18 ročná študujúca dcéra chce už bývať sama

havedka
2. okt 2014

Pradte mi maminy ,moja 18rocna dcera ktora este chodi 3rok na strednu a cakaju ju este dva roky a maturita sa rozhodla ze chce uz byvat sama,v podnajme,neviem ako si to predstavuje,vraj ja jej budem posielt vyzivne ,otec,daco si na brigadach zarobi,no neviem zda sa mi to prehnane lebo to nemoze utiahnut,bojim sa ze ked bude uz teraz byvat sama,vykasle sa na skolu ,bude sa flakat ,zle dopadne co mam robit

sissy27
2. okt 2014

@havedka sadnite si, zoberte si papier, pero, kalkulačku, spravte čaj na ukľudnenie a píšte a počítajte - spolu... aká forma podnájmu? sama v prenajatom byte? alebo s ďalšími spolubývajúcimi? alebo si chce prenajať len izbu u niekoho? koľko jej reálne môžeš prispieť ty, koľko otec, koľko je schopná zarobiť na brigáde? brigáda aká? bude bez problémov stíhať školu? aké bude mať výdavky - depozit za byt (zvyčajne sa vyžaduje záloha na tri mesiace vopred), mesačné platby, strava, školské veci, nejaké vybavenie do bytu atď... myslím, že týmto štádiom "nech už mám konečne 18 a môžem vypadnúť z domu" si prešla väčšina z nás, mňa nevynímajúc, ale keď som si spočítala dve a dve 😅
a riešila by som s ňou aj to, čo ju vedie k tomu, že chce odísť z domu... či je to puberta, nejaké problémy doma, alebo reálna túžba byť dospelá a samostatná, alebo si to proste chce skúsiť...
a či sa bude flákať, vykašle sa na školu - to by si mala vedieť ty, aká je tvoja dcéra, či má takéto tendencie... ja som mala pubertu slušnú, ale ani na sekundu ma nenapadlo vykašlať sa na školu...
takže úplne by som tento nápad nezatracovala, ale riešila ho s dcérou čo a ako si predstavuje, aké sú reálne možnosti a nie tu na mk, čo si o tom myslia cudzí ľudia, ktorí vás nepoznajú...

0silvia0
2. okt 2014

@havedka jáj tieto dnešné deti si to tak super predstavujú, natrčia jednu ruku mame, druhú ruku otcovi a vôbec im to nie je hlúpe a trápne 😒 Mne sa toto nepáči, aby dieťa chcelo žiť ako dospelák a nevie sa o seba postarať, ale len dlane otŕča a čaká kto mu koľko prispeje 😒 Nemusí jej vysť brigáda, nebude mať dosť na každodenný život a potom čo? Zasa príde pýtať? Treba ju čo najskôr uviesť do reality...

havedka
autor
2. okt 2014

ved to vravime jej to stale ale je mudra my sme hlupy nema zmysel jej daco vysvetlovat proste chce byvat sama,uzivat si a tak nevidi pozadie

mihula
2. okt 2014

ja by som nesuhlasila,nech zmaturuje,najde si pracu a može začat balit

sense
2. okt 2014

ja by som suhlasila ak by si najomne platila sama, a nie sposobom ja chcem mat od vas pokoj ale vy my vsetko platte....

vlockasnehu
2. okt 2014

Ako pisu nado mnou, treba sa s mladou porozpravat, nech su jej jasne, ake su naklady a nevyhody. Na druhej strane, akonahle bude mat 18 a zmysli si odist z domu, tak jej nezabranis, a podla zakona si moze vyzivne, kym studuje od oboch rodicov vymahat sudnou cestou...

havedka
autor
2. okt 2014

sense tak si to asi moja dcera predstavuje ,bohuzial bude plnoleta nemozem ju nutit byvat s nami,neviem ale nech si to vyskusa a verim ze po mesiaci pride domov

havedka
autor
2. okt 2014

@vlockasnehu ano presne tak viem to,dcere som vsetko vysvetlila nechce to pocuvat vraj somariny

jana_eyre
2. okt 2014

a ako to chodi u vas doma? plati si nieco? vidi do chodu domacnosti? ja si tiez pamatam, ako som si to predstavovala ako hurvinek valku - az ked mi mama dopodrobna nevysvetlila za co vsetko sa plati a co ma caka, ked sa to nezaplati..

ked sa uz citi dospelo, tak by som sa s nou dohodla takto: moze byvat v podnajme u mna doma, moze si chodit kam chce, kedy chce, ale bude prispievat na domacnost a budu nejake spolocne pravidla, ktore bude musiet dodrziavat.. /napr. kazdy druhy piatok umyva kupelnu ona, atd/

ja som planovala ist sama zit po maturite, dohodli sme sa tak s mamou /vtedy ale neboli take moznosti brigad aj popri strednej ako su teraz/.. a ked som zmaturovala, nasla som si pracu.. bohuzial mama sa mojej prvej vyplaty nedozila a tak sa mi moj plan "splnil".. potom som videla, ze starat sa o seba nie je take funny ako si clovek predstavuje.. ale podla mojho nazoru, vsetky vysvetlovania su zbytocne, na to clovek pride iba a iba vlastnou skusenostou..

skoricaxx
2. okt 2014

ahoj suhlas so Sissy - podrobný rozpočet...... a uvidíte čo z toho vylezie...........nepovedala by som jej že nemôže ale pri tom ak budete robiť spolu rozpočet možno na to príde sama 🙂 že to zatial nepôjde....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
2. okt 2014

Ja by som jej to jednoducho zatrhla a nesuhlasila🙂) Predpoklama, ze sa bued burit a frflat ako ju nikto nechape/nechce sponzorovat/obmedzuje... tak nech skusi a s vyzinym nech nerata, ked chce byt samostatna a zit sama, moze... ale nech si to sama aj zaplati a nech si aj zodpoeda za to, ze ak sa jej zhorsi prospech alebo nedostuduje, lebo nie vzdy sa da popri skole brigadovat tolko ako by bolo potrebne, tak si pokazi cely zivot. Ked si porata kolko bude potrebovat penazi na to aby byvala sama (ak sa ich do bytu nenastahuje niekolko do kazdej izby, co je tiez iba na chvilu.. lebo potom ich to prestane bavit) a kludne jej povedz ze na brigade bude rada ak zarobi 200EUR za mesiac, aj to ledva - ledva... presne ako 0silvia0 pise... otrcat ruky a otvarat papulky vedia, ale ked pride realita, padnu korunky aj tym najvychytenejsim 🙂))

matozazzo
2. okt 2014

No, skusila by som pekne, ak by to neslo, tak potom - nie ste povinni s manzelom platit jej vyzivne, pokial ma u vas kde byvat. vy ste povinni starat sa o nu, kym studuje. dokonca ked si bude zarabat, vtedy jej uz ani nemusite prispievat... Manzelovi rodicia to takto spravili, ked sa nastahoval ku mne. :D Chces byvat sam? Staraj sa. Doma mal kde byvat, len on nechcel,. a hold, nedali mu ani korunu (este vtedy).

hajajanka
2. okt 2014

@havedka Ja som za samostatne byvanie, az ked si kocka nan zarobi. Tym by moja debata s nou skoncila. Ak chce byvat sama, nech aj zaraba.

radina
2. okt 2014

mozes to spravit tak, ze jej das nejake peniaze, napr 100e, ale nic viac, ziadne kazdodenne nalety k mame domov do chladnicky, vsetko nech si financuje sama, akonahle odide. Stavim sa, ze do 3 mes. je s placom spat u mamicky 🙂 pokial v BA nezarobi aspon 500 e mesacne, neprezije - lebo verim, ze satit sa bude chciet, zabavat tiez, cestovne, strava atd. a to i tak prezije s odretymi usami. 🙂

katka.gzd
2. okt 2014

ako si tvoja dcera predstavuje ze bude vyzerat to "vyzivne"? teraz dostava od teba nejake vreckove a od otca dalsie vreckove? vyzivne ma byt podla nej toto dane vreckove + pridavky co na nu dostavas? alebo kolko penazi si krasavica predstavuje, ze od vas skasiruje?

Ja by som to spravila tak, ze mila zlata by dostala len tie pridavky a zbytok nech si na seba zarobi ked nechce byt doma.....argument by bol, ze ked chce byt dospela, tak nech sa aj sprava a zije ako dospela....to znamena na VLASTNE naklady ako vsetci ostatni dospelaci.....na "svoje" pridavky ako jedine ma akoze narok....dovolila by som jej nech si ubytovanie kludne hlada ake a kde chce, ale ked by dosla pytat na depozit a podobne, povedala by som jej nech si nan najskor nasetri ako kazdy slusny dospelak.....ak by sa jej aj po case podarilo odstahovat, neverim, ze by dokazala vyzit len z toho co zarobi a pridavkov....ked by dosla pytat na jedlo, na veci do skoly, na oblecenie a podobne, alebo keby si chcela doma vyprat, vyzehlit....ponukla by som jej navrat domov, ziadne peniaze, ziadne pomahanie.....s tym, ze ked sa opat rozhodne byt tvojim dietatom a vratit sa domov, nemas problem dalej financovat a zastresovat jej potreby....ale kym je samostatna dospelacka, nech sa o seba stara sama.....

samozrejme treba dohovor aj s otcom aby zaujal rovnake stanovisko.....ak by sa pri tomto vasom spravani aj dokazala odstahovat, garantujem, ze do par mesiacov je naspat doma 🙂 mozno jej tato lekcia aspon ukaze v realnych farbach co vsetko v tebe ma a co vsetko pre nu robis....

prajem pevne nervy

cica869
2. okt 2014

ak ma na to tak nech ide....ma 18 je dospela zas preco nie nech si vyskusa ale urcite by som ako rodic peniaze nedavala nech si zarobi ked si mysli ze je to take jednoduche byvat sama 🙂

lyzzy
2. okt 2014

Ja som byvala od 15-tich sama....najprv na intraku a potom od 18-tky s frajerom.

matmis
2. okt 2014

... hm, ja mam problem opacny, nie a nie sa osamostatnit a vyskusat si zivot natvrdo 🙂

havedka
autor
2. okt 2014

@fidka79 nie ťo nieje koli synovi aj tak chce odist proste chce sa uz osamostatnit ,chce si uzivat ,co doma nema dovolene ,syn doma ani uz nebyva ,je to proste jej rozmar,ma svoj zivot vravela ze chce inakk zit ,zabavat sa,chodit neskoro domov ,vodit si kamaratky domov mzurovat co doma nemoze stale,i ked aj doma ma dovolene ale nie tak casto ako ona chce a to jej vadi

havedka
autor
2. okt 2014

@cica869 no dake vyzivne jej musim davat

nyusika
2. okt 2014

ja by som ani diskusiu na tuto temu nezacinala, vazne.

kocka ked chce byvat sama, nech si na to zarobi.
a argument, ze ste povinni jej davat penaize, lebo ste povinni ju zivot - ano. ale ma kde byvat, ma navarene, vsetko jej kupujete. ziaden sud jej neda za pravdu, ze ste povinni jej financovat podnájom.

a toto je dôsledok toho, ze od utleho detstva beriete deti ako rovnocenných partnerov a o cakum prask o vsetkom diskutujete a diskutujete a vysvetlujete a zase diskutujete. namiesto toho, aby v naozaj dolezitych rozhodnutiach platilo "rodic ma vzdy pravdu" :D

cica869
2. okt 2014

@havedka pokial studuje a byva s tebou tak by som jej davala, urcite by som ju nepustila pokial nema aspon maturitu potom si moze zurovat kolko chce a byvat kde chce

bluka2
2. okt 2014

Skus citlivo zistit, preco uz nechce byvat s vami. Nieco sa jej asi nepaci a mozno sa to da k spokojnosti vsetkych poriesit. Mozno sa jej nepaci byt v jednej malej izbe s bratom, potrebuje viac sukromia, alebo nieco take. Pred dokoncenim strednej je to tazke, ved stredna nema nejake flexibilne hodiny, kedy presne chce brigadovat?

kataina
2. okt 2014

ach, jaj ! No my mamy, vieme svoje. Je dospelá ? Okrem toho že má 18, ešte nikdy nezarobila a nezaplatila jedine nájomné, nestravovala sa mesiac za svoje, ..., ona nevie čo znamená byť zodpovedná sama za seba a postarať sa aspon sama o seba.
Suhlasím s @katka.gzd nedala by som jej viac ako sú prídavky na deti od štátu. Navrhla by som jej, nech si to poriadne premyslí a naplánuje, nech nepočíta s extra pomocou.
Len to všetko treba urobiť v dobrom, aby v okamihu ked sa bude chcieť vrátiť aby nemala problém to priznať aby netrucovala len preto, že "ona vam ukaže" že sa vie o seba postarať.
Určite je to poriadna lekcia do života.
No a možno skusiť zistiť, čo take jej u Vas vadí
Dˇalšia, možno ani nie maličkosť, že tak ako ma rodič povinnosť voči deťom, tak nech aj ona počíta s tým, že ked budeš chorá (nikdy nevieme čo nas čaká) tak aj Ty čakáš od nej pomoc ako od najbližšej osoby
držím palce

dilino
2. okt 2014

@havedka presne to mate zviazane ruky 18 ma a podľa zakona ked vas da na sud vas a jej otca musite jej prispievať na vyživne to je pravda tak mysli si že je to ľahko nech ide a skusi predstavuje si to ľahko ale ono to nieje med lizať a kde su dalšie naklady cestovne, jedlo, najomne, knihy, bude neskôr stužkova a ja si myslim že na to ju niekto nahovara neexistuje že sama prišla z takym napadom určite musi vedieť čo to obnaša že to nieje jednoduche ako pred 30 rokmi mlady sa brali všetko sa dalo ale teraz nemaju mlady nič žiadnu perspektivu určite to od niekoho ma rozum ved treba jej povedať že ked ma 18 rokov nemusi chodiť domov do 22 môže byť aj dlhšie možno tam je chyba hlavne sa rozpravajte tu žiadna rada nepomôže musite vedieť vy čo na nu plati kedže ste jej mama.

xfenix
2. okt 2014

Ja by som nesuhlasila, len v pripade ak sa uzivi sama. Neposielala by som jej ziadne peniaze. 🙂

safranca15
2. okt 2014

No podla mna robi hlupost pretoze bude mat toho vela a vy jej predsa len aspon v niecom pomozete ja som tiez chcela co najskor odist od rodicou aby som mala pokoj a atd ako kazdy mladi ale aspon som skoncila najskor skolu a odstahovala som sa k priatelovi sice byvame doteraz s jeho rodicmi ale nie zadarmo davame peniaze a vzdy sme aj davali a nasi aspon vidia ze sa neflakam a ze sa viem aj sama uzivit a ona zisti po case ked sa aj odstahuje ze doma je najlepsie a ze jej budete chybat ved ked je uz dospala tak urcite ju nekontrolujete a nema vecerky nie?nech si robi co chce ale s mierou a kam chce ist byvat a s byvanim to nieje take lahke ako to vypada ani lacne to nieje a s brigadami ci robotami jak by dal nehovorim mozno by ona mala to stastie ze by sa jej darilo mala by super byt aj pracu ale ono treba aj daco preto urobit a par krat sa opalit

sissy27
2. okt 2014

@havedka ak sa nedá s dcérou normálne rozprávať, tvoje argumenty sú hlúposti a nevidí a nepočuje, tak v poriadku... nech si to ide vyskúšať... a rýchlo zistí, že život dospelákov nie je nekonečný žúr, lebo na ten treba aj zarobiť..chce výživné? v poriadku, nech si to rieši súdnou cestou, ty jej predsa ponúkaš ubytovanie a stravu, predpokladám, že aj výdavky v súvislosti so školou jej hradíte, plus máš ďalšie maloleté dieťa, no zistí dievča kde je sever...
@bluka2 brigádovať popri strednej nie je problém, škola končí okolo 14-15hod, aj víkendy sú voľné, ja som brigádovala od 15 rokov, aj žúrovať som stíhala 😀

simca06022011
2. okt 2014

@havedka ako pisu ostatni, nemusis... bude to na sude ako rozhodne. Ona nemusi z domu odist, ma kde byvat, je to jej slobodne rozhodnutie... urcite aj ked daju nejake vyzivne nebude jej stacit na najomne a podla mna ani len na naklady na existenciu :/