Rodičovský príspevok, výpoveď v práci a podpora v nezamestnanosti

evelynk
23. mar 2018

Dobrý deň , chcela by som poradiť :v apríli sa sťahujeme z Prahy naspäť na SK.. som zamestnaná a poberám rodičovský príspevok do augusta 2018.. chcem dať výpoveď aké neviem či ju mám dávať už teraz alebo mám počkať až do augusta .. keď dám teraz výpoveď nezaniká mi rodičovský príspevok? Chcela by som hneď po rodicaku ísť ešte na podporu na pol roka .. keď dám teraz výpoveď neovplyvní to aj môj nárok na podporu ?precitala som už x článkov ale potrebujem to vysvetlit .. ako Sa povie polopate 🙂nemáte s tým nejaká z vás skúsenosť ? Ďakujem

inulienka11
23. mar 2018

Myslím že do dvoch rokov od výpovede musíš vybrať podporu v nezamestanosti.Čiže by to nemalo vadiť,že dáš teray výpoved.Ja som to nevedela a podpora mi prepadla.

carrot_apple
23. mar 2018

@evelynk ja by som normálne bola na rodičáku v čechách až do ukončenia prac.pomeru. Najskôr by som si ale dala preplatiť dovolenku a až potom dala výpoveď. "Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných troch rokoch (do konca roku 2017), resp. štyroch rokoch (od januára 2018😎 pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní" ale ty si bola v ČR....Neviem ako je to s poistením v nezamestnanosti keď si bola v čechách lebo na podporu na slovensku potrebuješ mať aktívne-platené poistenie v nezamestnanosti a berú dva roky dozadu ako som napísala..a podporu môžeš po ukončení prac.pomeru vyčerpať do jedného roka od dátumu ukončenia prac.pomeru, ak sa mýlim múdrejší ma opravia, tiež ma to zaujíma ako to je a čítam o tom stále....

snehulienka82
26. mar 2019

Nechcem zakladať novú diskusiu, dúfam, ze odpovede na moju otazku sa dopatram aj takto. Moja situacia je takato: 31.3.2019 mi konci rodicovska dovolenka a zaroven k tomuto dnu sa mi konci pracovny pomer. Moje miesto bolo zrusene z organizacnych dovodov a dohodou mi teda skoncil PP (takto to bolo vraj pre mna vyhodnejsie). Pocas tehotenstva od 2.8.2015 som bola na PN az do porodu (31.3.2016), potom som poberala matersku do 16.10.2016 a nasledne rodicovsky prispevok az doteraz. Nepracovala som pocas materskej, ani rodicovskej. Moja otazka je, ze od 1.4.2019 sa chcem zaevidovat na urade prace. Pani s ktorom som telefonovala, mi nevedela povedat, ci mi vznikne narok na podporu v nezamestnanosti. Vedel by mi niekto prosim poradit? Lebo ak nedostanem ani podporu, tak by to bolo dost nespravodlive, pretoze pred tehotenstvom som odpracovala min. 6 rokov, a vsetko som si platila. Dakujem za rady.

evittam
26. mar 2019

@snehulienka82 Ano mas narok

snehulienka82
26. mar 2019

@evittam dakujem pekne, to je dobre vediet vopred, pretoze clovek sa vie takto aspon zariadit. pekny den 🙂

evittam
26. mar 2019

@snehulienka82 Rado sa stalo. Narok mas do dvoch rokov od skončenia PP. Skoda,ze ai ukončila PP ako píšeš. Mohla si si zariadit aj max.podporu.

snehulienka82
26. mar 2019

@evittam chcela som si cerpat 1-2 dni dovolenky, ale zamestnavatel to neumoznil. Ale aspon nieco dostanem, bude to viac ako 230 Eur, ci kolko je ten rodicovsky prispevok.

evittam
26. mar 2019

@snehulienka82 Nemusela si podpisat dohodu a podpísať len za podmienok ake chces ty.😉 Mohla si mat vyse 900Eur mesiac

evittam
26. mar 2019

@snehulienka82 Mohla si napr. ukončiť RD a nastúpiť k 28.3., a PP ukončiť k 31.3. s tym,ze by si cerpala dovolenku 28.+.29.3.

snehulienka82
26. mar 2019

@evittam hm... nie, ale potom by mi zase ratali odstupne aj dovolenku za tu sumu, co som mala na zmluve pred nastupom na MD. Vies, ked sa v clovek v tychto veci, tak potom tazko urcuje veci. Inak presne takto som to chcela, ako si pisala.

evittam
26. mar 2019

@snehulienka82 A si dostala lepsie odstupne?! Dovolenku ti nemohli inak ratat ako podla dovolenkoveho priemeru pred MD
A vyzna nevyzna-nepodpisem.....A nech daju výpoveď podla ZP,

fatimuska
13. máj 2020

@evittam ja sa pripnem ak nevadí, vieš úžasné poradiť, mne skončil RD 27.3.20, nenastúpil som naspäť do zamestnania lebo som nemala kde dat dieťa keďže sú škôlky zavreté, ta k som si tzv predĺžila RD, ten neplatný, na upsvr mi nechcú dat korona rodiča že som zamestnanec, na sociálne mi tvrdia ze som na tom predĺženom rodičovskom a všetko za mn a platí štát

fatimuska
13. máj 2020

@fatimuska na upsvr mi tvrdia ze sa mam dat na korona OCR a ze mi doplatí upsvr sumu do 370e, pohadzuju si ma, asi by som to najradšej spravila tak, že nastúpim naspäť do práce, ale v skutočnosti si v čerpám pár dní dovolenky a dám výpoveď a potom sa za evidujem na upsvr a budem dostávať max podporu? Alebo aký je tam prosím postup

evittam
13. máj 2020

@fatimuska A co zamestnavatel? Suhlasil? Ako ta vedie? Mas neplatene volno? Ti ho schválili? Platis si ZP?!

evittam
13. máj 2020

@fatimuska Ked si vedela ze nanastupis tak si mala obnoviť NP t.j.ukoncenie RD k 27.3., nástup 28.3., ukoncenie PP k 31.3.. Cerpanie dovolenky 2dni, zbytok preplatit=max.podpora ak si nemala za posledné dva roky iny zdaniteľny prijem. Mohla si ist najskôr na OCR a potom na podporu.

fatimuska
13. máj 2020

@evittam som trdlo, no a teraz mi volali, ze teda má evidujú ako zamestnanca, že či niekde pracujem, že ak nie, tak ze si mam spätne uplatniť OCR od 27.3.,tak teda mam OCR, v tomto prípade to ešte môžem zachrániť?

fatimuska
13. máj 2020

@evittam zdravotná poisťovňa mi platí zdr.odvody,a vedie ma ako rodiča starajúceho sa o dieťa do 6 rokov, moja uctovnicka im nenahlasila zmenu k 27.3.

evittam
13. máj 2020

@fatimuska Nemozes byt na neplatenom rodičovskom ako pises a byt zároveň zamestnancom. To je kravina. Spatne mozes uplatnit OCR ale ako som pisala-ukoncenie RD k 27.3., nástup 28.3., OCR od 29.3., zamestnavatel musi zmeniť výkazy za kazdy mesiac a taktiež ty zrušit prihlášku v ZP ako osoba starajuca sa o dieťa do 6rokov-to ci sa da spätne neviem. I ked by to vlastne nemalo byt platne nakolko si stale zamestnanec.
@zalka 🤔

evittam
13. máj 2020

@fatimuska A zdravotna poisťovňa nikomu neplatí zdravotné odvody.

fatimuska
13. máj 2020

@evittam no takto to ukazuje pani na upsvr, mzdarka je trdlo a ona to nenahlasila, nic nezmenila, tak mi poradili to spraviť tak ze si dat od 27.3.ocr,takze teraz musím do dôvery ja poslať ukončenie, ak vôbec bolo platné, tu starostlivosť o dieťa do 6 rokov?

evittam
13. máj 2020

@fatimuska Pani na UPSVaR nema nic spolocne s tým co píšeš. Ze mzdarka nepozna zakony je jej problém. Este raz -ako ta vykazala vo vykazoch za marec a apríl?!

evittam
13. máj 2020

@fatimuska Nakolko si zamestnana a RD ti skončila 27.3. Ako ta eviduju v zamestnaní?! Dovolenka, neplatené volno,.....?!

fatimuska
13. máj 2020

@evittam ja neviem, mam uctovnicka, ona nič nevie

fatimuska
13. máj 2020

@evittam ako na RD

evittam
13. máj 2020

@fatimuska No tak ja to nemam odkial vediet.

evittam
13. máj 2020

@fatimuska Ale ty nie si na RD!!! Tebe skončila ako píšeš.

evittam
13. máj 2020

@fatimuska Tvojou povinnosťou bolo aspon mesiac vopred pisomne oznámit ukončenie RD a dalej riešiť co dalej....Ty si nic neriešila a účtovnicka je na hovno. Prepac za uprimnost.

fatimuska
13. máj 2020

@evittam ja som netušila že mám niečo riešiť, ako prvé ma napadlo, keďže bola korona a škôlka zavretá, prácu mi v podstate nemali dat akú, spraviť ze som si dala tu starostlivosda

evittam
13. máj 2020

@fatimuska Neznalost zakona neospravedlnuje

fatimuska
13. máj 2020

@evittam ja som plánovala normálne nastúpiť do zamestnania, behom týždňa sa však všetko zmenilo, zavreli škôlku, atď, netušila som o tom ako ďalej postupovať, moja uctovnicka ale asi mohla skôr vedieť aký je postup a co a ako,či 😁