Šijeme látkove plienky, vložky, vlniaky, bio oblečko. Ako sa vám darí?

monikajan
6. jún 2010

Ahojte vsetci,
verim, ze mnohe latkarky (sucasne aj buduce) tato tema zaujme a potesi 😉 . Myslim, ze vela latkarok ma kupene hotove profi usite plienky a zaroven arzenal doplna svojimi dielkami. Ti nasi drobcekovia su taki chutni v plienkach made-in-mama. Alebo opacne? - tie home made plienocky (aj ked niekedy nie celkom 100%) su take chutne na nasich drobcekoch... 😵
Zopar postrehov o siti plienok, ci pleteni vlniakov sa objavuje v teme Latkove plienky moderne, ekologicke a zdrave, ale som presvedcena, ze toto je na samostatnu temu.
Mamiciek latkarok pribuda 🙂 (chvalabohu) a na Slovensku su zeny vynachadzave a sikovne a nase mamy nas naucili sit, takze mnohe z nas si nejake plienky usili same. Vymenme si skusenosti o strihoch, materialoch, pouziti .... - usetrime si navzajom omyly, ktore stoja cas, peniaze za material a hlavne chut do latkovania. Poznam aj take maminy, co skusili nieco usit, nevyslo to, nemali sa s kym poradit a nechali to tak. Alebo si mysleli, ze usit plienku je taka veda, ze sa do toho ani nepustili. Alebo nevedeli, z coho sit.

To znamena, ak mate hotove produkty (podarene aj nepodarene), odfotit a sup sem s nimi - plienky vsetkych strihov a druhov (viacvrstvove, nohavickove, kapsove, AIO) ,vkladacky, vlniaky (site aj pletene), pulky, flisove gate, oblecko na latkovky, latkove vlozky, prsne vlozky.. (a neviem, ci je to vsetko) . A ked nemate fotky, tak napiste, z coho ste sili, ako sa Vam to osvedcilo, co sa nepodarilo a preco a co sa podarilo ...

Latkovaniu zdar, sitiu z latky tiez zdar!

katka.carska
9. sep 2010

@lindauciatko ja mam odskusane dve vrstvy frenchterry zosite proti sebe - inak sa mi to krutilo - hladkou stranou von. Ok, netvrdne. Sila som aj kombinaciu aksamit a frenchterry (pripadne bamb. flis) hladkou stranou von - toto vyzera velmi dobre, no dlhodobo neviem.
Ja mam posite len dvojvrstvove, radsej naskladam, kvoli rychlemu schnutiu.
@katka888 aksamit si predstav ako frote s odstrihnutymi sluckami

katka888
9. sep 2010

a ten frenchterry preco nie je vhodny na detsky zadocek?

katka.carska
9. sep 2010

@jonki vlniaciky je rychlejsie usit - natahovacky su jednoduche, bezgumickove, dva sviky a patenty. Naviac su mi na dotyk prijemnejsie nez pletene.
Testovala som slovenske prirodne merino od Moniky - len obdlznik v dvoch vrstvach na stvorcovu plienocku - a neprepustil. Este skusim autosedacku ci satku, ked to bude pod tlakom. Pred sitim som prala na 60 dlhy cyklus, zbehlo sa cca 30%.

katka.carska
9. sep 2010

@katka888 ja ho pouzivam ako vrstvu k telicku, nevidim v tom problem.

monikajan
autor
9. sep 2010

@lindauciatko
@katka888 ahojte, vcera som absolutne nestihala net a teraz pozeram , ze sa tu strhla diskusia na temu vkladacky 😉 .

Myslim si, ze bambus. flisy a french terry su priamo na zadocek v pohode - tou hladkou stranou navrch (ako pise katka carska, ked tie chlpy z rubovej strany flisov po case stvrdnu, ta vrchna hladka strana je stale ok). Ja ich mam cca 6 mes. z fr. terry a viac nez rok z b-flisu, a su ok. Jasne, ze nie su take makke, ako nove (otrasne tvrda voda u nas), ale posucham pred pouzitim a hotovo. Konope naozaj casom tvrdne, je to prirodzena vlastnost, ale ta savost konope to vynahradza.... 🙂 . Preto na vkladacky s konope len ako vrstva, ktora nepojde na telo - cize v kombinacii s nejakym b-flisom, aksamitom alebo fr. terry. Aksamit je priamo na zadocek uplne naj, naj... 😵 😵 😵
Ja sijem vkladacky max. z 2 vrstiev, radsej vacsie a potom poskladam, ako potrebujem - rychlo to schne. Mam aj 1-vrstvove, tie sa krutia... 😒.
Za znamku poslem jednoduchy vzorkovnik...- piste do IP. Viem podla seba, aka je to dilema, z coho usit, ked to clovek nevidel nazivo... 😨

zojec
9. sep 2010

@katka888 ten akskamit je nieco take napovrchu ako zamat.. (nie take iste.. podobne.. 🙂 ) velmi jemne napovrchu.. myslim ze anavy maju vo vnutri nieco take.. ale nemam ich, tak ti neviem povedat.. french terry, je tiez velmi jemne, nieco ako trickovina resp. teplakovina.. baby, monika co tie latky predava,posiela aj vzorkovnik, poproste ju, a ona vam posle.. lepsie sa podla toho rozhodnete.
@lindauciatko vkladacka nema dovod zosuvat sa.. teda aspon mojej sa nezosuva..

@kaktusik007 s tym konope mas pravdu.. je fakt velmi save.. mam vsetky vkladacky z neho posite.. navrchu je akskamit, takze sa to v pohode da.. a sucham o sto sest.. 😀 ale bez toho akskamitu napovrchu, by to bolo asi trosku tvrde
ja som sila tie "plienky" ako plienka co je v econobum.. mam ich aj niekde pofotene, len ich neviem v pc najst.. mozno je nieco take aj v bg organic.. tu plienocku som nevidela tak neviem aka je. uz presne nepamatam tu velkost.. ale je cca 32x45

divoska
9. sep 2010

zacinam vas tu spehovat ;) takze konopne vnutro a french terry navrch by tiez slo hej?

zojec
9. sep 2010

@divoska ano.. aj take mam.. 🙂 ono vsetko ide dokopy. zavisi ake mas poziadavky.. 😀

katka888
9. sep 2010

@monikajan
mozem si dat poradit? mozem urobit 2vrstvovu vkladacku cca 34x39, jedna strana konope, kvoli savosti a druha strana french terry alebo akskamit? tsu to bambusove latky , alebo sa mylim? a latky mas s akou sirkou? 1,4 m alebo sa mylim? 🙂
diky

divoska
9. sep 2010

@zojec nech to saje a neni to chlupate 🙂))) mam od babyidea kupeny bambusovy prefold a twofold, este som neskusala, je to fajnove, ale predsalen by som na vkladacky potom brala nejaku upletovinu a vnutri nieco save.

zojec
9. sep 2010

nasla som tie fotky, ak pomozu:

zojec
9. sep 2010

@divoska akskamit nie je chlupaty.. 🙂 na vkladacky by som ti odporucila akskamit a ten konopny flis.. alebo bambusovo konopny.. ak sa ti bude chciet suchat po prani.. 😀 ak sa ti chce menej suchat tak to french terry.. tie moje vkladacky maju 2vrstvy konopny flis a na vrchu akskamit.. schnu celkom rychlo.. ale ja susim pred krbom.. alebo na slnku

zojec
9. sep 2010

a tie plienocky su vacsinou len dve vrstvy.. jednu mam 2x konop.flis a na vrchu akskamit, ale po oprati je to veelmi tvrde... musim riadne suuchat.. vhidne aj na nocnu plienku podla mna 😉 mojej sa to teda este nikdy nepodrilo precurat 😉 tie plienocky pouzivam do flipiek

divoska
9. sep 2010

@zojec ok lebo ako to popisujete ze pseudosatenovy feeling toho aksamitu, tak ja by som take na prdel nechcela 🙂 a ak je maly po mne tak ani on 😀 ja bavlnku a uplety a tak 🙂 mne je aj ten bambusovy flaus divny /aj ked evidentne nobl/, ale ja som cela divna 😀 kazdopadne rada sa inspirujem, mozno sa pri vas aj sit naucim konecne ;) zatial som len mamu chcela zaukolovat, ktora ucenie ma sit odkladala uspesne az do nenaucenia ma 🙂 . tak mozno teraz sa naucim ked bude musiet po rokoch vytiahnut stroj a nebude sa jej chciet 😀 strikovat a vysivat clovek zvladol aj sam ale na stroj som si nikdy netrufla jak decko obdivujem baby co sa same naucili s tym robit, by som sa bala ze si prisijem prst 🙂 . a co sa tyka susenia mam akurat tak susiak v obyvacke ;) a este aj ten zabera miesta jak slak.

zojec
9. sep 2010

@divoska 😀 😀 😀 vsetky tie flisy su ako teplakovina... nech ti monika posle vzorkovnik... uvidis 😉

katka888
9. sep 2010

baby, trapna otazka, ja viem,
ak si nahodou usijem vkladacky z bambusu alebo obdobne, to uz nemusim zehlit, ze nie, ci ano? 🙂 ja dufam, ze nie. my teraz na doma pouzivame socik stvorce a tie ja teda zehlim, pri prani kazdy druhy den, mam na zehlenie tak necelych 20 ks, to na pol hodku, ale nem sa mi stale chce 😅
takze nezehlite, to co usijete, ze nie? 🙂

zojec
9. sep 2010

@katka888 nie, nezehli sa to.. 🙂 ibaze by si bola veelmi akcna.. ale nie je to pokrcene ked sa to vyperie 😉

katka888
9. sep 2010

@zojec
🙂 ja zehlim aj spodky, tak ma naucili na hodine biologie 😉 . je pravda, ze my mame asi dost tvrdu vodu, lebo aj plienky stvorcove, aj uteraky su dost tvrde, tak ich zehlim.
ale tu v podstate, latku preperem, nechsa scvrkne, nasijem a fungujem ako na kupcich.... super .

zojec
9. sep 2010

@katka888 aha.. tak to si potom dost akcna 😀 😀 tak hadam budes zehlit aj tieto 😀 😀 😀 ale urcite to nie je potrebne

allisia
9. sep 2010

ahojte kocky, troska vas tu chvilku smirujem a pokusala so sa aj ja daco posit ale nechytam sa na tu vasu krasu. potrebovala by som poradit aky strih sa vam osvedcil na plienocky lebo ja som uz aj obkreslovala, aj z netu postahovala ale stale to nie je ono a tie plienocky nie su take pekne. niekde robim chybu 😝 zatial som trenovala na uterakoch ale mam uz kupene a aj objednane od moniky daco tak by som nerada tie latky znicila. som zatial skusila usit na novoska ktory bude u nas v decembri ale vyzeraju dako cudne. ☹ dakujem za rady 😉

divoska
9. sep 2010

@zojec vykonam ;) chcela som ist inak aj nazivo okuknut nejaku metraz v najblizsich dnoch ked sa dostanem. dik.
inak s tym zehlenim, ja nezehlim, ale rozmyslame, lebo tie konce sa zahybaju a ked je novosklad tak muz je presvedceny ze to maleho na chrbte musi tlacit zatial co ked sme mali este par vyzehlenych tak to uz preslo aj jeho kritickym okom 😀 takze mozno skoncim zehlit este aj ja 😝 alebo bude on 😵 😅

kaktusik007
9. sep 2010

@allisia tebe viem dat jedinu radu, skusat, skusat, a skusat... zo starych triciek, teplakov a inych veci, uterakov, ako si sama spomenula.... a az potom sa pustit do latok za 15€ meter 😉

elixia
9. sep 2010

Ahojte, skusali ste uz niekto 'vyrobit' vlneny spaci vak? Videla som ho na nejakej stranke a napadlo mi, ze by sa dal aj doma upliest... Zaujima ma hlavne, aku vlnu pouzit a kolko jej asi treba...

monikajan
autor
9. sep 2010

@katka888
@divoska
- ahojte,myslim, ze vsetko krasne napisala zojec - ake vkladacky a ake vrstvy, ako to schne..... Ja nic nezehlim,maly je uz velky 😉 . aj ked bol mensi, zehlila som 2 mes. a dovidenia 😀 . Po oprati, ked vesiam plienky ja vsetko povytahujem do povodneho tvaru a riadne vytriasam - aby sa tie vlakna "postavili" alebo "nadychali" - lepsie to schne a je to o chlp maksie.
@divoska - vsetky tieto materialy, o ktorych sa tu pise su prirodne a vacsinou bio kvalita. Techologia vyroby textil. vlakien je tak pokrocila, ze keby si mala v ruke napr. aksamit, tak nevies, ze je to bambus a 100% prirodny a bio. Tak sa neboj, ze aksamit je nejaky tazky zamat - je velmi prijemny. Najlepsie ale, vidiet nazivo...

@allisia - ja mam plienky pre maleho obkreslene podla BL organic (tie mu sedia lpsie ako BL bamboo) - vel. M-L, nosi ich od cca 8 mes., teraz ma 12,5 kg a stale v pohode. Kamoske som sila podla TB bamboozle , vel.1 pre novoska a je velmi spokojna (suchac aj patentky) . A este aj HD pastelku pre mojho maleho a aj pre kamoskinho novoska. Tu pastelku som urobila z 2 vrstiev toho obojstranneho bamb. frote - a je to aj na novoska (lebo original pastelka bola na novoska velka, aj ked vyrobca pise, ze je od narodenia). Tie TB bamboozle sa mne strihovo velmi pacia, aj kamoske. Chystam sa usit aj vel. 2....ked skonci zavaranie 😝 .

No a, baby, zabite ma, nie som schopna podavat vsetky fotky do albumu a popisat, ze ako a co sa mi osvedcilo.... 😢 Som nemozna. 😖

monikajan
autor
9. sep 2010

@elixia som zabudla, niekde na nejakej diskusii som videla pletene spacie vaky, boli velmi pekne, bolo to este v jeseni, ked si spomeniem, napisem Ti....
Skus vygooglit.

kaktusik007
9. sep 2010

@monikajan no teda.. si fakt nemozna 😀 😀 😀 😝

lindauciatko
10. sep 2010

babenky,
dakujem vsetkym za rady,
este otazka, cca. na meter mam kolko pocitat ze sa to v priemere zrazi? 1-2 cm ci viac?
ze ked chcem aby mi vyslo po dlzke na 2 vkladacky cca. 40 cm ci mi staci brat 80 cm ci radsej meter pre istotu...
vdaka

quaxi
10. sep 2010

baby, ja som zehlila stvorce raz - po prvom oprati, nikdy viac 😀 a zehlicku som po porode vytiahla prvy krat ked mal krpec 8 mesiacov a sli sme na svadbu, tak som musela manzelovi ozehlit koselu 😝 krpec prezil bez problemov a ma super imunitu 😎 prala som zozaciatku na 60 a potom len na 50 alebo 40.

vkladacky - mne sa osvedcilo praveze robit hrube (4-5 vrstiev), robila som si hlavne tie dlhe pasy (cca 60x10cm) a to zo 4 vrstiev hrubeho BMB alebo konop. flisu, pripadne 5 vrstiev tensieho, alebo 2 vrstvy konope + dnu 2 vrstvy mikrovlakna, musela som ich pred pipika prelozit na tretiny, takze tam mal 12 vrstiev a to som strcila do plienky co mala vsite jadro (2 vrstvy obal + 3-4 vrstvy vnutri, vsetko hruby flis) - takto nam tych dokopy 17-18 vrstiev vydrzalo 2-3h 😀 proste chalan pil 3 deci kazdu hodinu a potom tolko aj vypustal 😀 A do kapsovky som taketo vkladacky strcila naraz 2, aby som nemusela 2h prebalovat... tensich som mala kopu ale tych bolo treba milion naraz 🙄 tie 4vrstvove mi schli v zlom pocasi do 24h.
ale material stale neviem ktory je najlepsi. napr. velur je super uzasne hebky, ale na plienky som si ho neoblubila - ak na nom skoncilo krpcove kako (ma chronicku srajdu od roka az doteraz) tak to bolo treba vyskrabavat spomedzi chlpov, ble 😝 a pripadalo mi to malo save, potrebovali sme proste silnejsi kaliber. flis som davala niekedy von hladkou stranou a niekedy chlpatou - chlpata zozmolkovatie, ale nie tak ze by to skrabalo, ale spomedzi zmolkov dolovat kako je tiez hnus. hladka mi pripada taka studensia, hlavne u konope. pri bambuse je to dost jedno co date von, lebo je prijemne hebky aj zozmolkovany. Konope mi desne tvrdlo (tiez mame zlu vodu) ale nejak mi to nevadilo. mala som aj tkane BMB frote, ale to tu asi nikto nema, tak zbytocne budem ospevovat - s tym som bola asi najviac spokojna, zostalo makkucke a hebke, akurat ze po 2r pouzivania uz trochu plzne (na okrajoch kde sa plienka najviac sucha, sa slucky zoderu). a este som mala mikrovlakno, ale to som davala len dnu, medzi 2 vrstvy konope, lebo to nema dobre vlastnosti ked sa s nicim neskombinuje.
no tusim pisem jak tatar, to ta tehudemencia 😅

monikajan
autor
10. sep 2010

@lindauciatko
@divoska
@katka888 no tak @quaxi poslala tiez super odpoved a teraz mate zo vsetkych nazorov asi dobry gulas 😀 😅 . Skratka, neexistuje 100% rada, ako to usit. Fakt je kazde dieta ine a aj mame vyhovuje nieco ine. Nas maly vobec necika tak ako quaxin Zbojnik a neviem si predstavit, ze by mal na ritke tolko vrstiev.... Takze ja preto sijem max. 2 vrstvy a radsej skladam...., ale quaxi by to nestacilo...
Na zaciatku som si kupila latky, usila len po 2 kusy a vyskusala, co bolo dobre, som dosila take osvedcene. A ako maly rastie, tiez som nieco dosila, aby mi to vyhovovalo teraz. Urcite by som nenasila vkladky naraz z 2 metrov latky a po tyzdni by som zistila, ze to mohlo byt usite inac..... Ako pise kaktusik - skusat, skusat a co je dobre, to usit. 🙂
Ale zasa to netreba brat nejako strasne vazne, vsetko sa da vyparat, odstrihnut, zosit, skratit ..... A myslim, ze sa neda usit nepouzitelna vkladacka.... 😉 (viem podla seba 😵 )

divoska
10. sep 2010

@monikajan no to teda mame 🙂 ale nevadi vysomarili sme sa z plienok vysomarime sa aj z vkladaciek 🙂