Je podľa vás korytnačka vhodný darček pre 2-ročné a 5-ročné dieťa?

19. júl 2022

Je podľa vás korytnačka vhodný darček k malým deťom, vek 2 roky a 5 rokov ? Neublížia jej ?
A aké máte s chovom korytnačiek skúsenosti, je veľmi náročná na chov ? Finančne je to veľmi náročné ? V prípade, že idete na dovolenku, ako to riešite ? A celkovo odporúčate viac vodnú alebo suchozemskú ? Viem, veľa otázok, ale nemám vôbec skúsenosti a rozmýšľam,aké domáce zvieratko k tak malým deťom. Či ešte radšej žiadne? Bývame na dedine v dome, ale nemáme plot a ani tak skoro nebudeme mať, tak psíka nemôžeme mať a celkovo by som im na začiatok asi najskôr niečo menšie ... Prosím poraďte, ďakujem !

anjelicek26
19. júl 2022

Pre 5 rocne mozete zacat s domacim zvieratkom, ale u dvojrocneho este vobec nie... korytnacka je nuda pre tak male deti, ano mozes robit animatora a ukazovat, co korytnacka robi, ale neda sa to hladkat, brat poriadne na ruky a robit veci, ktore by dieta v tom veku zo zvieratom robit "chcelo"... mozete mat indoor macicku (ktora nebude chodit von), mozete mat potkana (mame my, lepsie a pritulnejsie zviera k detom asi neexistuje), mozete mat zajacika (ale to sa tiez dost nerado nosi, zavisi, akeho vychytas...) alebo morske prasiatko... vsetko ostatne (skrecok, myska) vzhladom na ten vek urcite nie... jo a korytnacka opakujem to je pre male deti dost nudne zvieratko...to je ako rybky v akvariu, pozerat sa to da, chytat nie...

ckocka
19. júl 2022

No dvojročné dieťa rozhodne nenechám robiť so zvieraťom čo by chcelo. To nie je hračka.

autor
19. júl 2022

Tak dávali by sme pozor, aby neublížili, to je jasné, len človek nemá oči vždy všade, preto mi korytnačka prišla ako najodolnejšia k tak malým deťom skrz pancier.

lamonita
19. júl 2022

Ja som dostala od Ježiška korytnačku a veru to bol najhorší darček v živote 🤦‍♀️🤦‍♀️ samozrejme ze sa o ňu musela starať mama lebo mne sa proste hnusila, chuderka😐 tak sa opýtaj aj detí, čo sa im páči. No a keď sme šli na dovolenku chodili korytnačku kŕmiť a ona od nich nechcela ani sústo, frajerka🤣🤣najedla sa až keď sme prisli

kitycat
19. júl 2022

No ziadne..

Vzhľadom na dotazy ziadny z vas troch na to nie je pripraveny

anjelicek26
19. júl 2022

Korytnacka nie je rozhodne najodolnejsia len kvoli pancieru...nachylna na infekcie, tiez tomu vies ublizit, pritlacit, popucit... zvazte prosim ine zvieratko... u nas su topka tie potkany (mame biele siam), pritulne, chodi sa to mojkat, robia triky, v zivote to nikoho nepohryzlo, ked nejakeho pripucia tak "place" okamzite a dieta jasne vie, ze uz stiska moc... aj ked 2 rocne stale... primale na zvieratko, to si treba ujasnit, ze zvieratko je pre starsie dieta... tyzden ich vies nechat samych s dvoma flaskami vody a kopou zradla...ako worst case, ale da sa to... len budu chudatka s toho v depresii, ze sa s nimi tu dobu nikto nehral...

misenka3
19. júl 2022

Urcite nie. Korytnacka je narocne zvieratko na udrzbu akvaria. Mali sme ju 2 roky-vodnu. Ale to je fakt narocne aj s externym filtrom. Takze ako nad hrackou nad korytnackou nerozmyslajte

autor
19. júl 2022

@misenka3 S tým rátam, že starostlivosť o terárko by bola na mňa.
@anjelicek26 Verím,že deťom by sa ten potkan mohol páčiť, aké voči tomu mám zase ja predsudky, asi by som ho nevedela mať rada chudáčika. Tak asi skôr to morské prasiatko rozmýšľam.

@kitycat prečo myslíš ???

cickamon
19. júl 2022

no ja si pamatam ze moju sestru ked sme boli male korytnacka normalne pohryzla 😀, normalne sa zahryzla do prsta a nechcela pustit... od vtedy som mala akusi traumu a korytnacky ani len neskusala pohladkat 😀
inak vyrastala som na "farme" pri kope zvierat ja som tiez za ziadne k 2-rocnej, popripade klasika macka, pes ... ale aj to musite vychytat zvieratko s dobrou povahou....take male deti vedia take zvieratko ako morske prasiatko ci zajacik utyrat k smrti...moja sesternica ako mala sa hrala u nas ked prisla so zajacikmi a morcatami a stavalo sa bezne ze to niektory neprezil....brala to ako plysacika na hranie a natahovala a presuvala a nahanala az to chuda zviera neprezilo...

anjelicek26
19. júl 2022

My sme si presli riadnym zverincom za tie roky, ale potkan je top... hlavne to nie je hlucne a je to spolocenske, vyslovene spolocnost ludi vyhladavaju...bravame ich aj vencit do zahrady, oni nemaju tendecnciu nikam zdrhat... a treba aspon 2-3, jeden sa neciti dobre, oni potrebuju mat take spolocenstvo...

diamond007
19. júl 2022

Korytnačka je na celý život... Je to otravné po rokoch podľa mňa

gertys
19. júl 2022

Kup si rybku

wodanka
19. júl 2022

Ahoj, my sme nášmu 4 ročnému kúpili suchozemsku korytnačku. Jemu sa korytnačky páčia a sám si ju prial. Je veľmi nenáročná, čo sa týka chovu, nekúše (to robia vodné) a v podstate, keď bude staršia (naša má len rok), tak celú zimu prespi a zvyšok času bude vonku vo svojom "výbehu".

autor
19. júl 2022

@wodanka Tak nejako si to aj predstavujem, že v lete by mohla byť aj vonku a na zimu sa vraj po 2 rokoch života dávajú zimovať do chladničky? Inak kde ste prosím kúpili,normálne v chovprodukte? A aký druh konkrétne? Okrem terárka s lampami nepotrebuje nič špeciálne? Čím kŕmite ?

kitycat
19. júl 2022

Pretože kupujes zvieratko s pancierom, keby nim nahodou dieta hodilo o zem? Vazne?

Nekupujes ninja korytnacku 🙂

evkamotka
19. júl 2022

Korytnačka je na dlho, zacala by som niecim menej trvacnym. Napr skrecok-nie morske prastiatko. Prasiatko vie uz dost skaredo pohryst, poskriabat.
Korytnačka tiez hryzie a skrabe a ak sa neosvedči, mas ju na krku vecnost.
Taky skrecok žije rok, dva, vyskusate si to. Zaroven je hebucky. Kedze je maly, aj pripadne uhryznutie bude male. Mam 2.5r mladsieho, 5r starsieho a pod dozorom by ho vedeli hladkat

anjelicek26
19. júl 2022

Inak aka romanticka pochopitelna situacia pre male dieta - teraz tri-styri mesiace nemas domaceho milacika, spi v chladnicke v tupper doze medzi jogurtami 😂 Toto je skutocne zvieratko vhodne pre pubertiaka ta korytnacka...

kristinka92
19. júl 2022

no korytnacku by som teda ako dieta vôbec nechcela dostať… smrdí to, treba to odcervovat, trpia salmonelozou často čo som počula, strihat nechty, u niektorých ževraj aj spicka toho zobáka, treba registrovať u veterinára a keď ich omrzí čo s ňou? kľudne vás môže aj prezit … veľa starostlivosti, malo radosti. s ňou sa nemajú ani ako zahrať. to uz skrecok je lepší nápad, ale ešte by som pockala dokym ta menšia bude mat tak 5-6rokov

stanulienkat
19. júl 2022

Zvierata nie su hracky pre deti. Su ich potom plne utulky a ulice.

karhu
19. júl 2022

na co im to zviera ma byt? na hranie?? urcite nic nekupuj..nie ste pripraveni ak vyberas podla kriterii, ktore spominas

wodanka
19. júl 2022

Suchozemska korytnačka nesmrdi, neskrabe, nehryzie. Je prevažne pupavove listy a čínsku kapustu. Kupovali sme ju od chovateľa spolu so všetkým príslušenstvom (terarko, lampy, misky, vitamíny, knižka).
Prvé 2-3 roky nezimuje spaním ale v terarku. A podľa mňa to nevadí, že pol roka prespi. Nepoznám ani jedno dieťa v tak malom veku, žeby vydržalo starať sa o zvieratko dlhodobo. Vždy ich to po čase prejde. Takže je ideálne, že časť roka prespi a potom sa môže opäť začať starať a hrať sa s ňou. Najlepšia je hra na schovavacku 😁 len ju musíte potom vedieť nájsť 😀

heln
19. júl 2022

ahoj, tiez myslim, ze korytnacka nie je vhodna pre taketo deti.
vodna, mala je zlata, mozno chvilu zabavna, ale rychlo vyrastie, vodu treba cistit denne lebo smrdi a ked je velka, je drava a hryzie, uz to nie je zabava, co potom s nou? ludia to vypustaju do jazier a narusaju miestny biotop...
suchozemska, je draha, podlieha cites, treba ju registrovat, treba vediet ako sa o nu starat, to nie je len tak strcit ju na jesen do chladnicky a na jar vybrat..... inak rada chodi po zahrade, pises ze nemate plot, tak to by vam usla, ona totiz celkom rychlo beha.....
skuste zvazit ine zvieratko, mozte vyskusat napriklad africke slimaky, alebo nenarocneho hlodavca.

mamkalentedkova
19. júl 2022

Za mňa osobne ,zvieratko nikdy nie je vhodný darček ,tobôž nie pre deti a vôbec nie pre tak malé deti .Zvieratko je život,cítiaci tvor a má prísť do rodiny ,kde ho všetci chcú ,sú pripravení sa oň starať,sú dostatočne poučení o starostlivosti on a pripravení vziať na seba takú zodpovednosť na niekoľko rokov .Takže v prvom rade by mali mať vzťah k zvieratkám rodičia .Dať dieťaťu zviera ,leno ho chce a cítiť k nemu odpor alebo niečo a potom ho niekam odpratať je nanajvýš nezodpovedné ,bohužiaľ , sa to často stáva .
A podobne ,ako radi @anjelicek26 k malým deťom skôr "väčšie " zvieratká ,s ktorými môžu mať kontakt .Mačička je super ,ale tiež pozor ,lebo mačky majú náročné povahy .Mačka je doma proste šéf.Morčatka sú super ,ale tiež sú spočiatku dosť bojazlivé.Zajko je tiež fajn ,ale ako bolo spomínané ,veľa záleží od toho,na akého natrafis .Potkany a Osmak Degu sú úplne super kontaktné ,spoločenské zvieratká ,ale treba myslieť na to,že ak nebudú mať dostatok ľudskej pozornosti,treba ich chovať aspoň dvoch .Degu nesmie mať plastovú ,ani drevenú ohrady ,všetko rozhloda.
Za mňa je najideálnejšie zviera pes ,ale aj ten potrebuje kopec času a poriadnu výchovu.Ale stane sa z neho najlepší kamarát a spoločník aj deťom aj dospelým .Navyše si každý vie vybrať plemeno podľa svojich požiadaviek a spôsobu života ..

evkamotka
19. júl 2022

Inak ak byvate na dome, podla mna ani zopar sliepok nie je zly napad. Jednoducha starostlivosť a daju sa aj pohladkat, neziju dlho a je z nich osoh. Moje male deti velmi bavi zbierat vajicka

anjelicek26
19. júl 2022

@evkamotka tiez vyborny napad

ropucha6
19. júl 2022

To su strasne male deti, ked vidim, co robia nasmu psovi, nikdy by som zviera nekupila tak malym detom ako darcek. Ak sa chces starat ty a s detmi by boli len pod dozorom, to je ine samozrejme. Mne potkan tiez vychadza najidealnejsie, morca vie pekne kusnut a u nas aj dost kratko zili (vzdy nejaky prievan), zajac uz je narocnejsi, skrecok neviem - treba viac davat pozor, aby nezdrhol 🙂

viestta
19. júl 2022

Počítaj s tým, že ťa korytnačka ti bude na krku ešte aj o 20 rokov. Sesternica dostala ako 5 ročná. Ona už má VS za sebou, rodinu, býva v GB a korytnačku opatruj jej rodičia. A za celý čas mala len jednu nehodu, praskol jej pancier, keď spadla zo schoda. A je to suchozemská korytnačka, o vodnej ani neuvažuje, je to masozravce a drabec

autor
19. júl 2022

Mne sa páči predstava, že korytnačka by nás možno aj prežila. Aspoň by mi deti za ňou neplakali.
Starostlivosť by bola viac menej na mne, s tým rátam.
Pes je určite super, len ten plot nám chýba a na sliepky tu nemáme miesto.
Ostatné no neviem, keď píšete, že môže uhryznúť, korytnačka je taká neškodná.

anjelicek26
19. júl 2022

Korytnacka hryzie... vseobecne deti sa ucia prave na zvieratach vyrovnavat s cyklom zivota, zvieratko zije, zvieratko starne, zvieratko umrie... poplacem si, posmutim, pochovam ho... tieto emocie patria k zivotu... pozvazuj to, cas vas netlaci, nepotrebujete mat to zvieratko doma zajtra...

petkasaurus
19. júl 2022

Jasne, ze aj suchozemske korytnacky hryzu, samce.. Mam ich uz 28 rokov, tak viem, o com hovorim.. Prosim, nezaobstaravaj ich pre tak male deti.. Maju sice pancier, ale maju aj ine časti tela, kde su zranitelne.