Je šanca zvýšiť výživné, keď dcéra ide na strednú školu?

Zodpovedané
21. máj 2019

Dobrý deň,

som 3,5 roka rozvedená a mám tri deti. Na najmladšieho 8 ročného syna mám výživné 50 eur, na 14 ročnú dcéru 70 eur a na 15 ročnú dcéru 80 eur. Bola to dohoda na súde. Otec deti pracuje a zarobí viac ako 2000 eur, ale na papieri má minimálnu mzdu.

Staršia dcéra pôjde od septembra na strednú školu a o rok aj stredná dcéra.

Je šanca na súde o zvýšenie výživného?

Ja som zamestnaná a normálne pracujem. Bývam s deťmi u rodičov a platím im mesačne 250 eur za poplatky a iné výdaje.

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon o rodine hovorí, že „dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery.“ Zmenou pomerov sa rozumie tak zmena finančných možností rodičov, ako aj zmena potrieb detí.

Zvýšenia výživného sa súdnou cestou určite máte právo domáhať. V tomto bode Vám ale odporúčam poradiť sa s advokátom, ktorý zhodnotí Vaše práva a pred súdom Vás bude zastupovať. V rámci takéhoto konania by bolo potrebné preukázať zmenu pomerov a zvýšenie finančných potrieb Vašej dcéry.

Na zvýšenie výživného nie je vždy nevyhnutné vec dokazovať na súde.

Ideálnym riešením, ktoré aj zákon podporuje, je prednostne dohoda rodičov o výživnom. Takúto dohodu možno dosiahnuť buď vzájomným dialógom, alebo za pomoci mediátora.

Aby bola takáto dohoda vykonateľná, musí byť schválená súdom. Súdne konanie by sa ale v takomto prípade obmedzilo iba na posúdenie dohody, či neodporuje zákonu. Vyhli by ste sa dokazovaniu a zvýšeným trovám súdneho konania.

Prajem Vám pekný deň,
JUDr. Martin Biskupič
mediátor

Mediačná kancelária
Bajkalská 22, Bratislava
tel: +421 908 112 799
mail: mediator@martinbiskupic.sk
www.martinbiskupic.sk