Kocúr v byte alebo na záhrade?

martinatom1
18. jan 2019

Ahojte, prosím skúsené chovateľky mačiek o radu 🐱
Zobrala som si z ulice domov malého kocúrika, teraz môže mať tak 5-6 mesiacov (neviem presne). Je milý, čistotný, prítulný, neagresívny, pohrá sa aj s 2r dieťaťom. Je to moja prvá mačka, okrem nej máme psa. Čo ma na ňom ale vytáča, sú jeho bláznivé hry. Lieta ako besný z izby do izby, v rozbehu skáče cez stoličky, parapety, zavesí sa na všetko. Každý deň niečo zhodené, rozbité, vysypané, vyhrabané kvetináče. Buchot a dupot najlepšie večer keď malý zaspí. Robia to mačky/kocúre stále, aj v dospelosti alebo je to len puberta ktorá prejde? Lebo ak to má byť stále, vážne uvažujem nad tým, že ho vysťahujem na záhradu (až sa trochu oteplí samozrejme) k domu kam sa budeme na jar sťahovať, a nebol by vnútri. Ďalej uvažujem nad kastráciou - kedy je najvhodnejšie vykastrovať kocúra v byte, aby ani nezačal značkovať a smrdieť? A v prípade že by skončil na zahrade, nebude kvoli kastrácii v nevýhode oproti ostatným mačkám čo sa po záhradách pohybujú? Ďakujem za postrehy a skúsenosti 🙂

tomikejt
18. jan 2019

@martinatom1 ahoj, po kastracii sa trochu ukľudni 😉 v šiestich mesiacoch môžeš kastrovat, príp. ak by začal značkovat tak ak skôr. Ja mám v byte dvoch kocúrov, sphynxa a brita takže mačky ktoré by ani vonku byť nemohli. Mama ma tiež mačku, nasla ju na ulici a tu púšťa von, ona si vonku pobeha poskuma a za hodku dve čaká pri dverách a ide domov.

lena888
18. jan 2019

Ahoj, je to puberta, casom prejde, aj ked obcas si este urcite pobeha. Ale postupne sa to zmierni. Kastracia je vhodna okolo 7-8 mesiacov, aby nezacal znackovat. Aj keby bol vonku, bude mat vyhodu, ak bude kastrovany. Nebude sa tak tulat za mackami, bit sa s inymi kocurmi. Tak sa aj prenasaju smrtelne macacie choroby. Takze urcite je dobre kastrovat.
A pekne od teba, ze si sa ho ujala 🙂

liz_lemon
18. jan 2019

@martinatom1 my sme mali kocura, a mal volny pohyb, ale vzdy prisiel na jedlo, a ked bol niekde blizko tak prisiel aj ked sme ho volali, ked bola velka zima tak sme ho davali na povalu
osobne si myslim, ze kocur je nastastnejsi, ked ma volny pohyb (aj ked je tu vysoke riziko, ze mu niekto ublizi), zviera, ktore je zavrete niekde straca radost zo zivota

lena888
18. jan 2019

Stalo sa mi aj, ze som to nestihla, 1x zaznackoval, hned som volala veterinarovi a na druhy den isiel na kastraciu.

nasasa_1
18. jan 2019

Kastrujce sa cca od tych 6 mesiacov, najlepsie to je ked to stihnes este pred tym ako si prvykrat zacne znackovat 🙂 Macky su inak take, ze ked nemaju vybeh von tak sa sem tam takto prebehnu po byte, je to dupot ako keby kon bezal, to uznavam :D Ked sa ale vykastruje tak to bude trosku lepsie, bude z neho trochu lenivejsi kocurik ale stale mladoch takze necakaj, ze sa bude len valat na gauci. Ak by ste sa ale predsa len rozhodli ho supnut na zahradu tak isto pred tym este vykastrovat treba

lena888
18. jan 2019

a uplne idealne by bolo, keby mal kamosa kocura alebo macku, aby sa spolu hrali.

deti95060810
18. jan 2019

teraz je zima, ale o 2 mesiace ju kľudne môžeš vypoklonkovať do záhrady....celé leto sme mali mačky von....s kastráciou nepomôžem - tu sme im nerobili.
pozor však na kocúrikov - ani sa nenazdáš a budete mať mlaď...🙂

caroline_
18. jan 2019

Ahoj, ja ako posadnutá mačkami ti poviem, že moja sa nezmenila ani po sterilizácii, síce väčšinu dna prespí, ale keď je hore, robí presne to co si opísala. Ak ti to vadí tak ho daj na záhradu, ale nezabudni dat kastrovat! Inak jedna vec co nepochopím, keď sa majitelia maciek sťažujú že mačky skrabu a skáču, tak hold mačky sú už také, neprevychovas ich, keď to niekomu vadí nech si zaobstara psa co mu bude chodiť poslušne za zadkom. Nemyslím to konkrétne na teba, ale minule mi známy hovorí aký je nešťastný že mu mačka škrabe doma veci. Ja som na neho nechapavo pozerala že ako co si myslel...

caroline_
18. jan 2019

@caroline_ a ešte som zabudla len tak mimochodom pre istotu, neviem čím ho krmis ale hlavne mu prosím ta nedávaj kravské mlieko!

galixx
18. jan 2019

Casom sa ukludni. Vykastrovany nebude v nevyhode, nas je vykastrovany a zvadza bitky so vsetkymi kocurmi z okolia😄

barbara89
18. jan 2019

No moji kocuri maju 3 a 6 rokov a stale sa nahanaju, niekedy v noci a niekedy cez den. Ako sa im chce 😊 ale netrba to dlho, max.20 min. Tvoj to robi najma preto lebo ma vela nevybitej energie. Riesenie je druhy kamos, nech sa vyhraju. Alebo sa s nim hrajte vy. Najlepsie je laserove ukazovatko, jeden moj kocur je pocuje strganie a uz sa vo vytrzeni. Druhy to absolutne ignoruje. Treba skusit 🙂
Nie vsetky macky su "vonkajsie" najma ak si teraz zvykne byt iba vo vnutri. Treba skusit no 🙂

lucka12399
18. jan 2019

@martinatom1 kocur sa musi kastrovat v urcitom veku, kvoli rastu.. tak nam bolo povedane.. pretrpeli sme si chvilu aj to znackovanie .. teraz je to super kocur cez den ho dakedy ani nevidno lebo niekde chrape objavi sa večer pri miske a cez leto ho pustame niekedy von. Vecer pride rano pride 😀je to skor taky pubertak na flamoch. Ale nemenila by som.

panipanka
18. jan 2019

nedavala by som ho kvoli tomu von, ked ste si brali macku tak ste mali ratat s tym, ze nebude len sediet na na zemi, macky skacu kde sa da, to je normalna vec

caroline_
18. jan 2019

@panipanka niektorí si o mackach asi myslia ze sú plyšové :D

martinatom1
autor
18. jan 2019

Zvieratá milujem a niečo o nich viem, chovám psa, andulky, rybičky, sliepky, dieťa a muža, a teraz mačka 😀 Nemala som v pláne obstarať si mačku do bytu, ale toto mačiatko sa mi priplietlo do cesty, bola zima tak som ho zobrala domov...túlalo sa po vonku tak myslím že to výlučne bytová mačka nieje. Určite ho dám vykastrovať teda a potom sa uvidí, snáď sa trochu ukludní. Na jednej strane mi vyhovuje keď je len vnútri, je "čistý", ale keby mal výbeh si vonku pobehá, pochytá myši, pokecá s inými mačkami, a potom sa pošpacíruje po kuchynskom stole... aby mi nenosil nejaké choroby vzhladom na to že mám malé dieťa a ďalšie tehotestvo plánujem...

0silvia0
18. jan 2019

@martinatom1 mame 8 mesacneho kocura. Vobec nerobi to, co pises, ale nas kocur ma na vyber ci chce byt vonku alebo vo vnutri. Vo vnutri vacsinou spi, ked chce ist von, ide von, tam sa vyspini, pohra so psom, pobeha po ulici a vrati sa do vnutra. Teraz lezi na stolicke ☺. Zatial nie je kastrovany, je pokojny a znackuje len stromy spolu so psom ked sa chodia spolu vencit. Je to super, ideme vencit psa, prida sa kocur. Pes oznackuje strom, kocur oznackuje strom. Zatial uplna idylka.

bielavlcica
18. jan 2019

@martinatom1 a napadlo sa troska vcitit do toho kocura? Zoberies ho domov na jar ho vysmaris na zahradu myslis ze ten kocur bude s tym v pohode? Vies co to je pre to zviera? Ja ta vysmarim na jar von na zahradu a chcem vidiet teba ako sa zachovas. Z tepla ho posles na zahradu dnu ho uz nepustis jezismaria mam male dieta co ked nieco chiti a ten ubohy kocur v zime co? Sloboda zvierat by Ti urcite zatlieskala pre tvoju blbost. Bud ho maj vnutri alebo vonku ale nie ze kocur si zvikne na domov teplo a zrazu sa chudak ocitne na zahrade bude sa stretavat s cudzimi kocurmi. No uprimne to zviera lutujem

lucka12399
18. jan 2019

@bielavlcica preco? Nas kocur je stastny ked moze ist von, teraz cez zimu mi pride ze je chudak, lebo nemoze ist von.. aj to vidno na nom.. cez jar, leto, jesen sa sam pyta von ..

0silvia0
18. jan 2019

@lucka12399 a preco nemoze ist v zime von? Nas chodi von aj teraz

lucka12399
18. jan 2019

@0silvia0 lebo u nas je cez 2 metre snehu 🙂 nema kde ist.

k1k1na
18. jan 2019

Treba sa s nim aspon raz za den pohrat a unavit ho a nebude vyvadzat

caroline_
18. jan 2019

@bielavlcica preto je lepšie keď niektorí radšej zvieratá ani nemajú...

0silvia0
18. jan 2019

@lucka12399 no to mi nenapadlo 😂😂 My tu nemáme nič, žiadny sneh, ale ja sneh nemám rada, takže mi to nevadí a kocúrovi asi tiež😎

martinatom1
autor
19. jan 2019

Ďakujem dievčatá za skúsenosti. Ale niektoré reakcie ma zarážajú, ako vie niekto rýchlo urobiť závery a človeka ktorého pozná len z pár viet odsúdiť. Nikde som nepísala, že sa kocúra chcem zbaviť a ponechať ho osudu na ulici. Verím že to tak ani nevyznelo. Kocúrovi (a všetkým ostatným tvorom za ktoré som prevzala zodpovednosť) dávam domov, stravu, starostlivosť a lásku. Nemám mu prenechať aj svoju pohodlnú posteľ, aby sa necítil náhodou nejako ukrivdený? Či akú ujmu by utrpel na jar na dvore, v prostredí, ktoré mu je prirodzenejšie ako byť zavretý v byte?

pajinka91
19. jan 2019

To vekom vacsinou prejde, vsetky macky, co poznam sa ukludnili. Vybeh vonku zavisi od povahy, niektore rady pobehaju vonku, ine su cisto bytove a maximalne na balkon sa vyknedlit 🙂

0silvia0
19. jan 2019

@martinatom1 zober si z reakcii to, co ti vyhovuje a ostatne vyselektuj. To tu vzdy tak chodi, ze dostanes aj take reakcie o ktore vobec nestojis.

beky1813
19. jan 2019

@bielavlcica porovnavas zviera a človeka?
Chore.
Poznam xy kocurov, co su von aj dnu a su v pohode viac, ako by boli zavrete len dnu, alebo len von. Zalezi od povahy

beky1813
19. jan 2019

@martinatom1 nas kocur je len dnu, je to sralo, von ho nedostanem. Dupoce rano, ked vstavame, vybeha sa a prespi zvysok dna, ma skoro 2 roky. Uz jw kastrovany

0silvia0
19. jan 2019

@martinatom1 inak ja som davnejsie prispela do diskusie, ze chcem macku len na dvor a bola som obvinena z bezcitnosti. To, ze mam alergiu na macky nebolo podstatne, podstatne bolo blaho macky. Ale medzitym da to vyriesilo samo, kocur sa nasilu vopchal dovnutra a je to vyriesene a alergia tiez nie je taka hrozna...

0silvia0
19. jan 2019

@beky1813 to fakt nevybehne ani na chvilu von? Taky sralo bol aj pred kastraciou?