Veterina verzus farmácia

17. sep 2021

Ahojte! Neviem sa rozhodnúť na ktorú VŠ chcem ísť. Rozhodujem sa medzi veterinou alebo farmáciou. Rozprávala som už s pár ľuďmi a niektorí tvrdili, že sú to ešte ťažšie školy ako medicína, tak neviem... Na medicínu nechcem ísť, lebo úprimne povedané sa toho bojím. Mám tu nejakých študentov alebo ľudí, ktorí by mi vedeli pomôcť s výberom? Pripadne plusy, mínusy, rady... Za každú info budem vďačná.

macekovam
17. sep 2021

Podľa mňa je farmácia najťažšia.... Suseda chodila... Učenia riadne a ťažkého.. Aj športová la.. A musela to nechať.. V knihách stále bola... Ale o tom to je.... Ale inak veterinár je super.. Hlavne tí pacienti sú určite milsi a vdacnejsi ako ti co na teba čakajú keď vystudujes medicínu...

luccija
17. sep 2021

Určite veterinu ...farmácia je veľmi ťažká rozprávala som s magistou u nás v lekárni robí celé dni a plat nič moc na tú drinu jedine, že by si sa uchytila niekde vo farma firme.Moju dcéru baví chémia, bio kvôli tomu sme sa rozprávali kam na školu... nehovorím, že veterina je ľahká, ale išla by som týmto smerom

luccija
17. sep 2021

Áno hovorila, že je ťažšia ako medicína.Aj minule tu bola diskusia kde lekárky písali skús nájsť.

stary_ujco
17. sep 2021

Obe školy su subjektivne objektivne ťažšie... Obe školy sú večné studium aj po skončení.
Z praxe: ošetrovať psickov a mačičky je fajn, ale nie každý robí toto. Niektorí proste riešia prasiatka, kravicky a slepacie farmy. Ale veterinara vies robit na vlastnej nohe.
Z farmaceutov sa v poslednej dobe bohužiaľ stali skôr predajcovia paralenu a kozmetiky. Sieťové lekárne nemajú labaky, tahas vikendove 12ky niekde v Auparku a ked nemas sluzbu na oficine, tak riesis papiere. Na vlastný biznis zabudni, max tak niekde na dedine, kde sa sieti nechce expandovat, lebo sa to neoplati. Francizy u nas nefrcia. Ked nebudes v lekarni, skoncis ako nejaky obchodak obiehajúci zákazníkov.

lululucy
17. sep 2021

Manzel ma veterinu a hovori ze je to tazsia skola ako medicina. A vraj urcite tazsie ako farmacia, co je tiez tazka skola. Ked nemas vztah k zvieratam, tak na veterinu nechod, zbytocne budes studovat tak tazky odbor a nakoniec to nebudes robit. Manzel vedel od mala ze chce byt veterinar, ma strednu veterinu a aj vysku. Isiel si za svojim snom a robi to co ho bavi a naplna (to sa malokomu podari). Drzim palce

kittykat22
17. sep 2021

Skolu ti neporadim ale najst pracu ako farmaceutka prestava byt lahke -pretoze ich je vela. Cim viac zaujemcov, tym nizsi plat. Ich pracou je stat na nohach aj 12h denne, robit soboty, siatky a niekedy aj nocne. Tazka praca.

autor
17. sep 2021

Ďakujem veľmi pekne za váš čas a ochotu... Presne takéto pohľady z bežného života od starších som potrebovala počuť 🙂)

bluemoon24
17. sep 2021

Já studuju farmacii, tak kdybys chtěla nějaké info, klidně mi můžeš napsat 🙂. Za sebe si myslím, že veterina je nejtěžší škola, kterou si můžeš vybrat + je dost těžké se na ní dostat, pokud jsi chytrá na farmacii se dostaneš snadněji (není tak snadné tam ale vydržet). Každopádně nepočítej s běžným studentským životem - většinu “intrakového” života proležíš do nocí v knížkách.

arcanne2
17. sep 2021

No ja mám skoncenu veterinu a.teda za mňa určite farmácia. Hlavne čo sa týka ďalšieho uplatnenia. Keď chces, kľudne napíš IP

angelovka
17. sep 2021

Mam v rodine veterinara, mam znamu veterinarku a mali/maju velky problem najst si rototu. Vacsina veterinarov robi dealerov liekov, moj manzel ma napr vererinara kolegu( it firma) takze uplatnenie velmi tažke. Na to aka je ta skola tazka mate mizivu sancu dobreho uplarnenia a platu

julliska
17. sep 2021

Mam skončenu farmaciu a vôbec to nie je tak ako tu vyššie píšu... Ano, škola je ťažká, po skončení učenie nekončí - stále sa musíš vzdelávať ak chceš napredovať. Vies sa uplatniť v lekárni, výskume, vo farmafirme (žiadne pozície typu obchodak ako píše vyššie..), v mnohých inych odvetviach v rámci vedy a výskumu atď.. Prácu sú MÔŽEŠ vyberať, a tvoj zárobok určite neklesne pod 4ciferne číslo nech sa uplatnis v lekárni alebo niekde vo výskume, farm. firme.. To co tu čítam o farmaceutoch píšu zrejme ľudia, ktorí o tom moc nevedia. Ak by som si znova mala vybrať VŠ, vyberiem si opäť farmaciu (aj napriek tomu ťažkému štúdiu) 🙂

vitriolka
17. sep 2021

suhlasim s @julliska, tiez som farmaceut. Skola tazka, ale predavaci paralenov sme len do takej miery, do akej k tomu pristupuje farmaceut sam… Jasne, je vela ludi, ktori si myslia, ze mame vychodenu len nejaku strednu a blokujeme im lieky ako v Tescu pokladnicka… Farmaceut je odbornik na lieky - to znamena, ze sa mozes uplatnit kdekolvek od pociatku cesty lieku, vyskum, vyvoj, vyroba, firma, klinicka farmacia, lekaren. Taktiez su lakave ponuky v zahranici, uplne iny level. Plat sa pohybuje od cca 1000 pre absolventa po 1500, zalezi ako kde, sukromnik ti da zvacsa nizsi plat ako sietovka, opat je to velmi individualne.
Na skole mrte chemie. Chce to logicke zmyslanie, ale aj biflovacky. Neviem, ci je tazka nez medicina alebo veterina…hlavne si rozmysli, co tuzis robit cely zivot..ci liecit zvierata alebo byt farmaceut

lalenka33
17. sep 2021

Ja som len farm.laborantka, ale plne súhlasím s tým, čo píše
@julliska , tie komentáre vyššie sú očividne od ľudí, ktorí realne s prácou v lekárni nemajú nič spoločné

@stary_ujco lekáreň bez labáku neexistuje, takže si netreba mýliť dojem a pojem, každá lekáreň labák má, či už v ňom pripravuje IVLP je druhá vec, ja som robila v 2 rôznych sietovkách a v oboch sme IVLP pripravovali a u nás v meste ich pripravuje aj Max a farmaceut ani zďaleka nieje predajca Paralenov alebo kozmtiky, nato sú tam laborantky a niekde dermatoporadkyne . A teda pochybujem, že niekto, kto to dotiahne až na PharmDr bude robiť obchoďáka vo farma firme. Takí majú vo farma firmách lepšie miesta.

chatte007
17. sep 2021

Sestra ma farmaciu a este nemala problem najst si pracu, praveze si mohla vyberat. A nie je len predajkyna paralenu a kozmetiky, chodi vela ludi s receptami, musi poznat vsetko o liekoch, odborne poradit. Do lekarne chodi vela ludi konzultovat svoje problemy, aj taki, ktori by mali ist k lekarovi, ale z nejakeho dovodu nechcu, tak si idu dat nieco odporucit do lekarne. Takze stale musi rozmyslat a byva z tych ludi naozaj unavena. Studium tazke, chemia brutal, vznikli jej aj nejake zdravotne problemy pocas studia. Plat v lekarni nie uplne najhorsi, ale teda nezbohatnes z toho ani nahodou. S veterinou neviem porovnat, co je tazsie. Zacat vlastnu prax ako veterinar nebude lahke, najskor sa asi niekde zamestnat. Drzim palce s vyberom.

buducamama
17. sep 2021

@macekovam ano, zvieratka su vsacnejsie😊 Ale zas netreba zabudat, ze aj veterinar bude prichadzat do casteho styku s ludmi, musi dookola vysvetlovat a komunikovat so svojimi klientmi, lebo predsa len mu platia zivobytie ludia a nie zvieratka. Takze musi byt trpezlivy 😁 Pokoj od ludi mat nebude.

katkamatka7
18. sep 2021

Jedna aj druhá znamená celoživotné vzdelávanie. Štúdium neustále v knihách. Veterinári majú svoje argumenty pre tvrdenia, že je štúdium náročnejšie a obsiahlejšie pre vedomosti o viacerých druhoch zvierat oproti štúdiu o človeku. Obidve sa nezaobídu bez latinčiny, obrázkových schém, atlasov, odkazov na ďalšie vzdelanie. Obidve si vyžadujú jemné a pevné ruky s citom. Obidve nesú v sebe zodpovednosť za iné životy.

patusikk
18. sep 2021

Tak tam jedna holka písala že robime 12 sviatky vikendy a dokonca aj nočne??? :D :D kto robí v lekárni nočnú preboha nikto :D :D Tak nemyslím si, že si doslova predajca paralenu a kozmetiky ale oveľa viac liekov a nie si len taka obyčajná predavačka ale poriadne vyštudovaný človek ktorý vie o liekoch všetko... a o tých 12tkach tak ak robiš v nejakom auparku alebo nakupnom centre tak hej ale väčšinou sú to 8 hodinove zmeny.... A to že sa nevieš rozhodnuť či farmácia alebo medina....tak aj podľa toho či chceš len 5 rokov študovať alebo 6 a robiť si ešte špecializáciu...študujem 1 ročnik farmácie v BA a zas ja osobne by som nešla na medicinu pretože učiť sa tam tu anatomiu by som nedaa... :D tam rozhoduje aj ten faktor či ťa baví viac chémia (farmácia) alebo biológia (medicina veterina) a inak pred 2 rokmi tie učebné plány troška zjednodušili a vyhodili daktoré predmety ako je matika a dali do povinných...

stary_ujco
18. sep 2021

Nuž, ak sa za labak považuje stolik na miešanie pamyconu, tak ho ma každá lekáreň. To uznávam. Preto potom frčí na koňovi diskusia, kde mi namiesaju nejakú masť, lebo 90 percent lekarni nema ani suroviny v chladničke.
Ak je 1000 az 1500 eur cool plat atestovaneho farmaceuta, tak tiež uznávam. 25 rokov dozadu bol ten plat tak o polovicu vyšší...
V Lidli berú 900 a šumivý celaskon predávajú tiež. Akurát nemusia mať v hlave všetky generika. Ze sa clovek uplatní vo výskume, vyvoji... ? Hej, mame na slovensku tisice lekarni a 12 pobociek zahraničných farmafiriem plus tak 50 miest na savke. Koľko absolventov farmacie končí každý rok a kde sa asi uplatnia?

stary_ujco
18. sep 2021

@patusikk studujes prvý ročník, trochu opatrne s tymi vyjadreniami. Ked prídeš do praxe a postavis sa v tom Auparku za oficinu, tak budes bohužiaľ musieť trochu okresať svoje predstavy o tom, ako budeš erudovane využívať svoje vedecké znalosti chémie. Scvrkne sa to na poradenstvo medzi stoptusinom a robitusinom. Nakoniec vyhra ten s lepšou chuťou, alebo ten kde ti konci za chvilu exspiracia...

stary_ujco
18. sep 2021

Aby ma tu niekto nebodaj nechcel označiť za neznaleho problematiky, alebo s nejakymi predsudkami. V biznise som bol od 1991 do 2018. Kľudne by som nechal farma študovať aj svoje deti keby chceli. Ale nie je to med lízať a v dnešnej dobe trvám na tom, ze je to robota nedocenena.

luccija
18. sep 2021

@patusikk kto robí v lekárni nočné?predstav si, že sú aj pohotovostné lekárne otvorené do 22 či celú noc cez okienko.Nehovoriac o tom, že každá z nich je otvorená do 18 a aj bežne na dedinách do 13 v sobotu.A v nakupakoch každý deň do 21.Takze celé dni zabite, keď chce mať žena rodinu....Nasa magistra má dcéru na gymnáziu dcéra chce ísť na farmaciu ona ju odhovara, že radšej medicínu.
U nás hľadajú aj magistru aj laborantku a nevedia nájsť.Ten plat, ktorý sa ponúka môže byť niekde asistentka vo firme a nie študovať tak ťažkú školu.

chatte007
18. sep 2021

@luccija Tych pohotovostnych lekarni zasa tak vela nie je. A k tomu, ze cele dni zabite - tak ono jeden clovek tam nie je predsa kazdy den od rana do vecera a este aj v sobotu. Striedaju sa predsa. Kto robi 12-ky, tak ma kratky a dlhy tyzden, takze pocas kratkeho tyzdna ma aj niekolko dni za sebou volno. A je vela lekarni, kde sa robia osmicky, tak zena s detmi si asi vyberie taku. Suhlasim, ze plat nic moc. Ale lekar je urcite tazsia praca. Mas sluzby, sviatky, vikendy, nocne, pride ti niekoho resuscitovat, v sekunde sa rozhodovat...kontakt s pacientami je uzsi a musis osetrit aj bezdomovca, aj agresivneho nejako zvladnut... Ja zasa poznam lekarku, co dceru odhovarala od mediciny. Takze to mas tak... To sa musi kazdy rozhodnut, k comu ho to viac taha.

slovakboy
18. sep 2021

Nerozhoduj sa podľa náročnosti školy. Obe sú náročné. Rozhoduj sa podľa toho čo ťa baví. Ja by som šiel na veterinu keby som na to mal. Keď máš vzťah k zvieratkám. Zverolekári sú niekedy ľudskejší ako lekári. Lekári sú otrávení z tých pacientov a ich očakávaní. Píše sa tu že medicína je menej ťažká. Neviem to posúdiť mám skončenú elektriku ale myslím si že každá seriózna škola je náročná a na druhej strane aj veľmi ťažké veci sa dajú ľahko naučiť keď študent buduje základy poctivo a profesor je kvalitný. Ja som napríklad tie najťažšie predmety zvládal ľahšie ako niektoré kvázi ľahké. Buď som ich podcenil alebo učiteľ nebol kvalitný. Medicínu považujem za najťažšiu pretože ak chce byt človek dobrý musí ísť do hĺbky a aj potom musí študovať atestácie. Áno veterinári musia poznať viacej kostier viacej zvierat to robí tu školu náročnou. Závisí to aj od prístupu k štúdiu celkovo.

jankali
18. sep 2021

Veterina je krááásna. Doteraz ľutujem, že som ju nechala.
Čo sa týka rôznych kostier a pod., tie sú v prvých 2 ročníkoch. A nie je to vôbec hlavná téma... Potom je to už medicína. 🙂
Na prijímačky sa treba naučiť, ale je možnosť chodiť súkromné na doučovania rovno tam. Vraj posledné roky to nie je až taký des. 🙂
Keď máš sen, choď za tým. Uplatnenie, a ako to chodí, si nezabudni všímať už od 1. ročníka. Keď budeš aktívna, tak sa uplatníš. Po škole mladí pracujú aj v zahraničí, niektorí zostávajú učiť na škole. Dá sa to.
(Potom sú aj ľudia, ktorí sú po škole farmaceutickými reprezentantmi, za väčšie peniaze.
Alebo to môžeš brať aj tak, že vysokú škola a titul budeš mať -- a uplatníš sa aj v štátnej správe. Rozmýšľaj. 🙂

evkamotka
20. sep 2021

Manzel je farmaceut a pracuje v labaku v nemocnici, takze 100%-na farmacia. On to tak chce a chcel.
U nas v meste je chemicka firma, kde vo vyrobe potrebuju aj farmaceutov. Vo vedlajsom meste je vyskumny ustav lieciv...
Niekto vravel vysdie, ze pri veterine sa aspon nejedujes s ludmi ale upozorňujem, ze kazde zviera ma svojho majitela a ten moze byt mily, ale aj drzy ci arogantny. Takze toto ako kriterium neber do uvahy
Obe skoly su narocne, uz si len vyber k comu mas vztah
Manzel vravel, ze kto sa na farmaciu raz dostal, uz ho nevyhodili. Resp vyhodili fakt len tych, co studium ignorovali

aurorastone
10. jan 2022

@stary_ujco toto až tak boli ako si to pravdivo napisal