Ako odučiť 2 ročné dieťa od plienok?

viktoriaella
19. sep 2011

Viete mi poradiť ako odučiť 2-ročné dieťa od plienok,ktoré odmieta isť na nočník či záchod?

desszi
19. sep 2011

Ja to zatial vobec neriesim, tiez mame plienky a pri otazke nocnik alebo zachod je len razne pokrutenie hlavou, pride to same, vela deti sa oduci az s bliziacim sa tretim rokom 😉

zuzkalenka
19. sep 2011

no to by aj mna zaujímalo ako sa to dá dosiahnuť ☹ ☹ ☹
moja Lenka nechce nočník ani vidieť 😨
TAK BABY PORADTE ČO ROBIŤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xlucia
19. sep 2011

tak ze pockas par tyzdnov a nechas to na nu. moji obaja isli sami dobrovolne ked mali 2 roky a 5 mesiacov, bez revu, bez nasilia
samozrejme, ze som im ukazovala co a ako ale nenutila nasilu. starsi bol bez plienok v priebehu tyzdna a uz nemal potom ziadnu nehodu. ani jednu.
mladsi este niekedy pusti do gati, ked ho zaujme hra a na serbel bezi v poslednej chvili
a inak som im normalne dala slipy a teplaky a ked nechceli ist na serber a pocurali sa, tak to aj citili....
prve tri styri dni sa pocuurali aj 8 krat denne, kym im to docvaklo a po tyzdni sa pytali sami

katka211
19. sep 2011

Ja som mojej nedávala plienku a ked si cikla do nohavičiek tak hned ich dávala dole, necítila sa dobre pocikaná a potom sa začala pýtať na záchod sama. Ked sme boli vonku tiež som jej nedávala plienku ale mala som troška viac prania a potom prezliekania.A od 18 mesiacov sa pýtala sama ale na noc dávame stále plienku. Ale myslím si že každé dieťa je iné. My máme zasa iný problém ako sa odnaučiť v noci piť mliečko. Ale to je už asi do inej témy.

vieruna
19. sep 2011

Ja som si tiez pockala do dvaapol roka u vsetkych a vtedy to uz islo ako po masle. Take dieta uz je dost velke, aby to vedelo pochopit. Myslim si, ze ked to chces skor, tak treba dietatu tu plienku jednoducho zobrat, chodit za nim, stale sa pytat, ci mu netreba a nosit so sebou batoh nahradnych veci. A tiez si myslim, ze ked sa na to uz das, tak nepolavit. Nie ze teraz dame plienocku, lebo.... Jedine na spanie. Tym to dieta podla mna brutal pomylis. A ked nechce vidiet serblik, tak skusit na zachod. U nas sa napriklad serblik pouzival zasadne ako klobuk 😉

littledevil
19. sep 2011

Nas maly nechcel ist na nocnik este ako 3 rocny, ale kupili sme mu schodiky k wc a sam od seba si pekne sadol a vycikal sa. A tie pouzivame este teraz, ked ide kakat da si schodiky a pohoda.... 😉 To pride, netreba deticky nutit....

hameeda
19. sep 2011

no to by aj mna zaujimalo,,mame dva a pol roka a stale plienky a zasebou par neuspesnych pokusov o odplienkovanie, po poslednom dvojtyzdnovom pokuse som musela vsetky koberce poslat do cistiarne lebo uz ani kefa nepomahala, na zachod by si nesadol ani ked je zavrety a on je obleceny, proste zachod tomu sa vyhyba oblukom,,na nocniku reve ako pavian a aj tak sa tam nevicika ani nic a ani mu to nedochadza,,kludne chodil dva tyzdne nonstop zcurany a pokakany a vobec mu to nevadilo,,u nas je problem v tom ze mu to nevadi,,naschval som ho nechala chvilku ze ci mu to bude vadit tak vobec nie akoby sa nic nestalo,,takze nic ine ako cakat nam neostava

cora73
19. sep 2011

Treba pockat,kym to pride same...Tiez som si trhala vlasy (vyse mesiaca),utierala mlacky,prala 100x denne,vysvetlovala,ukazovala,niekedy uz aj kricala a nic,musel prist "jeho" cas (2 roky 4 mesiace) a potom to uz islo... 😉 Teraz uz nema plienky ani na noc ani cez den-ked spi,ale aj tak sme popri tom riesili este nejake novinky-cikanie v pohode do nocnika,ale kakanie ZASADNE do slipkov schovany niekde v kute,radost z vycikania sa na sedacku,mazanie hovienka po zemi,vykakanie sa do postele a podobne,nastastie,teraz uz mu len raz poviem,ze toto sa nerobi a uz to nespravi..
Alebo supni klasicke latkove a asi si to rychlo rozmysli... 😀 😀 Podla mna je chyba v jednorazovkach,starsi syn mal latkove a veeelmi rychlo sa naucil na nocnik... 🙂

sisaha
19. sep 2011

ja som zivym prikladom, ze netreba tlacit na pílu... velmi som chcela oducit malu od plienok na zaciatku leta.. no hotovy cirkus. nocnik ani vidiet, zachod uz vobec...pockala som teda dalsie dva tyzdne. medzitym si sem tam oblecena do neho sadla. tak som jej prestala na doobedie davat plienky a ked sa pocikala, tak som trpezlivo utierala a donekonecna vysvetlovala...Uspesne sa mi dalsie dva tyzdne pocikavala...proste sa jej v hlave tie dve bunky nespojili (potreba cikat a urobit ju do nocnika). Ona proste cikala ked potrebovala. Tak som jej plienky znova nasadila na dva tyzdne. Potom som to skusila bez plienok opäť. Cuduj sa svete, hoci sa nepytala, tak sa nechala aspon posadit a na poziadanie aby sa vycikala tak to urobila... Potom prislo obdobie zapchy a opat nocnik ani vidiet. zapchu sme teraz nejako odstranili a ona sa naucila nove slovicko "cikat" a okamzite naskocila na nocnik a krasne sa pyta.. Takze ja iba hovorim, treba dieta nechat dozriet..Teraz uz nema problem ani s velkym zachodom, co donedavna bol..Cize zhrniem to: trpezlivost hlavne pre rodicov...dieta vie kedy je na to pripravene. 😉

kikusa2111
19. sep 2011

Kika nenosí plienky os 2 rokov zhruba,jednoducho som jej ju nedala a ona chodila na wc...na nočník len niekedy,teraz tam sedí stále 🙂 hned sme to skusili aj na noc a nič,postel suchá.Niekedy scedí 3 flašky na noc a na wc ide až pred obedom,ani ráno nejde že sa jej nechce.

carmen86
19. sep 2011

my sme s tym nemali nejako problem,pomaly postupne sme zacali,som ju nosila so sebou na wcko a ukazovala co robim a potom chcela aj ona,tak som ju posadila na nocnik a tak sme spolu pisali a chodili na wcko,ked sme boli vonku videla ine deticky ako pisaju do travicky a aj ona chcela a tak sme pomaly zrusili plienku,aj ked na zaciatku tych nehod bolo vela a aj vonku som chodila s batohom s nahradnymi vecami ale rychle pochopila co od nej chceme a dnes sme uz vyse mesiaca bez plienky a pekne sa pyta a obcas sa stane aj nehoda ale ide jej to a to este nema ani 2 roky 😉

janulinka1
19. sep 2011

ahojky, moja dcéra bude mať v októbri 2 roky a tiež sme mali problém ísť na nočník, tam nechcela ale teraz cez prázdniny sa naučila na veľký záchod a už nemávame cez deň ani keď ide spať cez obed plienky. A cez noc ešte máme. Netreba dieťa nútiť ono sa naučí, keď bude čas 😉 🙂 😉

anjelicek26
19. sep 2011

Moznost

a. plienku radikalne zobrat a uz nevratit, nech sa deje, co chce - dieta sa po case chyti - otazka je po akom a chce to velmi pevne nervy utierat mlacky a vytriasat hovisa z nohavic.

b. pockat

Ine moznosti nie su, cim viac budes tlacit, tym viac sa zatne, ked nechce, tak nechce. Bud mu nedas na vyber (moznost a.) alebo budec cakat, kym na to prijde sam (moznost b.)

mojko315
19. sep 2011

aj ja mám ten istý problém,,,,vie kam sa cika,,ale on to zásadne odmieta,,asi to má každé dieťatko naozaj indivudualne nadstavene,,,,,,,

maja22
19. sep 2011

Ja som pri každom prebaľovaní malého postavila k nočníku, nočník podržala v jeho výške, povedala som mu, aby sa vycikal a keďže to už videl u staršieho brata, vycikal sa. Toto sme praktizovali do leta, proste pri každom prebalení cikať do nočníka, alebo vonku do trávy, alebo do wc misy. Až plienka čoraz dlhšie zostávala suchá a tak ju začiatkom leta raz cez deň ani nedostal. Samozrejme, že mu ešte veľakrát ušlo aj do slipkov, to sa pri hre stáva aj teraz, ale pomerne rýchlo prišiel na to, že suchému mu je lepšie. 🙂 Starší sa nemal od koho učiť, tak mu to trvalo trochu dlhšie, ale základ je ten, že keď raz nedáme plienku, nedať vôbec, len na noc. Mať stále so sebou veci na prezlečenie, ale táto etapa netrvá dlho. Keď si už aj sám vyzliekol gate a sám od seba sa vycikal do trávy či nočníka, nedostal plienku ani na noc. Stačí ho dať okolo polnoci vycikať a vydrží do rána. Príp. niekedy v noci zamrnká, vtedy ho zoberiem a tiež dám cikať. Nehody sa stávajú, ale nie sú časté. Skôr vtedy, keď pred spaním pije viac tekutín ako bežne. Každé dieťatko je individuálne, v inom veku je na toto pripravené, ale možno tieto moje slová niekomu pomôžu. 😉

sedem
19. sep 2011

Tak u nas to slo postupne, uz ako 10mesacnu sme ju davali na nocnik, videla som na nej, ked tlacila, tak som ju posadila a tlieskala ako po najlepsom predstaveni v mojom zivote a samozrejme nesetrila som chvalami, takto pochopila, co sa do nocnika robi a vzdy po zobudeni som ju posadila a ona urobila, co bolo treba (obcas sme aj knizky citali na nocniku, co asi nebolo najspravnejsie, ale nikdy z neho nemala stres), no a toto leto sme sa odhodlali plienku odlozit, ale bolo jej uplne jedno, ze je pocikana, ona sa spokojne hrala dalej, zase sme skusili cca o mesiac, motivovali sme inymi detickami na ihrisku, polievali sme travicku, par krat sa stalo, ze sa vypytala a ked som ju zacala vyzliekat, tak zacala kricat, ze nechce cikat(ale chcela), par krat sa este pocikala, neskoro sa vypytala(to som jej pokojne povedala, ze vidis, teraz musime ist z ihriska domov, lebo mas mokre teplacky, sice si poplakala, ale rychlo pochopila, ze ak sa chce hrat, musi sa vypytat), ale uz je dobre..teraz este musime odstranit nocnu plienku..kazdopadne to chce trpezlivost, vela chvalit a nenutit ak to dietatko uplne odmieta..

zuzana17
20. sep 2011

Stále skúšaj, ale nie na silu, ak to nejde. Príde to samo. Okolo 3 r.sa dieťa odučí samo. U niektorých skôr, u niektorých neskôr. Treba hlavne trpezlivosť. 🙂

andrejka1974
20. sep 2011

kazde dieta je individualne moja bude mat v sobotu 3 roky a na noc este plienku ma cez den nema odkedy nastupila do skolky cize 3 tyzdne inac bez plienky okrem spanku sme uz od zaciatku leta zo zaciatku zadrziavala moc a cakala na plienku na denny spanok potom sa vycikala plienku mame koli tomu ze vela pije v noci pije niekedy aj dvakrat a spava este v postielke a odtial nevylezie a budit sa mi ju nechce uvidis este ma cas casom to pride len netreba surit a podotykam v skolke sa ani raz nepocikala

vivianna
20. sep 2011

Ahoj, ja som dcérku tiež do ničoho nenútila. nočník sme už mali veľmi veľmi dávno zakúpený, ale čas aktívne ho používať prišiel až teraz - má 2 roky a 3 mesiace. Absolútne sama ho začala používať...keď to nevidím na vlastné oči, tak by som ani neuverila...samozrejme bolo jej vysvetľované ako čo, aj sme si občas posedeli na ňom, ale všetko hravo 🙂

darinkazv
20. sep 2011

ahoj, tak my sme to skúsili v lete. tú jeseň šla mať 2 roky. 😉 cez deň som ju nehávala bez plienky a zo začiatku som veru vkuse prala a utierala za ňou mláčky. a veru aj iné výlučky 😀 ale v priebehu 2 týždňov to zabralo. bez násilia či nervov. základ je, keď už začneš, nesmieš povoliť a dať naspäť plienku. to by bolo len tvoje pohodlie. lebo dieťatko sa tým len pomýli. my sme od plienok cez deň od 21 mesiacov a na noc mala plienku poslednýkrát, keď mala 2 roky a 2 mesiace 😉 ale tak každé dieťatko je iné. 😉

katka1981
20. sep 2011

cakat, kym prestane odmietat, nasilu nejde nic. Ma cas v pohode este. Nevsimat si okolie, aj chodit zacne kazde dieta, ked je nato pripravene.

szilvia31
20. sep 2011

Ja som malej dala dole plienky, keď mala18.mesiacov.Pár krát sa pocikala,no postupne sa naučila,a to ešte nerozpráva len pár slov.Už je bez plienková aj v noci 2 mesiace 🙂

berus222
20. sep 2011

nepises koho mas. my mame chlapca a tiez zachod ani nocnik nehrozi. pritom od 8 mesiacov chodil pekne cikat aj kakat do nocnika. teraz ani vidiet a nie este sadnut. naucila som ho cikat na "stojaka". plienku uz ma len na kakanie a tu si sam vypyta. skuste ocikat mravcov, chrobakov,... to nasho bavi. 😀

anabelleee
28. apr 2014

Malemu som dala dole plienku tyzden po 2 rokoch, prvy den cikal, kakal akoby mal plienku, druhy den sa pocikal a prisiel mi to oznamit, treti den som uz videla ze sa chyta sa vtacika a ma tam flak, tak sme utekali na nocnik a na moje prekvapenie sadol a vycikal, potom som videla, ze tlaci, opat sme utekali na nocnik, opat sadol a vykakal, potom, ze uz nejde a ked som sa vzdialila, dokakal do teplackov, poobede sa opat pytal aj ked uz mu to troska uniklo a vcera vydrzal od rana do pol druhej suchy, potom zrazu, ze mami curam a uz mu to tieklo po nohach a dnes babke vobec nepovedal, len mu to tieklo .... tak sa to pekne zacalo a posledne dva dni to vobec nestihol, ja len dufam, ze ho netrapim ☹

mimus111
1. máj 2014

nechaj tomu cas moj maly prestal nosit plienky az na dva a pol roka ale oducil sa uplne sam behom tyzdna uz nemal plienku ani na noc a kym som sa s nim snazila a trapila ja tak sa mi vedel pocikat aj 5 krat za par minut. a mala bude mat teraz dva roky a uz dva mesiace je na den bez plienok len ona ma zasa ten problem ze akonahle jej dam gatky alebo teplacky pocika sa. a to uz neviem co s nou ked pekne vie chodit na nocnik ale musim jej davat iba saticky na doma inak sa pocika a az potom sada na nocnik.

siska53
1. máj 2014

Dat mu cas. A skusit neskor.
Moj sa chytil az ako 2,5rocny. Dcerka sa pred 2tyzdnami sama rozhodla,ze nechce plienku,tak ju na doma takmer nedostava,ale stale je to len o odchyte mocu. Lebo sama,si tam malokedy sadne z dovodu,ze jej treba. Musim jej to pripominat a nie vzdy sa strafim.dakedy cika aj kazdych 20minut.
syn bol starsi a trvalo mu 3dni,aby pochopil,ze sa ma,pytat,to uvedomenie si-aha,treba mi cikat,musim povedat a pockat,trvalo kratsie. Dovtedy to mal vsetko na haku a vobec mu nevadilo,ze je mokry,alebo aj zakakany.

lady511
1. máj 2014

Ahoj mi sme sa odučili tento týžden..nenosit na obed...a pekne cikat a kakat do zachoda,,naša sa velmi rýchlo naučila cikat do zachoda ale kakat nechcela ani za nič,,proste som ju nedala spat na obed a hototo,,,je velmi akčná,,spávat sme chodili s plačom 😒 ...etraz vstáva skoro ráno,,potom jej vysvetlím že aj v školke bude oddychovat s detičkami,,tak si lahne a zaspí pekne sama..predtým sa s nou idem vicikat do zachoda,,vždy jej pred uložením do postielky vysvetlím že ked jej bude treba cikat alebo kakat nech na mna zakričí,,a sama mi teraz povie že "plienka hanba" 😀 ...videla aj mna aj priatela pekne "robit bubiky" (kakat) do azchoda,,a vždy som jej vysvetlila že velke slečny už kakaju do azchoda,,že aj babička aj dedko chodia na zachod...ale ymslím že vy máte ešte chvílku čas..ale myslím že aj takáto komunikácia je doležitá,,,ak yb si chcela vediet niake detaili napíš IP 😉

ivky
19. jún 2017

@katka211 ahoj, uz su to roky, ale aj tak sa spytam, ako ste sa odnaucili nocne kojenie ?;)

katka211
19. jún 2017

@ivky Do roka sme sa kojili aj v noci, až kým som nestratila mliečko. Ale potom sme prešli na fľašu a tú si pýtal aj v noci. Kým nenastúpil do školky pil aj v noci mlieko a potom ho to prešlo. Každý mi len radil daj mu čaj on prestane, ale on dobre vie čo je mlieko a čo je čaj. Jednoduchšie mi bolo vstať urobiť fľašu, vypil a do rána spokojne spal. Dceru som napájala s tým čajom a výsledok žiadny akurát pocikané dve plienky za noc.