Mačiatko v dome

saska112
23. sep 2021

Ahojte, ako ste to robili s malym maciatkom prve mesiace? pocula som ze ked ho nechaju v stodole, kolni alebo hocikde kde ma otvor tak zdrhe. Mozem ho mat doma max tyzden-dva ale chcem macku na dvor, ale bojim sa ze vydrzi a neujde. Alebo ze jej nieco ublizi. Steniatko sa da do koterca aby neuslo, ale maca?

daridari11
23. sep 2021

Určite nie dať malé mačiatko do kotolne. To snáď nemyslíš vážne, toto mu urobiť už v prvé dni jeho života. Ak chceš, aby neskôr neušlo z dvora, treba ho navyknúť na ľudí, na to, že dostáva od vás jedlo. Mačky sú mimoriadne čistotné tvory, takže ak mu dáš mačacie wc, do toho mačaciu podstielku - stelivo, garantujem, že tam začne chodiť. Takže nebudeš mať nikdy pocikané a pod. Dávať mu často jesť, radšej malé porcie ale fakt často. Takto si rýchlo zvykne na Teba a keď ho dáš von, bude vedieť, kam patrí, kde je jeho domov. Hoci dosť zle načasované, lebo ho vlastne dáš von už do zimy.
Určite by malo mať možnosť bývať aj vnútri, zvlášť v noci, malé mačiatko si nevie ešte tak zahriať telíčko a udržať teplo. A veľmi dôležité je dať ho o pár mesiacov kastrovať alebo sterilizovať. Potom by sa už naozaj malo držať iba v okolí domu.

mijunik
23. sep 2021

@saska112 my sme dostali dve mačiatka z jedného vrhu v novembri, celú zimu boli vnútri a na jar sme ich dali von. Najprv chodili spinkávať na noc dnu a po pár dňoch už prespinkali vonku. Samé si určili ten deň tým, že sa im nechcelo na niekoľko zavolaní prísť domov. ☺️ Odvtedy boli vonku, ale kedykoľvek mohli prísť dnu. Boli to obrovskí maznáčikovia. Možno to ovplyvnilo aj to, že boli od narodenia spolu a vzájomne sa podporovali. 😍

mint_blossom
23. sep 2021

@saska112 pred par tyzdnami si deti s
dovliekli z chalupy maciatko, prvy tyzden bolo vnutri, potom sme ho pomaly zacali bravat von, teraz je uz viac vonku ako dnu 🙏 urcite si zozen macaci zachod, misky a skontroluj blchy 🙂 a ak nebol, odcervi. Je dobre ho zacat davat von co najskor, aby mu narastol kozusok na zimu.

saska112
autor
23. sep 2021

@mint_blossom a neuslo vam? ja som pocula ze po par tyzdnoch este uchodi...

zuzkaa1991
23. sep 2021

@saska112 .my sme nasli male.maca vyhladovane veterinar kazal tyzden mat zafvorene aby neušiel mali sme ho v garazi prve dni chodil von ked sme boli my vonku cca po 5 6tom dni som nechala otvorene dvere kedze bud bol v garazi alebo u nass na terase takze mame asi 3 tyzden a pekne si zvykol....sestra mala v dome kazdu noc male.maca....je to na vas ci mate miestnost v dome vonku kde viete mat ho zatvorené plus. Som bola prekvapená ze pekne od prvej noci cikal kakat do piesku co ma v garazi....takze urcirte ak ste dostali kupili musi byt min týždeň zatvorený nech si zvykne na priestor

mint_blossom
23. sep 2021

@saska112 zatial neusiel, je mu u nas dobre 😂

saska112
autor
23. sep 2021
mijunik
23. sep 2021

@saska112 presne, ako píše @daridari11, mačiatko musí zistiť, kam patrí a musí si vytvoriť väzby. Ideálne sú podľa mňa dve mačiatka. Ak môžu byť vonku (ideálne až od jari), tak nie je problém s ich počtom a toľko zábavy, čo si vzájomne užijete… 😄

saska112
autor
23. sep 2021

@zuzkaa1991 tak par tyzdnov by sa dalo aj vo vnutri...ja sa len bojim ze ked pojdem do roboty a decka do skoly tak ujde...alebo ho vyzenu susedine macky...ale ak staci par tyzdnov na priviknutie.....

livinka1111
23. sep 2021

Máte niekto aj britské mačiatko? Ale v byte? Rozmýšľame nad kúpou, ale neviem, či do toho ísť. Bojím sa, či by dačo neurobilo, keby bolo samé doma a my v práci...

zuzkaa1991
23. sep 2021

@saska112 nas je 2 tyzdne akurát lebo som pozerala kedy sa ma ist očkovať a uz nejde preč macky neboji sa len sa zježi ale ma okolo 3m neviem ake stare je vase....ja ho zatvoram kvoli psom kedze mame novostavbu a nemame este úplne oplotene....a nemam záujem mat poskrabane auta kedze nase maca sa schováva pod auto....

mijunik
23. sep 2021

@saska112 ja to vnímam možno až prehnane, ale cez city. Záleží, či chceš maznáčika alebo len chytača myší. Mláďatko zvieratka je ako ľudské dieťatko. Potrebuje kopec lásky, teplúčko, istotu. Keď bude mačiatko síce privyknuté, ale zostane samé napr. v kôlni, čo keď mu, drobčekovi malému, bude smutno? Preto som zástancom aspoň dvoch mačiatok alebo aj mačiatka a dospelej mačky, ktorá sa ho “ujme”.

saska112
autor
23. sep 2021

este ma napadlo, ci by ho napr. v stodole, na balkone alebo pod pristreskom keby bolo same neochranilo nieco taketo : https://www.tectake.sk/kralikarna-vc-ochrany-pr...

saska112
autor
23. sep 2021

chcem macku hlavne na dvor. Do vnutra pod dozorom len. Samozrejme veterinar , kastracia....

saska112
autor
23. sep 2021

jedno maciatko nam uslo tak si chcem dat sakra pozor..

maryon1
23. sep 2021

@saska112 k nám sa zatúlala nedávno mačička, niekto ju pravdepodobne vyhodil - čomu som sa aj divila, je naozaj krásne sfarbená - potulovala sa hladná už nejakú dobu po blízkych uliciach, moje deti veľkí zvieratkomilovia ju nakŕmili, a chceli si ju nechať, ja som mačku nejak netúžila mať - vo vnútri už vôbec nie, a vonku máme veľkého psa, ale súhlasila som teda s tým, že bude vonku - má mačací domček drevený, vždy plnú misku, a veru sa jej od nás nechce. stane sa niekedy, že ju nevidíme celý deň, že niekam behá, ale večer pribehne. susedia majú veľkých kocúrov, zatiaľ s nimi nemá konflikt, na psa jej ešte potrvá, kým si zvykne, ježí sa pri ňom, syčí... už plánujem veterinu, ak sa teda rozhodla u nás zostať, tak určite čip, kastrácia,... starostlivosť akú dávame aj psíkovi.

saska112
autor
23. sep 2021

inac je to aj taky risk s macickami....oni sa radi tulaju, casto ich zrazi auto...clovek si zvykne a potom je mu smutno ked sa nieco stane

cimage
23. sep 2021

Nasi maju macku, co mala tento rok maciatka. Od narodenia boli zvyknute na nas a aj tak jedneho dna jeden kocurik zmizol. Bol to najvacsi milacik vnucat, strasne pritulny, tak si mohol niekto odchytit na ulici. Bol este maly, krasny do rysava. Ostatne macence sa schovavali, ale tento sa nechal mojkat aj cely den. Zvyknuty bol urcite, ale macky to robia,ze jedneho dna odidu.

fotoarch
23. sep 2021

@livinka1111 macky su stvorene do interieru - pretoze vacsinu dna prespia, ked maju ist na toaletu, maju v byte macaci zachod, su to najcistotnejsie zvieratka... Britske - mam macku v interieri - maju taky nekontaktny gen, sem tam sa zadari mojakcik. Cize britska vas docka aj cely den doma kym ju vecer pohladite..Podobne tie slachtene su pokojnejsie a vhodne do bytu, britska, perska, ragdoll a ine... Nasa britka sa pari s obyc kocurom a tie male zazraky su maznave po otcovi 🙂, ich mama je len na okrasu ...

saska112
autor
23. sep 2021

ako je to ked je macka kastrovana? neprilakava uz kocurov? alebo len jednoducho nebude mat maciatka

saska112
autor
23. sep 2021

@fotoarch nununu

saska112
autor
23. sep 2021

@cimage moj syn strasne plakal...hladali sme ho ale ktovie kde sa zatulal

fotoarch
23. sep 2021

@saska112 kastrovana nema ruju - nezavyja, nelaka koccura, ostava kludna .... kocuri detto, kastrovani neznackuju a su vraj este vasci mojakci ....

saska112
autor
23. sep 2021

@fotoarch tak to je super, lebo neviem si predstavit plny dvor kocurov 😀 ako ma suseda a o 6 tej rano nas budi tym ako ich vyhana 😀

daridari11
23. sep 2021

@fotoarch Súhlasím so všetkým až na to, že nechávaš páriť mačku.......načo je to dobré, nie je dosť malých mačiatok, treba tomu ešte takto pomáhať😠

janulik2008
23. sep 2021

@livinka1111 my máme britské mačky 3. A mojkaju sa kedy chcú. Niektoré viac iné menej.
@saska112 máme mačky vnútri aj vonku. Asi ma tu zvozia pod čiernu zem ale narodili sa nám tento rok mačiatka 5 kusov jednoducho stalo sa. Všetky sme si nechali zo začiatku boli IBA vnútri a v lete sme ich dali von sú iba na dvore a na noc sú dnu. Oco ich tak vycvičil že večer čakajú pri okne kedy ich pustí dnu. 😀

Vnútri máme britské a tým sa von nechce 🤣🤣🤣

fotoarch
23. sep 2021

@daridari11 kazde maciatko moje si najde novy domov prevazne do interieru . nerozumiem tvojej otazke ..

klaudiaden
23. sep 2021

Malé mačiatko by malo byť podľa mňa vo vnútri. Keď už bude väčšie, môžeš ho púšťať na záhradu a podľa mňa už neujde. No bude väčšie a bude sa vedieť o seba postarať, čo teraz takéto malinké bohužiaľ nevie

saska112
autor
23. sep 2021

@klaudiaden ako stare asi...

daridari11
23. sep 2021

@fotoarch ono sa to volá množenie, máš britku, predpokadám čistokrvnú ale bez pp.