Spílenie stromov

chrobacik41
20. mar 2023

Ahojte, idem si pre takú háklivú radu. Potrebujem zistiť ci musím ohlásiť spílenie stromov. Jedná sa o 3 borovičky, ktoré si moja mamina zasadila na záhrade ešte keď som bola dieťa. Len ich posadila dosť nešťastne, teraz tam má z toho prales a potrebujeme to preriedit a tie 3 borovičky dat preč. No len sú na zlom mieste a to konkrétne rovno pri susedovom plote. No a s ním mame problém lebo nás chodí udávat na urad ... toto nechcem rozpisovať len potrebujem vedieť ze ci tie stromy keď chceme dat preč ci to mame ohlásiť lebo sa bojím ze nás sused zase uda ze sme spilili stromy. Už raz sme s ním mali takú pataliu ze mu naša jedlička sposobuje prasklinu na dome. Ta prasklina tam bola ešte skôr ako sme si my posadili stromcek a ešte ta prasklina sa tiahla od strechy smerom dole. Tak si radšej chcem pozisťovať nejaké informácie aby sme zase nemali problém. Dakujem veľmi pekne za informácie 😊

gejb
20. mar 2023

@chrobacik41 musíte to nahlásiť. Pokiaľ viem rozhoduje aj obvod kmeňa, ale to tie borovice budú spĺňať...popýtaj sa na obecnom úrade ao sa to nahlasuje.

20erika07
20. mar 2023

Ohlasit na zivotnom na miestnom urade, nam aj dali plan kedy v ktorom obdobi môžeme rozne druhy spilit

anjelicek26
20. mar 2023

Spytaj sa na obecnom urade, nech to mas aj pisomne. Kazda obec ma ine pravidla, aspon u nas je to tak. Od urciteho veku stromov potrebujes povolenie - ak ho chces dat prec komplet. Ak ho chces skratit o polovicu, plus aj do sirky obrezat, to mozes... uvidis, co ti povolia a co nie, treba argumentovat tienenim susedovi, robenim bordelu atp.

viestta
20. mar 2023

Ohlasovat musi spilenie stromov od urciteho obvodu kmena, a vypilit ich musis do konca marca, potom uz zacina hniezdne sezona vtakov a stromy sa pilit nesmu

gejb
20. mar 2023

@anjelicek26 slovenský zákonník to urcuje podľa obvodu kmeňa, a samozrejme záleží aj od stupňa ochrany kde rastienten strom. Každopádne autorka, určite nahlásiť ešte pokiaľ mate takého "dobreho" suseda

jamimo
20. mar 2023

@chrobacik41 komunikujte s obcou, možno majú aj vzor tlačiva/ohlášky.
https://www.sizp.sk/priroda/ochrana-prirody-a-k...

becca234
20. mar 2023

Pokiaľ je pozemok evidovaný podľa listu vlastníctva ako záhrada, a obvod kmeňa nie je väčší ako 80 cm, súhlas nepotrebuješ..ak je to viac ako 80 cm, alebo viac ako 40 cm (napr. pozemok je evidovaný ako zastavaná plocha a nádvorie) je potrebné požiadať o súhlas na obci/meste…vyruby sa však realizujú od začiatku októbra do konca februára (to však určí obec do podmienok rozhodnutia)

chrobacik41
autor
20. mar 2023

Ďakujem za informácie, pôjdem sa na to opýtať, sú to borovicky čiže ten kmeň nemajú široký len sú vysoké a rastu na záhrade za domom a hneď vedľa je vlastne susedov plot ktorý tam ma budovu asi garáž alebo niečo také, a nerada by som bola teda ze zase nás pôjde poudavat ze sa mu niečo nepáči 🤷‍♀️

bucko555
20. mar 2023

Nahlásiť a vypilit so konca februára čo už nestíhate riešili sme začiatkom marca a takto nám bolo povedané

ebbi
23. máj 2023

@chrobacik41 Ja sa len zastanem toho suseda. Samozrejme ho nepoznam ale mam rovnaku situaciu a mozem povedat, ze borovice od suseda nam robia neporiadok po celom dvore. Paradoxne vietor fuka z jeho strany a vsetky necistoty koncia u nas a on ma pomerne cisto. Pre mna to znamena 10tky odpracovanych hodin rocne odpratavanim ihlicia a nemoznost slobodneho pouzivania pozemku. Ak si zoberiem, ze tie hodiny som mohla stravit uplne inak, ak by som mala ohladuplneho suseda, tak mi je na zaplakanie. Nehovoriac o tom, ze by som si mohla pestovat zeleninu, ktoru by mi nezasypalo ihlicie🙏 Podla mna by si kazdy mal vsetko riesit len na vlastnom pozemku a v ziadnom smere neobmedzovat okolie, bez vynimky.