Je podľa vás otecko či dedko pri výchove detí rovnako dôležitý ako mamička a babička?

michaela_bupi
30. máj 2015

Môj názor je, že pre správny vývoj nášho syna je dôležité, aby vnímal svet z oboch uhlov pohľadu – ženský aj mužský svet. Preto nechávam manželovi a aj obom dedkom veľmi veľa priestoru na to, aby malému „mužské“ veci vysvetľovali oni. Niekedy tajne načúvam a učím sa aj ja 😉 . Aký je váš názor na dôležitosť mužskej účasti pri výchove vašich detičiek?

taya4
30. máj 2015

Ja si tiez myslim, ze vo vychove je muzska zlozka dolezita. Pretoze muzi to beru inak, s detmi vedia vymyslat, aj ich ine veci naucia ako maminky. Treba aj mamicky a oteckov a aj babky a dedkov (pokym je to mozne, samozrejme). 🙂

kuukii
30. máj 2015

Presne tak myslím si že @taya4 to napísala uplne presne a tým pádom ja sa opakovať nebudem. Uplne súhlasím! 🙂 ocinkovia, dedkovia, babky sú veľmi dôležitý 🙂

aluxka
30. máj 2015

Otec je tak isto dôležitý ako mama 🙂 Učí ich, vymýšla s nimi, rozpráva sa, odpovedá na nekonečné otázky a robí to mužsky. Teda tak ako to mamina nevie 🙂

monhla
30. máj 2015

Okrem samotného pôrodu a kojenia zvládol náš tatinko všetko čo mamička. Niektoré veci dokonca lepšie 😀 - napr. jašenie sa, upevňovanie sebadôvery v deťoch a pod. O dedkoch ani nehovorím - keď ich baby zbadajú, tak za nimi doslova utekajú.
Hovorí sa zvyčajne o tom, že hlavne chlapci by mali mať "mužský vzor". No mať tatinka a deduška je veľmi dôležité aj pre malé slečny.

mawka
30. máj 2015

moje deti maju najlepsieho deda na svete a ja som rada, ze ho maju a ze aj on sa moze podielat na vychove. ja a ich babka sme tie prisne, ex ich vidi malo a teda muzskym vzorom je dedo, ktory s nimi robi veci, ze nas ide prekotit, ale zase na druhej strane maju to krasne detstvo s vymyslami od deda, dobrodruzstva a blbiny a kopec srandy a zazitkov. najkrajsie vyznanie bolo, ked mi syn 11 rocny povedal, ze so zalozenim rodiny nechce cakat, pretoze chce dopriat svojim detom jeho uzasneho dedka. to bolo strasne krasne 🙂 moj otec by mohol byt vzorom pre inych chlapov, pretoze je vyborny manzel 41 rokov, vyborny otec a skvely dedo. absolutne uzasny clovek 😵

velkacica
30. máj 2015

a nechceli by ste náhodou, spraviť si decko samé? Napríklad aj nejakými miešanicami "Bupi"? Je neuveriteľné, ako takto postavený egoizmus môže čo len napadnúť!

mima4
30. máj 2015

@michaela_bupi
no muz ma hlavnu zodpovednost za rodinu, vedenie rodiny...muz zodpoveda hlavne za stav v rodine, za vychovu deti... takze jeho rola je nepostradatelna a velmi dolezita.
a vidiet to aj v dnesnej spolocnosti... ktora to pekne ukazuje.

velkacica
30. máj 2015

@mima4 muž je skôr akurát financovateľom ženskej zábavky - rodenia a decka.
Pochybujem, že Vami uvedené platí, ak náhodou sa vyskytne nejaký odlišný názor - žena vtedy by dupala za svoje, aj keby sa zem mala začať triasť! Počet dotklivých, citlivých a na decko upätých žien je tomu výrečným dokladom!

mima4
30. máj 2015

@velkacica
no rodenie a deti nie je zabavka!!! je to jedno z velkych priveilegii pre zenu od Boha. A je jasne, ze kym zena sa stara doma o babatko,... tak financie riesi iba muz, ved muz je ten ktory v takomto citlivom obdobi zenu "prikryva", nielen financne ale aj emocionalne...

decode
30. máj 2015

Manžel je pre môjho syna veľmi dôležitý, ale pochybujem, že by ho jeden z jeho dedkov niečo naučil takže jemu ani nedávam priveľký priestor na to, aby s ním bol 🙂

decode
30. máj 2015

@velkacica Ty si trafená a poriadne, čo také napísala? 😀 Máš ty vôbec deti? Či si rovno z pôrodnej sály utekala do práce, aby si nebola závislá od chlapa? 😀

decode
30. máj 2015

@mima4 ani na ňu netreba reagovať, ona patrí k tým, ktoré sa tu odbavujú rýpaním a púšťaním sa do tém, kde každého napádajú. Stačí si pozrieť jej profil, takéto ženy, či deti, majú veľmi, veľmi nudný život a tak si ho tu kompenzujú

mawka
30. máj 2015

@mima4 muz sa ma aj zapajat. je blbost, ze muz riesi financie a pohladka a to je vsetko. ma sa normalne zapojit do vychovy a starostlivosti o dieta a aj sa zapojit do domacich prac. su chlapi, ktori to beru ako samozrejmost, su chlapi, ktori to nerobia vobec a potom su zeny, ktore chlapa k nicomu nepustia. co je velka skoda. pritom je vsetko o komunikacii a organizacii. ak moj syn nebude pomahat svojej zene pri detoch a bude sa vyhovarat, ze ved on chodi do prace, taku mu strelim, aby sa zobudil, ze sa nestihne ani cudovat. chlap ma byt chlap a nie nejaka micinka ufnukana. ako to v poslednej dobe sledujem... chlapi prestavaju byt chlapmi a gule rastu zenam.

lubkavargova1
30. máj 2015

Samozrejme, muzsky vzor je dolezity....a zase dekdo je nieco co dokaze hotove zazraky s vnucatami kde uz babky a maminy idu kolien, proste dedko to zvladne 😀
Manzel je hlava rodiny (v normalnom pripade) a manzelka ho respektuje a miluje. Zase nie slepo. Pisem o normalnom vztahu, normalnej rodine. Ked si svoje polovicky berieme slubime im poslusnost, lasku a vernost. Inak potom to cele hmubuk v kostole nema vyznam a je to len divadielko.
Ale do toho nechcem zachadzat to je na inu temu.
Zakladna tema: ano muzsky vzor dedusko a aj tatino je dolezite aj pri vychove 😀

mima4
30. máj 2015

@mawka vsak ja v podstate s tebou suhlasim, aj ked nechapem slovu "pomahat zene s detmi".. to moze chlap pomoct s detmi sestre..ale nie vlastnej zene s vlastnymi detmi... Podla mna muz ma mat to hlavne slovo pre dieta v rodine..a teda je rodina niekde na vylete..decko sa zacne spravat nevhodne... zena by nemala zasahovat..to ma riesit muz ako hlava rodiny.

velkacica
30. máj 2015

samozrejme, otec má zasiahnuť len vtedy, keď je decko zlé, teda má spraviť nanajvýš "špinavú robotu", aby decko sa potom ešte viac utiekalo k matke, bolo na nej prisaté pred ujom, ktorý hreší a vyžaduje poriadok... Na "dobré veci" je vyhradená výlučne mamička...

mawka
30. máj 2015

@velkacica u nas to bolo naopak, mama ta prisna a otec ten dobry. ale nikdy si nejako nepodryvali jeden druheho, mali to tak nejako rozdelene. a ked sa uz aj tatko nastval, tak sme velmi velmi prepiskli. to uz bolo zle. ale dodnes ich obdivujem ako ustali vsetko mozne, aj krizy boli, ako si cely zivot pomahali jeden druhemu, tatko nemal problem nas prebalovat, osetrovat, varit, prat, zehlit, umyt okna a chodil do prace. nikdy sa nestazoval, vsetko mali podelene. ked bolo velke upratovanie, tak si rozdelili robotu na polovicu, mali to rychlejsie hotove a mohli s nami viac casu travit. alebo nas tatko braval von, ked si mama potrebovala porobit, hoci bol po nocnej a mal narocnu pracu v bani. toto je podla mna chlap. a rovnako sa venuje teraz vnucatam, ma uz nejake diagnozy, ale nestazuje sa, naplna ho to. a urcite ma na tom podiel mamka, ze sa na nas neupla tak ako keby sme boli jej majetok, ale nechala aj tatka nech sa realizuje. jedine, co moj tatko neznasa je behanie po uradoch alebo zadavanie prikazov v banke, to z duse neznasa a to fakt nechava na mamku alebo na mna 😀 inak je velmi multifunkcny.

malabiba
30. máj 2015

záleží od situácie a uhla pohľadu....no mám pocit, že dnes, až na výnimky - možno polovica, otec nie je dôležitý, veď koľko rodín nefunguje a rodičia spolu nežijú.....niektoré deti otca nepoznajú, iné majú otca 2 x za mesiac....vychováva ich mnohokrát matka sama, alebo s iným partnerom, niekde otca nahrádza dedko.......a niekde dedko býva na opačnom konci Slovenska......takže otázka by skôr mala byť, či je pre deti rovnako dôležitý mužský a ženský vzor - áno je

bojazlivamama
30. máj 2015

Bez debaty !!! Keď je manžel, partner dôležitý aj na splodenie dieťaťa, tak rovnako dôležitú úlohu má aj pri výchove. Žiadna mama nenahradí otca a otec zase mamu. Je to ako jin a jang, patria k sebe a tvoria rovnováhu ženského a mužského sveta.

bojazlivamama
30. máj 2015

@mawka Presne tak, neexistujú ženské práce a mužské práce. Môj manžel nemá problém upratať, utrieť prach, hodiť do práčky, ísť na nákup. A ja nemám problém vymeniť gumy na aute, pokosiť záhradu alebo narúbať drevo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bojazlivamama
30. máj 2015

@decode Normálne sa len zorientovávam, som tu nová a nestačím sa čudovať, aká je vyrývačná.

mawka
30. máj 2015

@bojazlivamama no presne. vsetko sa da naucit.

bojazlivamama
30. máj 2015

@mawka Ak sa chce, dá sa. Celé je to o komunikácii a prístupe k životu.

cmulinko
30. máj 2015

moj otec nebol najlepsim otcom na svete a ako sa vravi o mrtvom len dobre alebo nic,tak nebudem to viac rozoberat,ale ked sa mi narodil moj prvy syn,tak moj otec dostal novu sancu....a aj sa nakopol a bol z neho ten najuzasnejsi dedko na svete.nikdy som v nom tolko lasky,citlivosti a blazenosti nevidela za cely moj zivot,kym s nami bol.dokazal to a ukazal mi to po com som ja vzdy tuzila mat takého otca.cas sa neda vratit a aj ked moj otec zomrel,ked mal moj prvy syn len 3 roky a druhy len 1 rok....ten starsi si ho presne pamata a ma len krasne spomienky na dedka,ktory sa teraz pozera na nich z nebicka.verim tomu,ze ak by s nami ostal dlhsie,tak bol by z neho naozaj ukazkovy dedko a je mi luto,ze sa nedozil vsetkych mojich 4 deti.poznal len mojich prvých dvoch a akurát som mu stihla povedat,ze cakame dalsie babatko.a co sa tyka môjho manzela ako otca v rodine....pre mna je to samozrejmost a nechapem ako moze niekto polozit otazku ci je otec tak dolezity ako matka. A ktora zena v tomto nevidi prirodzenost tak musi mat za sebou tazke obdobie,ktore ju znacne poznacilo.Mnoho zien si mysli,ze maternica je ''pravny organ'' a nie pohlavny.

monhla
30. máj 2015

@velkacica ty asi máš len zlé spomienky na otca, či dedka ☹ Je mi to ľúto.
No na jednom príklade nemôžeš odsúdiť všetkých. Tak ako sú niekedy hrozné mamičky, sú aj hrozný oteckovia a naopak poznám nielen obetavé a milé mamičky ale aj otecov. A našťastie takých je v mojom okolí väčšina. Jedného super otecka a dvoch dedkov mám doma 🙂

mawka
30. máj 2015

@monhla tak tak. a vies, ako si vychovame chalanov my, taki aj budu potom oteckovia oni. takze vela zavisi aj z akeho rpostredia chlap ide a ako je nauceny a co ho formovalo.
mojmu tatkovi tak chybala laska, ked bol dieta, nemal stastie na rodicov, boli velmi chudobni, zanedbani, vstaval skoro rano kvoli zvieratam a tie boli vzdy viac ako babkine deti, bohuzial. a tak odisiel skoro z domu a potom sa rychlo ozenil, ked mohol - mamku si bral po pol roku od zoznamenia - chcel si ju uz po dvoch tyzdnoch, ale ona sa ho spytala, ci je blby 😀 a vidis, su spolu tolko rokov a tu lasku, ktora chybala mu dala mamka a potom aj my deti a teraz vnucata a kedze sa konecne citil ako clovek, citiaci tvor, tak sa aj odvdacil prirodzene starostlivostou. a ja som hrda na neho, ze sa z neho napriek blbemu detstvu nestal nejaky sociopat a podobne. ze si dokazal najst to, co mu chybalo. proste je to uzasny clovek 🙂

monhla
30. máj 2015

@mawka ja zatiaľ takým milým chlapcom vychovávam pekné a milé nevesty 😀 😀 😀

mawka
30. máj 2015

@monhla dobre, dobre robis 🙂 moj maly sa zalubil, prva laska a tak som rada, ze si vybral nenapadne, mile dievcatko, ktore sa nemachli ako zvysok spoluziacok a je slusna a vychovana. asi ideme dobrou cestou, ze pozlatko nie je vsetko. bodaj by si taku nasiel aj do zivota. mne uz sanka pada, ked vidim piatacky zmalovane a uz vystrkuju tie svoje hrudniky puciace, strasne su sexisticke. ble

monhla
30. máj 2015

@mawka Neboj moje sa nemaľujú /teda okrem fixiek/ - majú 5 rokov a 2 roky 😀 😀 😀

lucinkaboz
30. máj 2015

nechapem,ako mežete uvazovat...takto, samozrejme ze rodičia obaja sa podielaku na vychove, financie je predsa niečo ine ako vychova! dedko a babka taktitiež,ach zeny niekedy mi pripadáte,ako sliepky