Prečo je život v zahraničí lepší?

9. sep 2023

Z času na čas počujem, ako niekto odišiel žiť do zahraničia a ako je to tam lepšie, žiť natrvalo myslím, aj s deťmi. Všetci títo tvrdia, že už by sa na Slovensko nevrátili. V čom je zahraničie lepšie? Je tam lepšia kvalita života? Odhliadnuc od práce.

terina25
12. sep 2023

@eva112014 ale za to,ze ty platis tolko,neznamena ,ze aj ini

sense
12. sep 2023

@eva112014 a potom sa Slováci sťažujú ako je na slovensku zle. Inak moja mama tiež povedala ze by v CH žiť nechcela lebo brutto Lohn je pekný aj príroda ale systém oproti Slovensku dosť na prd. Hlavne keď máš deti. Lebo CH je všetko len nie PRO rodinná krajina.

sense
12. sep 2023

@katulienkax pokiaľ žena pracuje ako ja tak zaplatíš dieťaťu obed ktorý ale nie je v školskej jedálni ale tzv Mittagstisch alebo ASB. A obedy sa platia zvyčajne podľa výšky platu ak je subvencionovane obcou. Čiže dcéra skončí o 11.40 školu prejde cez cestu tam je ASB (außerschulische Betreuung) ma tam obed plus tam ostáva do 13.30 a ide opäť do školy. Obed je 10 chf a tie necelé 2 hod opatrovania je napr v mojom prípade 18chf, (suma sa pohybuje od 5-50chf podľa platu rodičov), takze chodí na obed 3x do týždňa čiže 12x 28ch (mesačne obedy pre dcéru). Túto položku si môžeš odrážať zo základu dane.

hopsadobrandejsa
12. sep 2023

@eva112014

Svajciarsko nie je velmi "Kinderfreundlich". To ti povedia aj samotni domaci. Poznam rodiny ktore maju len jedno dieta hoci by chceli druhe, ale financne to proste nevychadza ak chcu tym detom zabezpecit aky taky standard.

Naposledy pisali v novinach, ze rodinam stupli naklady miestami az do vysky 2500 frankov za rok cize ludia maju znova hlbsie do vrecka.

Dalsi clanok bol, ze trend kedy maju ludia dve prace zaziva boom pretoze jeden plat uz zacina byt malo aj pre domacich. Poznam vela ludi ktory naozaj tahaju dve prace....nielen Auslanderi ale aj domaci.

Ono ked sa clovek prizera vonku tak to naozaj vsetko posobi idealne, miestami ba az idylka, ale realita je skutocne ina. Kazda krajina ma svoje plusy a minusy. Tu je ta mentalita samozrejme lepsia nez napr na Slovensku, ale co sa tyka inych veci tak to zas uplne jednoduche nie je.

zafir01
12. sep 2023

@hopsadobrandejsa s tým dvoma pracami si trafil .brat žije 12 rokov v Salzburgu .našiel si tam ženu rakúšanku , majú spolu dve malé deti . Má tri práce . Je vedúci smeny v jednej výrobe , poobede chodí tepovat domácnosti a auta, a v sobotu má fusky na stavbách .
Býva v malom prenajatom 3i.byte ,a jazdí na 20 ročnom aute. Na dovolenke s rodinou bol tento rok prvý krát .
Som trochu nahnevaná ,keď vždy opisuje ,že je šťastný ,že šiel z sk preč . Že tu je to bieda , že Slovensko je chudobné atď .
Nejdem sa s ním zrovnávať , no začínali sme na rovnakej štartovacej čiare, s podobným vzdelaním ,a majetkovo ,sme na tom viacnásobne lepšie. A máme len jednu prácu .
Áno , viem nájsť obrovske množstvo veci ,ktoré sa mi na sk nepáčia , a viem si aj do budúcna ,kôli ním odísť .
no ak je niekoho motív odísť z sk " majetok a financie " tak ako napr u môjho brata ,tak to nebude také jednoduché ,a môže potom prísť sklamanie .

eva112014
12. sep 2023

@sense Ani nehovor.Bola som na prechádzke s malou. Stretla som pani. Ona bola v dôchodkovom veku. Pozdravila sa najprv Guten Tag a potom, že dovi. Hneď som spozornela a opýtala sa priamo, či je zo Slovenska. 😃 Jasné, dali sme sa do reči. Začala na Slovensko nadávať, že tam nech ani nejdeme. Je tam zle apod. Ona má 330€ dôchodok, takto chodí opatrovať do CH na turnusy. Potom sa pýtala, že odkiaľ by mohla zohnať kartónovú krabicu. Bola už aj v Migrose sa spýtať atď. Že vyložili na ulicu luster zadarmo, chce zobrať. LEBO ona má 4 byty a potrebuje, chce vymeniť … Ja tak hlúpo sa jej pýtam, že či je to 4 - izbák. Ona nie, už má 2 byty v podnájme. 😁 a ďalšie zariaďuje.

eva112014
12. sep 2023

@hopsadobrandejsa Do Švajčiarska, to áno, ale bez detí. Ja stále tvrdím, že majú sa dobre, lebo si dajú za všetko cálovať. (zahlen)
Ale Ausländerov sa snažia odrbať skoro vždy. Či je to poistenie, či je to Wohnung, alebo len odpracovaný čas ti proste nesedí na výplatnej páske.

sense
12. sep 2023

@eva112014 len zrejme neopatruje v CH legálne, inak by mala viac ako 330 slovenský dôchodok, pretože by mala nárok aj na dôchodok odtiaľto pokiaľ teda dovŕšila 64 rokov. Plus by mala aj ten slovenský vyššie keďže by sa jej rátal v 62 r aj to co reálne zarobila tu. Ale keďže ma dôchodok na svk taky ako ma tak to zrejme robila inak

eva112014
12. sep 2023

@sense A ešte, keď som dávala dcérku do školy, tak mi hovorí pani riaditeľka, že môžeme iba 5 dní mať ospravedlnené z rodinných dôvodov. A to tak, že si kľudne zavoláš a povieš, že idete k moru. Teraz sú švagrovci pri mori. A v CH? Je všetko obligatorisch.

sense
12. sep 2023

@eva112014 áno ma 2 dní joker tag inak musí ist všetko cez schulinspektorat a ten nevidí dostatočný dôvod aby dieťa vymeskalo týždeň školy len preto ze je lacnejšia dovolenka. Napr toto ja ako problém nevidím... Škola nie je holubnik
A decka majú dosť prázdnin.

goodidea
13. sep 2023

Mne je na SVK dobre ...mám dom, 3000m2 pozemok, jednu prácu, jedno auto, manželka nepracuje..čiže žijeme z jedného platu a v pohode si žijeme 🙂

hladamematku
13. sep 2023

@goodidea a este mas aj super trapezovy sval

goodidea
13. sep 2023

@hladamematku no vidíš to ďalší znak toho ako sa na slovensku dobre žije :D už len nech je pekne počasie, piesok čistý a nech sa miesacka nedodžube :D

eva112014
13. sep 2023

@sense Ja som mala nečakanú situáciu a veru nepustia to dieťa tak jednoducho. Aj Joker Tag sme si museli 2 týždne dopredu oznámiť. A keď mi mamu operovali, chcela som len 2 dni (štvrtok a piatok), aby uvoľnili moje dieťa a samozrejme si pýtali potvrdenie od lekára, že kedy bude mať moja mama operáciu. Áno, posielala som potvrdenie pred uvoľnením mojej dcéry, aby to vážená škola základná mohla vyhodnotiť. Ani my nepotrebujeme voľno k moru, ale toto bolo viac než dosť! Máš iné nervy a ešte ani nevieš, či môžem, alebo nemôžeš cestovať.

sense
13. sep 2023

@eva112014 vieš čo, u nás sme do minulého roka ani tie joker tág nemali, teraz stačí tuším dopredu. Keď mal svadbu svagrov syn a žiadala som piatok a pondelok, stačilo pozvanie a bez problémov ju pustili, ale tiež viem ze u spolužiačky sa mama pomýlila pri bookovani letenky a pustiť ju nechceli ale potom ju pustili ale musela dorobiť testy. Len napr moja nebýva chorá, nevymeskava, ma. Dobre známky. Ta spolužiačka bývalá každú chvj doma lebo ju boli brucho, boli to bolo ono... Každá škola to ma insk

ivka67
30. okt 2023

@hopsadobrandejsa ahoj, neviem či si pamätáš asi dva roky dozadu sme riešili spolu v mojej téme, kde som tiež premýšľala že čo vlastne ďalej. Tiež žijeme v CH. A vtedy sme zrovna premýšľali či kúpiť dom na sk a čo potom. Tak ten dom už je v obývateľnom stave, ja si pamätám ako si ty písal, že si si na SK kúpil dom a prerábaš. Takže sinsa rozhodol vrátiť ? Aj po voľbách? Možno blbá otázka , ja som sa mala s dcérkou vrátiť na jar na sk ale povedali sme si, že ešte počkáme čo sa bude diať a najbližšie dva roky ešte ostaneme tu - malá pôjde do škôlky sem získa solídnu nemčinu a do školy na SK. Ja som zmenila prácu odvtedy aj priateľ , aj sa nám darí , oveľa lepšie ako predtým, ale stále mám taký “chtíč” ist domov. Mám veľa plánov, ktoré tu nemôžem uskutočniť , len sa bojím, či si to moc na sk neidealizujem… držím ti palce nech sa ti darí !

hopsadobrandejsa
30. okt 2023

@ivka67
Ahoj,

2 roky je uz celkom dlha doba cize presne si uz nepamatam co sa pisalo, ale prispevok je mi povedomy 🙂

Tiez mam v plane vratit sa domov v horizonte najblizsich dvoch rokov. Za 2 roky sa toho moze vela udiat cize nic nie je 100%, ale momentalne som presvedceny o navrate domov.

S politickou situaciou na SK spokojny nie som, ale je potrebne brat ohlad na to, ze nielen politici su problem, ale aj samotna spolocnost ktora tichto ludi voli. Je potrebne ukazat ludom, ze sa veci daju robit inak.....lepsie.

Myslim, ze kazda krajina ma svoje pre a proti cize odchodom cosi stratim, navratom cosi ziskam cize ja osobne navrat na SK nevnimam tak negativne ako ini. Stale som v stadiu "prerabky", ale uz sa to neda povazovat za prerabanie, ale skor uz modernizovanie a uprava detailov. Vsetky najzlozitejsie rekonstrukcie uz mam za sebou cize dom je plne obyvatelny.

Ja sa vraciam domov skor z dovodu, ze mam pocit, ze v regione v ktorom som moc nezapadam. Prostredie je nadherne, ale akosi sa tu necitim doma. Myslim, ze zmena kantonu bola chyba. Nezije sa tu zle ale akosi mi chyba moznost sebarealizacie.

Vsetko zacina draziet, moje "navysenie" vyplaty nestiha drzat krok s inflaciou cize ten zivot je tu coraz drahsi a drahsi. Bez papiera sa tu nepohnes ani keby si mala rucicky zo zlata a studium je drahe. Ja som momentalne vo faze samostudia a navysovani kvalifikacie cize ciel je doma ziskat lepsie platenu pracu cize dufam, ze skusenosti zo zahranicia plus vedomosti z IT sfery mi otvoria nove pracovne moznosti. Stale mam dost casu na venovanie sa vlastnym projektom.

S dietatom je to uz ine. Chapem, ze napriek tomu, ze sa Vam dari, tak ta cosi taha domov. O 2 roky sa mozno rozhodnete inak. Ak uz ale mate vlastne byvanie na SK, je to uz celkom dobry start.

Drzte sa a nech sa Vam dari 🙂

hopsadobrandejsa
30. okt 2023

@ivka67 Samozrejme rodina je tiez zasadny faktor. Mna tu v podstate nic nedrzi a vratit sa domov kvoli rodine urcite dava zmysel.

Vzdy sa mi tazko odchadzalo ked mi koncila dovolenka a ostalo mi to doteraz. To bol pre mna ten opakovany signal, ze srdcom som stale doma na Slovensku hoci zijem uplne inde.

Moznosti spoznat tu niekoho je menej cize sam neviem co sa stane. Mozno ma niekde doma caka buduca manzelka kym sa ja zasivam v Svajciarsku 😀.

Stale sa mozem vratit spat alebo znova odist za hranice. Ja to skor vnimam ako dalsiu kapitolu v zivote, nie ako retaz ku ktorej ostanem prikovany.

ivka67
30. okt 2023

@hopsadobrandejsa mne to príde ako včera tie dva roky fakt, ten čas neskutočne uteka. Hneď ako som videla príspevok od teba tu , tak má napadlo, že ako si na tom, či sa niečo zmenilo. A vidím že hej, pekne napreduješ a tiež mi príde , že už viac vieš čo chceš. To je super , ale presne ako píšeš aj s tou kvalifikáciou. Ja som robila tu školu HR, Weiterbildung, ale žiaľ nemala som šancu sa zamestnať, keďže som tu v ch začala v gastre, tam som zaškatuľkovaná a ďalej sa nepojnem. Kdežto ja mám veľa plánov keby sa vrátime na sk- malá by išla do škôlky a ja mám nejaké plány prvý polrok a potom hurá do práce ak by samozrejme všetko vyšlo ako má. Len vždy to bolo tak začnem začnem a nikdy som nezačala a vlastne ani nedokončila. Vždy som sa vrátila sem kvôli peniazom, ale to je to jediné. A poviem ti nemala som dva dni auto a sla som vlakom - ako kedysi - do prace. Tie ceny sli hore aj tu, nenormálne. Aj Krankenkasse. A to ame traja takze všetko x3. O najme ani nevravím. Nemáme sa tu zle po finančnej stránke nadpomery, keby nemáme doma dom a neplatíme hypo tak sa tu fakt máme dobre. Veci sa zmenili, práca sa vymenila. ALE tá rodina - ako píšeš presne toto mám aj ja, že stále sa ku tomu vraciam. A asi to nieke náhoda a najviac má štve že mi mama starne aj babka. Ja nemam nikoho už doma. Ešte uja. To sú take veci. A hovorím si, že však majú sa aj doma ľudia dobre. Len mne skôr naháňa strach presne tá spoločnosť - proste ľudia :D mne aj svokra povedala, že nevie či ja tam budem vedieť žiť. Máš iný názor a už sa to na teba sype. Tak uvidíme. Ale snáď sa nám to podarí zrealizovať všetko behom tých dvoch rokov ….

hopsadobrandejsa
30. okt 2023

@ivka67

U Vas ste na rozhodnutia dvaja a vplyv to ma aj na tretiu osobu cize to rozhodovanie je zlozitejsie. Neviem ako sa k tomu stavia tvoj muz, ci je nevrat cosi co realne zvazuje aj on alebo nie.

Myslim, ze tie peniaze su mnohokrat zasadny faktor pre viacerych. Je tazke vzdat sa akehosi blahobytu ak si sa nan do urcitej miery zvykla, ale ja to coraz viac vidim aj v novinach kde pisu, ze uz aj samotni Svajciari tahaju dve prace cize skutocne to uz nie je ako kedysi ked jeden prijem stacil.

Ja si myslim, ze aj doma sa to da len clovek mozno musi mat aj trocha stastia....natrafit na dobru pracu atd. Ja ked vidim ake domy si ludia postavali len v okoli mojho mesta po dedinach a zaroven kazdy zalamuje rukami ako sa na slovensku zle zije tak normalne zasnem.

Ano, kazdy ti povie, ze ved maju hypoteky ako kazdy iny. Sorry, ale urcite nie ako kazdy iny na tie domy co maju a to ani nehovorim o zahradach. Niektori maju uzasne zahrady a svojpomocou to urcite nie je. To uz len z pohladu do dvora vidis, ze to je robota profesionalov. Travnik ako na golfovom ihrisku. Pri tych ludoch vyzeram ako chudobny pribuzny zo Svajciarska 😅 a tych domov veru nie je malo. Domy stavaju pocas doby kedy je material, praca aj hypoteky drahe a "skromne" domceky to veru nie su.

Preto si myslim, ze slusny zivot na SK mozny je a vravim to vzdy dookola....mnoho ludi si zije nad svoje pomery a preto maju dojem, ze zivot na Slovensku je tazky. Cest vynimkam ktori to naozaj lahke nemaju.

Ja mam aj tu znamych co sa nahanaju za peniazmi, ale myslim, ze casom to clovek mozno olutuje. Rodinni prislusnici starnu, tie peniaze ti ten strateny cas nenahradia a som presvedceny, ze sikovni ludia maju doma velky potencial.

Sam to vidim na majstroch co k nam chodili robit alebo forach kde ludia pisu "nepoznate nejake sikovneho murara, vodara, obkladaca?". Je vela flakacov co hladaju len skratky, ale ti sikovni co chodili ku mne, kazdy z nich len zhodnotil, ze nevedia kam skor skocit pretoze maju nasekane fusky na 2 mesiace dopredu.

Neviem ci bude navrat dobre rozhodnutie...to sa ukaze. Ale su aj uspesne pribehy z MK kde sa ludia pochvalili, ze su spokojni, ba dokonca ze sa maju lepsie nez sa mali v zahranici.

Ja sa vraciam hlavne kvoli rodine, ale aj preto ze mi chyba domov. Mam doma kamaratov, skvelych susedov, dom priamo pod Tatrami. Ja sa domov vzdy tesim. Jedine co sa zmenilo je, ze sa nechcem tesit iba par krat do roka ked idem na dovolenku, ale cely rok 🙂.

ivka67
31. okt 2023

@hopsadobrandejsa tak my sme sa s priateľom viac menej dohodli. Len neviem či to nieje take že mame sa moc dobre a vymýšľame :D ale keď stále aj po 5 rokoch nad tým premýšľame odkedy sme tu aj sme si čosi preskakali ale tetaz je fskt take obdobie že sa mame fajn po každej stránke. Tá rodina nám veľmi chyba. Ono veľa sa zmenilo odkedy mame dieta to tá ťahá domov ešte viac. Hlavne keď vidíme ako je jej dobre s babkami a aj oranabkami ešte mame našťastie skoro všetkých. A každý si ju chce užiť. Lebo rastie ako z vody… len neviem či je pre ňu lepšia budúcnosť na sk. Záleží z ktorej strany to človek porovnáva.
Čo sa týka prace doma ja sa nebojím, mám aj plán X keb bolo najhoršie. Ja som vyucena v gastre ale aj Büro nemčina. A v Žiline kde v okoli mame dom by to snáď nebol problém… a čo sa priatela týka ten má tak široký záber toho čo môže robiť že on sa nebojí vôbec. Presne ako píšeš o tých fuskach alebo o tom keď je človek šikovný robotky má až až. Tak on je presne taký. Alebo mlze ostať tu a dva týždne chodiť domov a dva týždne tu lebo bolo by mi ľúto keby opustí tuto prácu. On je vlastne práva ruka šéfa a sú ako externá firma a robia pre sbb a iné firmy … roboty majú až až a bola by to škoda. A nenarobí sa ako kôň je spokojný …. Tak fskt neviem.

Ja som sa domov vracala už od roku 2012 asi 5krat a už to nechcem unáhliť lebo keď už tak nepojdem už nikam. Síce to som hovorila aj pred 5 rokmi:D tak držím palce nech nám to vyjde a prinajhoršom pozri - stále môžeme odísť a nejaký základ doma mame. Keby len na nejaký čas kvôli peniazom napr. To je tá výhoda že sme takí obratnejší keď chodíme po svete. To je velka výhoda. A veľkou výhodou je sj to že tu je v ch nedostatok personálu snáď všade. Ja som v nemocnici a malo ľudí, na stavbách a celkovo práca ktorá nieje vyslovene Büro - tak tam treba ľudí. Lebo veľa odišlo počas korony a už sa nevrátili naslat lebo aj doma si čosi vybudovali ….

andrea112255
12. nov 2023

@hopsadobrandejsa Mám to rovnako. Do dvoch rokov by som sa chcela vrátiť domov a do 30 tky som tiež všetko inak vnímala