Bili vás rodičia?

30. máj 2022

Ahojte, bude to cudna otazka pre niekoho.

Vas bili rodicia, ked ste boli deti? Mna ano, skoro kazdy den typu. Tahania za vlasov, velke otcovske facky, lebo som nechcela jest, alebo konarom zo stromu vrby bielej (ako bic, a stipe velmi), raz mi mama zlomila varesku na mojej ruke. 🤦🏻‍♀️

A teraz mam synceka, a neviem si predstavit, aby som mu ublizila aj ked mi robi nervy. Snazim sa nekricat, lebo sa mi hned rozplace. Aj ked niekedy sa to neda... A ked si pomyslim, ako ma bili a pritom plakala, normalne ma boli dusa, a neviem, preco ma nelutovali... A este sa aj teraz moji rodicia sa na tom smeju, ako ma bili uz ako male dievcatko, lebo som nechcela ist autobusom ( ako som dostala uz na ceste na autubus). Inak teraz mam s nimi velmi dobry vztah. 🙂

Na vas zanechali nejake stopy tieto bitky v detstve?

kofa77
30. máj 2022

obcas som dostala, len od mamy, nie casto, tak 2-3 si pamatam, za kraviny. vztah mam ok, ziadne ujmy to na mne nezanechalo, ziadne zavazne stopy, len s atiez cudujem, za co som dostala.. mama je obetava, starostliva, dychala by za mna doteraz, vzdy robila, co mohla, ja sama dieta nikdy nebijem a nebila som.

liljana
30. máj 2022

Kedysi bol trend davat za vsetko po zadku, dnes je trend uplne opacny. Dovolit detom vsetko. Obcasne normalne a mierne po zadku, raz za rok, ked dieta nieco vyviedlo, na nikom nenechalo ziadne nasledky.

alenamihal
30. máj 2022

Ja som aj v skole dostala poza ucho a vela krat pravitkom po prstoch 🙂) joj rada spominam na to 🙂)) asi som si zasluzila...a ano ,prisla ina generacia a musim povedat,ze velmi rozmaznana a nevdacna....nechapem,ako dieta moze bit ucitela v skole a ucitel s tym nic nemoze robit,lebo by mal hned vyhadzov brrrrr...... tato generacia si zasluzi este viac ako sme my dostali "husakove deti " 🙂
Ja sem tam dam po rici,,,ale som zistila ,ze este horsie je pre dieta,ked zoberiem tablet alebo telefon...

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kingstonka
30. máj 2022

Mam po 40tke, nikdy ma nikto nebil, nie som rozmazna, nebijem svoje deti, rozmaznané nie sú....

lejusinka
30. máj 2022

Bili, telesne tresty na detoch su zlyhanie rodica. Ked bije muz zenu je to nepristupne, ked bije starsi v skole mladsieho je to nepristupne, preco potom ked bije dospely silnejsi clovek male dieta je to ok?

dazdovka
30. máj 2022

Ja som bola bita malo, ale syto, najhorsie bolo ked som dostala pred niekym cudzim, ci pred niekym z rodiny, mama nebola v bitke velmi diskretna...
V momente, ked som dostala som si to nespojila, ze ide o prevenciu, aby som v buducnosti nerobila nieco co si rodicia nezelaju, spojila som si to len s tym, ze rodic vie byt fakt zly. A v skutocnosti mi len rodicia chceli dat pocitit na vystrahu, ze sa nieco strasne stane ked neposluchnem. Nemyslim si, ze to bol rodicovsky ventil, myslim si, ze bitka bola rychle a v ich ociach preventivne riesenie, aby som nabuduce v podobnej situacii nezabudla, ake spravanie si fakt nezelaju.
Neschvalujem tieto vychovne metody, ja svoje deti nebijem a snazim sa nekricat. Situacie ked dieta urobi nieco, co moze bud jemu alebo druhemu cloveku ublizit, alebo situacie ked uz niekomu ublizilo, riesim zmenou tonu hlasu a doraznym vysvetlovanim, kde su hranice, pripadnym varovanim, ze ak sa to bude opakovat, stane sa nieco zle, co bude lutovat, resp. bude to mat negativny dopad na jeho zivot (vysvetlujem podla jeho schopnosti porozumiet).
Teraz mam s mamou tiez velmi dobry vztah, ale tvoril sa velmi dlho, zostala som k nej chladna, ale to suviselo este s niecim inym, nie s bitkou v detstve.

beatrice1111
30. máj 2022

Na mne to zanechalo stopy, keď som bola mala,bála som sa niečo povedať aby som nedostala. Teraz viem že to mám blok z detstva, niekedy sa bojím hovoriť, telefonovať a tak 🙂 ale pracujem s tym

trema
30. máj 2022

Nikdy

sissy27
30. máj 2022

občas som dostala po zadku, ale nebolo to nič, z čoho by som mala traumu. Vždy som veľmi dobre vedela za čo to je 😀 ale zas nikdy ma nikto nebil hlava-nehlava, a otec napríklad nikdy, proste ako chlap, navyše teda športovec a teda dosť silný, si nikdy nedovolil na mňa položiť ruku, hoci boli situácie, kedy by som si veru zaslúžila 😅

ckocka
30. máj 2022

@lejusinka Presne tak, normálny dospelý človek je šokovaný (oprávnene) pri predstave že by mu šéf dal zaucho alebo partner na zadok. Ale bitie detí, ktoré sú najzranitelnejšie, pritom niekomu pripadá účelné a nezanechávajúce žiadne stopy. Uniká mi tam akákolvek logika.

20erika07
30. máj 2022

Bola som a velmi a zanechalo to na mne mnoho negativ.
A presne som si kladla rovnaku otázku ked som uz mala ja deti, ze ako preboha to mama dokazala ma tak mlatit, nechapem to dodnes a nikdy nepochopim. A vobec to vo vychove nemalo ziadne ucinky, inak by som nedostavala pravidelne a intenzivne. Bolo to len jej zlyhanie lebo sa nedokazala ovladat

20erika07
30. máj 2022

@beatrice1111 presne to iste a aj viac aj u mna...

marsmykkok
30. máj 2022

Mama nie, respektíve ak áno nepamätám si, teda možno symbolicky. Otec mi dával v predškolskom veku facky, lebo mal zlý deň, rovnako ako ked sa vyvadil z mamou okamžite ako prišiel z roboty lebo mal zlú náladu. Tam sú aj iné veci z detstva, či týranie psychické a niekedy fyzické matky, či ma vždy klamal do očí, robil doma dusno a tak a preto nemáme vzťah žiadny skoro. Pritom ja som bola do určitého veku-puberty vzorné dieťa, sen rodičov, stačilo sa na mňa krivo pozrieť. Potom začali problémy kvôli tomu čo som videla a vnímala doma. Ja osobne nie som proti trestu ani fyzickému (primeranému) ak dieťa má pravidlá a vie že bude nasledovať, ale som proti tomu aby si rodičia vybíjali zlosť na dieťati a dostalo len preto že má rodič zlú náladu.

nikka055
30. máj 2022

Ci bili 🙈 v dnešnej dobe by sa to bralo ako tyranie ....mama ma bila za vsetko neda sa snad ani zratat kolko variech na mne zlomila ked som bola malá, iba si pametam ako babka bozekala ze to nieje normalne.Otec nas bil hrubym kozenym opaskom tak ze sme nemohli cvicit v skole ,kym nam nezmizli modriny 🤷‍♀️.Ked som bola starsia mama mi rozbila hlavu atd , brat nechcel zjest tatarsku tak ho vytiahli od stola a trieskali ho kym tu tatarsku nezjedol ...atd bolo by to na dlho skoncilo to ked som v 19 odisla na intrak ,konecne

pribinak
30. máj 2022

Nikdy !!!! Rodičia nás majú 6 deti

dazdovka
30. máj 2022

@nikka055 bozemoj, toto sa strasne cita, strasne...

ibajaanikiny
30. máj 2022

@nikka055 pane boze,toto sa az zle cita😢

sense
30. máj 2022

Otec na mne asi 3x varechu dolamal, modriny som mala dlho a pamätám si to dodnes.. Bežnú po zadku à facky len tak za maličkosti boli casto.
Moja m'a 9 rokov a po zadku ešte nedostala a pritom nemá výchovu ze môže všetko a svet sa točí kolo nej... Občas skôr zriedkavo na kričím to áno, ale udrieť nie...

elizita
30. máj 2022

ano, bili.. znie to sprosto,no nezdierali nas z koze ani neboli modriny ako tu pisu, bolo sem tam vareskou na zadok.. nepocitujem, ze mam nasledky.. skor zrania slova ako jedna na zadok.. ked ma decka rozzuria do nepricetnosti, poviem im niekedy fakt veci ktore hned lutujem, ospravedlnim sa a som si povedala, ze som sa mohla radsej vyventilovat jednou na zadok, ked to uz vo mne neskonatelne vrie.. lebo ja si nejako nepamatam presne, kedy a zaco som dostala po riti, ale skor mi kedy co rodicia nepekne povedali..

abbey1
30. máj 2022

Otec nikdy. Mama výnimočne. Pamätám si jednu z puberty. Som staršia generácia, žiadne mobily neboli, cestou z večerného kina sme sa s kamarátkou pozabudli. Moji i jej rodičia už mali o nás strach, išli nás hľadať. Vtedy som dostala papučou.
Bitku detí,či výchovné po zadku a podobne, považujem za zlyhanie nervov rodičov. Chápem, že sa stane, človek je vystresovaný a môže buchnúť. Ale vždy to beriem ako zlyhanie dospelého v danej chvíli

annaanca
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
thoughtfulweirdo
30. máj 2022

@liljana Nedávať po zadku ale predsa automaticky neznamená, že má dieťa všetko dovolené. Hranice sa dajú udržiavať aj bez fyzických trestov a dokonca aj bez kriku. Aj naozaj prísna výchova môže byť bez týchto "prostriedkov", nijako sa to navzájom nevylučuje.

momi1_1
30. máj 2022

tqak ja si pamatam, ze sme obcas so sestrou dostali. niekedy len tak, no za vacsie pruseri aj viac, ale zas nebolo to isto tak ze kazdy den, no pripisala by som to aj tej dobe. proste bola vtedy ina vychova

22abigail22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nurielka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zmrzlinka2021
30. máj 2022

Mama nie, otec ano.
Ja svoje dieta som nikdy neudrela.

Som celkovo proti nasiliu, telesnym trestom, silnejsi NIKDY nesmie fyzicky napadat slabsieho, upevnovat si tym svoju moc a uz vobec nie dieta "vychovavat" formou nasilia a strachu.

Vacsina ludi, co zazila v detstve bitky, kde patri aj "po zadku", si toto nesie aj v dospelosti.
Nie je normalne aby clovek povedal, ze udretie si "zasluzi".

Vo mne to evokuje obdobie pred 60 rokmi, kedy si aj zeny "zasluzili".

Bitka nikdy nič nikoho nenaucila - ak človek niečo prestal robit, bolo to len preto, lebo sa bal bitky, nie preto, ze chapal suvislosti, nie preto, ze pochopil, ze robil niečo zle.

Nemozem od dietata chciet, aby respektovalo, aby malo uctu, aby malo urcite hodnoty, ked ja sa tak nespravam.

lejusinka
30. máj 2022

@thoughtfulweirdo ja len doplnim ze hranice sa udrzuju lepsie bez fyzickych trestov. Dieta ktore je vychvoavane respektujuco ma casto vysvetlene preco co urobil je zle a nema to opakovat. Naopak bite deti casto ani nechapu preco dostali a preco to je zle lebo ziadne vysvetlenie ani nic neprichadza len bolest.

zmrzlinka2021
30. máj 2022

@liljana
Velmi sa mylis.
Opakom bitiek (po zadku) nie je benevolencia, ale vychova, vedenie dietata k zivotu, k zelatelnemu sposobu spravania sa, k pochopeniu situacii, s nauceniu sa vyhodnocovat rozlicne situacie...
Praveze vychova bez nasilia je ovela narocnejsia, vyzaduje si viac rodicovskeho zapojenia, trpezlivosti, ochoty... ale je to najlepsia investicia pre zivot dietata. Take deti su potom ovela vnimavejsie, ochotnejsie, lepsie chapu suvislosti, lepsie si vedia vyhodnocvat rozlicne situacie... nehovoriac ze podstatne menej trpia roznymi formami uzkosti a depresii... co slovenske deti zial trpia dostatocne, kedze este stale sme v hlbokom stredoveku v tomto smere

radkasswe
30. máj 2022

Nas iba vynimocne ked sme boli drzi a za poznamky ale to le symbolicky ale ked sme rozbili novy televizor alebo nico velmi zle spravili tak jedine domace väzenie napr. Aj na cele prazdniny co sa volalo do odvolania a klacat k stene na 10 minut ... teraz detom staci vypnut wifi