Manžela včera vyhodili z práce. Kde sa má zaregistrovať?

simonka9090
28. apr 2020

Dobrý den
Včera vichodily z práce manžela a robil na živnost ... teraz ako sa má zaregistrovat niekde ? To očr? mu bude platene ? kolko to mu bude platené?
prosim porDTE DAKUJEM

pininka1
28. apr 2020

Na úrade práce aj cez internet sa dá. Očr je ošetrovné na deti do 10 rokov, treba zistiť či má nárok, to zasa na sociálnej poisťovni vám povedia, musíte volať.

simonka9090
autor
28. apr 2020

@pininka1 Tak dnes tam ide tak úvidiem e

natalienka12
28. apr 2020

@simonka9090 ak je zivnostnik tak ho zo ziadnej prace nevyhodili. Zivnost mu trva dalej. OCR moze poberat ak mate dieta mladsie ako 11 r a nie si na OCR uz ty.

jankalukasova
28. apr 2020

@pininka1 a co by robil na UPSVaR, ked mu zivnost bezi?

pininka1
28. apr 2020

@jankalukasova dedukovala som z toho že robil na živnosť. Nikde nečítam že živnosť ešte trva.

ladyblcha
28. apr 2020

@pininka1 tak od vcera do dnes asi nestihol zrusit zivnost, ked ani nevedia kde je sever, co robit a kam ist. Ale mozno sa mylim.

ladyblcha
28. apr 2020

@simonka9090 kolko a na co ma narok, ti nik neporadi bez dalsich info. Ci ma zivnost, ci platil odvody, kolko, kam a aky dlhy cas.. ci mal aj prac.zmluvu, aky cas trvala atd.

miriamik77
28. apr 2020

Tiež som nad tým rozmýšľala, ako ho mohli vyhodiť, keď je na živnosť? Veď on pracuje sám na seba. Takže treba si vybaviť očr a hľadať si ďalšie fušky, ktoré môže robiť ako živnostník.

natalienka12
28. apr 2020

Ja ešte doplním, že ako živnostník má nárok na očr len ak si platil sociálne poistenie a nemá nedoplatky, lebo je strašne veľa živnostníkov, ktorí poistné neplatia.

jankalukasova
28. apr 2020

@pininka1 tak ako pise @ladyblcha ....

ivkazba
28. apr 2020

@simonka9090 takže takto... ak v danej firme pracoval na živnosť, nikam sa hlásiť nemusí. To, že mu zrušili zmluvu neznamená, že jeho živnosť skončila. Tá skončí ak živnosť zruší alebo preruší na živnostenskom úrade. Pokým tak neurobí, je stále povinný si platiť zdravotné poistenie a prípadne aj ďalšie odvody, ak ich už platí. Toto sa platí bez rozdielu, či pracuje alebo nepracuje, proste ak má aktívnu živnosť, musí platiť aj keď nezarába. Takže pozor, aj keď mu skončil nejaký zmluvný vzťah vo firme, kde ako živnostník zarábal, platiť odvody musí aj naďalej, inak mu vznikne nedoplatok, ktorý má množstvo nevýhod.
Čo sa týka OČR či PN, na tú samozrejme môže ísť živnostník, ak platí odvody tak ju bude mať platenú, ak platí iba zdravotku, tak bude OČR aj PN neplatená.