn.S uzlinou nas poslala na USG, kde zaver ze reakcia na BCG vakcinu. Pediatricka ze posledujeme, o mesiac uvidime. No ale to uz som zacala studovat veci okolo toho a veru som si ja zavolala na plucne a objednala nas, a vybrala som sa k pedi. po papier k plucnej. Na plucnom zistili ze okrem tejto uzliny /cca 1 cm velkej/ na klucnej kosti, ma hnis na pliecku v mieste vpichu . Ten narezali a vycistili.....boze, este som ju nepocula tak plakat 😢 ...na tu uzlinu nam nasadili ATB klacid, na 2 tyzdne, potom kontrolne sono. Na sone sa vraj uzlinka zmensila, ale ani ja ani plucna ten pocit nemame. Takze dalsie 3 tyzdne Klacid a dalsie sono....ak sa nezmensi.....bude sa to konzultovat s chirurgami a budu jej to musiet vybrat...takze tak......baby, budte radi, ze mate len ten hnis.....

tul1p
autor
9. feb 2011

chcem len doplnit ako cely pripad "TBC" dopadol u nas. nastastie sme asi ten lahsi pripad.

Potom co vriedok po prvy krat praskol, praskol este 2 x - vzdy pri kupani. vytekal zeleny hnis. netlacili sme, ale cistili dettolom. vyzeralo to uz celkom dobre oproti tomu ake to bolo predtym. ale stale bolo vidiet vypuklinu. pediatricka skusila vriedok stlacit a hned vysiel hnis. vytlacila celu ranu naozaj velkou silou. vyslo velmi vela hnisu spolu s krvou. miesto zostalo hladke na povrchu bez vypukliny i ked na dotyk este tvrde. az sa jej ruky triasli. maly vyskal od bolesti, ale ked som ho zobrala na ruky, hned prestal a uz viac neplakal. rana sa stahovala a dnes pri kontrole na plucnom po prepichnuti ihlou zistili, ze rana vyzera cista. chvala pana bohu. dufam, ze to tak zostane. uzliny zvacsene nema.

pytala som sa o co ide. vraj to neznamena, ze ma zlu imunitu, ale je to vraj reakcia, ktorou musel prejst. niektore deti nou prejdu prve tyzdne a niektore neskor ako moj syn.
k tomu preco moja pediatricka stepila druhou hexou aj ked bola viditelna reakcia na rucicke, povedala, ze vtedy skusala miesto stlacat a nic neslo, preto usudila, ze je to dostatocne vporiadku, aby prijal dalsiu vakcinu. miesto hnisa lebo na kozi je vela bakterii, ktore zapaluju dane miesto stale znova, aj ked je rana vycistena.

nech je to ako chce. uz len nech je zdravy a prajem aj vasim detickam nech sa z toho rychlo dostanu.