Môžme dať priezvisko bez koncovky ová?

amulienka
11. jan 2012

Ahojte. Ked chceme dat dievcatku priezvisko bez OVA ale v sobasnom liste mame napisane ze deti budu muzsky tvar a zensky tvar (pri zenskom je napisane s OVA). To nam uz teraz neprejde? Ako sa to da zmenit? Beru to na zretel vobec, ked sa prihlasuje meno pri porode? Dakujem za rady.

elise
11. jan 2012

môžete isť dať vyhlásenie na matriku a obaja podpísať že dávate meno bez koncovky🙂 presne vypíšete meno a priezvisko dieťaťa mužský a ženský tvar bez - ova

babul83
11. jan 2012

Pokiaľ viem, tak bez -ova môžu mať len cudzinci. Treba zistiť na matrike. A v pôrodnici už určite musíš mať nejaké prehlásenie, alebo papier z matriky. To nestačí povedať...

irriss
11. jan 2012

Kdysi to neslo ani u cizincu... 😉

vyjimkou je(bylo) koncove "i", kdy se nesklonovalo a nepsalo-nepridavalo se -ova.

V dnesni dobe se da jmeno i prijmeni zmenit skoro "na pockani" tudiz si myslim, ze pisemna forma Vasi zadosti postaci...

😉

Ja jsem se vyhla "ova" 😉

lubina
11. jan 2012

Nase deti namaju ova, ale tak to mame aj v sobasnom liste.No a v porodnici chceli ten sobasny vidiet, ked sme om povedali, ze dietatko bude mat priezvisko bez ova. Manzel je cudzinec.Ale viem, ze to uz neplati len pre cudzincov.Aj na Slovensku pri sobasi sa moze zena rozhodnut, ze si necha manzelovo priezvisko v muzskej forme,Ma to tak jedna kamoska. No a potom aj ich deti to tak mozu mat.Treba ist na prislusnu matriku a vysvetlit im co je vo veci, urcite sa to da.

krpcek
11. jan 2012

Ja som bez ova, v sobasnom liste je zensky tvar s ova, mala ked sa narodila boli sme s muzom na matrike a poziadali sme o novy RL bez ova, ktory nam urobili na pockanie. Nikto neriesil preco to chceme, ked sme obaja slovaci.

veronikam
11. jan 2012

Ja sa volam Vailing , bez ova, a nemam manzela cudzinca, trosku papierovacky boli, a keby sme mali dceru, tak manzel by sme museli po narodeni ist na matriku spisat prehlasenie, ze nechceme aby mala priponu -ova. Aj ked ja ju nemam. Ale brali sme sa pred 3 rokmi, vtedy to takto bolo, myslim ze teraz za posledny rok sa to zmenilo, treba si najlepsie na matriku zavolat. 😉

mahalo
11. jan 2012

Ja som nedavno citala na matrike v BA, ze moze iba v pripade, ze jeden z manzelov je cudzinec. Pokial su obaja slovaci bez padneho dovodu by nemali uznat..ale pozri veronikam to tak ma a ked nie su cudzinci..tak mozno zalezi aj od matrikarky 🙂)

mirka285
11. jan 2012

na matrike ti najskor vydaju RL s koncovkou ova,potom vypises ziadost a bude vam vydany novy rodny list bez koncovky ova....aspon takto to fungovalo pred rokom a pol... nie je to pravda,ze jeden z manzelou musi byt cudzinec,my sme vsetci slovaci a koncovku ova nemame,naozaj staci vypisat len tu ziadost...

spalka
11. jan 2012

my sme obe bez ova, vybavili sme to jednoduchou ziadostou na matrike

cristy
11. jan 2012

My tiez chceme mat priezvisko dcérky bez -ová, na matrike nám povedali, ze to nie je problém. Po narodení síce malá bude mat priezvisko s -ová, ale potom sa to dá v pohode zmenit. Vyplnís papier, zaplatís poplatok a hotovo.

iukapiuka
11. jan 2012

Ak chces mat meno bez -ova (bez koncovky slovenského prechyľovania -ová) sa na teba vztahuje tento zakon

§ 19, ods. 6, zák. č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení zák. č. 14/2006 Z. z.

jeho znenie je takéto:
V rodnom liste alebo sobášnom liste ženy, ktorej sa tento úradný výpis týka, sa jej priezvisko uvedie bez koncovky slovenského prechyľovania, ak o to písomne požiada, o tejto skutočnosti sa v matrike urobí záznam. Všetky ďalšie úradné výpisy a potvrdenia o údajoch zapísaných v matrika vyhotovia s takýmto tvarom priezviska. Písomná žiadosť poďla prvej vety sa založí do zbierky listín.

alebo kuk sem, tam je original 🙂
http://www.zbierka.sk/Default.aspx?sid=15&Predp...

takze to nezalezi od matriky, vsetci maju rovnake pravo, pekne im tam dones ziadost a ked budu frflat im mozes povedat aky zakon ti na to dava pravo a bude to 🙂

dejka77
11. jan 2012

Ja tiez nemam koncovku ova, sme obaja slovaci a o zmenu mena bez ova pre dceru sme poziadali na matrike. V dnesnej dobe sa to da vybavit bez problemov.

aimeecloe
12. jan 2012

my sme hned pri zapise do matriky ked sa nam mala narodila dali specialny papier / napamatam sa presne aky/ ohladom toho aby ju rovno zapisali bez ova...a nemali sme ziaden problem...

alexandra
12. jan 2012

U nas nebol problem, dokonca sa ma to pytali, kedze aj ja som bez -ova..

zuzana581
12. jan 2012

Moja matka sa vydávala v 79tom a bola bez ova, a to nebol ani jeden z mojich rodičov cudzinec a žili na sk a ja som sa narodila v 80tom a tiež som bola bez ova. Ked to išlo vtedy, iste to pôjde aj teraz. Aj v okolí mám vela báb, čo sú bez ova aj ich dcéry.

ivka225
12. jan 2012

A ak by to náhodou nešlo, nech sa dcéra zamestná ako redaktorka v televízii, tam majú asi výnimku 🙂

cabby88
12. jan 2012

My sme mali trošku problém pri zahlasovaní priezviska na matrike,automaticky dali malej priezvisko s ová,ale vadili sme sa s nimi,tak nám nakoniec vyhoveli,ale aj to len preto,že si to boli zistiť niekde v zákone a vysvetlili nám to tak,že pokiaľ je mama,sestra,teta lebo babka bez ová,môže byť aj malá,teda že priezvisko je dedičné,a tiež priezviská končiace na písmeno e môže byť bez ová ako napr. valenteje,mišeje atď.

abbie
12. jan 2012

malo by to byt bez problemov, kamoska je tiez bez OVA

mj30
12. jan 2012

da sa to bez problemov aj moja mala je bez OVA 🙂

mardenad
19. mar 2012

Pred niekoľkými rokmi to bolo iné, musela som prehlásiť, že nemám slovenskú národnosť, ... babka bola maďarka, tak som udala, že mám madarskú národnosť, ale vživote som ju namala 🙂, papier znesie veľa... a som odvtedy bez -OVÁ

vidím, že teraz to ide bez problémov, stačí len požiadať... 🙂

edita84
19. mar 2012

jasne že môžeš ani moja dcéra nemá ová
to musíš ešte pred pôrodom podpísať v pôrodnici papier že to tam nechceš mať

petkave
19. mar 2012

@mardenad nie tak dávno presne o tomto hovorili v Novinách o 12. na Jojke - že stačí vyhlásiť, že máš inú národnosť a je to. Takže to asi ešte stále platí.

mukiii007
19. mar 2012

naša Lia tiež nie je -ová... si ani predstaviť nechcem, ako by jej priezvisko tak znelo...