Nový rok - povery

mikaela1
2. jan 2023

Veríte na povery na Nový rok?

petamich
2. jan 2023

nie 🙂

klarissa25
2. jan 2023

Nie...neverím na žiadne povery....ani na urieknutie a podobne blbosti

yomiko98
2. jan 2023

Ano, ja na nový rok nevešiam prádlo.

autumm
2. jan 2023

Nie. Na žiadne neverím 🙂

pribinak
2. jan 2023

Nie, neverim na povery ani žiadne iné blbosti. Som žijúca v 21. storočí a nie v stredoveku, keď si ľudia nevedeli vysvetlit niektoré fyzikálne javy a vymýšľali si k tomu vysvetlenia

nikky6
2. jan 2023

absolutne na nic neverim, nie je to zdrave podla mna🙂 upinat sa na nieco nerealne a verit tomu.

sialenaveronika
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
babababka
2. jan 2023

nie,neverím,ale rada sa v nich "štúram".Fascinuje ma ako voľakedy a v čo verili naši predkovia.Ako sa ich snažili zosúladiť napr.s počasím,so sviatkami.

strasko
2. jan 2023

verím... nevynášam smeti a nemám vyvesené prádlo. Možno je to náhoda (niekto by povedal že jednoznačne), no v r. 2019 mi 1.1. viselo prádlo a v auguste mi zomrel dedko... tak to už radšej neriskujem, veď to nikomu neublíži, keď to dodržím

lucylaw
2. jan 2023

Nemôžem povedať, že by som verila na nejaké povery, ale máme v rodine zaužívané určité zvyky, ktoré dodržiavame roky a ja v tom pokračujem, aj budem 🙂 Napríklad šošovicová polievka - aby sme mali veľa peňazí, nejeme nič čo lieta alebo pláva, aby nám neuletelo a neodplávalo šťastie 🙂 Moja mama napríklad na Nový rok ani neperie, lebo že ako na Nový rok, tak po celý rok, ale mne je jasné, že budem celý rok prať, takže včera hneď fičala plná práčka 🙂 Tieto naše zvyky ma nijakým spôsobom neobmedzujú, ani nikomu neubližujú, takže to dodržiavam 🙂 Dodržiavam napríklad aj to, že sa negratuluje skôr ako v deň narodenín, 2-krát sa to u nás porušilo, prvýkrát som si 3 dni po narodkách zlomila nohu a pred pár rokmi ex oslavoval vopred narodeniny nášho syna a malý týždeň na to od neho chytil Covid, takže gratulácie vopred už neriskujem 🙈

vandicka7
2. jan 2023

Neverim, inym veciam verim, ono myslim, ze comu verime tomu davame proste silu.

marisoul17
2. jan 2023

@mikaela1 nie, ani žiadne nepoznám

ivanaks
2. jan 2023

U nás sa dodnes hovorí: "Na Nový rok - po celý rok." A pridám ešte zopár povier (je jedno, či im verím, alebo nie, ale pripojím sa k @lucylaw 😉): nemala by sa variť/jesť ryba, aby vám šťastie neodplávalo, ani hydina, aby neodletelo, ani zajac (králik), aby neutieklo. Ideálne je urobiť si bravčové (prasiatko = šťastie), šošovicu (= peniaze), kapustu (= zdravie, sila). Ak na ulici stretnete/vidíte ako prvého muža = šťastie v novom roku, ak ženu = nešťastie (pôvodne ako prvá návšteva do domu nesmela vojsť cudzia a už vôbec nie stará žena (= potenciálna bosorka =
nešťastie), preto sa chodilo koledovať - mladí, zdraví chlapci vo fáze rastu, aby v novom roku v domácnosti všetko dobré rástlo a napredovalo).

martinka_klingacik
2. jan 2023

@mikaela1 nie, vlastne ani ziadne nepoznam, az teraz v komentoch som si precitala ake existuju🤔

mikaela1
autor
2. jan 2023

@yomiko98 co to znamená vešať pradlo aka povera

heln
2. jan 2023

@mikaela1 ako ti napisali v komentaroch, ked vesias pradlo, tak niekto zomrie.

lucyluska
2. jan 2023

@mikaela1 kto verí v povery, v Pána Boha neverí 🤷🏼‍♀️