Je umelé mlieko horšie od materského?

aranel16
26. feb 2017

Ahoj, chcem pekne poprosit aby dojciace mamicky ktore sa vyznaju napisali v com vsetkom je materske mlieko lepsie od umeleho/umele horsie od materskeho... chcem druhe dieta dojcit (prve sa mi nepodarilo) tak by som chcela objektivne vediet rozdiel.... dakujem 🙂 🙂

aranel16
autor
26. feb 2017

Pripadne budem rada ak napisete ake chyby nerobit aby sa to podarilo, pri prvom mi odislo mlieko...

pribinak
26. feb 2017

hned pri prvom probleme si zavolaj laktacnu poradkynu, mne velmi pomohla. proste necakaj, ze nieco sa nejak poriesi, laktacna ti poradi ako efektivne dojcit, skontroluje prisatie babatka a vselico poradi

v com je materske mlieko lepsie od UM? no vo vsetkom, je to prirodzena potrava a jedinecne zlozenie
UM nech je akokolvek upravene, stale je to len kravske, ci kozie alebo nejake rastlinne, proste to nie je produkt cloveka pre svoje mlada

ale ked nebudes dojcit, zas netreba robit z toho tragediu, dobra mama je aj taka co nedojci, ked to nejde, tak to nejde, neboj, dieta vychovas 🙂

evittam
26. feb 2017

@aranel16 Prepac, ale velmi zly nazov. Preco by malo byt UM ovela horsie od MM?! Ked nemas MM tak nemas-das UM-je to strava pre tvoje dieta a zachrani mu zivot-neumrie od hladu.
A suhlasim s @pribinak.😉

moni244
26. feb 2017

Ach jaj, toto bude velmi zla tema, pozri, dufam, ze si pripravena, ze sa tu zachvilu zletia vsetky zaryte odorkyne UM a budu ti tu pisat, aky je to hnus, plny chemie, bordelu, ako si nevytvoris vztah s dietatom, ake bude chorlave a podobne bludy.
Materske mlieko je materske mlieko, je fajn, ked a dojci a tak isto je fajn urobit nieco pre to, aby to islo. ALE treba poznat hranicu, kedy to uz prestava byt zdrave, snazit sa aj na ukor zdravia seba aj dietata je uz cez tu hranicu. Tak isto pchat do seba lieky, kde je tvorba mlieka len vedlajsim ucinkom. Cize je fajn si zavolat laktacnu poradkynu, ale aj tam je dolezite zvazit, kto to bude. A hlavne je treba sa nastavit pozitivne, ze ci bude dieta na materskom, alebo umelom mlieku nie je podststne, podstatne je, aby aj mamicka aj dieta boli v psychickej pohode a uzivai si jeden druheho

lusinda3
26. feb 2017

@aranel16 mam kamarátky, ktoré dojcili do 2 rokov. Deti sú alergici teraz majú cca 4 roky. Neviem prečo. Zhodli sa, že na budúce dajú UM. Ja som dojcila do 7 mesiaca, viac som nemohla. Prsia mi zostali otrasné. Tiež by som zvolila UM.

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mimla
26. feb 2017

Umelé mlieko je druhá najlepšia vec, akú môžeš dieťaťu dať.

alenky
26. feb 2017

@aranel16 Ahoj pisem realne vlastnu skusenost. Prva dcerka dojcena len jeden mesiac. V nemocke prsia naliate problem s prisatim-bradavky znicene, krvave ragady uz v porodnici. Nakolko sa mi velmi nalievali tak som odsavala o 106-a prave myslim, ze tam nastala chyba. Dcerka sa napila a ja som odsala cely prsnik jeden druhy a za par hod.opat extremne naliatie prsnikov. Do mesiaca silny a bolestivy zapal prsnikov, vysoke horucky, atb.a nasledne panika stres, prsniky sa nalievali a mala uz vobec nechcela prsnik-nevedela sa prisat uz vobec ani s klobucikom ani bez.Mlieko bolo akesi nechutne hnede no fuj.Na poziadanie som si dala zastavit laktaciu parlodelom, nakolko som to psychicky nezvladla. Podala som flasku a pocitila ulavu a penazenka zataz.Ale ulavilo sa mi, bola som spokojna mamicka. Sice sme riesili vrackanie-zmenu mlieka, zapekanie, tvrda stolica...Umele pila do 20mes.az kym sama nezacala odmietat akekolvek susene. Ked mala 9mes.otehotnela som oblial ma studeny pot-strach vacsi z dojcenia ako z porodu.Otazky ako to zvladnem, budu bolesti, bude zapal, opat kupovat umele mlieko...Mesiac pred porodom som kupila flasu, umele mlieko a nachystala uz do porodnice.Zbalila cumlik.Ved ked to nepojde zvladneme to na umelom. Prve prisatie hned po porode fajn. Potom sme sa tri dni trapili mala som bolesti bradaviek, ale tlmila som lanolinovou mastou. Spotena na posteli, striedala polohy, musi to ist ved som 9mes.studovala mamilu 😀 Cislo na laktacnu som mala pripravene...A podarilo sa. Ma 5mes.9kilo a dojcim ho na poziadanie a neviem si to vynachvalit je to uzas.Ale co musim pripomenut ziadna odsavacka, ak trebalo zo zaciatku mliecko som vystriekala aby sa mi ulavilo ostatok si vytahal syncek sam. Teraz sa mi naleju tolko, kolko potrebuje. Ale dovolim si povedat, ze je to o psychike ked sme boli tyzden v nemocke so zapalom pluc posledne dni aj po vypiti troch litrov vody sa mi mlieko netvorilo-uz som myslela, ze koncime.Nastastie nas prepustili domov a potom uz opat striekalo doma po obyvacke 😀 Pre mna je dojcenie niecim krasnym a neviem si to vynachvalit hlavne v noci a proste vsade😀 Ale je to na zvazeni kazdej z nas. Zazilo som oboje a nezazlievam a plne chapem, ktore z nervov podaju flasu mlieka pretoze uz nevladzu. Drzim prsty daj do toho maximum, zabojuj a pojde to. Netreba sa vzdavat.

khkt
26. feb 2017

Materske mlieko je lepsie, ma kvalitnejsie zlozenie, dieta nim dostava od matky protilatky... Vyhod je vela. Skus sa nastavit tak, ze dojcenie proste pojde, ze sa to podari, maj v mobile cislo na laktacnu poradkinu. Skus pre to urobit, co sa bude dat, samozrejme do istej hranice. A ak by sa dojcenie napriek tvojej snahe nepodarilo, tak uz jednoducho neries a neporovnavaj dojcenie a umele mlieka. Urcite dietatu nimi neuskodis. 🙂
Dojcenie ma cenu zlata hlavne v rozvojovych krajinach, kde nie je pristup k pitnej vode, my nastastie sme na tom ovela lepsie...

ammellia
26. feb 2017

@aranel16 materske mlieko je to najlepsie pre tvoje dieta. Ale nejde len o materske mlieko, ide aj o samotny akt dojcenia - satia na prsniku. Aj matky, ktore maju malo mlieka (alebo aj vobec nemaju), by sa mali pokusit co najdlhsie dojcit (napr s laktacnou pomockou - cievkou), lebo vtedy sa mozog dieta vyvija optimalne.

A co spravit pre uspesny start - skontaktuj sa s laktacnou alebo nejakou dulou este pred porodom, moze ti spravit individualnu pripravu na dojcenie, prip ti odporuci kurz. Snaz sa o prirodzeny porod (vaginalne, bez medikamentov), pozaduj nepreruseny bonding koža na kožu okamžite po pororde, a to aj v pripade sekcie. Nedaj si zobrat dieta, v ziadnom pripade nedovol cumel alebo flasu. Co najviac casu trav s dietatom v kontakte koža na kožu, teda ty naha do pol pasa, dieta len v plienke, mozete sa prikryt. Nechaj dieta pit a sat kolko potrebuje, kludne koj doslova cely den a noc. Priprav si satku na nosenie dietata, nauc sa ju viazat, nos dieta, dojci aj v satke. Spite spolu v jednej posteli. Nepouzivaj zavinovacku. Priprav sa, ze prve tyzdne bude novorodenec na prvom mieste, dohodni si kamosky, rodinu, kohokolvek na pomoc s domacnostou a starsim dietatom.

Drzim ti palce.

evittam
26. feb 2017

@ammellia Nedojcenemu dietatu sa mozog nevyvija optimalne?! Mooje nervy....

sykorkauhliarka
26. feb 2017

@ammellia preco by nemala pouzivat zavinovacku? ja som pouzivala ulitku ostatne nam boli na prd....dietatko ked lezi na chrbte ma casto moorov reflex a je nepokojne a prave ulitka zabranuje tomuto reflexu cize dietatko pokojne spinka

halit13
26. feb 2017

nie je

evittam
26. feb 2017

@sykorkauhliarka Toto neries-to je zase jedna z "kojosekty"-podla tych rad. Ano jasne matka musi chodit naha po byte,pripadne lezat a nic ine nerobit len aj kazdych 10minut pchat dietatu prsnik do ust-a je jedno ci tam nieco je alebo nie a ci je dieta najedene alebo reve od hladu.....Nosit,spat spolu,dojcit pomaly do puberty-nic ine....
Aby si niekto nemyslel-som za dojcenie,dojcila som - ale nemam rada fanatizmus -v nicom. A tieto internetove super matky co nic iné nerobia len deptaju tie co dojcit nemozu alebo nemaju MM mi uz pekne lezu na nervy. A ze mamila...😖

sam2
26. feb 2017

Tak v tejto teme bude zasa veselo 😂😂😂

Pozri, MM je to najviac co mozes dietatu dat... ALE UM nie je jed... ak to nepojde s dojcenim, tak to nepojde... ako uz bolo spomenute: radsej spokojne diata a matka na UM ako vystresovana cela rodina a este aj kamosky, ktore by ti mali pomahat (ako vazne toto?) ale hlavne ze bude MM... dieta potrebuje v prvom rade spokojnu a pokojnu matku a lasku...drzim palce 😉😊

evittam
26. feb 2017

@sam2 Jasneee a este aj rodicia, svokrovci,susedia a aj muz zostane doma do neviem kedy a ja budem lezat hola v posteli a iba cele dni a noci dojcit.😂

sam2
26. feb 2017

@evittam a starsie dam zatial do domova 😂🙏🙏🙏🙏🙏

hivanik
26. feb 2017

Niekde som citala pribeh laktacnej poradkyne ktora inym radila ako a co najdlhsie dojcit a ked sama porodila a robila vsetko preto aby dojcila, tak to proste neslo. Sama priznala , ze ani nevie kde a v com urobila chybu. Mozno prave v tom ,ze tak velmi chcela. ☹

evittam
26. feb 2017

@sam2 Poviem pravdu-nechcela som to napisat,najskor som to vymazala. Ale uz sm musela, lebo naozaj toto je nenormalne. Ale ved uz to tu bolo vo viacerych diskusiach-vieme,ze? Bude este sranda.😉
Ja naozaj nemam problem nech zena dojci aj do 5rokov a robi co chce ale toto je uz moc co tu niektore zeny prezentuju. A budem sa len opakovst ja sa stale "cudujem" ako som ja len vynosila, porodila,dojcila,....svoje deti aj bez MK.😀

pribinak
26. feb 2017

@ammellia moj syn mal cumel uz v pôrodnici, dojčila som 1,5 roka, takze zas netreba z cumlika robit strašiaka

sam2
26. feb 2017

@evittam vsak jasne, ja mam kamosku co stale koji (maly ma 3,5), kojenie je super, fakt velka vyhoda asi vo vsetkom... ale fanatizmus s tym nema nic spolocne.... potom sa zeny cuduju, ze im chlapi utekaju, ze vztah troskota,ze ich nikto nechape...
kazdy ale nech sa zariadi ako mu vyhovuje...ale tvrdit, ze UM je pomaly jed a smrtelna chyba matky (aj kec nepriamo) a zatiahnut do vychovy, dojcenia a svojej domacnosti aj brata susodovho kona mi pride uz trosku cez

midnightt
26. feb 2017

@aranel16 ak chceš vedieť o MM spýtaj sa v laktačnej poradni @lara6 alebo @jojka_m to sú ľudia čo sa v tom naozaj vyznajú.... 😉

evittam
26. feb 2017

@pribinak Presne alebo z flase-moje deti pili aj caj od malicka a normalne boli dojcene. Aj ked dcerka dokrmovana-mala som menej mliecka.
Proste stale plati-spokojne dieta=spokojna matka,partnerka,zena. A nie ze budem vytahovat prsnik kazdu chvilu a nic z toho -maximalne hladne dieta a vystresovana matka. Ale nech sa paci-kazdy ako chce....

midnightt
26. feb 2017

@akronop škoda že sa nemôže rozhodnúť dieťa, všakže....

lara6
26. feb 2017

Zloženie je akurat na mieru dietata,neexistuje nic lepsie 🙂 Dojcenie nie je ale len o jedení,toho je omnoho viac.Pridaj sa do skupinky a tam mozes popozerať rozne info 🙂

lara6
26. feb 2017

@midnightt ale myslim,ze tu mamička @aranel16 uz raz mala problem s našou skupinou ,takisto sa mi zda,ze mala založenú diskusiu na očiernenie skupiny 🙂

jojka_m
26. feb 2017

@midnightt odpoviem na otázku položenú vo fóre. Pokiaľ sú matka aj dieťa zdravé a schopné dojčenia, je ideálne dieťa dojčiť, materské mlieko je pre dieťa ideálne, dojčenie však nie je iba o "kŕmení". Samozrejme, sú prípady, kedy to možné nie je, a práve preto bolo umelé mlieko vyvinuté, jeho prvopodstatou bolo zachraňovanie životov.

natalka13
26. feb 2017

Fuha sa po 20 rokoch dozviem ze mojemu nekojenemu dietatu a nevyvijal mozog optimalne a asi preto ma iq152. Uz viem preco si neodklada po sebe veci.

ammellia
26. feb 2017

@natalka13 pozor, nehovorime tu ale len o inteligencii, aj ked mozno dojcenim by mal iq 155 :D
Ale je to o celkovom nastaveni mozgu, ako bude spracuvat stresove hormony, co bude pren "normalne". Dolezite je nielen dojcenie, ale aj kontakt koža na kožu.
Je to velmi komplikovana tema, ja som laik, nie neurovedec, ale nieco malo si o tom mozes precitat tu:
http://www.kangaroomothercare.com/olanders.aspx
Nepisem to, aby som niekomu vyrabala vycitky, ze pre svoje dieta nespravil dost, (ani ja som nie), ale aby sa dalsie matky poucili

candii
26. feb 2017

V podstate najdolezitejsie su v tom materskom mlieku protilatky ktore odovzdavas dietatku. Aj ked si pocas dojcenia ty chora vytvaraju sa ti protilatky ktore idu do mliecka. A dalej urcite je to aj financne lepsie ..😀 ale materske mliecko je to najlepsie co mozes dietatku do zivota dat. Drzim palce aby sa ti podarilo kojit.. ja som kojila rok podla mna je to akurat 🙂