Pes do bytu - za a proti

katulik123
26. júl 2015

Ahojte, moje deti ma už dlhšie presviedčajú na psíka a sľubujú mi, že sa oň postarajú...
Dcéra má 15 a syn 12... Ak by som im psa dovolila nevedia sa zhodnúť na psovi, ona chce bišonika a syn vlčiaka...
A vôbec neviem či pes do bytu patrí kedže sa stretávam s tým že nepatrí a že by trpel...
My odchádzame ráno o 7mej a dcéra príde najskôr o 13tej syn o 12tej domov...
A mne sa strieda pracovný čas, raz som do 12teja niekedy idem až na obed do práce....
Takže pes by musel byť sám cca 7 hodín... A ja neviem či je to dobrý nápad....
Chcela by som počuť váš názor či vôbec psa dovoliť a ak áno aké plemeno doporučujete?
Mne osobne sa páči bígl a jack russel....

cikyta
26. júl 2015

Takému psovi v RODINNOM DOME uviazanom na reťazy 2x2 m či je leto, či je zima je ozaj "fantasticky" ...

veriiii
26. júl 2015

@peneloppe nase psy boli vzdy drzane vnutry,hoci sme byvali v rodinom dome..boli spokojni,prave naopak,psy co su oddeleni od svorky-rodiny ,a v extremnych pripadoch cely den na retazi alebo v koterci su fakt nestastni..zdeprimovani, frustrovani, nervozni..
vacsina psov ma tendenciu v nepritomnsoti majitela spat.jasne,ze su aj neurotici,co rozkusu, poocikavaju..a to hovri o vychovnok probleme..mnohokrat si ludia kupia psa,lebo sa im paci to ci ono plemeno a nevedia ani poriadne vyvencit ho,vycvicit ho,alebo sa nevedia poriadne postarat..ak psa opustis rano o 7mej a vrati sa vecer tak jasne,ze kym sa vytrepes s nim von,ze nevydrzi a ocika nieco..ine je ed ocikava z nervov..to j uz problem majitela..

kittyjuliette
26. júl 2015

A ja si zase myslim,ze pes je pre deti ten najuzasnejsi spolocnik na svete.Ano,stoji to vela penazi,casu a urcite aj nejake tie obmedzenia,ale ja napriklad si zivot bez psa neviem ani predstavit.Prveho psa som dostala ako trojrocna-pittbulla-jasne,ze mama sa starala podstatne viac ako ja,ale uz ako mala som vedela,ze mam nejaku zodpovednost a takisto deti,ktore vyrastaju zo zcieratami su nielen zodpovednejsie,ale aj empatickejsie.Dnes mam dvoch psov a ano,byvame v byte a za dva mesiace sa nam narodi babo a som rada,ze tiez bude odzaciatku vyrastat so zvieratami.Je mi jasne,ze zo zaciatku to nebude jednoduche,ale som si ista,ze sa mi to v buducnosti 1000x vrati....

mimca77
26. júl 2015

inak niekto vyssie odporucil cavalier king Charles spaniela, to je naozaj vyborny psik do vnutra, inteligentny, sikovny, pomerne kludny a zvladnutelny aj pre zaciatocnika. Ja by som raz chcela parik ceskoslovenskych vlciakov, to je moj velky (ale fakt velky 😀) sen 😎

peneloppe
26. júl 2015

@mimca77

Vyjadrila som len svoj nazor na zaklade toho co na sidliskach vidim. Nechcem sa s tebou hadat, verim ze o psoch vies svoje, mas skusesnosti. Mne sa to skratka nepaci ked vidim ako tie psy na tych sidliskach ziju. Urcite je to vina majitelov. Nehovorim ze nie su aj stastne psy, o ktore je postarane aj v tom panelaku.

pumpkincake
26. júl 2015

Takze takto, ako psickar mam skusenosti so psami aj v dome aj v byte. Ide o to akeho psa chces, kolko sa mu budete venovat a kolko mate financii. Ak nie si ochotna investovat do psa s pp odporucam vyber z utulku. Ak chces psa do bytu je vyhovorkou, ze pes v byte trpi. Pes trpi vsade kde sa mu nevenuju a ked sa mu venujete aj v jednoizbaku bude v pohode. My mame v 3izbovom byte x labradora ale venujeme sa jej stale - dlhe vychadzky, plavanie a pod. A chlpy. Veeeeeela chlpov 🙂 ak chcete vlciaka bude to este viac chlpov lebo mali sme troch a viem co to je 🙂 ak chcete psika , ktory nevyzaduje az taku fyzicku narocnost odporucam bisony, maltezaky - neplznu,netreba s nimi chodit na take dlhe vychadzky a su to dobry spolocnici. Ale! Ak si kupite psa bez pp od nejakeho mnozitela ratajte s tym,ze bude mat kadejake vrodene defekty co stoji u veterinara vela penazi. Takze este raz odporucam skor nieco mensie z utulku. Kratka srt tiez neznamena, ze nebude plznut a bigl a jack russel sunabsolutne nevhodne pre ludi , ktory nemaju denne min. Dve hodiny cas na veeeeelku prechadzku a extremnu trpezlivost lebo sice su to ucenlive psi ale mimoriadne aktivne. Ak im nedate vybeh budu nestastne co sa prejavy agresiou alebo budu hryzt nabytok, topanky a pod.

pumpkincake
26. júl 2015

Aco satyka veku deti, podla mna je to idealny vek na to ,aby si osvojovali zodpovednost. Takze taky psik by bol fajn ak by sa mu venovali,ale naozaj skor tie bisony, maltezaky, cavalier je tiez fajn , ale mavaju vela chorob. Vidim to u sestry veterinarky , ze k nej najcastejsie chodia kokerspaniely a pod. psi s problemami oci a usi. Skuste dat viac na to aku narocnost psik potrebuje miesto vzhladu. Bigle sunkrasne psy, ale su to polovne psy, kt. su vyslachtene , aby denne prekonavali x km . Oni potrebuju strasne vela pohybu. Jack russle tiez. Spolocenske plemena vam vyriesia problemy aj s chlpmi aj so starostlivostou.

mimla
26. júl 2015

Pes je domestifikované zviera a ako také patrí k človeku. Dostal sa k človeku bližšie ako krava, či prasiatko. Je to spoločník, ktorý ľudstvo sprevádza už dlhú dobu a určite zažil počas spoločnej cesty s človekom aj horšie podmienky, ako stráviť v byte osamote pár hodín chrapkaním na gauči. Takže za mňa, áno, pes patrí do paneláku asi natoľko, ako do paneláku patrí človek. Potom je to, ako tu už niekoľkokrát bolo spomenuté, otázka výberu plemena. Teda najskôr pozeráme povahové vlastnosti plemena a až potom pozeráme, či je roztomilé, alebo sa nám hodí k najnovšej kabelke. Najlepšie je pozerať kolonku "spoločenské plemená". Z tých štyroch plemien spomenutých v úvodnom príspevku osobne nedoporučujem do bytu a k majiteľom, ktorý nie sú kompletne celá rodina nadšení psíčkari ani jedno. (Bišonik- uštekaný, Nemecký ovčiak - náročný na výcvik a pohyb, potrebuje sebavedomého pána, Bígl - poľovník, tomu v byte, či na sídlisku pohybovú potrebu nepokryjete, Jack Russel - má v sebe dve sady duraceliek a nedá sa vypnúť.) Možná cesta by bola, ak máte v okolí útulok, posielať tam deti venčiť psov, tam si omrknú ich povahu, spoznajú rôzne psíky a s pomocou rodičov sa pre jedného z nich rozhodnú. Neberú "mačku vo vreci", ale pekne zistia, či má pes sklony biť sa, ťahať sa, vyštekávať, či je bojazlivý, koľko má energie a podobne.

pumpkincake
26. júl 2015

@mimla suhlasim so vsetkym az na to , ze "bisonik - ustekany" znama ma chovatelsku stanicu a veru nie su ustekane vobec 🙂 . Inak neviem ci je to len mojim postrehom alebo je to naozaj tak, ale vsimla som si , ze najviac stekaju psi, ktorym sa najmenej venuju. Akoby sa unudili a toto je jeden z prejavov.

nina661
26. júl 2015

@katulik123 psa do vnútra (domu či bytu) neodporúčam ...ak už moc chceš tak nech je to malé a krátkosrsté plemeno a čo najskôr naučiť aby to kadilo len vonku no aj tak sa sem tam stane že niečo vypustí aj v byte....pre psa je život v byte či dome nezdravý ...pes sa sem tam vyváľa na pokrovci či posteli, perinách, v šatách a po čase roku dva budeš nachádzať chlpky po oblečení , pokrovci a možno aj v perinách ....a o exkrementoch ani nevravím ....pre deti bude zo začiatku super niečo nové mať psíka v byte budú sa mu venovať no po čase ich to prejde .......................ale je to tvoje rozhodnutie 😝

mimla
26. júl 2015

@pumpkincake Bývalí susedia mali bišonika a ten dokázal takým hnusným štekotom preštekať celý deň. Peklo. Aj iní známi mali štekavého bišonika, musím uznať, že nepatril k tým bystrejším jedincom, bolo to také blbunké. Ale musím uznať, že štekal podstatne tichšie ako susedovic pes. Aj kolegyňa mala uštekaného bišona. Tak možno mám malú vzorku z tohto plemena. Uštekané psy sú aj tie, ktoré nikto neučil, že štekať nemajú. Ja mám útulkáčov. Vzali sme si ich dospelých, takže neštekať vôbec sme ich už nenaučili, boli pristarí, ale naučili sme ich na povel prestať štekať. Môjho muža veľmi neposlúchajú., pretože si ich mýli s ľuďmi, ale mňa poslúchnu. Len ukážem rukou, dvihnem obočie a je ticho. Prípadne prikročím bližšie. Bývame v dome. Sú vnútri v dome a plus majú benefit dvora. Ak majú možnosť, či sú na dvore, či vnútri, väčšinou sú vnútri.

bonaqa2013
26. júl 2015

@katulik123 vlčiaka do bytu? Deťom moc never, mne syn doniesol domov vlčiaka, a starám sa o neho už len ja. a to máme rod. dom. Syn mal vtedy 15r. staral sa pár dní a prešlo ho to. doma ho máme už 5,5 roka....

kiki68
26. júl 2015

pes je spolocenske zviera, treba to tak brat, potrebuje byt v smecke, cize psovi je lepsie ak je v garsonke, ale ma dostatok casu straveneho vonku s Vami nez ze ma velku zahradu,ale nudi sa a zacne byt depresivny ci neuroticky na rozne podnety. Vela ludi absolutne nepozna psychiku psa a beru si rozne plemena len od pohladu, ci je to pekne, male,ale nezaujima ich charakter psa. Je to ako s detmi,jedno je take viac mojkacie a drzi sa maminej sukne a druhe je odvaznejsie a mamu iba sleduje pri akrobatickych kuskoch na preliezkach.
Tiez ak sa pes kupi do rodiny tak treba deti ucit zodpovednosti, jednoducho ked pridu zo skoly psika maju vyvencit, nakrmit. Nie je to nic zlozite a aspon nebudu mat zaboreny nos v tablete. So psom sa ma cas vonku travit aktivne, aktivne je nielen o hadzani lopticiek. Kto si vie v rodine spravit time management okolo psa, tak ma dobre naslapnute na vychovu deti k zodpovednosti vobec.

nina661
26. júl 2015

@bonaqa2013 presne oni povedia že sa o neho budú starať ale počítajú s tým že keby ich to prešlo tak to bude robiť tatko alebo mamka (i ked v hlavičke tajne dúfajú že ich to baviť neprestane) a potom keď budú horúčavy či upršané dni či sneh či zaplatené okolie z topiaceho sa z nehu a deti unenudedné či pri pc alebo s kamošmi tak psíka bude musieť venčiť rodič...a ked je psík nie krátkosrstý tak chlpky sa dostanú na jedne detské tričko a pri praní v práčke postupne na všetko šatstvo

kiki68
26. júl 2015

chlpy su vsade, s tym treba ratat. A kratkosrste plemeno ani nehovorim, to je cast celej zabavy.
Chlpy odstrani susicka pradla.

belllinka
26. júl 2015

Ja som mala kratkosrsteho psa a chlpy som nachadzala na obleceni este niekokko rokov potom, co sme ho nemali. Ani z koberca sa nedali povysavat, iba po jednom vyberat...

sense
26. júl 2015

@katulik123 skuste utulok ...

bosoriak
26. júl 2015

@katulik123 Psa detom jedno velke NIE. Psa si moze zadovazit len dospela svojpravna zodpovedna osoba, ktora vie, co to znamena mat na sebe zavisleho tvora. Deti naslubuju, ale prestane ich to bavit. Ak aj neprestane 12 a 15rocne decka o chvilu zacnu chodit na kruzky, na skolske vylety, na brigady, na diskoteky a podobne. To nemyslim v zlom, to je jednoducho realita.

Treba si zodpovedat otazky - kto bude so psom kedy chodit von? 7 hodin nie je problem, nas pes v krizovych situaciach vydrzal v pohode 12, cele to prespal (overene na kamere 😀 ), ale robime to len v naozaj vynimocnych pripadoch. Kto bude psa platit (veterinar, zradlo, vybavenie)? Kto ho bude cvicit? Aj bisonik potrebuje zmysluplnu aktivitu, jedno kusatko doma nestaci.
Dalej si treba uvedomit - so psom sa vacsinou neda ist do restauracii, do hotelov, na dovolenku je to velmi zlozite, vylety do chranenych parkov tiez neprichadzaju do uvahy. Kupaliska, ihriska tak isto. Cize ak ako rodina travite volny cas vacsinou v prirode, pes nie je prekazkou. Vylety su take otazne - je dost psov, ktori napriklad neznesu cestovanie autom, co potom?

Psa treba vyberat podla jeho povahy a podla potrieb a schopnosti rodiny, nie podla vzhladu. Zaciatocnikom absolutne neodporucam teriera, ani bigla. Nemecky ovciak sa pomerne lahko cvici, ale je velky a potrebuje vela pohybu (opat, otazka na zivotny styl rodiny). Skor by som odporucila spolocenske plemena ako bisonik, papillon, king charles spaniel, buldocek, mops a podobne. Ak teda chcete zarucenu povahu, odporucam kupovat len stenata s preukazom povodu od overenych chovatelov. Ak vam maly risk co sa povahy tyka nevadi, isla by som do utulku. My mame utulkaca teraz a je skvely. 🙂

Inak ma este napadlo, ak chcete zviera a nemate cas sa mu tolko venovat, pouvazujte o macke.

Drzim palce pre spravne rozhodnutie.
Pes je skvely kamarat, partner, prinasa mnozstvo radosti a lasky, ale ma to svoju cenu.

marsmykkok
26. júl 2015

Nekupujte ani si neberte žiadneho psa! Pokým nechcete vy, deti sa postarajú možno prvých pár dní, potom ich omrzia, neskôr príde aj škola, krúžky, takže aj tak ostanú vám na krku. A pokým nemáte k psom vzťah, budú len na obtiaž. So psom je veľa starostí a potrebuje aj aby sa mu majitelia venovali, chodili s ním na prechádzky a aj iné aktivity, stojí to veľa úsilia, pokým nemáte toľko času a veľký citový vzťah k psom, pes bude trpieť

marsmykkok
26. júl 2015

@peneloppe ja s tebou aj súhlasím, hoci som skôr z druhej strany, psíkov milujem. ale máš pravdu, pes nepatrí do bytu do rozlietanej rodiny čo je doma iba cez noc. som názoru že ani väčší pes v byte netrpí, pokým má dosť prechádzok, ale ak má pes byť väčšinu života zavretý doma sám v byte, nie je to podľa mňa najlepšie a môže to byť aj čivava, nie je to o pomere veľkosti priestoru a veľkosti psa, ale skôr o pozornosti a podnetoch ktoré pes potrebuje.
iné je ked ide už o dôchodcov, ľudí čo pracuje hlavne z domu a tak podobne, že sa psovi väčšinou vždy niekto venuje.

sednaja
26. júl 2015

@katulik123 Nečítala som príspevky, snáď sa nebudem opakovať. Pes do bytu nepatrí? Asi to tak celkom pravda nebude, pretože sú tzv. spoločenské psy, ktoré nepatria na záhradu, ktoré nesmú zimovať vonku a hlavne sú to také, ktoré potrebujú intenzívnu ľudskú spoločnosť - sú to v podstate tie typické bytové psíky. Takže bišonik, maltezák, či yorkšír - sú to malé psíky, ktoré navyše nepĺznu, takže sa nemusíš báť chĺpov.
Pri výbere plemena by som brala ohľad na tvoje potreby a aj na potreby psíka. Určite nie žiadne veľké plemeno a osobne ani plznúce. Taký bígl napr. je malý, ale je to poľovnícky pes, ktorý je od prírody živý a potrebuje veľa behávať, ak máš na neho čas, tak kľudne, ale osobne by som volila radšej z tých spoločenských plemien (daj si do google) - tie väčšinou aj neplznu a sú spokojnejšie, ale prečítaj si profil jednotlivých psíkov, niektoré sú náchylné na choroby, iné uštekané,uzimené, či nevhodné k iným psom alebo ľuďom. 7 hodín bez pána je v pohode čas, to nie je problém, len tak treba nastaviť psíka. Ja mám momentálne malé deti, ale časom - podľa okolností - uvažujeme možno o mini yorkšírovi, ale odjakživa sa mi páčil bišon. Dúfam však, že zakotvím v dome a tam si zriešim väčšie plemeno. Držím palce. Nezabúdaj však, že psík je ďalší člen rodiny, už musíš rozmýšať nad tým, že keď budeš mimo domu, musíš sa tam vrátiť, lebo je potrebné vyvenčiť psa, ak pôjdeš na dovolenku, tak isto ho musíš niekam umiestniť - je to ako ďalšie dieťa, ktoré je odkázané na teba. Ale zas tá láska, ktorú ti dokáže dať.... 😉

ragulca
26. júl 2015

Pes do bytu áno. Ja osobne mám bišonika, krajšie, milšie a prítulnejšie plemeno pre mňa neexistuje. Ten psík nám už ako šteňa veľmi pomohol, ani nevie ako :D. Ale, tak ako bolo písané vyššie, resp. načrtnuté, čistokrvný pes bez pp neexistuje. Takže ak nechceš čistokrvného, tak útulok. Čo sa týka bišonikov, nie je pravda, že sú uštekané, sú výborný strážcovia, tým pádom ohlasujú každý nezvyčajný pohyb. Je to neplznúce plemeno, ale treba pamätať na to, že srsť vyžaduje starostlivosť, mne kúpanie a všetko okolo toho trvá okolo hodiny a pol až dvoch, ďalej bišonikom je potrebné strihať srsť najmenej raz za dva mesiace. Ináč sú to nenáročné psíky, sú veľmi múdre, učenlivé. Určite, tak ako baby vyššie spomínali, asi by bolo aspoň na začiatok vyskúšať dočasku z nejakého útulku.

sardinka333
26. júl 2015

Presne ako píše @marsmykkok! Deti teraz slubuju ,,hory doly,, ako sa budu starať - to len spočiatku kým to bude nové ale ked pridu povinnosti tak sa im ,,rýchlo zunuje,, - hlavne ak vy sama nie ste o tom až tak presvedčená, že je to správny krok a musia vás ,,presviedčať,,. Deti sa na starostlivost časom ,,vyprdnu,, budu frflať ako sa im nechce a pes ostane ,,na krku vám,,. To je taký najbežnejší scénár aj ked vynimky sa najdu ,uznavam. Ale už len to že syn chce ,,vlčiaka,, svedčí o tom že nemá šajnu čo pes v byte ,,obnaša,,...ked odchádzate z domu o 7:00 plus nejaký čas na ,,vyrychtovanie,, a budu deti ochotné chodiť ešte pred tým teda okolo 6:00 so psom von? V zime, v lete, v daždi, snehu...? Prídu zo školy a prvé čo treba je ist so psom von...nehovorím o zvyšenej hygiene ak je to ,,chlpáč,, tak chlpy budete mať kde kade.
Takže ja osobne by som začala vyber domaceho miláčika nie tým že ,,aku chceme rasu,, ale tým o aké zviera sme schopní a ochotní sa postarať. My sme začali morským prasiatkom - už len bolo čistiť koterec, denne krmiť aj čerstvou zeleninou, problém bol ked sme išli na dovolenku - kto pride nakrmiť a vyčistiť koterec?
Čo v čase dovoleniek? Budete chcieť ist na 12 dní niekde letecky ako rodina a čo so psom v byte? Ak vám ho nemá kto zobrat tak je to velky problém...
Pes je užasný a vdačný spoločník pre tých, ktorí su ochotní mu prisposobiť svoj den, režim, harmonogram a rátaju s ním ako s ,,parťákom,, do ktorého treba investovať čas, pozornost, čsto svoje pohodlie, nejaké peniaze a on sa za to odmení vernosťou a svojou spoločnostou.

natalym
26. júl 2015

No my chceme už dávno psíka, teda ja a deti. Majú 17 a 12 rokov. A zatiaľ ho nemáme a asi si ho obstarám až na dôchodok, lebo teraz decká vravia, že sa budú starať a ja viem, že pes zostane na mne, tak isto ako môj pes zostal moje mame. 🙂

qwerty81
26. júl 2015

@mimca77 dievca, tebe by som udelila medailu. pises mi z duse 😉

kiki68
27. júl 2015

Pes je fajn vtedy ak mate dojem,ze by ste ete chceli mat jedno dieta,ale uz realne nechcete, pritom pes otane stale na urovni takeho mileho 3 rocneho dietata mentalne. Ale ako radot detom nie, to by bolo nevhodne, takto psy koncia v utulkoch,ze sa zrazu nema kto starat a nikto sa nechce dalej starat. My mame buldocka,pre mna je to dalsia plnohodnotna bytost a najradsej travim cas prave s nim. Ked ideme na dovolenku davame ho bud mojim rodicom alebo mame tzv. maminku na hlidanie,co je moja kamoska,co sa o neho vie 100% postarat. Nas cestuje rad, bezne ho vlacim so sebou kade tade. Ale zabera to naozaj vela casu, lebo vzdy clovek musi mysliet na psa. Na to ci potrebuje vybavit dogsitting na den, dva a viac, je to proste starost a zodpovednost.

A s tym lietanim, ak ma clovek bisonka,tak s nim moze na palubu,lebo sa vahovo pes zmesti aj s prepravkou do tej vahy, iba musi platit nejake poplatky za letenku pre psa. Poznam ludi,co lietaju bezne so psami na dovolenky. V zahranici vacsina hotelov nema so psom problem, restauracie tiez nie. Viem,ze vela ludi chodi do Chorvatska, Talianska, na Mallorcu so psami. Nas pes s nami chodi aj na vsetky oslavy a taketo veci. Bisonik je pes do kabelky, takze tam ja nevidim problem,ze by to bolo nejake obmedzenie majitelov. Mopsa a buldocka uz do kabelky nedate, to su male,ale vahovo tazke psy 😉

miriam11
27. júl 2015

@katulik123 pes do bytu vobec nepatri. Je to tyranie zvierat. ( vynimkou su slepecki psy pre ludi, ktori to naozaj potrebuju).

mimca77
27. júl 2015

@qwerty81 tak udel, nevidim problem 😀
@miriam11 prepac, ale nevies o com rozpravas, vezmem ta na prechadzku po slovenskych dedinach a ciganskych osadach, aby si na vlastne oci videla, co je tyranie.

qwerty81
27. júl 2015

@miriam11 tak podla tvojej logiky sa slepecky pes v byte nesmie citit byt tyrany, lebo ved on je potrebny... no ked myslis... 😀

miriam11
27. júl 2015

@mimca77 ja ta zas zoberiem na prechádzku po bratislavských uliciach v centre mesta, kde je zeleň velka 2x2 m a na nom santia styria dobermani, medzi nimi vlciak...su naozaj stastni, maju veliky vybeh.... to je zivot. Som zvedava kto z vas psickarov, co mate psa v byte mu kazdy den zabezpecite vybeh aky skutocne potrebuje. A mimochodom aj ja som mala este ako 20 rocna psa v byte, bola som hlupa. Uz by som to nerobila. Akokolvek som sa snazila, ja som bola stastna, ze ho mam, ale pochybujem, ze aj on. Povedala som si svoj nazor. Pes v byte je chuda. A zabite ma, mate svoju pravdu a mne je to suma fuk.