Potravinové mole

7. mar 2022

Dobrý deň, ach do skrinky z potravinami sa mi dostali mole. Všetko čo som mala otvorené ako múku a ryžu som vyhodila, ale mám tam aj neotvorenú ryžu v plastovom obale. Myslíte, že aj do toho sa mohli nejako dostať? A keď všetko vyhodím, riadne umyjem skrinku, aj zabalené potraviny (napr. cestoviny), myslíte že budem safe? 🙂 Ďakujem

kittykat22
7. mar 2022

zial mozu. To su take mrchy ze sa prehryzu. Nie je nic jednoduchsie ako sacok otvorit a skontrolovat. Vsetko zo skriniek vyber a vycisti. Oni su obycajne v par potravinach, ked ich vyhodis tak ten zvysok bude v pohode.

autor
7. mar 2022

@kittykat22 Pozerala som a nie sú v neotvorených baleniach, ale aj tak sa bojím, že napr. nakládli vajíčka a tie voľným okom neuvidím :(

kittykat22
7. mar 2022

uvidis. Ono to vypada ako kukla motyla. Su tam akoby pavucinky.

nikasmile
7. mar 2022

Ahoj. Vajíčka uvidíš, malilinké bieložlté guličky. Treba hľadať vajíčka, pavučinky. Je možné že nie sú v dózičke ale aj môžu byť. Ryžu presyp a prezri. Treba do skrín nalepiť Raid lepky na mole.....sú uplne najlepšie. Majú aj v Dm. A dať do skrine aspoň 2 vrecúška so sušenou levandulou - neznášajú ju. Chvíľu nemať v tej skrini nič kde chodia. Čiže ryža, múky a múčne veci solamyl a pod., cestoviny. Aj uzatvorené neodbalené veci prezreť lebo sa mole prehryzú, sú hrozné.

tumira
7. mar 2022

to budes vidiet, toho sa bat nemusis. My ked sme mali tak vsetko komplet islo do kosa, aj zatvorene, aj otvorene balenia, lebo boli ozaj skoro vsade, som ani netusila, ze do akych veci sa mozu dostat a teda myslim, ze som si ich doniesla domov s mukou.

cacianka
8. mar 2022

Móle záleží aj do drobných zákutí a nákladu vajíčka.
Mne sa zakuklili aj medzi utierkami ...

roja01
9. mar 2022

Mne chodia asi cez stupacky od susedov. Najskorej som vsetko vyhodila, vymyla octom a posypala policky klincekmi, levandulou i bobkovym listom. Teraz kazde 2 mesiace kupim balicek s 2 strieskami v DM (su napustene lepom a latkou, ktora ich pritahuje) a postupne ubudaju. Uz ani nevidim pavucinky ani larvy a predsa sa v lete niekolko malo chyti. Najviac sa rozmnozuju v auguste. Inak mam vsetky muky vo vzduchotesnych dozach. V lete ked kupim muku, tak ju pri presypani do dozy preosejem a veru uz som nasla v prave donesenej muke larvicky potravinovych moli.

nikasmile
9. mar 2022

@cacianka toto je tiež pravda...aj ja som raz mala v zástere kus múky a aj tam boli

cacianka
9. mar 2022

@nikasmile čisté vyžehlené...! Vetrané
Balíček múky, odlepila som a uff v zahyboch pri lepidle.
Plechová dóza, tesno uzatvorená, pár týždňov sme nemali chuť na musli, a uff hustá molová hmota, hnus, museli byť v tej zmesi